Аутор Тема: Војни распоред српске војске у Првом светском рату  (Прочитано 2725 пута)

Ван мреже Зар

  • Гост
  • *
  • Поруке: 14
Војни распоред српске војске у Првом светском рату
« послато: Јун 18, 2019, 08:11:50 пре подне »
Наслов је можда мало конфузан, али оно што ме интересује јесте у које су дивизије, пукове, итд. (војска ми је слаба страна) распоређивани регрути из којих места. Конкретније, уколико је мој прадеда живео у селу Љубић код Чачка, у којој јединици се налазио на почетку рата?

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Војни распоред српске војске у Првом светском рату
« Одговор #1 послато: Јун 18, 2019, 09:15:39 пре подне »
Ово је мени занимљива тема.

Премда сам убеђен да место порекла појединаца није имало директне везе са њиховим распоредом у борбеним дејствима.
Примера ради, мој чукун-деда је био из Браничева, а борио се на Церу и Мачковом Камену.

У којој је јединици био твој деда може ти рећи Војни Архив, уколико за њега поседује податке. На одговор емејлом се понекад чека и до две недеље.
« Последња измена: Јун 18, 2019, 09:17:10 пре подне Златан »

Ван мреже Зар

  • Гост
  • *
  • Поруке: 14
Одг: Војни распоред српске војске у Првом светском рату
« Одговор #2 послато: Јун 18, 2019, 10:25:35 пре подне »
Разговарао сам са једним колегом, кога веома интересују војна питања, и према његовом мишљењу требало би да су сви који су "редовно" мобилисани буду распоређени у трупе које одговарају распореду село-срез-округ. Према његовом мишљењу, требалоо би да је мој прадеда мобилисан у Десети пут Шумадијске дивизије у који су улазили регрути са територије чачанског округа, али покушавам да то проверим са неким, будући да никад не знам да ли ми је то рекао "само онако" или заиста зна. Ситуацију додатно компликује чињеница да не знам да ли је прадеда учествовао као борац у српској војсци. Умро је у дедином детињству, па је и деда о њему упамтио три реченице. Мада, одговарајућег је годишта за првопозивца (рођен 1889), тако да ме интересује да макар сазнам да ли је учествовао или не. Знам да је један његов брат погинуо у Другом Балканском рату, а други остао без ноге у Првом светском, али о њему не знам ништа конкретно

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Војни распоред српске војске у Првом светском рату
« Одговор #3 послато: Јун 18, 2019, 01:04:08 поподне »
На овом линку се могу наћи корисне информације што се тога тиче, као и мапа дивизијских области:

https://otadzbinapamti.rs/srpska-vojska-na-pocetku-velikog-rata-1914-godine/

Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Војни распоред српске војске у Првом светском рату
« Одговор #4 послато: Јун 18, 2019, 02:47:20 поподне »
 И мене је ова тема заинтересовала, али из сличног угла. Гдје су били распоређени прекодрински срби који су пребјегли из Аустроугарске војске и који су дошли као добровољци.
Јел постојало правило или је бивало по принципу прве јединице на коју су наишли да их је она прихватала...

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Војни распоред српске војске у Првом светском рату
« Одговор #5 послато: Јун 18, 2019, 07:29:08 поподне »
И мене је ова тема заинтересовала, али из сличног угла. Гдје су били распоређени прекодрински срби који су пребјегли из Аустроугарске војске и који су дошли као добровољци.
Јел постојало правило или је бивало по принципу прве јединице на коју су наишли да их је она прихватала...
Верујем да је било по принципу доласка у прву јединицу на коју су наишли и сигурно тамо где је била прека потреба...Добровољци су вероватно били распоређивани на критичним позицијама, јер питање је да је ли у тим околностима било времена за неко планско и системско организовање добровољаца, осим на лицу места укључивање у борбе (пошто само укључивање добровољаца није било планско, него се радило о пребезима из њихове у нашу војску). Са становишта команде, онај ко је био добровољац, самим тим је и јако мотивисан за борбу и ти људи су били и најпотребнији на борбеним положајима. Не верујем да би неко ко је прешао на Сави у наше редове, био прекомандован на неку позадинску позицију ( то ни сам војник који је прешао на нашу страну, не би хтео)

Ван мреже Nikola М

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 138
Одг: Војни распоред српске војске у Првом светском рату
« Одговор #6 послато: Октобар 28, 2019, 07:52:46 поподне »
На овом линку се могу наћи корисне информације што се тога тиче, као и мапа дивизијских области:

https://otadzbinapamti.rs/srpska-vojska-na-pocetku-velikog-rata-1914-godine/



Овде у тексту са линка помињу команданта Тимочке дивизије 1. позива, али је ту словна грешка, јер се генерал презивао Кондић, а не Кандић. Занимљиво је то што је он био потомак Конде Бимбаше, борца из Првог српског устанка.

Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Војни распоред српске војске у Првом светском рату
« Одговор #7 послато: Март 08, 2020, 12:54:46 пре подне »
Ovo i mene zanima. Moj pradeda je, prema pricama, poginuo 1915. u ratu i to je sve sto se zna. To je zvanicna verzija i to mu pise na spomeniku. Istrazivao sam, ali i dalje nisam pronasao gde se borio i u kojoj je jedinici bio. Naime, mi smo iz sela Medjuluzja kod Mladenovca, pa bi trebalo da je on bio u Dunavskoj diviziji, i to u 7. pesadijskom puku, sudeci po ovoj karti. Ali, opet, pitanje je da li je bas bio u pesadiji. U maticnoj knjizi pise da je rodjen 1872, pa bi trebalo da je bio trecepozivac. Dakle, i to dodatno komplikuje, ne znam na koji nacin su rasporedjivali vojnike III poziva. Onda, na sajtu Crvenog krsta, nasao sam medju zarobljenicima coveka sa istim imenom i prezimenom i jos pise da je iz Mladenovca, ali je rodjen 1886. godine. Dalje, na onom CD-u se pominju 4 vojnika sa istim imenom i prezimenom, ali veliko je pitanje da li je neko od njih on. Trojica su iz 18. pesadijskog puka, a dvojica od njih iz Mladenovca. Taj 18. puk je isto bio sa sedistem u Beogradu, kao i 7, dok je cetvrti covek iz 3. puka, koji je bio u Pirotu. Trebalo da nije taj. E sad, sto se ostale trojice tice, mada su to mozda dva coveka, pa jedan upisan 2 puta, ili cak sve jedan covek, dvojica njih su ranjena u avgustu 1914, a treci je primljen u bolnicu u Francuskoj 1917. A onaj cetvrti, koji bi trebalo da je iz Pirota ili okoline, sudeci po vojnoj jedinici, je takodje bio u istoj bolnici, samo primljen 3 meseca kasnije. Uglavnom, ni kod jednog od njih ne pise da je umro, niti se pominje 1915. godina. Da li neko zna nesto vise? Makar oko tih pukova, jedinica, divizija, trecepozivaca i njihovih borbi.
Evo i karte koju sam nasao. https://prnt.sc/rd659z
« Последња измена: Март 08, 2020, 12:57:22 пре подне Blazhinho »

Ван мреже NenadN

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Војни распоред српске војске у Првом светском рату
« Одговор #8 послато: Октобар 15, 2022, 12:37:04 поподне »
И ја имам сличан проблем са прадедом и одређивањем његове јединице и ратног пута. Чиљенице, које су неспорне, су следеће:

- Борио се у оба балканска рата и у 1. светском рату.
- Прешао је Албанију.
- Борио се на Солунском фронту и учествовао у пробоју фронта али је после пробоја већ негде у Србији умро. Разлог смрти није тачно упамћен - или од тифуса или од гангрене.


Проблеми су следећи:

1. Позив
Мој прадеда Милан (Стевана) Новаковић рођен је 5. септембра 1881. године па је тиме 5. септембра 1912. године напунио 31. годину живота. Мобилизација уочи 1. балканског рата вршена је крајем септембра 1912. године. Питање је дакле којем позиву је припадао, првом или другом. У литаратури се подела на позиве по годинама старости не излаже увек сасвим исто. У неким делима се наводи да је први позив до 31. године а други позив од 32. године, а у неким делима се наводи да је први позив до 31. године а други позив од 31. године. Чињеница на изглед безначајна, али многима је та граница одредила борбену јединицу и тиме даљи животни пут.

Следеће питање у вези позива је да ли се распоред, једном одређен приликом мобилизације, касније мењао кад је неко по старости прешао границу између два позива.

Даље, да ли је између првог и другог балканског рата војска отпуштена па поново мобилисана са уважавањем старости у том тренутку ради поделе на позиве или је подела на позиве вршена према стању из времена првог балканског рата или се војска уопште није распуштала (што се мени чини вероватније, обзиром на кратко време) и остао је у другом балканском рату распоред по јединицама идентичан ономе из првог балканског рата?

Слично питање везано је и за мобилизацију пред 1. светски рат, да ли је подела на позиве вршена према тадашњем стању (по тадашњој старости) или су војници били распоређивани по јединицама према томе како су били распоређени у балканским ратовима.


2. Јединица
Прадеда је рођен и живо је у Лозовику, округ Смедеревски, срез Орашки. Према томе требао је да буде распоређен у 8. пук (Пожаревачки) Дунавске дивизије, батаљонско место Смедерево, али питање (види под 1.) у који позив и да ли је касније мењао јединицу због навршених година старости.

Међутим, сачувано је његово писмо датирано 13. август 1914. У том писму он се обраћа свом оцу и наводи да су "путовали три дана", да су "пропали од пута" и мало даље наводи да су "стигли у Ужице". Ово са Ужицама мени се никако не уклапа у распоред у Дунавску дивизију 2. позива која је била тих дана августа 1914 у склопу 1. армије и налазила се распоређена према Дунаву. Али ни Дунавска дивизија 1. позива није била распоређена код Ужица, већ у склопу 2. армије јужно од Београда.

Да ли је могуће, да је Дунавска дивизија 1. позива (или један њен део) за три дана (од 10. до 13. августа) напустила положаје јужно од Београда и стигла до Ужица? Према доступним подацима мобилизација српске војске изведена је наиме од 26. до 30. јула, а концентрација од 31. јула до 9. августа.

Поздрав,
Ненад



Ван мреже Goran Perovic 66

  • Гост
  • *
  • Поруке: 16

Ван мреже NenadN

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Војни распоред српске војске у Првом светском рату
« Одговор #10 послато: Октобар 15, 2022, 05:24:50 поподне »
https://otadzbinapamti.rs/srpska-vojska-na-pocetku-velikog-rata-1914-godine/

Хвала, прочитао сам детаљно али ми текст не даје одговоре на моја кључна питања:
- Која је тачна старосна граница између 1. и 2. позива (један завршава са 31. годином, други почиње са 32. годином, где иду они између?
- Да ли је било преласка између позива током времена, неко рецимо у децембру 1914. напуни 32. године, да ли остаје у својој јединици или иде у јединицу другог позива?
- Како је могуће да се неко са подручја мобилизације Дунавске дивизије нађе 13. августа 1914 у Ужицу? Да ли је у старту био мобилисан у Шумадијску дивизију 2. позива која је била у саставу Ужичке војске или је неки део Дунавске дивизије (1. или 2. позива) у данима од 10. до 13. августа 1914 отишао за Ужице у помоћ тамо распоређеним јединицама?

Ван мреже Goran Perovic 66

  • Гост
  • *
  • Поруке: 16
Одг: Војни распоред српске војске у Првом светском рату
« Одговор #11 послато: Октобар 15, 2022, 06:58:16 поподне »
Malo bolja karta  https://www.mycity-military.com/slika.php?slika=1611_69107144_VojnoteritorijalnaPodelaSrbije.jpg

Predlažem da pročitaš par navedenih tema pa možda i nađeš odgovor.Nije loše stupiti u kontakt sa nekim od članova ...https://www.mycity-military.com/Prvi-svetski-rat/

Ван мреже NenadN

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Војни распоред српске војске у Првом светском рату
« Одговор #12 послато: Октобар 15, 2022, 07:59:29 поподне »
Tu kartu znam od ranije ali mi ne pomaže kod odgovora odakle "Podunavac" kod Užica avgusta 1914. Pokušao sam da postavim pitanje i na https://www.mycity-military.com/Prvi-svetski-rat/ ali neuspešno, sistemski odgovor upućuje na neki problem sa aplikacijom.

Hvala u svakom slučaju.

Pozdrav,
Nenad

Ван мреже alexhess

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 14
Одг: Војни распоред српске војске у Првом светском рату
« Одговор #13 послато: Фебруар 19, 2023, 06:05:05 поподне »
Za pitanja organizacije vojske ja mislim da je najboje pregledati Službeni vojni list (digitalizovan onljan), Zakon o ustrojstvu vojske 1901 (može isto da se nađe onljan), i Evropeizacija srpske vojske (autor S. Ratković-Kostić).

Za promene zakona 1901. godine pise : Обавеза служења у првом позиву народне војске трајала је 10 годи­на, од навршене 20. до навршене 31. године. Дакле, поново је враћено раније регрутовање са 20 година. Међутим, следеће године дошло је до измене, те се у народној војсци служило од навршене 21. године до на­ вршене 45. године, и у последњој одбрани од навршених 18 до наврше­ них 50 rодина.
Znaci treba shvatiti da izmedju 31. i 32. godine su ljudi jos pripadali 1. pozivu. Predpostavljam da nije bilo promena u jedinicama tokom rata, ako ste mobilisani u prvom pozivu ostajete do kraja rata (ali mozda je tokom reorganizacije na Krfu bilo promena, to bi trebalo proveriti)
« Последња измена: Фебруар 19, 2023, 06:08:40 поподне alexhess »

Ван мреже alexhess

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 14
Одг: Војни распоред српске војске у Првом светском рату
« Одговор #14 послато: Фебруар 19, 2023, 06:19:41 поподне »
Sto se tiče mobilizacijskih mesta, trebalo bi videti u Veliki rat srbije (digitalizovano na sajtu velikirat.nb.rs) da li pise nesto o pokretima 8. puka ili o jedinicama koja pocinju rat blizu Užica... A i moguće je da vaš predada nije bio pešak nego u nekom "specijalizovanom" jedinici (inženjerija, mineri...) i možda zbog toga bi bio mobilizovan negde drugde ?
« Последња измена: Фебруар 19, 2023, 06:23:15 поподне alexhess »

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 882
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Војни распоред српске војске у Првом светском рату
« Одговор #15 послато: Фебруар 24, 2023, 02:07:03 поподне »
Ако неко има проблем да нађе у ком пуку је предак служио онда попис жртава може да помогне, јер поред места погибије или рањавања у већини случајева пише и у ком пуку је настрадали служио. Ако постоји велики број особа са истим именом и презименом онда пронађете где је највећа шанса да је распоређен по месту пребивалишта. За Браничево и Хомоље је то углавном или 9. или 8. пук, али има изузетака (13. пук, четничке јединице, коњичка дивизија итд.). У попису се не тако ретко добија и средње слово или име оца па се човек може и по томе оријентисати. Наравно увек има изузетака па рецимо у једном попису жртава је наведена једна јединица а у другом (Браничевски поменик на пример) друга. Ја сам пронашао за свог чукундеду на једном месту 8. пук а на другом коњичка дивизија, и ту је ускочило породично предање (покојни деда је био поносан на то што му је деда (а мој чукундеда) био у коњици). Па пробајте, ја сам све претке и рођаке пронашао. Укључујући и оне рођаке који нису имали потомака и иза којих је остало само име и место живљења, по којима сам и у суштини и проналазио.

https://www.mod.gov.rs/lat/19604/popis-vojnih-i-civilnih-gubitaka-kraljevine-srbije-u-ljudstvu-u-prvom-svetskom-ratu19604
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.