Аутор Тема: Baščovanović  (Прочитано 6298 пута)

Snežana Baščovanović

  • Гост
Baščovanović
« послато: Март 13, 2014, 11:59:52 поподне »
pozdrav,
zanima me da li neko zna nešto o porijeklu mog prezimena? Našla sam u Srbiji Baštovanoviće, oko Banja Luke Baščovanoviće (ali katolike) dok nas ovdje u Semberiji ima svega 10ak kuća Srba Baščovanovića.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Baščovanović
« Одговор #1 послато: Март 14, 2014, 08:05:56 пре подне »
pozdrav,
zanima me da li neko zna nešto o porijeklu mog prezimena? Našla sam u Srbiji Baštovanoviće, oko Banja Luke Baščovanoviće (ali katolike) dok nas ovdje u Semberiji ima svega 10ak kuća Srba Baščovanovića.

Снежана, мало вам ко овдје може помоћи, ако не оставите бар основне податке, а то су : мјесто поријекла и крсна слава.

Али с обзиром да је ваше презиме једно од не тако честих и да сте навели Семберију, успио сам да пронађем Башчованoвиће у мјесту Батковић код Бијељине, са славом Аранђеловдан. За њих се каже да су у 19. вијеку доселили у Батковић из мајевичког села Тобут. С обзиром да су готово све породице у Тобуту досељеници из Херцеговине у 18. и 19.вијеку, као и да има неколико породица у Тобуту које славе Аранђеловдан, вјероватно су Башчовановићи огранак неке од тих породица. Генетско тестирање би вјероватно дало правац даљем истраживању поријекла.
« Последња измена: Март 14, 2014, 08:08:02 пре подне Синиша Јерковић »

Snežana Baščovanović

  • Гост
Одг: Baščovanović
« Одговор #2 послато: Март 14, 2014, 08:37:01 пре подне »
Da i mi smo iz Batkovića, poslije smo se preselili. Interesuje me kako ste došli do podatka da smo iz Tobuta? Da li se to može provjeriti jer bih voljela da vidim da li i dalje tamo ima Baščovanovića?
Pozdrav!

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Baščovanović
« Одговор #3 послато: Март 14, 2014, 09:59:29 пре подне »
Da i mi smo iz Batkovića, poslije smo se preselili. Interesuje me kako ste došli do podatka da smo iz Tobuta? Da li se to može provjeriti jer bih voljela da vidim da li i dalje tamo ima Baščovanovića?
Pozdrav!

Снежана, у Тобуту нема Башчовановића, међутим постоји локалитет Башчаново брдо, што би могло да указује на локацију одакле су ваши доселили. У Тобуту има низ породица које славе Аранђеловдан. Требали би  се распитати за тај локалитет у самом Тобуту, а онда видјети која од породица која слави Аранђеловдан је најближа том локалитету.

О Батковићу и Тобуту можете да прочитате у сљедећим књигама из библиотеке сајта порекло.рс

http://digital.bibliotekabijeljina.rs.ba/pdf/zavicajna/semberija.pdf
http://digital.bibliotekabijeljina.rs.ba/pdf/zavicajna/majevica.pdf
https://docs.google.com/file/d/0B3ma9plMXxAEQ0lHTVMxMzhpc2c/edit?pli=1
http://digital.bibliotekabijeljina.rs.ba/pdf/zavicajna/prilozi.pdf
« Последња измена: Март 14, 2014, 10:10:41 пре подне Синиша Јерковић »

Snežana Baščovanović

  • Гост
Одг: Baščovanović
« Одговор #4 послато: Март 14, 2014, 10:20:06 поподне »
nekako mislim da nismo iz Tobuta. Na groblju imamo do mog pradjeda spomenike. Pradjed je rođen negdje 190x godine, zaboravila sam. Djed je pričao da smo navodno došli odnekle od Loznice, ali nije imao neko objašnjenje za to. Da li je moguće da je zaista iz Srbije porijeklo, jer u Srbiji ima Baštovanovića (tako sam čula) a to je gotovo isto prezime t-č. A da, tatina slava jeste Aranđelovdan.

Snežana Baščovanović

  • Гост
Одг: Baščovanović
« Одговор #5 послато: Март 15, 2014, 11:15:32 поподне »
Izgleda da ste ipak u pravu! Pričala sam sa jednim stricom koji tvrdi da mu je djed rekao da smo zaista nekada došli iz Tobuta. Prosto nisam mogla vjerovati. Svaka čast, čestitam vam na ovome, kako sam uspjela da ovo saznam. Kako dalje da se proba utvrditi koliko smo dugo tamo živjeli i da li vodimo porijeklo od neke druge porodice?

Ван мреже spahibija

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 153
Одг: Baščovanović
« Одговор #6 послато: Март 29, 2018, 11:05:37 поподне »
Само ДНК тестирање вам може дати одговор. Имате све о томе овдје на страници Порекла.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Baščovanović
« Одговор #7 послато: Март 29, 2018, 11:32:21 поподне »
Само ДНК тестирање вам може дати одговор. Имате све о томе овдје на страници Порекла.

Шта је тебе нагнало да одговараш на упите од пре четири године  :D?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже spahibija

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 153
Одг: Baščovanović
« Одговор #8 послато: Март 29, 2018, 11:43:48 поподне »
Читам теме редом и он која ми је занимљива и ако нешто могу да помогнем одговорим. А и некако да је оживим, видим да је замрла.