Аутор Тема: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци  (Прочитано 4259 пута)

Ван мреже Барјактаревић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 97
Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« послато: Август 18, 2020, 05:15:39 поподне »
Један мој сродник био је учесник првог светског рата мобилисан од стране Аустроугарске монархије. Звао се Јован Барјактаревић и живео је у Доњој Слатини код Кључа. . Био је рањен. Занимало бих ме да ли неко на ком ратишту је учествовала његова јединица. И ако је у Галицији да ли постоји неки начин да се провери да ли се предао Русима. Хвала унапред.

Ван мреже Барјактаревић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 97
Одг: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« Одговор #1 послато: Август 18, 2020, 05:19:02 поподне »
Bajrektarevic Jovan, Inft., bh. IR Nr.2 Bosnien Kljuc. Donji Slatina 1892 verw.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« Одговор #2 послато: Август 18, 2020, 11:39:28 поподне »
Године 1914. на тлу ондашње Србије је било више десетина заробљених војника АУ војске. Не смем ни да помислим који је проценат Срба био међу њима. Нажалост, то је судбина нашег напаћеног народа. 
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« Одговор #3 послато: Август 19, 2020, 12:37:39 пре подне »
Године 1914. на тлу ондашње Србије је било више десетина заробљених војника АУ војске. Не смем ни да помислим који је проценат Срба био међу њима. Нажалост, то је судбина нашег напаћеног народа.

Било их је много и многи су након заробљавања прешли на српску страну, не само ту, него и на италијанском фронту су прелазили на супротну страну. А мало се о томе зна какав су допринос имали добровољци из Америке који су сви били пореклом са подручја Аустроугарске. Српска војска је била тако десеткована, да без попуњавања њима не би био ни могућ пробој Солунског фронта.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« Одговор #4 послато: Август 19, 2020, 12:43:06 пре подне »
Ја знам из мог села случај да су два брата као добровољци из Америке били солунски борци и добили земљу у Војводини, а трећи брат је мобилисан у аустроугарску војску и погинуо у Италији.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« Одговор #5 послато: Август 19, 2020, 01:04:12 пре подне »
Било их је много и многи су након заробљавања прешли на српску страну, не само ту, него и на италијанском фронту су прелазили на супротну страну. А мало се о томе зна какав су допринос имали добровољци из Америке који су сви били пореклом са подручја Аустроугарске. Српска војска је била тако десеткована, да без попуњавања њима не би био ни могућ пробој Солунског фронта.

Тако је, Зрно!
Велики број људи о којима говориш се прикључио Српској војсци, баш као и значајан број добровољаца из Америке, ту посебне заслуге припадају Пупину, међутим, не бих рекао да је то било пресудно за пробој Солунског фронта...
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« Одговор #6 послато: Август 19, 2020, 07:57:18 пре подне »
На Солунском фронту савезници су имали 30 дивизија, вероватно не подједнаке снаге, али тек - 30. Француска осам дивизија (од којих две колонијалне), Грчка десет, Италија једну и Велика Британија четири дивизије. Србија је учествовала са седам дивизија: Први корпус, под командом Петра Бојовића, у коме су биле Моравска, Дунавска и Дринска пешадијска, плус Коњичка дивизија, а и Прилепски батаљон; Други корпус, под командом Степе Степановића, у ком су биле Шумадијска, Тимочка и Југословенска пешадијска дивизија. Такође, под Степином командом су биле и две француске дивизије: седамнаеста и сто двадесет друга. Сад, ја не кажем да су сви добровољци ишли само у Југословенску дивизију, али већина јесте. Зато мислим да је мало претерано рећи да без те једне дивизије, од тридесет, није било могуће извршити пробој.

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« Одговор #7 послато: Август 19, 2020, 09:38:49 пре подне »
На Солунском фронту савезници су имали 30 дивизија, вероватно не подједнаке снаге, али тек - 30. Француска осам дивизија (од којих две колонијалне), Грчка десет, Италија једну и Велика Британија четири дивизије. Србија је учествовала са седам дивизија: Први корпус, под командом Петра Бојовића, у коме су биле Моравска, Дунавска и Дринска пешадијска, плус Коњичка дивизија, а и Прилепски батаљон; Други корпус, под командом Степе Степановића, у ком су биле Шумадијска, Тимочка и Југословенска пешадијска дивизија. Такође, под Степином командом су биле и две француске дивизије: седамнаеста и сто двадесет друга. Сад, ја не кажем да су сви добровољци ишли само у Југословенску дивизију, али већина јесте. Зато мислим да је мало претерано рећи да без те једне дивизије, од тридесет, није било могуће извршити пробој.
U redu je statistika i brojke ali to ne oslikava stanje na terenu.Naša vojska je kidisala i išla pravo na bajonet,ne misliš da su saveznici sa istim žarom to radili.Nije njima Srbija rodna gruda pa da je osvajaju srcem.Tako da je uticaj dobrovoljaca bio veliki a da li i presudan ne bih da sudim...

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« Одговор #8 послато: Август 19, 2020, 09:59:22 пре подне »
Нисам се добро изразио. Поента је била у укупном броју српских војника. Колико их је преживело голготу и болести и било спремно за пробој, а колико је било добровољаца. Да ли постоје ти бројеви? Наравно да би пробили фронт, јер је то био подухват више земаља и армија. Знам сасвим поуздано за 15-20 војника из мог села који су били на српској страни, већином из Америке, а неки путем заробљавања. То је само једно село. Узмимо у обзир да је било хиљаде српских села по територији данашње Хрватске и БиХ. Колики је то онда број?

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« Одговор #9 послато: Август 19, 2020, 10:37:17 пре подне »
На Солунском фронту савезници су имали 30 дивизија, вероватно не подједнаке снаге, али тек - 30. Француска осам дивизија (од којих две колонијалне), Грчка десет, Италија једну и Велика Британија четири дивизије. Србија је учествовала са седам дивизија: Први корпус, под командом Петра Бојовића, у коме су биле Моравска, Дунавска и Дринска пешадијска, плус Коњичка дивизија, а и Прилепски батаљон; Други корпус, под командом Степе Степановића, у ком су биле Шумадијска, Тимочка и Југословенска пешадијска дивизија. Такође, под Степином командом су биле и две француске дивизије: седамнаеста и сто двадесет друга. Сад, ја не кажем да су сви добровољци ишли само у Југословенску дивизију, али већина јесте. Зато мислим да је мало претерано рећи да без те једне дивизије, од тридесет, није било могуће извршити пробој.

Југословенска дивизија је формирана од стране добровољаца који су били заробљени у Русији, док су остали били попуна у другим дивизијама.

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« Одговор #10 послато: Август 19, 2020, 10:57:43 пре подне »
Ако говоримо о бици код Доброг Поља, почетној фази пробоја Солунског фронта, први пробој вршила је Друга - Степина армија. Она је била подељена у два ешалона, или две линије, које су ишле у таласима. У првом ешалону биле су Шумадијска и две француске дивизије (17. колонијална и 122.), а у другом Тимочка и Југословенска (бивша Вардарска). Први дан, 14. септембар је прошао у непрекидном бомбардовању - артиљеријској припреми (чувена Мишићева шифрована наредба: "Пошаљите једног официра и осам војника"). Другог дана, 15. септембра у напад су пошле Шумадијска и две француске дивизије. Испуниле су свој задатак, који је обухватао и коте од по 1700-1800 метара надморске висине. Пред крај тога дана кренуо је други ешалон. И тако даље.

Зашто сва ова прича?

Као Крагујевчанину, Шумадинцу, некоме коме су сва четири прадеда учествовала у овом рату, импонује ми и драго ми је да се зна и чује о подвизима војске коју су чинили моји преци и сународници. Међутим, мислим да се ту, као и обично, мало претерује у нашу корист. Рецимо, губици на савезничкој страни у овој бици су били: више од 1850 Француза, преко 200 Срба и мање од 200 Грка (Тако каже Википедија на енглеском. Српска верзија, занимљиво, само констатује да су губици на савезничкој страни били "лаки", а на бугарској "огромни".). Напад је почео у 05:30 изјутра, а наша браћа Сенегалци (или ко већ да је био у тој 17. колонијалној дивизији) су у 07:00 изашла на Кравицу (највиши врх 1682 метра). А сад се, у целој тој причи, додаје и елемент добровољаца, као да би они били тај тег који је претегнуо на тасу. Искрено, мислим да би Солунски фронт био пробијен и да се на њему није налазио ниједан српски војник - част и слава онима који јесу. Чим је почела офанзива, неке јединице бугарске војске су се буквално распале. Неке, додуше и нису, или су то учиниле касније. Енглеско-грчки напад код Дојрана је одбијен, а и наша Прва армије је тек из другог покушаја испунила свој задатак. Ипак, Бугарска је била зрела за пропаст. Убрзо су почела масовна дезертирања, оружана побуна дезертера и тако даље. У овој офанзиви учествовала је и цела грчка војска, чак и јединице са Крита и разних архипелага.

Идеја да је по 15-20 људи из сваког од хиљада српских села у Хрватској и БиХ учествовало у пробоју Слоунског фронта (ако помножимо, то је .. шта значи "хиљаде"? Рецимо три хиљаде, значи испада преко педесет хиљада људи) ми не звучи вероватно, али не знам.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« Одговор #11 послато: Август 19, 2020, 11:03:23 пре подне »
На многа занимљива питања и бројке не добисмо ни до данашњих дана тачне одговоре: колико је погинуло и рањено Срба који су били у саставу АУ војске, а колико од њих је Српска војска заробила, колико их је по заробљавању прешло на страну Србије, те број добровољаца из Америке и оних делова територије који су припадали АУ монархији? Колико знам поузданих података нема...

Знамо да је по ослобођењу Косова, када је Србија спровела прву мобилизацију, број одазваних био импозантан (барем тако бележе хроничари). Само из  Војмислића и Рујишта у  Велики рат је отишло више десетина мештана, а укупно становника у оба наведена села је било око двеста тридесетак. Имам спискове учесника ратова од 1913 до 1918. године, сачињени шездесетих година за нека села Рогозне, али они свакако нису коначни, тј. комплетни. И сам сам се уверио у то кад сам, истражујући та два села, сазнао за нека имена учесника ратова, било да су преживели или погинули, којих нема на списковима...

Извини, Зрно, али сматрам да је ван памети тврдити како Српска војска не би пробила Солунски фронт без попуњавања о којима смо писали, пре него што се дају тачни одговори на горепостављена питања. Да, разумео сам да говоримо само о Српској војјсци, не и о савезницима...

Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« Одговор #12 послато: Август 19, 2020, 11:22:50 пре подне »
За Србе из Србије је опште познато колико су изгинули у Првом светском рату. Али прича о српским добровољцима је тотално споредна. Чак се више прича о Србима који су ратовали против Србије, него овима што су ратовали за Србију. Знам Ненаде да ти звучи невероватно да је било толико много њих. И мени би звучало. Требало би само истражити негде у Архиву ако има списак људи који су добили земљу у Војводини и Славонији, по тим заслугама. Ја сматрам да је много већи број од оног чиме се располаже, ако уопште има нека објективна процена.

А приложио бих и ове спискове из новине Србобран у Америци, где се само на једној страни види гомила Срба који дају новчану помоћ српској војсци. Свима њима су породице биле у Аустроугарској и нису имали везе са Србијом. Да ли је то икад било поменуто било где? Ја нисам чуо. На ово сам случајно наишао док сам истраживао презимена из мог краја.





Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« Одговор #13 послато: Август 19, 2020, 11:39:52 пре подне »
За Србе из Србије је опште познато колико су изгинули у Првом светском рату. Али прича о српским добровољцима је тотално споредна. Чак се више прича о Србима који су ратовали против Србије, него овима што су ратовали за Србију. Знам Ненаде да ти звучи невероватно да је било толико много њих. И мени би звучало. Требало би само истражити негде у Архиву ако има списак људи који су добили земљу у Војводини и Славонији, по тим заслугама. Ја сматрам да је много већи број од оног чиме се располаже, ако уопште има нека објективна процена.
...


Слажем се да се о добровољцима из АУ зна бедно мало. Пробао сам да гуглам на ту тему, али нисам баш одушевљен резултатом.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« Одговор #14 послато: Август 19, 2020, 12:00:51 поподне »
Мој чукундјед из Тење код Осијека у Првом светском рату је мобилисан у аустроугарску војску. Био је резервни подофицир (не знам који чин тачно) и већ у, за оно време, озбиљним годинама (33). У јесен 1914. године био је са својом јединицом у источној Босни, где су стављени на положаје према црногорској војсци. Затим су, 1915. године, упућени на Руски фронт.

„Срби са територије Аустроугарске нашли су се на Источном фронту. Не желећи да ратују за интересе Хабсбуршке монархије против словенске и православне Русије, многи су се Срби, али и остали Словени, предавали руској војсци, захтевајући да се као добровољци укључе у српску војску... У Одеси је, новембра 1915. године, формиран Српски добровољачки одред, који је почетком 1916. године имао око хиљаду војника и официра“. („Срби у Украјини“, Љубивоје Церовић)

Међу тим Србима био је и мој чукундјед. Колико знам из породичне приче, са својом јединицом је, најпре као саставни део царске руске војске, упућен на румунски фронт (у Добруџу) и после у друге борбе. Крајем 1917. године, јединица је доспела на Солунски фронт у чијем пробоју је учествовала, све до коначног ослобођења Србије и осталих србских земаља током 1918. године. Све те борбе прошао је и мој чукундјед. Кући се вратио тек крајем 1918. године. Дакле, борио се у три војске у једном рату...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« Одговор #15 послато: Август 19, 2020, 12:02:04 поподне »
Отворио сам овде тему о крајишким добровољцима у Првом светском рату

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=4808.0

Извукао сам само појединце који се могу повезати са мојим директним линијама (очевом и мајчином). Списак бораца је заиста велики, а мало се зна (или барем прича) о томе. Треба узети у обзир да су на тим списковима само они који су забележени некако. Било је вероватно и пуно оних који нигде нису евидентирани.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« Одговор #16 послато: Август 19, 2020, 12:30:59 поподне »
Моји коментари су постављени на овој теми из сасвим јасног разлога. Да је била нека тема о српској војци, не би се уопште јављао. Да се не лажемо, кад се прича о Србима са простора Аустроугарске у време Првог светског рата, прво се помисли на оне који су мобилисани у аустроугарску војску и послати против Србије, а мало ко је свестан значаја српских добровољаца, новчане помоћи оних мученика из рудника и железара, а да не покренем још тему заробљених и убијених Срба на територији Аустроугрске, који су нагињали Србији. А био је и значајан број Хрвата у свему овоме што сам побројао. Надам се да сам вам мало променио свест.

Ван мреже Барјактаревић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 97
Одг: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« Одговор #17 послато: Август 19, 2020, 12:44:41 поподне »
Bajrektarevic Jovan, Inft., bh. IR Nr.2 Bosnien Kljuc. Donji Slatina 1892 verw.
Зна ли неко где је учествовао овај пук?

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« Одговор #18 послато: Август 19, 2020, 12:57:25 поподне »
Нађох да су многи учествовали 1916. и 1917. на Италијанском фронту и да су неки сахрањени у граду Lebring-Sankt Margarethen код Граца.

Битка код Монте Мелетија у Јужном Тиролу.
« Последња измена: Август 19, 2020, 01:00:08 поподне Зрно »

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« Одговор #19 послато: Август 19, 2020, 01:06:43 поподне »
Моји коментари су постављени на овој теми из сасвим јасног разлога. Да је била нека тема о српској војци, не би се уопште јављао. Да се не лажемо, кад се прича о Србима са простора Аустроугарске у време Првог светског рата, прво се помисли на оне који су мобилисани у аустроугарску војску и послати против Србије, а мало ко је свестан значаја српских добровољаца, новчане помоћи оних мученика из рудника и железара, а да не покренем још тему заробљених и убијених Срба на територији Аустроугрске, који су нагињали Србији. А био је и значајан број Хрвата у свему овоме што сам побројао. Надам се да сам вам мало променио свест.

Без жеље да иницирам појединачно изјашњавање, осећам потребу да кажем да ја никад нисам мислио о Србима из Аустро-Угарске на начин који помињеш као преовлађујући. Они се, што је опет можда неправедно, уопште слабо помињу у разговорима на ту тему. Људи обично причају, као ево и Небо, своје породичне историје. Имао сам прилике, као млад дечак, да присуствујем разговору између мог деде по мајци и неких преживелих Солунаца, сабораца његовог оца, који је погинуо већ у октобру 1914. И такви разговори били су испуњени личним успоменама, сећањима на необичне доживљаје и слично. Од "општих" тема, једино се сећам да су више пута рекли да смо се ми слабо одужили, или исказали захвалност, Француској, у поређењу с тим колико нам је помогла.