Аутор Тема: Зубци I2-PH908  (Прочитано 23627 пута)

Ван мреже spaja1978

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Зубци I2-PH908
« Одговор #100 послато: Јануар 16, 2023, 10:57:09 поподне »
Кисјелице у Оградама (Зубци). И за Кисјелице нема других предања изузев оних да су старинци у Оградама. Славе Ђурђевдан као и остали старинци. Матица им је у Оградама.

Кисјелицама би могли бити сродни Вице у Оградама, чији су исељени рођаци у Боки тестирани као I2-PH908 dys437=14. Иако се и за Вице приповједа да су доселили из Конавала од неког католика који се покрстио, генетика показује везу са осталим зубачким старинским породицама. Сеоба из Конавала је могла бити и повратна. И Вице славе Ђурђевдан.
Kisjelice ne slave Đurđevdan, nego Svetog Joakima i Anu 22 septembra.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Зубци I2-PH908
« Одговор #101 послато: Јануар 16, 2023, 11:35:37 поподне »
Kisjelice ne slave Đurđevdan, nego Svetog Joakima i Anu 22 septembra.

Наишао сам на још једном месту да славе Аћимовдан, а податак да у Оградама славе Ђурђевдан забележио је Обрен Козић.Ђурић почртком 20. века. Може ли бити да има Кисјелица који славе и Ђурђевдан или је Козић погрешио?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Зубци I2-PH908
« Одговор #102 послато: Јануар 16, 2023, 11:54:14 поподне »
Zuberi krajiški bi trebalo sa su starinom Zupci/Zubci, ima li neko možda konkretnijih podataka u tom smeru?

Ван мреже spaja1978

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Зубци I2-PH908
« Одговор #103 послато: Јануар 17, 2023, 02:26:54 поподне »
Наишао сам на још једном месту да славе Аћимовдан, а податак да у Оградама славе Ђурђевдан забележио је Обрен Козић.Ђурић почртком 20. века. Може ли бити да има Кисјелица који славе и Ђурђевдан или је Козић погрешио?
Pogriješio je. Niti ima, niti su ikada slavili Đurđevdan. Zato ja i sumnjam u sva ta piskaranja otprije. Ko zna koliko podataka su pogrešnih upisali. Da li su pogrešno čuli, da li su svjesno ili nesvjesno napisali pogrešno? Ne govorim samo za ovaj podatak, nego za sve. Pišu Grab nije bio naseljen do dolaska Spaića oko 1756 a bio naseljen Drenovi do i Prašišta koji zajedno imaju dvije ovčje čapre obradivog zemljišta. Da li su ti što pišu ikada bili na Grabu? To je najplodniji dio Zubačkog polja i najbolja obradiva zemlja. Sve ostalo je skoro pjeskuša, sa ponegdje malim slojem crnice. Nelogično sve naseljeno, a Grab nije. I Spaići došli po tim piscima zadnji na Zubce, a zapala ih najbolja zemlja. Nelogično. Ne samo ovo, nego ima toga još.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Зубци I2-PH908
« Одговор #104 послато: Јануар 17, 2023, 07:08:39 поподне »
Pogriješio je. Niti ima, niti su ikada slavili Đurđevdan. Zato ja i sumnjam u sva ta piskaranja otprije. Ko zna koliko podataka su pogrešnih upisali. Da li su pogrešno čuli, da li su svjesno ili nesvjesno napisali pogrešno? Ne govorim samo za ovaj podatak, nego za sve. Pišu Grab nije bio naseljen do dolaska Spaića oko 1756 a bio naseljen Drenovi do i Prašišta koji zajedno imaju dvije ovčje čapre obradivog zemljišta. Da li su ti što pišu ikada bili na Grabu? To je najplodniji dio Zubačkog polja i najbolja obradiva zemlja. Sve ostalo je skoro pjeskuša, sa ponegdje malim slojem crnice. Nelogično sve naseljeno, a Grab nije. I Spaići došli po tim piscima zadnji na Zubce, a zapala ih najbolja zemlja. Nelogično. Ne samo ovo, nego ima toga još.

Шта да се ради. Док не добијемо праву информацију са терена ослањамо се на оно што имамо, а то је углавном та стара етнографска литература. А да има грешака, апсолутно их има.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже spaja1978

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Зубци I2-PH908
« Одговор #105 послато: Јануар 20, 2023, 03:58:49 поподне »
Из Цуца у Зупцима има још досељеника:

Средановићи у Богојевић селу, доселили су се наводно из Цуца од Кривокапића, али не знам да има Средановића као огранка Кривокапића у Цуцама, могуће је да се ради о цуцким старинцима. Славе Јовањдан.

Пиштигњати доселили крајем 17 в. из села Бате у Цуцама, наводно огранак Кривокапића, али Ердељановић Пиштигњате сврстава у цуцке старинце. Славе Јовањдан и малу Госпојину.

Било би интересантно видјети за ова братстава да ли су J2a-M92.
Pištinjati i Asanovići slave Jovanjdan, a prislužuju ljetni Nikoljdan 22 maja, a ne Malu Gospojinu kako piše na ovom forumu. Spaići i Rajčevići prislužuju Malu Gospojinu. Još jedna "greška" 😡

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Зубци I2-PH908
« Одговор #106 послато: Јануар 20, 2023, 04:16:59 поподне »
Pištinjati i Asanovići slave Jovanjdan, a prislužuju ljetni Nikoljdan 22 maja, a ne Malu Gospojinu kako piše na ovom forumu. Spaići i Rajčevići prislužuju Malu Gospojinu. Još jedna "greška" 😡

На кога се тачно љутиш и зашто "грешка" под знацима навода? Мислиш да то неко ради намерно или шта?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже spaja1978

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Зубци I2-PH908
« Одговор #107 послато: Јануар 20, 2023, 08:26:44 поподне »
На кога се тачно љутиш и зашто "грешка" под знацима навода? Мислиш да то неко ради намерно или шта?
Evo ljutim se na autora te knjige iz koje su ti navodi. Kozić mislim, a i drugi autori malo, ili nimalo su bolji što se tiče nas Spaića. Kaže Spaići su ogranak Đuričića. Kakvih Đuričića, niđe veze. Dvije različite haplogrupe. Onda kaže Da Spaići i Asanovići su srodni i imaju istu prislugu. Netačno. Asanovići i Pištinjati imaju istu pa bi bilo logičnije da du oni u bližem sristvu. Dalje kaže da Šagovanovići su rod sa Spaićima. Jedino smo ista haplogrupa, to je tačno.Kao i mnoga druga prezimena Cucko-pješivačka. Niko ovamo nije znao da ti uopšte postoje, a ne da smo rod. Opet o vremenu dolaska Spaića na Grab ima masu nelogičnosti, pisao sam. Oni pišu da smo došli poslije pogibije Nikca od Rovina i oni se uopšte ne trude da saznaju kad smo došli nego im je problem bio nisu znali kad je poginuo pa tako lupaju godine 1756 ili 1775. Mislim na Kozića, Milićevića, itd... Sistem copy-paste. Došli najzadnji i osnovali selo Grab "gdje nijedna stopa zemlje nije bila obrađena", a Grab ima preko 30 hektara oranice, uglavnom crnice i nigdje drveta u polju. Došli zadnji, a dobili najbolju zemlju?

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Зубци I2-PH908
« Одговор #108 послато: Јануар 21, 2023, 12:19:35 пре подне »
Evo ljutim se na autora te knjige iz koje su ti navodi. Kozić mislim, a i drugi autori malo, ili nimalo su bolji što se tiče nas Spaića. Kaže Spaići su ogranak Đuričića. Kakvih Đuričića, niđe veze. Dvije različite haplogrupe. Onda kaže Da Spaići i Asanovići su srodni i imaju istu prislugu. Netačno. Asanovići i Pištinjati imaju istu pa bi bilo logičnije da du oni u bližem sristvu. Dalje kaže da Šagovanovići su rod sa Spaićima. Jedino smo ista haplogrupa, to je tačno.Kao i mnoga druga prezimena Cucko-pješivačka. Niko ovamo nije znao da ti uopšte postoje, a ne da smo rod. Opet o vremenu dolaska Spaića na Grab ima masu nelogičnosti, pisao sam. Oni pišu da smo došli poslije pogibije Nikca od Rovina i oni se uopšte ne trude da saznaju kad smo došli nego im je problem bio nisu znali kad je poginuo pa tako lupaju godine 1756 ili 1775. Mislim na Kozića, Milićevića, itd... Sistem copy-paste. Došli najzadnji i osnovali selo Grab "gdje nijedna stopa zemlje nije bila obrađena", a Grab ima preko 30 hektara oranice, uglavnom crnice i nigdje drveta u polju. Došli zadnji, a dobili najbolju zemlju?

Милићевић се скоро у потпуности ослањао на податке из литературе, па онда и ту правио грешке у преписивању када се ради о крсним славама. Да не коментаришем сад и погрешан приступ којим је многе збунио, групишући разнородне породице истог презимена. Љубо Михић је такође претежно преписивао, осим за свој крај где је имао податке из прве руке. За разлику од њих двојице, Козић, Дедијер и Мићевић били су оригинални аутори, али су се у истраживањима делом ослањали и на информаторе. Када се погледа крајњи резултат, наравно да грешили јесу, али покажи ми тога ко је нешто писао па није ништа погрешио. Лако је причати о својој породици, то многи знају, него хајде сакупи податке за целе регије, као што су они радили. Исто тако је чињеница да су се једном направљене грешке даље преписивали. Ако неко може данас нешто од тога да исправи, одлично. Али да се љутимо на људе који су умрли пре сто година и без којих не бисмо имали ни оволико етнографских података колико имамо, није фер. А посебно нема смисла брецати се на оно што се пише на "овом форуму" како кажеш, јер и овде људи пишу претежно на основу података преузетих од тих старих аутора.
Kамене рабъ и госодинъ