Аутор Тема: Прихватање српског идентитета (посрбљавање) од времена обновљене Србије  (Прочитано 3958 пута)

Ван мреже Јанбо

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
Код Русина, Немаца и Мађара, баш има доста презимена која се прожимају. Ајде сад Немаца нема толико, али не значи да они то нису били пре. Па тако код мене у општини ( у Војводини)има Киш, а Русини су, не Мађари што би неко очекивао, има Мајхер исто Русини, Кирш појма немам ко су, Јухас Русини, тако из главе извучено сад. Доста младих Русина је баш утопљено у наш идентитет и чак славу имају неки. Када се презимена завршавају на КО, или тако ''словенскије звуче'' онда знаш да су Русини.

Ван мреже Ваљевац

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 36
  • R1b
Од времена досељавања Срба на Балкан, у одређеним временским раздобљима су се дешавали процеси асимилације (и посрбљавања и расрбљавања), најпре у контакту са староседелачким предсловенским становништвом. 

Занимљива тема. Додао бих током и након сеобе, и посрбљавање других словенских народа, племена. Који нису били Срби, а били су Словени и били су на Балкану.

Може ли се рећи да је већина словенске компоненте у данашњим Србима заправо посрбљена овде на Балкану?

Ван мреже Savski

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 106
Занимљива тема. Додао бих током и након сеобе, и посрбљавање других словенских народа, племена. Који нису били Срби, а били су Словени и били су на Балкану.

Може ли се рећи да је већина словенске компоненте у данашњим Србима заправо посрбљена овде на Балкану?

Познато је да су Срби били задње словенско племе које је населило ове просторе, као што је познато да су прије тога већ постајале Склавиније на Балкану.

То је случај код свих народа, доминантнија група даје идентификацијски суперстратум осталим групама у сфери утјецаја. У случају Руса и Бугара, чак и несловенске групе. Да би се знало ко су били тзв. Бијели Срби из Бијле Србије по Порфирогенету, требали би их прво археолошки и генетски потврдити. Не знам да ли тренутно постоје такви кандидати. Постоји могућност, да су њихове хаплогрупе различите од већинског народа, те у мањем проценту или чак потпуно ишчезле из популације.


На мрежи Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Znao sam relativno dosta takvih porodica. U Ljubinju su bili Hajnoši, poljskog porijekla, porodica opstala danas po ženskoj liniji. Šumarski inženjer Velner, oženio lepu protinu kći i postao Adamović. Doktor Špicnagl postao Martinović. U Trebinju su bili Brusmani. U Mostaru Anđelopolji. U Sarajevu sam znao posrbljene Čehe, Benačeke.