Аутор Тема: Куће и окућнице наших предака  (Прочитано 35837 пута)

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #60 послато: Децембар 29, 2016, 03:53:55 поподне »
Ево мало и слика љетњих станишта-катуна.
Косјеринов катун у Планим долима. Између Љубиња и Требиња.

img host

Петровића катун такође у Планим долима(Овдје су и преци Дражена Петровића чували стоку)

upload image online

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #61 послато: Децембар 29, 2016, 04:08:44 поподне »
Типична чаршијска кућа у Љубињу из 19 вијека.

image host

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #62 послато: Децембар 29, 2016, 10:42:05 поподне »
Не могу да не приметим сличност Amicusove куће са кућом моје породице (фамилија од очеве мајке) у Шајкашу, месту у Бачкој близу Новог Сада.

Поглед на прво двориште из другог.

То је тај стил, да тако кажемо, Atlantishe. ;)

Кад помену ово подвучено, то је такође типично за те крајеве, у мојих данас имају три двориша (оно испред куће, оно између објеката за стоку, оно где су угрубо гледано шупе за пољску механизацију), а иза тог трећег је још башта, која је отвореног типа.

У прилогу је још пар сличних кућа из моје улице.



На трећој и четвртој види се чардак са тремом, како поменух у једном од постова раније, док се на последњој види још један објекат занимљиве намене, који није редак, али кога немају сва домаћинства, а то је летња кујна. У овом случају, она је преко пута куће.

А ево још и пар кућа са тремовима, мени иначе омиљеним местима за седење лети, још ако ту има цвећа или лозе, их... ;D




Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #63 послато: Децембар 29, 2016, 10:59:48 поподне »
Демићи (Горњи Класнић, општина Глина, Банија)

Лепе су ове брвнаре, подсећају на руске сеоске куће из њихових филмова.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #64 послато: Децембар 30, 2016, 09:45:10 пре подне »
Да пожелимо добродошлицу Пантелији, који се интересује за Брасину, село између Бање Ковиљаче и Малог Зворника. Савршено ми је познато гдје се налази ово насеље.

Дакле, Чича Глишина (Глигорије Пуртић) брвнара-шевар!



Чича Глиша је направио и столицу на расклапање на какво је, према његовим ријечима, сједио Кутузов код Бородина.


Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #65 послато: Јануар 01, 2017, 11:18:15 пре подне »














uploadimage

Ово су фотографије са моје ђедовине: кур'зана, мјечар, стара кућа ђеда Томе, подрум куће ђеда Вучена, бунар и челњак.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #66 послато: Јануар 01, 2017, 12:37:55 поподне »
Ово су фотографије са моје ђедовине: кур'зана, мјечар, стара кућа ђеда Томе, подрум куће ђеда Вучена, бунар и челњак.

Браво Тимаре! :)

Кажи ми чему слушаше мјечар?

Мени личи на оно што у нашем делу Босне зову уџером.

Је л' то то?



Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #67 послато: Јануар 01, 2017, 01:29:53 поподне »
Мјечар.
Па то је за дјецу био најмилији објекат. У њему су били млијечни производи: скоруп, кајмак, сир, млијеко.  Само је баба имала кључ од мјечара. Скривала га на греди испод крова, да дјеца не дохвате :).
Иначе, моја баба Зорка била је најбоља баба на свијету. Вољела је ђеда Вучена-Вукосава као мало која жена у зремим годинама, нас унучад,  као и малу дјецу која се дружила са нама.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #68 послато: Јануар 01, 2017, 03:08:42 поподне »
Село Ервеник (у близини реке Зрмање), северна Далмација (Буковица).



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #69 послато: Јануар 01, 2017, 03:19:01 поподне »
Нове куће - старе технике (Војводина).

<a href="https://www.youtube.com/v/O6X5v8rbwek" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/O6X5v8rbwek</a>

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #70 послато: Јануар 01, 2017, 03:20:18 поподне »
Мјечар.
Па то је за дјецу био најмилији објекат. У њему су били млијечни производи: скоруп, кајмак, сир, млијеко.  Само је баба имала кључ од мјечара. Скривала га на греди испод крова, да дјеца не дохвате :).
Иначе, моја баба Зорка била је најбоља баба на свијету. Вољела је ђеда Вучена-Вукосава као мало која жена у зремим годинама, нас унучад,  као и малу дјецу која се дружила са нама.

То је баш лепо. :)

Претпостављао сам да би могло имати везе с млечним производима, али опет, нисам био сигуран.

Кад поменух уџеру, то не знам да ли стављасмо, али ево једне из Посавине (исте су и на Требави).



Чини ми се да је тамо код нас чешће зову у деминутиву, уџерица, неко уџера;D

Оно што сви причају да је био обичај, јесте да су у том објекту спавали тек венчани младенци, док им се не би направила посебна кућа. ;D

По величини, као што се види на слици, то није веће од бунгалова. :)



Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #71 послато: Јануар 01, 2017, 03:44:48 поподне »
То је баш лепо. :)

Претпостављао сам да би могло имати везе с млечним производима, али опет, нисам био сигуран.

Кад поменух уџеру, то не знам да ли стављасмо, али ево једне из Посавине (исте су и на Требави).



Чини ми се да је тамо код нас чешће зову у деминутиву, уџерица, неко уџера;D

Оно што сви причају да је био обичај, јесте да су у том објекту спавали тек венчани младенци, док им се не би направила посебна кућа. ;D

По величини, као што се види на слици, то није веће од бунгалова. :)

Уџерица је израз који се углавном користи за малу сиротињску, неугледну кућу. Синоними су страћара, чатрља, чак и ћумез.

http://forum.srpskijezickiatelje.com/index.php?topic=1124.0
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #72 послато: Јануар 01, 2017, 03:46:39 поподне »
Стара кућа у Комарници код Шавника коју је саградио мој предак..



Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #73 послато: Јануар 01, 2017, 05:28:48 поподне »
Уџерица је израз који се углавном користи за малу сиротињску, неугледну кућу. Синоними су страћара, чатрља, чак и ћумез.

http://forum.srpskijezickiatelje.com/index.php?topic=1124.0

Да, мада у овом случају ипак говоримо о једној врсти оставе, која се у посебним приликама преуређивала у стамбени објекат, али која је иначе била помоћни објекат поред праве куће.



Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #74 послато: Јануар 02, 2017, 02:11:40 поподне »



Ово је подрум старе куће ђеда Вучена, као и кућа његовог нерођеног брата Томе. Авлије дијели само узак пут. Вученова кућа покривена је 1932, а Томина 1936. године.
Интересантно је за ћеда Тому - тако сам га звао, да је радећи у Марсеју дошао на дочек краља Александра. Када је извршен атентат, ђед Томо је ухапшен и одлежао 15 мјесеци у притвору. После ослобођења, добио је "велике паре", да је из Бањалуке дошао у село са три фијакера. У првом је био само његов шешир и штап, у другом сандуци са гардаробом и поклонима а у трећем фијакеру сједио је сам Томо. Тада је убрзо направио и ову кућу.
Томина кућа широка је 9,5 метара а дуга 8 матара. У унутрашњости куће су: мали ходник, лијево мања соба (момачка) а десно шпајз, затим се улази у велику просторију за пријем и боравак, лијево су две просторије за спавање а десно славска соба. На боку, на источној страни куће налазиле су се степенице за таван гдје су биле двије собе за спавање. На сјеверној страни, под мањим нагибом је подрум са двије просторије. У првој било је мјесто за ракијску бурад и зимницу, а у другом нахом за мању стоку. Кућа је грађена од дрвених стубова и греда, а зидана непеченим ћерпићем, набачена и окречена. У кући су живјеле двије породи са 14 чељади, када су се уселили, који су се временом расељавали, тако да су на крају остали сам Томо, који умире 1989. године, и баба Јулка 1992. Све до 2013. године, најмађи Томин син Драшко зв. Чађо или Бур'за, славио је Срђевдан у овом дому. 

Исти  распоред и грађа је и кућа мога ђеда Вучена у којој сам и ја рођен, али нажалост, прије пет година вањска страна је доста измјењена, тако да сам само подрум поставио.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #75 послато: Јануар 02, 2017, 10:07:30 поподне »
...
Ово је подрум старе куће ђеда Вучена, као и кућа његовог нерођеног брата Томе.
...

Тимаре, мала дигресија. Јасно ми је да са "нерођени" хоћеш да кажеш да се не ради о "рођеном" брату. Мене занима да ли се у твом крају заиста  користи тај израз "нерођени брат" када се говори о "првим рођацима" како се то каже у Босни и Херцеговини, тј. браћи од стрица/тетке/ујака како се говори у већем делу Србије?
У први мах сам помислио да се Томо није ни родио јер је "нерођени", па сам био прилично збуњен :)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #76 послато: Јануар 02, 2017, 11:36:33 поподне »
Тимаре, мала дигресија. Јасно ми је да са "нерођени" хоћеш да кажеш да се не ради о "рођеном" брату. Мене занима да ли се у твом крају заиста  користи тај израз "нерођени брат" када се говори о "првим рођацима" како се то каже у Босни и Херцеговини, тј. браћи од стрица/тетке/ујака како се говори у већем делу Србије?
У први мах сам помислио да се Томо није ни родио јер је "нерођени", па сам био прилично збуњен :)
Да, овај термин користио се у Тимару и Змијању све до 70-тих година прошлог вијека. 
И Петар Кочић користио је овај израз. ;)
Мада се сада може чути и уречица "воле се и поштују  ко нерођена браћа", што баш мало када буде дуговјечно.

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #77 послато: Јануар 03, 2017, 12:27:49 поподне »
Да пожелимо добродошлицу Пантелији, који се интересује за Брасину, село између Бање Ковиљаче и Малог Зворника. Савршено ми је познато гдје се налази ово насеље.

Дакле, Чича Глишина (Глигорије Пуртић) брвнара-шевар!



Чича Глиша је направио и столицу на расклапање на какво је, према његовим ријечима, сједио Кутузов код Бородина.


Браво Александре за слике, свако ко прође кроз Брасину, може видети Чича Глишин шевар, налази се уз саму магистралу, тачније између магистрале и Дрине.

Ево још једне из Јадра, тачније са Гучева/Бање Ковиљаче(Лолин вајат  :)):



Тршић, објекти "пренети" из различитих села Јадра и околине:



Руњани(Лозница):


Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #78 послато: Јануар 03, 2017, 02:15:12 поподне »
Пупића кула у Љубињу- Потиче из 16 или 17 вијека. Припадала муслиманској породици Бакибеговић. Купио је ујак мог дједа по оцу, почетком двадесетог вијека. Ова слика је настала педесетих година прошлог вијека. Општинске власти су власницима куле почетком осамдесетих наредили да скину задњи спрат, те да кулу омалтеришу јер није изгледала урбано.

uploading images


Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #79 послато: Јануар 03, 2017, 02:24:11 поподне »
Пупића кула у Љубињу- Потиче из 16 или 17 вијека. Припадала муслиманској породици Бакибеговић. Купио је ујак мог дједа по оцу, почетком двадесетог вијека. Ова слика је настала педесетих година прошлог вијека. Општинске власти су власницима куле почетком осамдесетих наредили да скину задњи спрат, те да кулу омалтеришу јер није изгледала урбано.

Обожавам наш смисао за лепо. Јесу ли испунили општински захтев? Како сада изгледа?
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.