Аутор Тема: Мудро слово  (Прочитано 4587 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Мудро слово
« послато: Децембар 24, 2017, 02:18:29 пре подне »
Претпостављам да су сви чули за израз "није мудро слово", за нешто што није комликовано, тј. за нешто што је једноставно за урадити.

Међутим, шта је "мудро слово" само по себи, тек недавно ме једна дискусија подстаче на то питање.

Дакле, мој информатор ми каже да се шара на чакширама личке ношње назива мудрим словом.



Тражио сам мало о том изразу у нашој дигиталној библиотеци, па ми избаци само два извора где се ово помиње у сличном контексту, у Zborniku za narodni život... (1896) пише: ... Pogača je s lica išarana, biva na njoj su starobosanske loze, a na prvom mjestu mudro slovo, biva Salamunovo, te valja, da ozgora ostanu šare, kad pogača pane na tle. Kad se kolutne pogača, pa ako sretno pane, onda ti sjede domaćin s naimarom, pa izlomi pogaču, te je pojedu zajedno.;

те у Гласнику Земаљског музеја... (1908, IV): 3. Kada nekoga mora sisa, on u večer u kućna vrata zadije zimzelen i na vratima napravi mudro slovo (Solomunovo) i mora ne smije više k njemu. (Žepče.)

Питање за Личане, шта они знају о мудром слову, а и за њих и за остале, како заправо изгледа то мудро слово (Соломоново)?

Arkiv za povjestnicu jugoslavensku, додуше, каже још и ово: ... Da ova pošast više dolazila nebi, zaboli bi viljuške više prozorah i vratah, ili bi pako petouglo (mudro) slovo više prozorah i vratah zapisali, i ovim načinom se je toj nakazi dolazak preprečiti mogao.

Петоугаоно и Соломоново ми не иду заједно, али ево препуштам упућенијима да нам ово размрсе, јер ова тема ипак јесте мудро слово. :)



Ван мреже личанин

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Мудро слово
« Одговор #1 послато: Јун 25, 2018, 12:50:57 поподне »
Одговарам нешто више од 6 месеци након покретања теме, али сад сам наишао на њу и регистровао се како би одговорио. Моја баба, очева мајка ме је давно давно учила како се црта мудро слово, али ми је до данас остало у сећању. Очеви родитељи су иначе из села Дољани код Доњег Лапца у Лици.
На тему сам наишао јер сам из различитих извора читао да личке капе код Срба на горњем, теменом делу немају никаквих шара, грбова и слично, док сам у другим изворима видео да могу да имају извезено мудро слово - затворену криву линију која представља стилизовани крст Светог Саве. То је донекле и логично, јер личка капа представља симбол више ствари изузетно битних Личанима.
Претпостављам да се петоугао помиње јер ,,веће" мудро слово од 16 тачака изгледа као да је сачињено од 5 мањих мудрих слова, па је можда то извор недоумице.
Како било, слика је скенирани цртеж мудрог слова какво ја знам, па ако имате неких додатних питања, покушаћу на њих да одговорим.
https://ibb.co/kj5pS8

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мудро слово
« Одговор #2 послато: Јун 25, 2018, 01:09:54 поподне »
Одговарам нешто више од 6 месеци након покретања теме, али сад сам наишао на њу и регистровао се како би одговорио. Моја баба, очева мајка ме је давно давно учила како се црта мудро слово, али ми је до данас остало у сећању. Очеви родитељи су иначе из села Дољани код Доњег Лапца у Лици.
На тему сам наишао јер сам из различитих извора читао да личке капе код Срба на горњем, теменом делу немају никаквих шара, грбова и слично, док сам у другим изворима видео да могу да имају извезено мудро слово - затворену криву линију која представља стилизовани крст Светог Саве. То је донекле и логично, јер личка капа представља симбол више ствари изузетно битних Личанима.
Претпостављам да се петоугао помиње јер ,,веће" мудро слово од 16 тачака изгледа као да је сачињено од 5 мањих мудрих слова, па је можда то извор недоумице.
Како било, слика је скенирани цртеж мудрог слова какво ја знам, па ако имате неких додатних питања, покушаћу на њих да одговорим.
https://ibb.co/kj5pS8

Хвала Личанине на одговору и на прилогу.

Оно што ме занима, јесте какво је порекло, и која је сврха мудрог слова?

Сврха, претпостављам да је заштитничког карактера, што се уосталом да закључити и на основу ових пар наведених примера, али неко објашњење његовог порекла још нисам нашао.

Можда би се о томе могло нешто прочитати у литератури која се бави народним ношњама, али у међувремену нисам био у прилици да ми нека таква књига дође под руку, па да погледм.




Ван мреже личанин

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Мудро слово
« Одговор #3 послато: Јун 25, 2018, 02:12:56 поподне »
Нажалост, ни ја не знам са сигурношћу које је порекло, а кроз руке ми је прошло више књига које се баве народном ношњом Личана, међутим ни у једној нисам наишао на објашњење о пореклу, а чак ни о томе како мудро слово изгледа, што је и био разлог покретања ове теме. Када се гледају везени украси на одећи, може се закључити да сви подсећају или су идентични овима које сам нацртао.
Сврха је, сигуран сам, одржавање везе са пореклом народа, поред заштитничке коју сте навели, што је случај нпр. и са 9 реса на личкој капи. Код Личана је више него и на једној територији насељеној Србима жив косовски мит, а ово тврди и Јован Цвијић у својим записима. Стога претпостављам да је и мудро слово као симбол Светог Саве зато опстало, иако данас људи приликом помињања мудрог слова немају у свести његову симболику.
Са друге стране, мајчина породица која је такође пореклом из Лике, из места удаљеног тек 15 километара од Дољани, али као и људи који су из тог места, не знају шта подразумева појам мудро слово. Такође мој познаник из Грачаца и његова породица немају свест о томе. Опет нажалост, не знам, каква је ситуација у осталим личким местима.
Други, мени интересантан детаљ, је тврдња неких историчара (између осталих, најистакнутији је Божидар Кљајевић из Земуна) да Срби у Дољанима не воде исто порекло као и остали лички Срби, већ су се населили доста касније, јер су потомци владара Дубровника, немањићког порекла, почевши од Богуна Немањића. Да ли је то разлог зашто је мудро слово као светосавски (немањићки) знак најживљи код Дољанчана, а потом се израз раширио међу народом, не могу да тврдим, али је то једна од идеја. Ова тврдња о другачијем пореклу народа у Дољанима донекле може да има утемељење и у чињеници да се неке речи искључиво у Дољанима изговарају другачије него у остатку Лике (нпр. муст уместо мост, куњ уместо коњ, итд.), па би било изузетно занимљиво видети да ли је то случај и са српским народом у Рашкој области или са севера Црне Горе, којима је Богун Немањић управљао пре него што је доведен у Дубровник као изасланик цара Душана. Или опет да ли такав изговор постоји игде друго, невезано за на први поглед логичну историјску везу, а онда утврдити и да ли се на тим подручјима јавља мудро слово.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мудро слово
« Одговор #4 послато: Јун 25, 2018, 02:33:11 поподне »
Нажалост, ни ја не знам са сигурношћу које је порекло, а кроз руке ми је прошло више књига које се баве народном ношњом Личана, међутим ни у једној нисам наишао на објашњење о пореклу, а чак ни о томе како мудро слово изгледа, што је и био разлог покретања ове теме. Када се гледају везени украси на одећи, може се закључити да сви подсећају или су идентични овима које сам нацртао.
Сврха је, сигуран сам, одржавање везе са пореклом народа, поред заштитничке коју сте навели, што је случај нпр. и са 9 реса на личкој капи. Код Личана је више него и на једној територији насељеној Србима жив косовски мит, а ово тврди и Јован Цвијић у својим записима. Стога претпостављам да је и мудро слово као симбол Светог Саве зато опстало, иако данас људи приликом помињања мудрог слова немају у свести његову симболику.
Са друге стране, мајчина породица која је такође пореклом из Лике, из места удаљеног тек 15 километара од Дољани, али као и људи који су из тог места, не знају шта подразумева појам мудро слово. Такође мој познаник из Грачаца и његова породица немају свест о томе. Опет нажалост, не знам, каква је ситуација у осталим личким местима.

Верујем да се неко конкретно том темом ипак бавио, и макар негде у периодичкој грађи мора бити неки чланак или студија о пореклу мудрог слова.

Други, мени интересантан детаљ, је тврдња неких историчара (између осталих, најистакнутији је Божидар Кљајевић из Земуна) да Срби у Дољанима не воде исто порекло као и остали лички Срби, већ су се населили доста касније, јер су потомци владара Дубровника, немањићког порекла, почевши од Богуна Немањића. Да ли је то разлог зашто је мудро слово као светосавски (немањићки) знак најживљи код Дољанчана, а потом се израз раширио међу народом, не могу да тврдим, али је то једна од идеја. Ова тврдња о другачијем пореклу народа у Дољанима донекле може да има утемељење и у чињеници да се неке речи искључиво у Дољанима изговарају другачије него у остатку Лике (нпр. муст уместо мост, куњ уместо коњ, итд.), па би било изузетно занимљиво видети да ли је то случај и са српским народом у Рашкој области или са севера Црне Горе, којима је Богун Немањић управљао пре него што је доведен у Дубровник као изасланик цара Душана. Или опет да ли такав изговор постоји игде друго, невезано за на први поглед логичну историјску везу, а онда утврдити и да ли се на тим подручјима јавља мудро слово.

Божидар Кљајевић није баш узоран истраживач и аутор, па се ни његове тврдње не могу узимати озбиљно, поготово не када тако олако доноси неке закључке.



Ван мреже личанин

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Мудро слово
« Одговор #5 послато: Јун 25, 2018, 03:02:15 поподне »
И ја се надам да постоји, па ако успем да ископам, поделићу овде.

А за Кљајевића се апсолутно слажем. Његова, дозволићеш, трабуњања нису релевантна ни за шта. И део са другачијим изговором речи је резултат мојих истраживања, а не поменутог господина.

Свакако се надам да ће се јавити још неко ко зна иоле више од нас двојице и ко ће успети да растумачи бар још нешто, сад кад је тема активирана.