Аутор Тема: Turci  (Прочитано 56107 пута)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Turci
« Одговор #80 послато: Јануар 03, 2018, 10:38:50 пре подне »
Какви милони одсељених у Турску. Па у највећем таласу исељавања од аустроугарске окупације до Првог рата иселило се из БиХ највише 40 000 муслимана. Што се тиче данка у крви, од њих није остало пуно потомства. Та цифра од 10-11 посто сасвим је реална.

Нису босански муслимани једини Балканци који су се исељавали у Турску.

У Турској има више Санџаклија него у Србији, Црној Гори и Босни заједно.

У Турској има више Помака и Торбеша него у Бугарској и Македонији.

Шиптари говоре да у Турској има пуно Шиптара.
« Последња измена: Јануар 03, 2018, 10:40:57 пре подне Свевлад »

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Turci
« Одговор #81 послато: Јануар 03, 2018, 10:53:05 пре подне »
Нису босански муслимани једини Балканци који су се исељавали у Турску.

У Турској има више Санџаклија него у Србији, Црној Гори и Босни заједно.

У Турској има више Помака и Торбеша него у Бугарској и Македонији.

Шиптари говоре да у Турској има пуно Шиптара.
Pa Sandzaklije nisu sigurno Dinarik.I radi se o oko 5 % Hg I a ne I2a,moze biti raznih.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Turci
« Одговор #82 послато: Јануар 03, 2018, 11:01:14 пре подне »
Pa Sandzaklije nisu sigurno Dinarik.I radi se o oko 5 % Hg I a ne I2a,moze biti raznih.

Санџаклије су углавном E-V13, J2b2 и R1b-BY611 (те 3 хаплогрупе су преко 70% код Санџаклија), а ове хаплогрупе скоро да не постоје у Турској.  Осим Санџаклија те хаплогрупе су могли донети и Шиптари, њих има доста у Турској.

Могуће је да су узорци узимани већином из централне и источне Анадолије. Балканци су се углавном насељавали у источну Тракију, Истанбул и на егејску обалу Турске.  Према турским око пола становништва Бурсе и Измира које потиче са Балкана.
« Последња измена: Јануар 03, 2018, 11:03:15 пре подне Свевлад »

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Turci
« Одговор #83 послато: Јануар 03, 2018, 12:43:29 поподне »
Ови анадолски Турци су вјероватно највећим дијелом потомци потурчених иранских народа, а мањим дијелом семитских и европских. Аутосомални тестови показују да су Турци из Анадолије типична блискоисточна популација, само што имају јачи европски уплив од Курда. Истанбул је већ потпуно друга прича.
Ја анадолске Турске не могу разликовати од Курда, а и те како могу чак и од кипарских Грка, а камоли од Срба и босанских муслимана. Овако низак проценат европске генетике међу анадолским Турцима вјероватно је посљедица нагле демографске експанзије и туркификације Курда, те чињенице да су из редова Европљана углавном "регрутовани" везири, јаничари и царске конкубине, док је у демографски најекспанзивнијем слоју (занатлије, сељаци, градска сиротиња) доминирао блискоисточни елемент.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Turci
« Одговор #84 послато: Јануар 03, 2018, 12:57:23 поподне »
Ови анадолски Турци су вјероватно највећим дијелом потомци потурчених иранских народа, а мањим дијелом семитских и европских. Аутосомални тестови показују да су Турци из Анадолије типична блискоисточна популација, само што имају јачи европски уплив од Курда. Истанбул је већ потпуно друга прича.
Ја анадолске Турске не могу разликовати од Курда, а и те како могу чак и од кипарских Грка, а камоли од Срба и босанских муслимана. Овако низак проценат европске генетике међу анадолским Турцима вјероватно је посљедица нагле демографске експанзије и туркификације Курда, те чињенице да су из редова Европљана углавном "регрутовани" везири, јаничари и царске конкубине, док је у демографски најекспанзивнијем слоју (занатлије, сељаци, градска сиротиња) доминирао блискоисточни елемент.

Анадолски Турци јесу слични Курдима али ипак постоје и неке разлике, анадолски Турци неретко имају туранидског уплива, што код Курда није случај.

Ова два турска глумца су типични анадолски Турци (ипак се примети незнатна разлика у односу на типичне Курде, а то је туранидски уплив)



« Последња измена: Јануар 03, 2018, 01:05:18 поподне Свевлад »

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Turci
« Одговор #85 послато: Јануар 03, 2018, 01:13:47 поподне »
Анадолски Турци јесу слични Курдима али ипак постоје и неке разлике, анадолски Турци неретко имају туранидског уплива, што код Курда није случај.

Ова два турска глумца су типични анадолски Турци (ипак се примети незнатна разлика у односу на типичне Курде, а то је туранидски уплив)




Могуће је да је тај уплив стигао накнадно преко Туркмена, они ипак имају око 20% далекоисточне генетике по овим подацима са Еупедије. Не видим слике, јеси ли то поставио Бали-бега? За њега ми се чини да има јачи монголоидни уплив, мада примјећујем и доста европских црта, ако то занемаримо.
Иначе, прије пар година, кад се је почела снимати Шехерезада (Бинбир Геђе), пажњу ми је привукла једна глумица што игра улогу њене јетрве. Више ме подсјећа на Ујгуре или Киргизе него на анадолске Турке.

« Последња измена: Јануар 03, 2018, 01:15:42 поподне Одисеј »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Turci
« Одговор #86 послато: Јануар 03, 2018, 01:20:06 поподне »
Анадолски Турци јесу слични Курдима али ипак постоје и неке разлике, анадолски Турци неретко имају туранидског уплива, што код Курда није случај.

Ова два турска глумца су типични анадолски Турци (ипак се примети незнатна разлика у односу на типичне Курде, а то је туранидски уплив)




Бали бег је Источни Медитеранац са туранидским упливом, а овај други је Анадолид са туранидским упливом.

Анадолски Турци су углавном Анадолиди, Ирано-Арменоиди и Источни Медитеранци често са туранидским упливом.

Турци аутосомално имају од 2 до 15% монголоидне генетике, најмање имају они из Истанбула и источне Тракије, а највише они покрајине Ајдин у југозападној Турској и покрајине Гиресун на обали Црног Мора.
« Последња измена: Јануар 03, 2018, 01:22:27 поподне Свевлад »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Turci
« Одговор #87 послато: Јануар 03, 2018, 04:42:30 поподне »
Никад нисам видео Србина који изгледа као ова два типична Турчина, и не само Србина него ни било код припадника других балканских народа.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Turci
« Одговор #88 послато: Јануар 03, 2018, 05:27:09 поподне »
Никад нисам видео Србина који изгледа као ова два типична Турчина, и не само Србина него ни било код припадника других балканских народа.

Ја сам их виђао по јужној Србији, Македонији и Бугарској, само што нису имали бркове.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Turci
« Одговор #89 послато: Јануар 03, 2018, 05:35:54 поподне »
Никад нисам видео Србина који изгледа као ова два типична Турчина, и не само Србина него ни било код припадника других балканских народа.
Извини Свевладе, одмах морам да те демантујем :) Мој другар са студија,  гитариста Марко Срђевић из Новог Сада (прави "Арапин" :) )


Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Turci
« Одговор #90 послато: Јануар 03, 2018, 05:38:20 поподне »
Ја сам их виђао по јужној Србији...

Апропо јужне Србије - да ли си приметио и већи проценат одређеног светлиjег типа на потезу Алексинац-Ниш-Лесковац? Мислим да је ово општепознато и код наших антрополога. Јача тенденција ка словенском стереотипу него другде у Србији, средњег раста ка нижем, пепељасто плави или светлосмеђи, танка, права длака. Сликом и приликом, ДС Пикси.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Turci
« Одговор #91 послато: Јануар 03, 2018, 05:38:43 поподне »
Извини Свевладе, одмах морам да те демантујем :) Мој другар са студија,  гитариста Марко Срђевић из Новог Сада (прави "Арапин" :) )


Ух, тај стварно личи на Арапина, али да би личио на она 2 турска глумца требао би да има мањи и равнији нос, равну косу и чело и благо укошене очи.  :D
« Последња измена: Јануар 03, 2018, 05:40:52 поподне Свевлад »

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Turci
« Одговор #92 послато: Јануар 03, 2018, 05:38:49 поподне »
У који тип спадају Љупчо Георгиевски и Тоше Проески? Нису наш као ови Турци, али Азија притеже.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Turci
« Одговор #93 послато: Јануар 03, 2018, 05:41:03 поподне »
Апропо јужне Србије - да ли си приметио и већи проценат одређеног светлиjег типа на потезу Алексинац-Ниш-Лесковац? Мислим да је ово општепознато и код наших антрополога. Јача тенденција ка словенском стереотипу него другде у Србији, средњег раста ка нижем, пепељасто плави или светлосмеђи, танка, права длака. Сликом и приликом, ДС Пикси.

Знам да има таквих доста. Али сам виђао и ове друге :)

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Turci
« Одговор #94 послато: Јануар 03, 2018, 05:43:35 поподне »
Ух, тај стварно личи на Арапина, али да би личио на она 2 турска глумца требао би да има мањи и равнији нос и благо укошене очи.  :D
Имао је ситуацију у Братислави када га је после града зауставила група "скинхедса" и питала га одакле је, да ли је Арапин...Он каже: "ма дајте људи, ја сам Србин"...Они кажу: "у реду, извини :) " После смо се смејали, али није било наивно, ја му кажем "скинси, такав си"

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Turci
« Одговор #95 послато: Јануар 03, 2018, 05:45:34 поподне »
Апропо јужне Србије - да ли си приметио и већи проценат одређеног светлиjег типа на потезу Алексинац-Ниш-Лесковац? Мислим да је ово општепознато и код наших антрополога. Јача тенденција ка словенском стереотипу него другде у Србији, средњег раста ка нижем, пепељасто плави или светлосмеђи, танка, права длака. Сликом и приликом, ДС Пикси.

Из личног искуства сам запазио да највише славоидних светлих типова на југу Србије има у околини Лесковца, у Трговишту и околини, у Димитровграду па и у Босилеграду.

Такође из из искуства сам уочио да највише тамних типова има у Нишу и Белој Паланци.

Врање, Пирот и Сурдулица су ми некако неодређени тј. може са наћи свашта.
« Последња измена: Јануар 03, 2018, 05:47:57 поподне Свевлад »

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Turci
« Одговор #96 послато: Јануар 03, 2018, 05:46:47 поподне »
Имао је ситуацију у Братислави када га је после града зауставила група "скинхедса" и питала га одакле је, да ли је Арапин...Он каже: "ма дајте људи, ја сам Србин"...Они кажу: "у реду, извини :) " После смо се смејали, али није било наивно, ја му кажем "скинси, такав си"

Има типичан наш нос, иако му је остатак арапски. Арапи имају меснатије носеве, без брдовитог пејзажа.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Turci
« Одговор #97 послато: Јануар 03, 2018, 05:47:25 поподне »
Људи, држите се теме, а то су - Турци. Хвала.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Turci
« Одговор #98 послато: Јануар 03, 2018, 05:51:22 поподне »
Људи, држите се теме, а то су - Турци. Хвала.

Хвала на упозорењу. Мајке ми, мислио сам да је тема Митоманија, па рекох, овде може да се лупа!

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Turci
« Одговор #99 послато: Јануар 03, 2018, 06:00:51 поподне »
Кемал Ататурк је наводно имао делом албанско порекло:
On the part of his father, Ali Riza Efendi, Ataturk was an Albanian. He came from Canka family and Ataturk's grandfather from his father, Pirush Canka, lived in Stebleva village of Grande Dibra (12 km from Librazhd and 23 km from Struga) before migrating to Thessaloniki (the most thriving city after Istanbul In the Ottoman Empire), Greece in 1861.

They owned their land in Debar until 1945 when the communists came to power. Even today there is the field of CAnka, the property of Mustafa's grandfather. Regarding the mother's side, Zybejde Hanim, she was from Thessaloniki but was assumed, as the locals in Thessaloniki recalled that her family came from somewhere in South Albania. Ataturk's father died when he was only 7 years old.

He was named Kemal by a mathematician teacher in Bitola. Because Mustafa was exelent in school, his teacher, Kemal, called him "Kemal", which in Arabic means "perfect". During the 30s with the creation of the new Turkish state, he was registered on an identity card named Kemal Ataturk.


Father and Mother of Ataturk, Ali Riza Efendi and Zybejde Hanim
« Последња измена: Јануар 03, 2018, 06:02:27 поподне ДушанВучко »