Аутор Тема: Загонетна шаржа на грбу Санковића  (Прочитано 4726 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Загонетна шаржа на грбу Санковића
« послато: Март 08, 2016, 04:58:33 поподне »
Ја сам увијек мислио да за грб Војиновића постоји неки старији оригинални печат или у неком споменику, исклесан у камену, а и тај грб је плод Илирских грбовника.

Мало скрећем са теме, али ми је интересантнан грб санковића, прилично неуобичајен за наше просторе, а и због тога што се може пратити још од средњег вијека кад су га Санковићи употребљавали на печатима. Као да сма негдје раније читао да би могао да се повеже са неким елеметима украјинског данашњег грба.

Амикус, можеш ли рећи нешто више.


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Загонетна шаржа на грбу Санковића
« Одговор #1 послато: Март 08, 2016, 05:38:53 поподне »
Ја сам увијек мислио да за грб Војиновића постоји неки старији оригинални печат или у неком споменику, исклесан у камену, а и тај грб је плод Илирских грбовника.

Мало скрећем са теме, али ми је интересантнан грб санковића, прилично неуобичајен за наше просторе, а и због тога што се може пратити још од средњег вијека кад су га Санковићи употребљавали на печатима. Као да сма негдје раније читао да би могао да се повеже са неким елеметима украјинског данашњег грба.

Амикус, можеш ли рећи нешто више.


Грб Војиновића је са доста пажње смишљен, ми данас немамо неки старији извор који би га помињао, али мишљења сам да је у тај грб уложено доста труда да би се испричала једна прича, али још нико се озбиљније није тиме позабавио. У челенци имамо заставе Косача, Дубровника, Угарске, три доста загонетне заставе, те заставу Босне. Шарже на самом грбу, овако у оригиналну, одговарају вероватно десетинама идентичних талијанских, француских и немачких грбова (код Рајтстапа, где год заграбиш, нађеш по један овакав грб).

Кад је у питању грб Санковића, он је специфичан по том што до данас није са сигурношћу утврђена шаржа на њему, а мишљења се крећу од тог да се ради о монограму речи ХЛЬМЬ (Павао Анђелић), до тога да се ради о куки (Петар Петровић и Ћиро Трухелка) или котви (Алекса Ивић). (в. Група аутора, Родословне таблице и грбови српских династија и властеле, Београд, 1987) Чак има мишљења да је у питању и стилизована верзија пешчаног сата (в. овде; на то нам пажњу својевремено скренуо FORMICA).



Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Загонетна шаржа на грбу Санковића
« Одговор #2 послато: Март 08, 2016, 05:48:05 поподне »
Грб Војиновића је са доста пажње смишљен, ми данас немамо неки старији извор који би га помињао, али мишљења сам да је у тај грб уложено доста труда да би се испричала једна прича, али још нико се озбиљније није тиме позабавио. У челенци имамо заставе Косача, Дубровника, Угарске, три доста загонетне заставе, те заставу Босне. Шарже на самом грбу, овако у оригиналну, одговарају вероватно десетинама идентичних талијанских, француских и немачких грбова (код Рајтстапа, где год заграбиш, нађеш по један овакав грб).

Кад је у питању грб Санковића, он је специфичан по том што до данас није са сигурношћу утврђена шаржа на њему, а мишљења се крећу од тог да се ради о монограму речи ХЛЬМЬ (Павао Анђелић), до тога да се ради о куки (Петар Петровић и Ћиро Трухелка) или котви (Алекса Ивић). (в. Група аутора, Родословне таблице и грбови српских династија и властеле, Београд, 1987) Чак има мишљења да је у питању и стилизована верзија пешчаног сата (в. овде; на то нам пажњу својевремено скренуо FORMICA).

Да, сад сам се сјетио кад си поставио линк. Вјероватно сам тад још нешто о томе прочитао на крстарици.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Загонетна шаржа на грбу Санковића
« Одговор #3 послато: Март 31, 2016, 04:02:49 поподне »
Ја сам увијек мислио да за грб Војиновића постоји неки старији оригинални печат или у неком споменику, исклесан у камену, а и тај грб је плод Илирских грбовника.

Мало скрећем са теме, али ми је интересантнан грб санковића, прилично неуобичајен за наше просторе, а и због тога што се може пратити још од средњег вијека кад су га Санковићи употребљавали на печатима. Као да сма негдје раније читао да би могао да се повеже са неким елеметима украјинског данашњег грба.

Амикус, можеш ли рећи нешто више.



Sinoć sam pronašao nešto na internetu što mi se učinilo sličnim znaku na grbu Sankovića. U pitanju je jedan grafem bugarskih runa koji označava slog IYI ( desnom donjem uglu):


http://www.protobulgarians.com/Statii%20za%20prabaalgarite/Nadpisi/Nadpis%20ot%20Murfatlar-1/Nadpis%20ot%20Murfatlar-1.htm

Pojava bugarskih runa na prostoru današnje Bosne izgledala mi je neverovatno dok nisam naišao na jedan tekst Aleksandra Lome o kamenu iz Šudikova kraj Berana:

http://aleksandarloma.com/PDF/Clanci/181%20summary.pdf

Цитат
In  view  of  the
repeated  occurence  on  the  stone  of  the  symbol  IYI  p
resumedly  designating  the  highest
sky-god  Tangra/Tengri,  it  seems  to  be  a  Proto-Bulga
rian  monument  of  pagan  character,
probably  an altar or tomb-stone.

E sad, koliko sam u pravu, koliko nisam prosudite sami. Jedino mu fali crtica na dnu trougla, ali je sličnost, bar meni, velika



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Загонетна шаржа на грбу Санковића
« Одговор #4 послато: Март 31, 2016, 05:24:55 поподне »
Sinoć sam pronašao nešto na internetu što mi se učinilo sličnim znaku na grbu Sankovića. U pitanju je jedan grafem bugarskih runa koji označava slog IYI ( desnom donjem uglu):


http://www.protobulgarians.com/Statii%20za%20prabaalgarite/Nadpisi/Nadpis%20ot%20Murfatlar-1/Nadpis%20ot%20Murfatlar-1.htm

Pojava bugarskih runa na prostoru današnje Bosne izgledala mi je neverovatno dok nisam naišao na jedan tekst Aleksandra Lome o kamenu iz Šudikova kraj Berana:

http://aleksandarloma.com/PDF/Clanci/181%20summary.pdf

E sad, koliko sam u pravu, koliko nisam prosudite sami. Jedino mu fali crtica na dnu trougla, ali je sličnost, bar meni, velika

Што се тиче сличности, ово је можда најсличнији симбол до сада поређен, што кажеш недостаје само цртица доле. Али шта би и условно речено слог ИГИ могао да значи на грбу Санковића? Никако да ухватимо некакву везу, је л' те, а ту је и она крстача из Љубиња, о којој је писано у чланку Љубински сродници краљевића Марка у причи: трагом влаха Угарака и тајне вођенске крстаче.

Чак на војводском печату Радича Санковића тај знак је идентичан овом на табели коју си приложио.

Требало би ове постове о грбу Санковића пребацити у посебну тему, што бих замолио администраторе, пошто су то ипак две различите приче.



Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Загонетна шаржа на грбу Санковића
« Одговор #5 послато: Март 31, 2016, 08:02:05 поподне »
Што се тиче сличности, ово је можда најсличнији симбол до сада поређен, што кажеш недостаје само цртица доле. Али шта би и условно речено слог ИГИ могао да значи на грбу Санковића? Никако да ухватимо некакву везу, је л' те, а ту је и она крстача из Љубиња, о којој је писано у чланку Љубински сродници краљевића Марка у причи: трагом влаха Угарака и тајне вођенске крстаче.

Чак на војводском печату Радича Санковића тај знак је идентичан овом на табели коју си приложио.

Требало би ове постове о грбу Санковића пребацити у посебну тему, што бих замолио администраторе, пошто су то ипак две различите приче.

Koliko sam uspeo da vidim, taj znak bi trebao kod prethrišćanskih Bugara da predstavlja vrhovno božanstvo Tengri

https://en.wikipedia.org/wiki/Tengri

Imaju i sličan znak, samo što kod bugarskog znaka nedostaje postolje. Sličan znak postoji i u hebrejskom pismu, i to znak za slovo Tsaddi, ali mu nedostaje jedan rog. I u različitim drugim varijantam runskog pisma postoje runski znakovi slični ovom, ali ovaj bugarski je najsličniji grbu Sankovića

Na putu kući setio sam se da sam sličan znak video i na zmijanjskom vezu



Iskreno, nisam baš upoznat sa starim pismima pa ne bih da se zalećem sa idejama. Voleo bih da čujem Vasila šta misli o ovom.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Загонетна шаржа на грбу Санковића
« Одговор #6 послато: Март 31, 2016, 11:07:21 поподне »
Не треба се превише залетати и ићи тако далеко, јер у начелу такав симбол бисмо можда нашли и у кинеској лексичкој констелацији, а то нам не би ништа значило. Тај симбол треба тражити уско на овом простору на ком су Санковићи имали поседе, тј. на једном културном и и условно речено етничком простору. Тако да опрезности никад доста, али не треба бити ни заробљен у размишљању, ово што си нашао личи на добар траг.



На мрежи Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Загонетна шаржа на грбу Санковића
« Одговор #7 послато: Мај 05, 2016, 11:19:57 пре подне »
Ovo je simbol koji se takođe nalaz na krstu u Vođenima. Meni djeluje kao neki anagram. Vidi se slovo ž i slovo ć. Mi smo se zezali i ovaj anagram rekonstruisali kao Župan Radič Sanković.


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Загонетна шаржа на грбу Санковића
« Одговор #8 послато: Мај 05, 2016, 02:38:53 поподне »
Ovo je simbol koji se takođe nalaz na krstu u Vođenima. Meni djeluje kao neki anagram. Vidi se slovo ž i slovo ć. Mi smo se zezali i ovaj anagram rekonstruisali kao Župan Radič Sanković.


Одавде би се могло свашта ишчитати. Не бих знао шта да кажем, али делим мишљење да је највероватније реч о анаграму, питање је само чега или кога?



Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Загонетна шаржа на грбу Санковића
« Одговор #9 послато: Март 04, 2017, 04:36:47 поподне »


Незнам колико су су ове клесане тамге (Дуло клана и "Санковићева") веродостојне тј, старе, наводо су из 7. века. Хммм?


Ван мреже ДамјанЋ

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 143
Одг: Загонетна шаржа на грбу Санковића
« Одговор #10 послато: Април 08, 2021, 09:52:08 поподне »
По изгледу такође јако подсјећа на сарматске жигове, од којих се неки користе у пољској хералдици.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tamga







« Последња измена: Април 08, 2021, 10:01:39 поподне ДамјанЋ »