Аутор Тема: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта  (Прочитано 204320 пута)

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #200 послато: Август 24, 2017, 03:32:44 поподне »
Зна ли се нешто детаљније за Јевтовића R1a L366 са СДП ? Место порекла : Доња Речица - Прокупље.

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=2007.msg50689#msg50689

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=2007.msg50693#msg50693

Ван мреже Гргур

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
  • R1a-Z280>L366
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #201 послато: Август 25, 2017, 09:15:25 пре подне »
http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=2007.msg50689#msg50689

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=2007.msg50693#msg50693


Благодарим! Иако смо генетски релативно блиски,не видим неку везу осим можда њиховог породичног надимка : Луковци и места Луковице - Гацко,из ког су моји преци кренули пре 500 година.

Ван мреже ВУЛИЋЕВИЋ (САВИЋ) З. ИГОР

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 35
  • I2-PH908 PH3310+ mtDNA V
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #202 послато: Децембар 07, 2017, 06:28:09 поподне »
Помаже Бог !

Има ли ко спознаје о даљем пореклу презимена Савић, крсна слава "Краљевдан", Св. Краљ Стефан Дечански...
Зна се да су из доњег Бишева код Рожаја кренули пре око стотину и четрдесет година и боравили по Куршумлији и Топлици, настанили се у Кијевчићу - Лепосавић, Косово
" Bez muke se pesma ne ispoja, bez muke se sablja ne sakova! "

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #203 послато: Фебруар 19, 2018, 02:31:56 поподне »
Katolicke knjige u Hercegovini počinju negdje oko 1750.Konkretan dokaz bi bio da se bar jedan Luburić testira

Malo o Luburićima i Luburama (moguće da se prezime skratilo)

Pelješac:


Lubura ima u Hadžićima pored Sarajeva. Srbi pravoslavci. A znam neke koi sada žive u Beogradu....

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #204 послато: Фебруар 26, 2018, 05:38:34 поподне »
Соколовић, Ђурђевдан, Катиновац, Топуско, Кордун

Припада хаплогрупи Е-V13>Z5018>FGC11450. Најближа поклапања има са Дивчићем (3/23) и Лопандићем (4/23) из рода Г. Није оставио детаљније податке о пореклу, па се надам да ће неко од форумаша (Петар) знати да каже нешто више.

Соколовић је муж моје сестре. Он не зна пуно о свом пореклу. Зна једино да му је деда дошао у Бачку педесетих година прошлог века и да су пореклом из Катиновца (Кордун). Ова породица је доста страдала током Другог светског рата.

Жртве (Соколовићи из Катиновца):

"327. SOKOLOVIĆ Nikole ĆEDOMIR, 1936, Srbin, dijete. Ubijen od ustaša 10. 5. 1942. u Petrovoj
gori.
328. SOKOLOVIĆ Pavia DUŠAN, 1928, Srbin, zemljoradnik. Ubijen od ustaša 3. 8. 1941. u
Katinovcu.
329. SOKOLOVIĆ Jovana EVICA, 1898, Srpkinja, zemljoradnica. Živa spaljena od ustaša 10. 4.
1942. u Katinovcu.
330. SOKOLOVIĆ Nikole JOKA, 1896, Srpkinja, zemljoradnica. Živa spaljena od ustaša 10. 4.
1942. u Katinovcu.
331. SOKOLOVIĆ Marka LJUBICA, 1898, Srpkinja, zemljoradnica. Živa spaljena od ustaša 10. 4.
1942. u Katinovcu.
332. SOKOLOVIĆ Ilije MARICA, 1871, Srpkinja, zemljoradnica. Ubijena od ustaša 21. 3. 1942. u
Katinovcu.
333. SOKOLOVIĆ Nikole MARICA, 1933, Srpkinja, dijete. Ubijena od ustaša 21. 3. 1942. u
Katinovcu.
334. SOKOLOVIĆ Matije MILE, 1912, Srbin, zemljoradnik. Zarobljen kao vojnik bivše jugoslovenske
vojske aprila 1941. i ubijen od Nijemaca u logoru za ratne zarobljenike u Njemačkoj.
335. SOKOLOVIĆ Miloša MILKA, 1921, Srpkinja, zemljoradnica. Živa spaljena od ustaša 10. 4.
1942. u Katinovcu.
336. SOKOLOVIĆ Nikole MILKA, 1882, Srpkinja, zemljoradnica. Živa spaljena od ustaša 10. 4.
1942. u Katinovcu.
337. SOKOLOVIĆ Pavia MILKA, 1929, Srpkinja, zemljoradnica. Živa spaljena od ustaša 10. 4.
1942. u Katinovcu,
338. SOKOLOVIĆ Stevana MILOŠ, 1895, Srbin, zemljoradnik. Živ spaljen od ustaša 10. 4. 1942.
u Katinovcu.
339. SOKOLOVIĆ Stevana MIRKO, 1935, Srbin, dijete. Ubijen od ustaša 4. 4. 1942. u Petrovoj
gori.
340. SOKOLOVIĆ Mićana SAVA, 1932, Srpkinja, đak. Živa spaljena od ustaša 10. 4. 1942. u
Katinovcu.
341. SOKOLOVIĆ Nikole VASILJ, 1871, Srbin, zemljoradnik. Ubijen od ustaša 13. 3. 1942. u
Katinovcu."

Демића страна

  • Гост
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #205 послато: Фебруар 26, 2018, 05:47:47 поподне »
Соколовић, Ђурђевдан, Катиновац, Топуско, Кордун

Припада хаплогрупи Е-V13>Z5018>FGC11450. Најближа поклапања има са Дивчићем (3/23) и Лопандићем (4/23) из рода Г. Није оставио детаљније податке о пореклу, па се надам да ће неко од форумаша (Петар) знати да каже нешто више.

Катиновац припада Вргинмосту и самим тим је прецизније рећи да припада Банији него Кордуну, с обзиром да је читаво подручје Вргинмоста у војном (Прва банска крајишка регимента) и црквеном смислу (Киринско-глински протопрезвитерат) чинило једно цјелину са остатком Баније. Тек од Другог свјетског рата то подручје неки рачунају под Кордун.

Сам Катиновац као село настаје тек након рата 1788-1791. године, тако да смо ускраћени за конкретне податке из XVIII вијека. Што се тиче Соколовића, њих је на подручју Вргинмоста било у више села (Катиновац, Перна, Пецка, Чемерница), с тим да их је у озбиљнијем броју било само у Перни (13 кућа) и Катиновцу (3 куће). Како су Перна и Катиновац географски блиска села (подручје југозападно од Топуског), нема сумње да су Соколовићи из ових мјеста повезани. Соколовићи су у Перни пописани већ 1772. године, када их је било најмање 5 задруга.
« Последња измена: Фебруар 26, 2018, 05:51:19 поподне Демића страна »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #206 послато: Фебруар 26, 2018, 06:00:32 поподне »
Катиновац припада Вргинмосту и самим тим је прецизније рећи да припада Банији него Кордуну, с обзиром да је читаво подручје Вргинмоста у војном (Прва банска крајишка регимента) и црквеном смислу (Киринско-глински протопрезвитерат) чинило једно цјелину са остатком Баније. Тек од Другог свјетског рата то подручје неки рачунају под Кордун.

Сам Катиновац као село настаје тек након рата 1788-1791. године, тако да смо ускраћени за конкретне податке из XVIII вијека. Што се тиче Соколовића, њих је на подручју Вргинмоста било у више села (Катиновац, Перна, Пецка, Чемерница), с тим да их је у озбиљнијем броју било само у Перни (13 кућа) и Катиновцу (3 куће). Како су Перна и Катиновац географски блиска села (подручје југозападно од Топуског), нема сумње да су Соколовићи из ових мјеста повезани. Соколовићи су у Перни пописани већ 1772. године, када их је било најмање 5 задруга.

Хвала Демићу. Пренећу Соколовићу ове податке.

Један текст везан за село Катиновац.
Линк:
http://znaci.net/00001/142_30.pdf

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #207 послато: Март 02, 2018, 02:44:12 поподне »
Питање је да ли су ови Славковићи од Славковића из Полимља ( од којих су неки отишли пут Пећи). Иако Славковиће у Полимљу вежу за род Ђурашковића ( који је тестиран као E-V13-Z19851), питање је колико су заиста повезани јер Славковићи славе Никољдан, а Ђурашковићи Ђурђиц. Такође, могуће је да постоје двије групе Славковића у Полимљу. Помињу се и Славковићи као старији одсељени род у селу Пријелоге код Бијелог Поља), чини ми се да се и ту помиње Никољдан као стара слава.

Овај простор је онај који гаји предање о Мацурама као старом становиштву, па није искључено да ту нека веза постоји.


           Симо,  на правом си трагу. Постојали су у Горњем Полимљу и  Славковићи  у Горњим Селима ( Курикуће и Главаца). Почетком 19. вијека Клименти да би осветили пет својих  погинулих напали су Лубнице и уз помоћ "колашинских Турака" (користим тада уобичајен израз) грдно су страдали старосједиоци  Славковићи и Кљајићи. Славковићи су се иселили према Србији. Од ових Славковића има и на  потезу  Бихор (Доњи) Корита - Пештер... Е ови Славковићи у Метохији су друга генетика, једни у Метохији (ови нијесу  из Горњих Села), а други у Средачкој  Жупи. Призрен и околина.  Не искључујем, да и међу последњима има потомака ових горњоселских Славковића?  Кљајићи су се иселили у село Загорје код Берана. Тада је направљен масакр. Погинуло је 80. Кљајића. Од Кљајића остала једна породица од  чобанчета које је гледало погибију Славковића и Кљајића. Ето ја сам и познавао једног од потомака тих Кљајића који је остао у Лубнице. Ондашњи  војни обвезници у Беранама су имали прилику да упознају тог чиновника из "Војног осијека". 
Било је сукоба и са  Васојевићима.  Писао је о томе нешто мало Ђорђије  Ојданић. 
 Било је још једних Славковића око Плава, поред оних предања у вези са Ђурашковићима
 Ових дана "чешљам" по Горњем Полимљу, па да јавим и за Славковиће. Надам се да ово није на сметњи.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #208 послато: Март 02, 2018, 04:31:26 поподне »
Да, то је занимљиво. У том крају смо иначе већ имали и "динарик север" појединаца.

Колико је у нашем народу на Космету уобичајено предање о пореклу "из северне Албаније"?

Бојим се да је то забрањана тема на овом форуму. Ја сам покренуо тему, прије неколико мјесеци, "Становништво Алтина" ( https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=2462.msg65911#msg65911 )на овом форуму али није било ни једне дискусије.
Свакако да постоје предања о поријеклу из Сјеверне Албаније и не само српског становништва на Косову, питање је јесу ли забиљежене. Становништво из Сјеверне Албаније се раселило на све стране, ка сјеверу, ка западу али је најзанимљивија миграција ка Македонији и Бугарској или прецизније ка Осоговским планинама и Родопи. Резултати тестирања Помака у Бугарској, као и њихова предања говоре да су некада били становници Старе Србије ( Сјеверне Албаније ).
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #209 послато: Март 02, 2018, 04:33:37 поподне »

           Симо,  на правом си трагу. Постојали су у Горњем Полимљу и  Славковићи  у Горњим Селима ( Курикуће и Главаца). Почетком 19. вијека Клименти да би осветили пет својих  погинулих напали су Лубнице и уз помоћ "колашинских Турака" (користим тада уобичајен израз) грдно су страдали старосједиоци  Славковићи и Кљајићи. Славковићи су се иселили према Србији. Од ових Славковића има и на  потезу  Бихор (Доњи) Корита - Пештер... Е ови Славковићи у Метохији су друга генетика, једни у Метохији (ови нијесу  из Горњих Села), а други у Средачкој  Жупи. Призрен и околина.  Не искључујем, да и међу последњима има потомака ових горњоселских Славковића?  Кљајићи су се иселили у село Загорје код Берана. Тада је направљен масакр. Погинуло је 80. Кљајића. Од Кљајића остала једна породица од  чобанчета које је гледало погибију Славковића и Кљајића. Ето ја сам и познавао једног од потомака тих Кљајића који је остао у Лубнице. Ондашњи  војни обвезници у Беранама су имали прилику да упознају тог чиновника из "Војног осијека". 
Било је сукоба и са  Васојевићима.  Писао је о томе нешто мало Ђорђије  Ојданић. 
 Било је још једних Славковића око Плава, поред оних предања у вези са Ђурашковићима
 Ових дана "чешљам" по Горњем Полимљу, па да јавим и за Славковиће. Надам се да ово није на сметњи.

Фантастично познајеш Горње Полимље. Др. Кљајић ми је био комшија у Беранама и ишао сам са његовом ћерком у истом разреду.
Сви Славковићи су Славковићи док се другачије не докаже :)
Evropa je jedna velika porodica.

симо

  • Гост
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #210 послато: Март 02, 2018, 04:48:50 поподне »

           Симо,  на правом си трагу. Постојали су у Горњем Полимљу и  Славковићи  у Горњим Селима ( Курикуће и Главаца). Почетком 19. вијека Клименти да би осветили пет својих  погинулих напали су Лубнице и уз помоћ "колашинских Турака" (користим тада уобичајен израз) грдно су страдали старосједиоци  Славковићи и Кљајићи. Славковићи су се иселили према Србији. Од ових Славковића има и на  потезу  Бихор (Доњи) Корита - Пештер... Е ови Славковићи у Метохији су друга генетика, једни у Метохији (ови нијесу  из Горњих Села), а други у Средачкој  Жупи. Призрен и околина.  Не искључујем, да и међу последњима има потомака ових горњоселских Славковића?  Кљајићи су се иселили у село Загорје код Берана. Тада је направљен масакр. Погинуло је 80. Кљајића. Од Кљајића остала једна породица од  чобанчета које је гледало погибију Славковића и Кљајића. Ето ја сам и познавао једног од потомака тих Кљајића који је остао у Лубнице. Ондашњи  војни обвезници у Беранама су имали прилику да упознају тог чиновника из "Војног осијека". 
Било је сукоба и са  Васојевићима.  Писао је о томе нешто мало Ђорђије  Ојданић. 
 Било је још једних Славковића око Плава, поред оних предања у вези са Ђурашковићима
 Ових дана "чешљам" по Горњем Полимљу, па да јавим и за Славковиће. Надам се да ово није на сметњи.

Видоје, ништа без информација из прве руке и са терена.  ;)

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #211 послато: Март 02, 2018, 04:51:48 поподне »
Фантастично познајеш Горње Полимље. Др. Кљајић ми је био комшија у Беранама и ишао сам са његовом ћерком у истом разреду.
Сви Славковићи су Славковићи док се другачије не докаже :)
 




  Хвала на комлименту комшија. А то је оно што сам запамтио  до 18.година као матурант Беранске Гимназије.  Наравно и литература. Помијешано је све  Беране, Шекулар, Полица, Бихор, Корита, све до Пештери - Суодола..., Моравца - памтим као  дијете ( још нијесам пошао у Школу)  кошије - трке коња на Илиндан - Алиђун. Удруженим снагама на овом Порталу идемо даље.   Опоменуће ме уредник,  што не причам  о генетичким резултатима, а ја то слабо познајем.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #212 послато: Март 02, 2018, 04:55:44 поподне »
 




  Хвала на комлименту комшија. А то је оно што сам запамтио  до 18.година као матурант Беранске Гимназије.  Наравно и литература. Помијешано је све  Беране, Шекулар, Полица, Бихор, Корита, све до Пештери - Суодола..., Моравца - памтим као  дијете ( још нијесам пошао у Школу)  кошије - трке коња на Илиндан - Алиђун. Удруженим снагама на овом Порталу идемо даље.   Опоменуће ме уредник,  што не причам  о генетичким резултатима, а ја то слабо познајем.
Mene je urednik već uputio "notu" :) . Neka on radi svoje a mi ćemo se, i na ovaj način, vraćat zavičaju. 
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Славен I1 Z63

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 27
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #213 послато: Март 03, 2018, 10:27:01 поподне »
Да ли су Ђурашковићи тестирани, мислим да ови Славковићи нису од њих.Тек приликом досељења у Пећ преузимају презиме(по предању)?Нису од оних "Душанових" Славковића.

Ван мреже Славен I1 Z63

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 27
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #214 послато: Март 04, 2018, 08:23:46 пре подне »
Што се тиче Мацура, да ли може појашњење, повезују их са Готима, Вандалима или Вендима, германско племе, међутим сад имамо и доказе да су Вандали српско племе(неки новац пронађен).Одакле на територији србије? Такође, одакле Мацура у северној Албанији?Моји су по предању са севера Албаније данашње дошли.Име мацура у породици непознато, можда појам латини, али можда од католика.Неке коцкице недостају.Хвала.

Саша

  • Гост
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #215 послато: Март 04, 2018, 11:59:01 пре подне »
Хвала Радуле, поздрав и свако добро!

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #216 послато: Март 04, 2018, 01:15:22 поподне »
Izvinjavamse akosam profulio temu , ali ovaj čovjek je idealan za neke rodove mislim da je mala enciklopedija. nemam namjeru sa sledećim linkom ds politišem. Samo bih da skrenem pažnju da zna mnogo o nekim rodovima....
<a href="https://www.youtube.com/v/JKcW1Fc8Zew" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/JKcW1Fc8Zew</a>
« Последња измена: Март 04, 2018, 02:50:23 поподне НиколаВук »

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #217 послато: Март 04, 2018, 02:57:58 поподне »
Славковић, Никољдан, Доња Коњуша, Прокупље

Припада хаплогрупи I1-Z63, по свему судећи роду Мацура. Дакле, врло вероватно је да припада грани Y16434.

Има релативно блиска поклапања са готово свима тестиранима из рода Мацура.

Тестирани је навео да су Славковићи досељени око 1887. године у Доњу Коњушу из околине Пећи, по предању из Драгољевца. Такође наводи да је раније презиме могуће било Паљокић. По предању у Пећ су дошли раније из северне Албаније.

Близу Драгољевца је Ђураковац где постоји фамилија Паљокај (српски Паљокић). Они су једна од ретких фамилија која су остали католици иако су давно досељени у Подгор.

Ван мреже Славен I1 Z63

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 27
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #218 послато: Март 04, 2018, 05:13:46 поподне »
Хвала на информацији, када би они радили хаплогрупу било би одлично зато што једна грана породице, друга, има надимак Паљока, међутим има прича да се око 1900год млада удала из околине Пећи, име Стануша, имала је ношњу албанску али је била српкиња, име , језик тјј процес албанизације је био у току.Тако да је можда она од тих Паљока. Из

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #219 послато: Март 04, 2018, 06:35:59 поподне »
Хвала на информацији, када би они радили хаплогрупу било би одлично зато што једна грана породице, друга, има надимак Паљока, међутим има прича да се око 1900год млада удала из околине Пећи, име Стануша, имала је ношњу албанску али је била српкиња, име , језик тјј процес албанизације је био у току.Тако да је можда она од тих Паљока. Из

А где је она удата та млада?