Аутор Тема: Уређивање форума-примједбе  (Прочитано 26348 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Уређивање форума-примједбе
« послато: Фебруар 02, 2017, 06:40:56 поподне »
Да ли си проверио у Шобајићевом раду о Бјелопавлићима?
Иначе, већ имамо тему о Бјелопавлићима, тако да нема разлога да се покреће још једна:
http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=715.0

Можда би требало тему о Бјелопавлићима пребацити у одељак "Црна Гора", пре јој је место ту.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #1 послато: Фебруар 02, 2017, 08:30:57 поподне »
Можда би требало тему о Бјелопавлићима пребацити у одељак "Црна Гора", пре јој је место ту.
Има још доста тема које би требало пребацити у одељак "Црна Гора":
- Кучи Мрњавчићи E1b
- Дробњаци Новљани I1 P109
- Племе Никшићи и Ровца
- Васојевићи E1b-V13
- Poд Лучинштaкa 19=14- Tapcки (Лимcки) Никшићи
- Пјешивци J2a-M92
- Орловић E1b1b
- БРАНИЛОВИЋИ - ПИВА
- Спани - Шпање
- Озринићи Драгојевићи I2a Dinaric South
- Ћеклићки родови и исељеници
- Род Мацура I1 Z63
- Петровић-Његоши и њихова ДНК
- Љешњани Војинићи I2a Динарска Сјевер
- Морачани Богићевци- R1b?
- Дрекаловићи
- Божовићи су Орловићи из Загоре у Љешанској нахији - Е-V13 (E1b)
- Бјелоши I2a1b1 Dinaric South

Неколицину тема би ваљало и преименовати ради боље систематичности. Можда би неко од уредника могао да се позабави овиме кад стигне.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #2 послато: Фебруар 02, 2017, 08:42:32 поподне »
Има још доста тема које би требало пребацити у одељак "Црна Гора":
- Кучи Мрњавчићи E1b
- Дробњаци Новљани I1 P109
- Племе Никшићи и Ровца
- Васојевићи E1b-V13
- Poд Лучинштaкa 19=14- Tapcки (Лимcки) Никшићи
- Пјешивци J2a-M92
- Орловић E1b1b
- БРАНИЛОВИЋИ - ПИВА
- Спани - Шпање
- Озринићи Драгојевићи I2a Dinaric South
- Ћеклићки родови и исељеници
- Род Мацура I1 Z63
- Петровић-Његоши и њихова ДНК
- Љешњани Војинићи I2a Динарска Сјевер
- Морачани Богићевци- R1b?
- Дрекаловићи
- Божовићи су Орловићи из Загоре у Љешанској нахији - Е-V13 (E1b)
- Бјелоши I2a1b1 Dinaric South

Неколицину тема би ваљало и преименовати ради боље систематичности. Можда би неко од уредника могао да се позабави овиме кад стигне.

Не би их требало пребацивати јер они стоје у дијелу који се односи на Српски ДНК пројекат. Значи то нису теме које се односе на опште поријекло породица из Црне Горе, већ на оне родове који су радили генетска тестирања. Зато треба да остану у генетском дијелу форума.

Одјељак Црна Гора се односи само на опште податаке о породицама из Црне Горе.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #3 послато: Фебруар 02, 2017, 09:09:15 поподне »
Не би их требало пребацивати јер они стоје у дијелу који се односи на Српски ДНК пројекат. Значи то нису теме које се односе на опште поријекло породица из Црне Горе, већ на оне родове који су радили генетска тестирања. Зато треба да остану у генетском дијелу форума.

Одјељак Црна Гора се односи само на опште податаке о породицама из Црне Горе.
Постојећа подела на одељке је имала смисла у време када је било мало тестираних, па се у регионалним одељцима првенствено дискутовало о предањима и историји, а у одељку "Српски ДНК пројекат" o резултатима тестираних и појединим родовима. Данас се све дискусије о племенима и родовима ослањају на резултате ДНК истраживања којих је све више, била нека тема у регионалном одељку или одељку "Српски ДНК пројекат". Садржајно, а често чак ни по наслову, више нема никакве разлике између тема у односу на то у ком су одељку. У конкретном случају је постојање две различите теме за Бјелопавлиће потпуно излишно јер ће се водити исти разговори. Ја рецимо, иако сам доста активан на форуму, и даље не могу да запамтим да ли се теме о појединим племенима налази у одељку о Црној Гори или у одељку о ДНК пројекту. Сваки пут је пола-пола шанса да ћу да погодим. Није страшно, ради се о два клика више ако промашим, али по мом мишљењу оваква подела је потпуно превазиђена.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #4 послато: Фебруар 02, 2017, 09:19:27 поподне »
Постојећа подела на одељке је имала смисла у време када је било мало тестираних, па се у регионалним одељцима првенствено дискутовало о предањима и историји, а у одељку "Српски ДНК пројекат" o резултатима тестираних и појединим родовима. Данас се све дискусије о племенима и родовима ослањају на резултате ДНК истраживања којих је све више, била нека тема у регионалном одељку или одељку "Српски ДНК пројекат". Садржајно, а често чак ни по наслову, више нема никакве разлике између тема у односу на то у ком су одељку. У конкретном случају је постојање две различите теме за Бјелопавлиће потпуно излишно јер ће се водити исти разговори. Ја рецимо, иако сам доста активан на форуму, и даље не могу да запамтим да ли се теме о појединим племенима налази у одељку о Црној Гори или у одељку о ДНК пројекту. Сваки пут је пола-пола шанса да ћу да погодим. Није страшно, ради се о два клика више ако промашим, али по мом мишљењу оваква подела је потпуно превазиђена.

Можда си и у праву, то је свакако ствар за дискусију. Било би добро да чујемо и мишљење других. Не бих да одлучујем напречац.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #5 послато: Фебруар 02, 2017, 09:42:07 поподне »
Мислим да је Иванов предлог добар.
Ја ово одавно предлагах  :)

"Српски ДНК пројекат" је јако широка тема, и није лако пронаћи неку конкретну област у њој.
Мислим да би све теме одатле које се тичу племена и братстава било целисходно пребацити у географске одељке, тамо где та племена и братства припадају.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #6 послато: Фебруар 02, 2017, 09:48:29 поподне »
Ја ово одавно предлагах  :)

Додуше, тадашња моја идеја била је да се све теме пребаце у одељак "племена" (изгледа да више ни не постоји), али сада мислим да је географска одредница боље решење.

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=914.0
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #7 послато: Фебруар 02, 2017, 09:48:56 поподне »
Мислим да треба да остане у оквиру неке "днк" теме. Да л' Српски днк пројекат, да л' "Историја и генетика", или нешто треће, то треба утврдити.

На темама ЦГ, БиХ/РС, Хрватска/РСК, итд., обрађујемо углавном презимена из поменутих области (често без днк анализе), а и генетика поменутих родова излази далеко ван граница Црне Горе, па је у том смислу не треба ограничавати ни на форуму само на ЦГ.


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #8 послато: Фебруар 02, 2017, 09:53:22 поподне »
Не односи се ово само на Црну Гору, већ би требало да буде опште правило.
Но, пошто већ имамо гласове овамо и онамо, нека буде као у античкој демократији: гласање!
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #9 послато: Фебруар 02, 2017, 09:54:36 поподне »
На темама ЦГ, БиХ/РС, Хрватска/РСК, итд., обрађујемо углавном презимена из поменутих области (често без днк анализе), а и генетика поменутих родова излази далеко ван граница Црне Горе, па је у том смислу не треба ограничавати ни на форуму само на ЦГ.

Да, ово је исто једна ствар о којој треба размислити. Рецимо имамо пјешивачке хаплотипе у Лици и у Црној Гори, евидентно су један род и проблем би их био угурати у Црну Гору, јер лички реално стоје изван и тешко ће их наћи неко ко би их тражио по одредници Крајина.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #10 послато: Фебруар 02, 2017, 09:59:36 поподне »
Да, ово је исто једна ствар о којој треба размислити. Рецимо имамо пјешивачке хаплотипе у Лици и у Црној Гори, евидентно су један род и проблем би их био угурати у Црну Гору, јер лички реално стоје изван и тешко ће их наћи неко ко би их тражио по одредници Крајина.
То је тачно, увек ће се наћи неки исељеници. Али ако се зна где је матица и где је већина становништва, не видим неки проблем да тема буде у регији одакле је род потекао.
Друга могућност је да се направи посебан одељак "Родови" у коме би постојало јасно правило да назив сваке теме мора да буде у формату "<Род> <ХГ>-<

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #11 послато: Фебруар 02, 2017, 10:00:33 поподне »
Додуше, ако је тема само "Бјелопавлићи", онда би и могла остати у делу форума под називом Црна Гора. Као што су Бањани нпр.

Али код појединих родовских група/племена са неком генетском причом, можда не треба мењати ништа. Велики број до сада тестираних породица са форума се, на овај или онај начин, може повезати са ЦГ, па би у том смислу у тај подфорум могли пребацити добар део тема са Српског днк пројекта (Кричи, N1a, Нишкићи, Васојевићи, Дробњаци-Новљани, итд.)

Иначе, тема Бјелопавлићи-потомци Бијелог Павла, већ постоји. :)

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?board=7.0

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #12 послато: Фебруар 02, 2017, 10:02:21 поподне »
Иначе, тема Бјелопавлићи-потомци Бијелог Павла, већ постоји. :)

Од тога смо и почели.
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #13 послато: Фебруар 02, 2017, 10:02:58 поподне »
У ствари мислим да је већи проблем на форуму скретање са теме, ево и сад, на теми о Бјелопавлићима расправљамо о уређивању форума.  ;)

И сам често не могу пронаћи одрђене ствари, али зато обилато користим опцију Претрага.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #14 послато: Фебруар 02, 2017, 10:05:04 поподне »
Да, ово је исто једна ствар о којој треба размислити. Рецимо имамо пјешивачке хаплотипе у Лици и у Црној Гори, евидентно су један род и проблем би их био угурати у Црну Гору, јер лички реално стоје изван и тешко ће их наћи неко ко би их тражио по одредници Крајина.

Мислим да ће тему о Пјешивцима и пјешивачкој хаплогрупи и Личани (ма колико били упознати са даљим пореклом) далеко лакше наћи у одељку о Црној Гори, него на "Српском ДНК пројекту" који је и иначе, а камо ли мање упућеним људима, јако магловит наслов.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #15 послато: Фебруар 02, 2017, 10:10:30 поподне »
Мислим да ће тему о Пјешивцима и пјешивачкој хаплогрупи и Личани (ма колико били упознати са даљим пореклом) далеко лакше наћи у одељку о Црној Гори, него на "Српском ДНК пројекту" који је и иначе, а камо ли мање упућеним људима, јако магловит наслов.

Само не треба мешати неке ствари. Вероватно на овим нашим просторима постоји (а постоји сигурно) неки J2-M92 пјешивачки кластер, који нема никакве везе са ЦГ, па зато мислим да овакве теме не треба ограничавати само на ЦГ. Ако је тема само племе, породице и братства одатле, без превише уплитања генетике, онда ок.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #16 послато: Фебруар 02, 2017, 10:14:59 поподне »
Ако је тема само племе, породице и братства одатле, без превише уплитања генетике, онда ок.

Па тешко је то баш јасно у пракси разграничити. Пјешивци су једини бројни М92 код нас и тешко се на теми о Пјешивцима може избјећи расправа о хаплогрупи М92, а можда и о Ј2а.

 Форуми су ипак жива ствар, ма колико се трудили да их средимо и разврстамо, опет нешто негдје стрши...

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #17 послато: Фебруар 02, 2017, 10:17:14 поподне »
Као што рече Небо, најбоље је да формулишемо пар предлога и изнесемо на гласање, па нека одлучи већина. За сад имамо следеће могућности:
1. Задржавање тренутне организације форума.
2. Пребацивање тема о родовима из одељка "Српски ДНК пројекат" у регионалне одељке.
3. Стварање новог одељка "Родови" где би биле пребачене све теме о родовима из одељка "Српски ДНК пројекат" и преименоване у формату "Род ХГ-SNP".

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #18 послато: Фебруар 02, 2017, 10:20:41 поподне »
Па тешко је то баш јасно у пракси разграничити. Пјешивци су једини бројни М92 код нас и тешко се на теми о Пјешивцима може избјећи расправа о хаплогрупи М92, а можда и о Ј2а.

 Форуми су ипак жива ствар, ма колико се трудили да их средимо и разврстамо, опет нешто негдје стрши...

Знам, зато и већамо шта треба радити. :)

Процените шта је најбоље. Ја и даље мислим да ове генетске теме треба држати одвојено. У супротном, подфорум ЦГ ће бити претрпан. :)

А генетски гледано, то је много шира прича. Нама јесте доста битно то скорашње порекло, које често упућује на ЦГ, али као што рекох, припадника ових хг има на далеко ширем подручју.

Примера ради, како објаснити Тоскама, или Арберешима I1-P109 да имају везе са Дробњаком, или Анадолском Грку J2b-M205 да је "из Потарја" и сл. :)

Поменусмо Пјешивце. Њих очигледно има и у Македонији, а тешко да су ови одатле пореклом из Пјешиваца, итд., итд.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #19 послато: Фебруар 02, 2017, 10:24:07 поподне »
Као што рече Небо, најбоље је да формулишемо пар предлога и изнесемо на гласање, па нека одлучи већина. За сад имамо следеће могућности:
1. Задржавање тренутне организације форума.
2. Пребацивање тема о родовима из одељка "Српски ДНК пројекат" у регионалне одељке.
3. Стварање новог одељка "Родови" где би биле пребачене све теме о родовима из одељка "Српски ДНК пројекат" и преименоване у формату "Род ХГ-SNP".

У суштини, мени се свиђа ова идеја да постоји одјељак Родови, гдје би били смјештени профилисани генетски родови, али мислим да тај одјељак не би требало стављати у просторне одреднице.

Идеја је да на самом Српском ДНК Пројекту буду постављене нове странице за родове, испод којих не би било опције коментарисања на самом пројекту, већ би линк ишао као теми о истом роду на форуму.

Преуређење пројекта је у току и надам се да ћемо ускоро то моћи извести.