Траг - корисне књиге, сајтови > Карте

Римско царство

<< < (4/4)

ДушанВучко:
О имену Бастарна:
The origin of the tribal name is uncertain. It is not even clear whether it was an exonym (a name ascribed to them by outsiders)
То би значило можда и погрдно име од стране других, можда других Германа, који су их идентификовали на тај начин, због мешања са другима

сɣнце:

--- Цитат: Милан Петровић  Јун 20, 2019, 10:27:44 поподне ---Промакло ми је то у јужној Француској. Може линк?

--- Крај цитата ---

Што се тиче описа Бастарна, приводим један од Плутарха, но у русском преводу, за којега се надам, да је разумљив.

Плутарх, повторяя рассказ Ливия, использует этноним бастарны при описании этих варваров:

«Все до одного наёмники, люди, не умеющие ни пахать землю, ни плавать по морю, ни пасти скот, опытные в одном лишь деле и одном искусстве — сражаться и побеждать врага […] рослые, на диво ловкие и проворные.»

1. Задњи историјски помен Бастарна у Риму је 391. г. у сјеверном Подунављу. Споменуо их је песник Клаудиј Клаудијан, да су убили римскога пуковника Промота. Као одговор на то пуковник Стилихон устројио велики покољ Бастарна. Клаудијан у пјесми велича Стилихона ријечима:
"Кто кроме него мог бы загнать диких Визиготов обратно в их повозки или сокрушить в одной огромной бойне бастарнов [Bastarnas], возгордившихся убийством Промота?»

2. У непосредном суседству Бастарна у сливу Тисе били су Вандали и Алани или Аси. Забиљежена је одређена династијска веза и добри односи Алана и Бастарна.

3. 407 г. забиљежено је да су под навалом Гота и Хуна, Вандали, Свеби и Алани скупа прешли Рајну и утврдили се у Галији.

Што се десило с Бастарнима?

Сценарио 1) После 400 г. романизовали се и у саставу Влаха утопљени у Словене. Но када би они били извор словенских I2a грана, значило би, да су исте у источних Словена посљедица миграција југ сјевер при сасвим супротном тренду.

Сценарио 2) За Бастарне у Подунављу се после 391 не чује, јер су веројатно и ради покоља и римске одмазде заједно са својим савезницима Аланима, те с Вандалима и Свебима прешли у Порајње. Клаудијан заправо изричито каже, да су и Бастарни били тамо ( на Рајни).

«To him, however, thy first command is to calm fierce nations and bring peace to the Rhine. On wind-swift steed, no escort clinging to his side, he crosses the cloud-capped summits of the Raetian Alps, and, so great is his trust in himself, approaches the river unattended. Then mightest thou have seen from source to mouth come hastening up Rhine's princes, bending their heads in fearful submission. Before our general the Sygambri abased their flaxen locks and the Franks cast themselves upon the ground and sued with trembling voice for pardon. Germany swears allegiance to the absent Honorius and addresses her suppliant prayers to him. Fierce Bastarnae were there and the Bructeri who dwell in the Hercynian forest..»

http://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Roman/Texts/Claudian/De_IV_Consulatu_Honorii*.html

Стога, ја се приклањам сценарију 2) у којем су Бастарни поступили по тренду као и остали источноевропски Германи – Вандали, Бургунди, Лангобарди, Свеби — те за њима као последњи Готи, селили се правцем исток- запад дуж граница Рима.

Управо су Готи једини Германи који су овладвли Словенима, живјели као виша класа међу њима и оставили у Словенима траг у језику, генетици (I1-Z63) aрхеоложској култури, те привели Словене са собом на границе Рима и представили Римљане Словенима под називом Валх, а Словене Римљанима под називом Венед / Венд. Готска грана I-Z63 је веома јак указатељ Гота, јер се јавља у свих Словена, те у Готланду и дјеловима Шведске и Финске, те у мјестима куда су Готи се селили, Италији, Шпанији.

Што се збило с Аланима?

About the stationing of Sarmatians and Alans in the Empire is little written. There is one contemporary document dating from the 5th century the Notitia Dignitatum. This is a list of dignitaries and gives an overview of all administrative and management functions and of the insignia, banners in the Roman Empire. It also describes the praefecti of Alans et Sarmatians.

"Notitia Dignitatum mentions in the beginning of 5th century twenty-four praefects of Sarmatians whereof seventeen in Italy and six in Gaul. In Gallic Velay was a praefect of Sarmatians and Alans, in Poitiers of Sarmatians and Taifals."

https://www.marres.education/sarmatic_traces.htm





ДушанВучко:
"Што се десило с Бастарнима?

Сценарио 1) После 400 г. романизовали се и у саставу Влаха утопљени у Словене. Но када би они били извор словенских I2a грана, значило би, да су исте у источних Словена посљедица миграција југ сјевер при сасвим супротном тренду. "


Ништа од овога што си навео не побија теорију о Бастарнима као носиоцима I2a код Словена, јер је управо извориште словенских грана I2a, тамо где су се Бастарни настанили у време развијања гране...имамо временско подударање са матицом I2a, као и са настанком грчке подгране са експедицијом Бастарна на Балкан...две околности које се подударају са овим народом , плус археологија на простору највеће разноврсности гране, која се везује са Јастрофском културом...битнији је период 200 ПНЕ него и последњи помен Бастарна

Милан Петровић:

--- Цитат ---407 г. забиљежено је да су под навалом Гота и Хуна, Вандали, Свеби и Алани скупа прешли Рајну и утврдили се у Галији.
--- Крај цитата ---

Једна комбинована војска прешла и утврдила се. Претпостављам да су им после битке Римљани приредили добродошлицу и позив за усељење, у Стилихоновом стилу.  ::) За то време, и у годинама пре тога, Илирик, Мезија и Епир се пуне народом који Готи повлаче с оне стране Карпата управо због најезде Хуна.

Клаудијан мало више уздиже Стилихона, што је разумљиво, али могуће је да је и мало више практиковао песничку слободу.

Милан Петровић:

--- Цитат: сɣнце  Јун 21, 2019, 03:23:23 пре подне ---Што се тиче описа Бастарна, приводим један од Плутарха, но у русском преводу, за којега се надам, да је разумљив.

Плутарх, повторяя рассказ Ливия, использует этноним бастарны при описании этих варваров:

«Все до одного наёмники, люди, не умеющие ни пахать землю, ни плавать по морю, ни пасти скот, опытные в одном лишь деле и одном искусстве — сражаться и побеждать врага […] рослые, на диво ловкие и проворные.»

--- Крај цитата ---



Џон Бјури - Варварска инвазија на Европу

Навигација

[0] Индекс порука

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију