Аутор Тема: Сајт за претрагу презимена  (Прочитано 6669 пута)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Сајт за претрагу презимена
« послато: Март 03, 2016, 04:36:42 поподне »
Овај сајт омогућава претрагу унетог презимена по целом свету - резултат није од неке нарочите користи, сем што вам пружа неколицину интересантних статистичких података.

Па тако, Селаковића има око 1.363 на свету, у Аустралији их је на пример 28, а у Никарагви 5.  :)  Иначе, најчешће презиме на свету је Wang, има их око 76.546.675, од тога преко 120.000 у САД-у. Благо неком Вангу кад се лати да истражи своје порекло :)

Линк: http://forebears.io/surnames   http://forebears.io/surnames

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Сајт за претрагу презимена
« Одговор #1 послато: Март 03, 2016, 05:52:23 поподне »
Да ли се зна који су им извори? Логично би било да су пописи, али опет, откуд им подаци са пописа? Мада, проверавах нека ретка презимена, која сам истраживао, те видим да не одговара подацима са последњег пописа. Штета. Добар је био онај сајт у Хрватској, али је после запуштен, и сад мислим да више није ни доступан. Тамо су подаци били тип-топ, директно са последња два пописа, колико људи и где су пописани. Кад би тако нешто било урађено у Србији или БиХ... али тешко кад податке крију као змија ноге.



Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Сајт за претрагу презимена
« Одговор #2 послато: Март 03, 2016, 06:27:45 поподне »
Не знам који су им извори. Попис? Телефонски именик фиксне телефоније? Пар презимена која сам претражио делују као да имају добар ред величине броја представника.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Сајт за претрагу презимена
« Одговор #3 послато: Јануар 18, 2017, 02:35:06 поподне »
Сајт Име Хрватско, који је дуго био у својеврсном "лимбу", сада има ново рухо и нову адресу:

https://actacroatica.com/hr/

Не свиђа ми се што нема више оне мапе поред сваког презимена где сте могли да кликнете и да видите колико се одређено презиме које вас занима јавља и у којим све местима (по пописима из 1948 и 2011, ако се добро сећам); сада је та мапа доста штурија и колико ми се чини приказује податке само са најскоријег пописа.
С друге стране, сада су увели опцију да видите у старим документима, пописима (има их из 18. века) и сл. где се све јавља презиме које вас занима, што раније није постојало; ако хоћете да прочитате цео документ где се јавља неки податак који вас занима, морате да се региструјете. У сваком случају, врло занимљив и користан сајт.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже edukator

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Сајт за претрагу презимена
« Одговор #4 послато: Јун 24, 2017, 12:23:44 поподне »

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Сајт за претрагу презимена
« Одговор #5 послато: Јун 24, 2017, 06:10:03 поподне »
То су Хрвати одлично урадили.

Такође то имају и Македонци, укупан број (мушка и женска презимена)  и по регионима.

http://www.stat.gov.mk/Iminja_Preziminja.aspx

Ето у нечему је и Македонија испред осталих.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Сајт за претрагу презимена
« Одговор #6 послато: Јун 25, 2017, 12:22:54 пре подне »
Да ли се зна који су им извори? Логично би било да су пописи, али опет, откуд им подаци са пописа? Мада, проверавах нека ретка презимена, која сам истраживао, те видим да не одговара подацима са последњег пописа. Штета. Добар је био онај сајт у Хрватској, али је после запуштен, и сад мислим да више није ни доступан. Тамо су подаци били тип-топ, директно са последња два пописа, колико људи и где су пописани. Кад би тако нешто било урађено у Србији или БиХ... али тешко кад податке крију као змија ноге.

Verovatno imaju biračke spiskove pošto vidim da imaju odvojene rezulate za Đorđević i Djordjević a broj je dobijen kada se dodao broj svih državljana i pomnožio se sa koeficijentvom koji se odnosti na broj nosioca prezimena na biračkom spisku.

Ja sam to isto uradio sa biračkim spiskom Kosova i došao do tačne procene koje su najčešća prezimena na Kosovu.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Сајт за претрагу презимена
« Одговор #7 послато: Децембар 20, 2020, 09:30:23 пре подне »
Не знам да ли је и раније постојала ова опција, али сада на forebears.io дају преглед презимена и по регионима. Пример за презиме Кричка










Ван мреже Deviant

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Сајт за претрагу презимена
« Одговор #8 послато: Јануар 20, 2022, 04:51:54 поподне »
Dugo sam tražio ovako nešto. Hvala!