Аутор Тема: Неискоришћена местна хералдичка традиција  (Прочитано 45557 пута)

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #140 послато: Април 23, 2017, 11:09:58 поподне »
Није баш најјасније да ли је у албуму овај грб погрешно додељен овом словачком месту због сличног имена с Ковином, или су Ковињани због сличног имена помислили да се ради о грбу њиховог места.  :)

Нешто од тога двоје вероватно јесте тако. :)



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #141 послато: Април 24, 2017, 12:26:14 пре подне »
Нешто од тога двоје вероватно јесте тако. :)

Све у свему, по мени је грб доста фин.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5303
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #142 послато: Април 24, 2017, 01:21:52 пре подне »
Нешто од тога двоје вероватно јесте тако. :)

Долни Кубин има другачији грб који је у употреби од 1973:


Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #143 послато: Април 27, 2017, 06:16:19 поподне »
Уф! Написао сам цео чланак о новом грбу Сремских Карловаца, и одједном ми нестаде цела порука. Морам опет испочетка.

Коначно нађох нови грб Сремских Карловаца у великој резолуцији:


Као што видимо, грб је мешавина две раније верзије грба.

Штит је углавном дериват верзије која је до недавно била у употреби, а која проистиче с печата из 18. века. Наравно, у соц-реалистичном фазону:


Друга историјска верзија је она која је наводно позајмљена од Краљевине Славоније 1865. године:


Дакле, преузет је штит који је коришћен до недавно (с малим додацима), док су држачи узети с оног грба с грифонима. Штит с тог грба није преузет вероватно да се не би поистовећивао с грбовима у Хрватској (Срем има лоше искуство са нашом западном браћом). А сем тога, штит са Светим Михајлом има дужу историју.

Међутим, сам штит је другачији јер су му придодати гроздови и сидро. И круна је другачија - стари грб имао је обичну хералдичку круну, док нови има српску средњовековну.

Такође, уочљиво је и то да изображење грба баш и не прати хералдичка правила (најуочљивија је позадина чије боје се претапају из једне у другу). Уз правилно изображење, био би то фин грбић.
« Последња измена: Март 05, 2018, 12:59:52 поподне Amicus »
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5303
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #144 послато: Април 27, 2017, 06:33:27 поподне »
Ово је баш било у великој резолуцији...  ;D
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #145 послато: Април 27, 2017, 07:58:39 поподне »
Ово је баш било у великој резолуцији...  ;D

Мала, средња, велика, највећа, ова.  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #146 послато: Април 28, 2017, 11:40:30 поподне »
Промакло нам?

Белом анђелу остала цела крила на грбу Пријепоља

Стручњаци Српског хералдичког друштва направили су завршну верзију грба на коме су заступљена обележја и српског и бошњачког живља



Пијепоље – Цела крила, ипак, има Бели анђео на новом грбу Пријепоља, који је од данас у званичној употреби у овој општини. Ранији идејни предлог грба, на коме су Белом анђелу скраћена крила и одсечене ноге због чега су се почетком фебруара овде успалиле политичке страсти уз оптужбе да се тако скрнави овај вековни симбол, хералдичари су делом изменили и уобличили у коначној верзији. Тако ова национално мешовита средина сада има грб на коме су заступљена обележја и српског и бошњачког живља.

Према речима Вукосава Томашевића, председника Скупштине општине и члана комисије која је о симболима Пријепоља одлучивала, од битног за српску културу и традицију грбом града доминира Бели анђео, ту је и печат Светог Саве, орао Немањића, полиставриони као елементи одоре Светог Саве, звоник Милешеве, грб са четири оцила, народна застава Србије. Што се тиче Бошњака, на грбу су званични грб бошњачке националне заједнице у Србији, полумесец и љиљани као асоцијације на бошњачку верску и националну припадност, зграда музеја у Пријепољу где је некад била прва школа руждија, као и Сахат-кула.

Предајући званични грб на употребу (после укупно шест година рада две комисије на обележјима града), Томашевић је рекао да је Бели анђео на коначном изгледу грба комплетан.

– Мислим да смо овим урадили добар посао и да је Пријепоље, као град са 800 година традиције под тим именом, добило грб какав заслужује. Он на прави начин репрезентује историју, традицију и културу града, прошлост и садашњост. Верзија о којој се раније причало била је радна и ми смо тада рекли да за озбиљну оцену треба сачекати коначан изглед. Стручњаци Српског хералдичког друштва направили су завршну верзију овог грба, према идејном решењу које је усвојила Скупштина општине. Ово је, ипак, стручни  посао који је непотребно исполитизован – објаснио је Томашевић.

На питање како се догодило да тај предуго рађен посао буде завршен баш уочи избора, он је одговорио: – Са изборима ово није повезано. Случајно се погодило, 15. април је био рок да Српско хералдичко друштво заврши посао.

По оцени Изудина Шантића, председника комисије за симболе Пријепоља, овим изгледом грба испуњен је основни захтев због кога се и ступило у промену градских обележја: да се поред симбола већинског српског народа ту нађу и симболи бошњачког народа који указују на историјску, верску и културну прошлост Бошњака у Пријепољу.

– Неки су покушавали да нам спочитавају да су Белом анђелу одсечена крила, али сад се види да није тако. Он је представљен у изворном облику са фреске у Милешеви. За нас Бошњаке није био циљ да уносимо наше симболе, а да скраћујемо крила Белом анђелу – рекао је Шантић.

Подсећамо да је у фебруару, приликом одлучивања о грбу у локалном парламенту, група од тридесетак представника пријепољских Двери ушла у скупштинску салу да протестује против предлога којим се, како су рекли, скрнави лик Белог анђела. Замерке Двери биле су да се владајућа коалиција „игра са овом светињом” три године пред прославу осам векова манастира Милешеве, да су бошњачки симболи у ствари отомански, те да се решењима на грбу намирују коалициони интереси.

Страсти су се на крају стишале, а сад је нови грб у званичној употреби.

Извор: Политика

Бакс, пропустих твој коментар, али вратићу се и на њега. ;)



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #147 послато: Април 29, 2017, 01:21:43 пре подне »
Промакло нам?
Белом анђелу остала цела крила на грбу Пријепоља

Ово и није тако лоше с обзиром шта је све могло да буде. Једино ми нису допадљиве ове грађевине које играју улогу држача... Да ли то постаје неки нови стандард српске територијалне хералдике?

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #148 послато: Април 29, 2017, 02:10:28 пре подне »
Ово и није тако лоше с обзиром шта је све могло да буде. Једино ми нису допадљиве ове грађевине које играју улогу држача... Да ли то постаје неки нови стандард српске територијалне хералдике?

Стандард је тупост људи из локалних власти, који претварају у трулеж све чега се дотакну, а који се за све живо питају.

А и ми бацамо бисере пред свиње. Понекад помислим да је боље да се са хералдиком и није почињало, већ да се остало на социјалистичким амблемима, јер су се тамо наши општинари сналазили најбоље, тамо је њима најбоље, тамо су се они осећали као код куће, тамо где нема никаквог реда и правила, а тамо где има, претворе то у брлог и свињац, из кога су очигледно и потекли.

Латиница у грбу Пријепоља... мене то вређа. Уосталом, ако су доле тзв. Бошњаци толико моћни да мењају грб, наши су требали да га повуку у потпуности, јер хералдика ионако нема везе са исламом, то је чисто хришћанска тековина, а муслиманима је довољно да имају места где да клањају, и не бисмо се овако понижавали пред својим прецима.

Овако, двоглави орао, љиљан, Бели Анђео, часни крст међу оцилима, мешају се са страначким симболима, и то странке која је организовала Исламску државу на овим просторима пре двадесет и кусур година. Неко је ту угурао и печат Светога Саве. Заиста, безумници су ти људи који су то смишљали, као да нам пет векова ропства није било довољно понижења.

Заиста сам на концу мишљења да је боље да Пријепоље укине своје грб, јер ако су прави муслимани, морали би знати да је то увреда за Алаха.



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #149 послато: Септембар 24, 2017, 03:41:58 пре подне »
Једна нова вест у вези с хералдиком у Србији, то јест с "грбом" Бача.

Као што знамо, Бач је користио ово као грб:



Међутим, изгледа да је Бач усвојио ново знамење!!!

Али, пре него што ико почне да се радује требало би да се сети где живи и какви то људи одлучују о симболима наших општина и градова.

Изгледа да је нови симбол Бача ово:


Изузетно маштовито, нема шта.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5303
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #150 послато: Септембар 24, 2017, 11:46:17 пре подне »
Једна нова вест у вези с хералдиком у Србији, то јест с "грбом" Бача.

Као што знамо, Бач је користио ово као грб:



Међутим, изгледа да је Бач усвојио ново знамење!!!

Али, пре него што ико почне да се радује требало би да се сети где живи и какви то људи одлучују о симболима наших општина и градова.

Изгледа да је нови симбол Бача ово:


Изузетно маштовито, нема шта.

Јој разлике... драстићне!
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #151 послато: Септембар 24, 2017, 09:25:41 поподне »
Јој разлике... драстићне!

Као да поредимо дечји рад из ликовног и слику Уроша Предића.  ;D ;D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5303
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #152 послато: Септембар 25, 2017, 11:20:05 пре подне »
Као да поредимо дечји рад из ликовног и слику Уроша Предића.  ;D ;D

Баксе, иако сам приметио да се углавном слажем са твојим мишљењем, мислим да се овај пут нисмо разумели  ;). Мој коментар је био ироничан.
Не видим да је ново решење донело суштински квалитетан помак. Јесте да је технички посматрано нови грб урађен квалитетније али то ми је и за очекивати. Ипак се данас користе програмски алати за цртање којих некада није било и који у многоме олакшавају израду графички чистијих решења. У том смислу емблазон јесте лепши. Али кад погледам сам блазон, не видим ја ту никакве велике новине и побољшања. На ленти је југословенска тробојка замењена српском и измењене су боје у централном кругу. И даље је ту социјалистичко класје жита и тај за мене ружни "пејзажни" стил. Не знам да ли ово решење има некакво дубље историјско упориште па због тога на њему инсистирају, што бих онда и разумео, али што се мене тиче и даље имају амблем а не грб. Наравно, вероватно је опет до градских власти и слободе у оквиру које се могао кретати хералдичар (ако су га уопште и ангажовали).
« Последња измена: Септембар 25, 2017, 11:21:42 пре подне Velibor »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #153 послато: Септембар 25, 2017, 11:25:35 пре подне »
Баксе, иако сам приметио да се углавном слажем са твојим мишљењем, мислим да се овај пут нисмо разумели  ;). Мој коментар је био ироничан.
Не видим да је ново решење донело суштински квалитетан помак. Јесте да је технички посматрано нови грб урађен квалитетније али то ми је и за очекивати. Ипак се данас користе програмски алати за цртање којих некада није било и који у многоме олакшавају израду графички чистијих решења. У том смислу емблазон јесте лепши. Али кад погледам сам блазон, не видим ја ту никакве велике новине и побољшања. На ленти је југословенска тробојка замењена српском и измењене су боје у централном кругу. И даље је ту социјалистичко класје жита и тај за мене ружни "пејзажни" стил. Не знам да ли ово решење има некакво дубље историјско упориште па због тога на њему инсистирају, што бих онда и разумео, али што се мене тиче и даље имају амблем а не грб. Наравно, вероватно је опет до градских власти и слободе у оквиру које се могао кретати хералдичар (ако су га уопште и ангажовали).

Хех, и ја сам био ироничан.  ;D

Ма каква разлика, бре, само променили боје на застави горе.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5303
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #154 послато: Септембар 25, 2017, 11:50:52 пре подне »
Хех, и ја сам био ироничан.  ;D

Ма каква разлика, бре, само променили боје на застави горе.

Ухх, добро је... Већ си ме забринуо :D

На грбу има проблема колико хоћеш. Лепо је рекао колега S&W са крстарице да грб не треба да буде градска разгледница, а код нас се многа места труде да управо то постигну.
« Последња измена: Септембар 25, 2017, 11:55:50 пре подне Velibor »
Kамене рабъ и госодинъ

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #155 послато: Октобар 14, 2017, 10:56:19 поподне »
Налетех случајно на Будву, па рекох да поделим. 8)




Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #156 послато: Октобар 15, 2017, 12:16:12 пре подне »
Налетех случајно на Будву, па рекох да поделим. 8)



Рекао бих да је овде сјајно искоришћена хералдичка традиција.  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Чонопљанац

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 28
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #157 послато: Март 05, 2018, 11:33:24 пре подне »
Испричаћу вам нешто о грбу Чонопље, места у којем живим. Потпуно је заборављен, као и многи грбови насеља у Војводини. Ненад Маргаретић из Суботице је, у складу с нормом које се држи наша територијална хералдика, направио ликовна решења за историјски грб Чонопље у малој и средњој форми. По мом мишљењу, место у којем живим мора да врати свој историјски грб у употребу.


Мали грб Чонопље


Средњи грб Чонопље
« Последња измена: Март 05, 2018, 12:59:10 поподне Amicus »

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #158 послато: Март 05, 2018, 01:00:32 поподне »
Какве су шансе да Чонопља врати стари грб?



Ван мреже Sasazar

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 36
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #159 послато: Март 05, 2018, 03:18:42 поподне »
Испричаћу вам нешто о грбу Чонопље, места у којем живим. Потпуно је заборављен, као и многи грбови насеља у Војводини. Ненад Маргаретић из Суботице је, у складу с нормом које се држи наша територијална хералдика, направио ликовна решења за историјски грб Чонопље у малој и средњој форми. По мом мишљењу, место у којем живим мора да врати свој историјски грб у употребу.


Мали грб Чонопље


Средњи грб Чонопље

Да ли је уреду да се боје плава и зелена додирују без раздвајања и да ли је уреду да се на грбу нађу један поред другог оба метала, злато и сребро?