Аутор Тема: I2-PH908 (Динарик Југ)  (Прочитано 421480 пута)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5483
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2000 послато: Март 20, 2021, 02:26:16 поподне »

Молим све оне чланове који могу да новим аргументима нападну мој став да то учине у својим постовима јер ће ми то помоћи да "закрпим" теорију и "ојачам штитове".


Дакле ипак је теорија и то још увек "незакрпљена"  Онда си по сазнању на отприлике истом новиоу као ја или Синиша који "произвољно теоретише". С тим што он изводи неке конструкције на осниву тренутних сазнања, док ти то радиш са великим дозом субјективности, односно доносиш неке конструкције на основу хипотезе да је тренутно знање о тмрца, броју снпова, погрешно.

Радо бих свакоме помогао у истраживању, али не може се очекивати да једна страна даје податке на тацни, а друга одређене податке и сазнања крије (уколико заиста постоје). Моја баба је говорила "много зујиш, мало меда дајеш".

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5294
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2001 послато: Март 20, 2021, 02:27:16 поподне »
Владимире,

Најпре, "могу се бавити..."

Имам 37 година искуства бављења мојим родословљем, историјском и етнолошком литературом и етнографском праксом и око 10 година информисања о резултатима генетичке генеалогије.

Када сам се први пут појавио на скупштини нашег друштва (мислим да је то било 2014), у неформалном делу разговора, једна од тема је била "фамозна 448" и тада је свима било јасно шта је "север", а шта "југ", свима осим мени.

Ако сам успео да дођем до неког од могућих кандидата Ристића, који су били у местима у којима су требало бити или потичу одатле, а до тих места се дошло ваљаним истраживањем, и ако је испало да је тај Ристић "север", нисам одустајао. То је коштало, 2/3 тестова сам лично финансирао.

Можда пре две године, почео се уводити појам "повратна мутација", али и поред тога, у неформалним разговорима са познаваоцима, резултати тих Ристића су ипак били тумачени као "север".

Генетичка генеалогија напредује и захваљујући томе Синиша је могао да напише децембра 2020:
"Занимљива је ситуација са неким вриједностима Мастроматеа, јер исти има 448=20 и 449=33. По овоме нико не би посумњао да се ради о Динарик Сјеверу, али повратне мутације се догађају..."

Ако епидемија драстично не поремети ситуацију, за две до три године биће толико тестираних ближих патрилинеарних сродника да ће твоја садашња TRMCA указивати на је раздвајање неких подграна било пре 700 година или пре 500 или пре 300 година, а сродство тестираних ће бити документовано са заједничким претком од пре 300 или 200 или 100 година. Тада ће се показати да TRMCA није "Свето писмо" и да ће се многе ствари морати кориговати под силом доказа. Тада ћете, Владимире, и Ви кориговати своје ставове и заборавићете да сте ми, у свом посту, забранили да се "бавим таквим конструкцијама". Мислим да ово није толико битно јер је трновит пут до истине, а гажење по трњу заболи.

Молим све оне чланове који могу да новим аргументима нападну мој став да то учине у својим постовима јер ће ми то помоћи да "закрпим" теорију и "ојачам штитове".

Свима онима који желе да сарађују и пруже подршку нека пишу на
[email protected]

Са свима вама сам,
Sharelock

Шерлоче, о твојим тврдњама се не може рационално полемисати јер ниси изнео никакве податке како знаш да ти је предак Ристо живео у 14. веку, како си сазнао имена његовог оца, деде, стричева, браће од стричева итд, да од њега потиче и Мастроматео чији су се преци крајем XV века иселили у Италију, и све друго што си навео. Определио си се да не делиш те информације и то је сасвим легитимно, али зато све што си навео има вредност као и да си рекао да је Ристо дошао са Марса. Него, кад објавиш своју књигу па обелоданиш своја сазнања, онда ће моћи о њима аргументовано да се разговара. До тада, једноставно нема шта да се "напада".
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5294
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2002 послато: Март 20, 2021, 02:28:28 поподне »
...
Моја баба је говорила "много зујиш, мало меда дајеш".

 ;D ;D ;D
Оплаках... Баба ти  је била геније.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2003 послато: Март 20, 2021, 02:54:56 поподне »
Шерлоче, ... кад објавиш своју књигу па обелоданиш своја сазнања, онда ће моћи о њима аргументовано да се разговара...

Ојлеру,
у вези овог сте потпуно у праву.
То што ни ти, ни Милош, не коментаршете тотем TRMCA даје наду.
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5294
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2004 послато: Март 20, 2021, 03:09:57 поподне »
Ојлеру,
у вези овог сте потпуно у праву.
То што ни ти, ни Милош, не коментаршете тотем TRMCA даје наду.

TMRCA је само процена, као и извођење закључака о припадности хаплогрупи на основу хаплотипа. Што би се рекло, мож' да буде ал' не мора да значи.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2005 послато: Март 20, 2021, 05:44:41 поподне »
Владимире,

Најпре, "могу се бавити..."

Имам 37 година искуства бављења мојим родословљем, историјском и етнолошком литературом и етнографском праксом и око 10 година информисања о резултатима генетичке генеалогије.
Ја сам у односу на Вас, драги Шерлоче-Шоплуче, са непуне две године "радног стажа" тек млад истраживач-пионир. Шта да Вам кажем, осим да ћете након овога имати једног пренумеранта више за Вашу будућу књигу коју припремате, с обзиром да сте пробудили у мени ону исконску инспирацију и жељу да се упознам са Вашом методологијом, а како и не би када сте, како кажете, изградили јасне и прецизне повезнице рода које датирају чак од 14. века, све са именима родоначелника (Риста из 14. века), његовог оца, деде, стричева као и његових потомака. Претпостављам да Вам теренског истраживања ни мало не мањка, као ни архивског, да сте Архив у Истамбулу посетили довољан број пута, да имате прегршт снимљеног материјала из његових фондова из периода 14-18. век, да је сав материјал уредно преведен и сређен, да сте употребом архивске грађе саставили детаљне родослове свих фамилија у оквиру братстава, да су многа предања о заједничком пореклу фамилија и братстава потврђена у последњим доступним османским пописима из 18. века, да је прикупљен високорепрезентативни узорак са ДНК анализама Y-хромозома од чланова испитиваних фамилија на основу родослова, да сте помоћу њих поуздано открили које су фамилије, са истим или различитим презименима, патернално повезане а које нису, и да ћете све те повезнице презентовати једнога дана и нама, обичним смртницима.

Ако бих се вратио на популациону генетику, ТМРЦА уопште не сматрам "Светим писмом", као што рекосте и гле случајности - управо сам исти термин употребљавао у расправама са Милошем, драјвером, Николом и тд. на осталим темама, образлажући своје сумње у прорачуне кроз формулу и често различит број СНП-ова које тестирани добију у оквиру једне (под)гране након обрада резултата на Yfull-у. Такође, очекујем попут Вас да се у будућности ти прорачуни ажурирају, за поједине гране, негде на више, негде на мање година, претпостављам да ће оне бити могуће тек ако се некада прошире тестови са 700 маркера на већи број (можда на 1000), уз обавезне надоградње које ће морати велики број већ тестираних особа да учине (за почетак тог остварења, могли бисте да проследите Ваш БАМ фајл Yfull-у), међутим неко драстично померање од пет-шест стотина година ка садашњем времену или уназад, небитно да ли за подгране којима конкретно Ви припадате или не, немојте очекивати, с тога још једном да поновим, крајње добронамерно, немојте се бавити таквим конструкцијама јер потврду припадности Мастроматеа Ристићима кроз измењен ТМРЦА - никада нећете добити.
« Последња измена: Март 20, 2021, 05:55:11 поподне Владимир Бојановић »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2006 послато: Март 20, 2021, 06:24:40 поподне »
Милошева хипотеза о "вардарској струји", затим Мердаријева хипотеза о Арбрешима или нова Милошева хипотеза о "динарско-шопској вези" - бар што се тиче мог рода, не би се ни постављале да су били прочитани моји постови о Ристићима и њиховим сеобама у оквиру  теме "Ристићи" (Порекло становништва / Србија / Ристићи).
Иначе, да се вратим кроз један мој коментар на део о хипотезама и пореклу Ристића-Стевановића. Не знајући да се један од тестираних Стевановића крије иза ника Шерлок и да сте на другој теми већ нашироко писали о пореклу рода, поставио сам питање на које нисам добио одговор (сада ми је сасвим разумљиво зашто га и не добих  ;) ), желећи истовремено тиме да подупрем хипотезу о "динарско-шопској вези" или тачније "шопско-динарској", пошто сматрам да су носиоци неких подграна испод I2>FT14506, у Травунију и Захумље стигле управо из Шоплука (можда за време експанзије првог Бугарског царства на запад).

Да се не затрпа питање упућено Мардарију Корнећанину.  :) Мишљења сам да би порекло Стевановића могло бити интересантно за разумевање саме FT14506>Y179535>BY190799 хаплогрупе, пошто се њена генеалошка лепеза овим последњим резултатима раширила од Мастроматеа и Италије, преко родова старог Захумља, двојице Стевановића на југоистоку Србије, бугарина Колева у Великом Трнову па све до новотестираног Крачилова у Молдавији. Село Битврђа, која се налази источно од Сурдулице, када га је Ристо Николић пре 115 година истраживао, била је пуна родова са славом Аранђеловдан, Јован Трифуноски у књизи Врањска котлина (1963.) наводи следеће:

"Данашње село основано је пре око 200 година. Оснивачи су били преци
данашњих родова Алабаци, Ђуринци, Радојчићи, Сланчини и др. Када су
дошли преци најстаријих родова онда је земљиште затечено обрасло у шуми.
Касније су долазили и други родови већином из источних шопских села (Зне–
поља и Босиљградског Крајишта)
."

"Порекло становништва (наводим само оне породице са славом Аранђеловдан). — Родови: Алабаци (3 к, CB. Арханђео), најста–
рији род у селу. Од како се зна они увек имају само три куће. — Радојчићи
(3 к, Св. Никола и CB. Арханђео), старином из околине Новог Пазара. Одатле
су се доселили „за време Чарнојевића". Тодор, агроном _у пензији, 72 године
(живи у Сурдулици), наводи ове претке: Јованча—Радојица—Стојан–Павле
Костадин, који се доселио пре око 200 година. Костадин се доселио са шест
синова. Тројица су се звала Јован, Станко и Павле. Радојчићи имају најбољу
земљу у селу. – Сланчини (27 к, Св. Арханђео), за њихово место порекла нисам
дознао.
Близнаци (17 к. Св. Арханђео), дошли су из неке махале Близнаци
у околини Босиљграда
: Радисав, 27 година — Душан—Дина—Милутин–
Миленко, који се доселио са браћом Момчилом и Новаком. У месту старине
„се наплодили" и зато су „пошли на боље место". У Битврђи најпре су живели
на месту Кућиште. — Стојанођци (13 к, Св. Арханђео) и Заногари (3 к,
Св. Јован), дошли су „из Бугарске" (могућно је да су из Знепоља или околине
Босиљграда)
. – Велкођи (7 к), једни славе CB. Арханђела,
други "CB. Николу. Гаљини (1 к, Св. Арханђео), за њихово порекло нисам дознао.

На овом списку породица су једини (потенцијални) "Динарци" - Радојчићи, али са три домаћинства и две различите славе, међутим Ристо Николић је навео за Радојчиће да славе Јовањдан, тако да они сасвим сигурно нису преци Стевановића, па се питам да ли су Стевановићи заправо потомци неког (српског) средњовековног племена (чија је можда једна од карактеристика била слава Аранђеловдан), са ширег подручја Власине/Пчиње/Шоплука? Дакле, осим Колева и Карчилова, имамо и Стевановиће који ову хаплогрупу "одржавају" на истоку ван зоне "Динарика" и када се њима придодају преостали Бугари као и Гагауз Сирф из осталих "братских" подграна испод FT14506, уз процене старости истих, намеће се закључак да је матично подручје свима њима (FT14506 подгранама) можда било заједничко. С тога је по мени Шоплук и даље њен најозбиљнији "кандидат".

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2007 послато: Март 21, 2021, 09:46:14 пре подне »
Организатор тестирања родова из села Зеоке госп. Чворовић ми је дао "благослов" да објавим јавно резултат Михаиловића, пошто је слично урадио и за род Ђурђевића на теми I2>A5193. Верујем да ће многима бити интересантан, као и могућа веза са једним старим српским, још увек генетски непрофилисаним родом из Црне Горе.

Коначан резултат панел тестирања Јовичића из Зеока (род Михаиловића):

Quick results summary:
I2a-M423 Panel
PH908 T+
A356 T-
FT14506 G-
Y32084 A-
A5913 G-
Y151633 T-
Y126296 A-
BY198275 A-
BY131900 C-
FT169314 A-
A13912 A-
MF2888 A-
Y183467 C-
Y51673 C-
Y84307 G-
BY173304 T-
YP206 C-
FT277419 G-

Last positive SNP I2a-PH908*.

Подсећам да Чворовић из Зeока са славом Лучиндан, даљим пореклом из Жупе Никшићке>Мокро (Шавник)>Заглавак (Бајина Башта), није припао роду Никшића, пошто је испао негативан на Y189944 и FT190799, док му је вредност на DYS490=12 (сви дубински тестирани Никшићи на том маркеру имају вредност 13). Тада сам анимирао и једног Чворовића за тестирање из матичног подручја (Заград, Никшић) и он је испао такође негативан на ове СНП-ове, тако да је њихова припадност Никшићима и даље крајње упитна. Иако немамо његов хаплотип, имамо тест Чворовића из Зеока на 17 маркера и на том упоредивом броју маркера њему најближи је Ћипранић из Ливеровића код Никшића. Иван Вукићевић је надавно на теми Никшићи писао о пореклу Ћипранића и Чворовића, развивши том приликом могућу везу ових родова са Лужанима из Зете: https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=736.msg152009#msg152009

Када се упореде хаплотипови тестираних породица које припадају роду Михаиловића из Зеока са Ћипранићем, приметне су разлике на 4-5 маркера, али оно што је индикативно код свих њих укључујући и Чворовића јесте заједничка вредност на DYS19=17. Уколико Чворовић након BigY700 не припадне ниједној грани испод PH908, могуће је да се кроз BigY тест неког од Михаиловића формира нова подграна а самим тим и да се кроз евентуално заједничке СНП-ове које буду делили са Чворовићем открију и СНП-ови старих Лужана из Зете (уз наравно организована додатна тестирања Чворовића из Жупе као и Ћипранића из Ливеровића на исте): https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%9B%D1%83%D1%88%D0%BA%D0%B0_%D0%B6%D1%83%D0%BF%D0%B0
С обзиром на географску позицију ове средњовековне жупе, још један податак да поменем који указује да је овакав епилог могућ а то је интересантно предање рода Михајловића из Зеока, које говори о даљем пореклу "од Мораче".

Иначе, претражујући ових дана табелу СДНКП и родове који су сврстани у I2a-PH908*, још једна породица ми је по хаплотипу "упала у око" са вредношћу DYS19=17 и заједничком славом (Ђурђевдан) са Михаиловићима, то су Обрадовићи из села Дашнице код Александровца (Обрадовићи: Предак дошао из Осредака а даљим пореклом су из Санџака. Рођакају се са братством у Шљивову).
« Последња измена: Март 21, 2021, 09:55:47 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2008 послато: Март 21, 2021, 03:54:43 поподне »
Да се надовежем на претходну поруку и скренем пажњу, Чворовић из Зеока има потпуно поклапање (тест на 17 маркера) са једним тестираним Гачевићем из Матаруга, Пљевља (ID: 100195)! Видим да се и остале породице сврстане у PH908>роду А7 са славом Лазаревдан добро поклапају са Чворовићем и Ћипранићем, пре свега на карактеристичним маркерима DYS19=17 и DYS391=10 на којем једино одступа Ћипранић са вредношћу 11, али то је посматрано из угла евентуалног заједничког порекла са Чворовићем (Лушка жупа?) засигурно приватна мутација, као што међусобних приватних мутација има и у роду А7. Претрагом сам приметио да се предања тестираних Гачевића и Бијелића преклапају, Бијелић је навео да су пореклом из Матаруга код Пљеваља, одакле су и Гачевићи, међутим даља старина ових родова колико видим није утврђена (Гацко се помиње у предању Гачевића по једној верзији, по другој они су староседеоци, по трећој (Андрија Лубурић) у Матаруге су стигли из Колашина).

У сваком случају рекао бих због свих карактеристика које деле, да су несумљиво повезани са тестираним Чворовићем и Ћипранићем.
« Последња измена: Март 21, 2021, 03:57:06 поподне Владимир Бојановић »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2009 послато: Март 21, 2021, 05:00:03 поподне »
Да се надовежем на претходну поруку и скренем пажњу, Чворовић из Зеока има потпуно поклапање (тест на 17 маркера) са једним тестираним Гачевићем из Матаруга, Пљевља (ID: 100195)! Видим да се и остале породице сврстане у PH908>роду А7 са славом Лазаревдан добро поклапају са Чворовићем и Ћипранићем, пре свега на карактеристичним маркерима DYS19=17 и DYS391=10 на којем једино одступа Ћипранић са вредношћу 11, али то је посматрано из угла евентуалног заједничког порекла са Чворовићем (Лушка жупа?) засигурно приватна мутација, као што међусобних приватних мутација има и у роду А7. Претрагом сам приметио да се предања тестираних Гачевића и Бијелића преклапају, Бијелић је навео да су пореклом из Матаруга код Пљеваља, одакле су и Гачевићи, међутим даља старина ових родова колико видим није утврђена (Гацко се помиње у предању Гачевића по једној верзији, по другој они су староседеоци, по трећој (Андрија Лубурић) у Матаруге су стигли из Колашина).

У сваком случају рекао бих због свих карактеристика које деле, да су несумљиво повезани са тестираним Чворовићем и Ћипранићем.
Једва чекам резултате Чворовића па да видим како ће се ово рашчивијати🙂

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2010 послато: Март 21, 2021, 05:48:37 поподне »
Једва чекам резултате Чворовића па да видим како ће се ово рашчивијати🙂
Такође, Боки.  ;)

Да подсетим само цењени публикум (што би рекао Басара) о каквом се братству ради (на жалост линкови ка фотографијама су "пукли" али малопре сам их потражио на фону и гледао, задивљујуће...):

Пошто је братство Чворовића тренутно актуелно на теми, окачићу неколико слика које ми је ових дана поделио Чворовић из Никшића. У Заграду у Жупи, селу које је 15-так километара удаљено од Никшића, Чворовићи су обновили цркву Св. Јована Крститеља коју је, према предању, изградио родоначелник братства војвода Марко Чворо са синовима око 1510. године. По предању, тадашњи управитељ Жупе Оногошт, Војвода Ђураш (1435-1505) погинуо је бранећи Манастир Морачу. На самрти је благословио сина Марка Чвора да подигне цркву Дубару, која је саграђена око 1505-1510. Цркву, јединствену у православљу по архитектури и по обиму и која је по једном тексту који сам пронашао једина црква дубара на Балкану, запалили су Турци 1711. године, а Чворовићи су је обновили три века касније.






Уз обнову светиње братственици су обновили и саварадак свог родоначелника. Савардак је врста планинске колибе са ниским каменим зидовима, округлог облика и са кровом од сламе који је положен на дрвену конструкцију, а сада су Чворовићи уместо сламе направили куполу од чамовине. Саварадак је обновљен на истом месту где је био пре неколико векова, недалеко од цркве Дубаре.





Цркву и саварадак су Чворовићи изградили заједничким средствима, углавном од донација братственика и људи добре воље, као и сопственим учешћем у изградњи почев од поправке пута, рашчишћавањем терена па до коначне изгредње ова два лепа објекта. Прво је доведена струја, затим у току градње цркве и саварадака урађен је и мокри чвор, тако што су урађена два туш-купатила и тоалет, затим укопана у земљу полиестерна цистерна запремине око 40 метара кубних у земљу. У овој години је урађен звоник и постављено звоно а до краја године би требало да се уради и фрескопис и иконопис. Уредили су и стазу Светог Василија Острошког, у дужини од око 700 метара, која води од Дубаре до куле осматрачнице, и очистили од жбуња и растиња и припремили за археолошка истраживања кулу Никшића на Дубрави, а реконструисали су и "Врсно гувно", гувно Војводе Никше из 1252. године:




У плану им је још да саграде колибу која може да прими 150-200 људи, наравно изградња ће зависити од донација а у току је прикупљање донација и за фреску димензија 220x160 цм, на којој ће бити приказан Св. Петар Цетински како предаје барјак братсву Чворовића пред битку на Крусима 1796. године:




Божији благослов је дати прилог за било коју светињу поготово у ова смутна времена па уколико неко жели да учествује у овој акцији и помогне својим прилогом братству Чворовића, може ме контактирати преко мејла [email protected] након чега ћу му проследити захтев са бројем њиховог рачуна.




« Последња измена: Март 21, 2021, 05:50:31 поподне Владимир Бојановић »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2011 послато: Март 21, 2021, 06:00:55 поподне »
Такође, Боки.  ;)

Да подсетим само цењени публикум (што би рекао Басара) о каквом се братству ради (на жалост линкови ка фотографијама су "пукли" али малопре сам их потражио на фону и гледао, задивљујуће...):
Код њих ми је најинтригантнији св.Јован али ајде се стрпимо и да видимо шта ће резултати рећи...

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2012 послато: Март 21, 2021, 06:04:14 поподне »
Код њих ми је најинтригантнији св.Јован али ајде се стрпимо и да видимо шта ће резултати рећи...
Аха, да, то нисам приметио (да и мени нешто промакне :D ).

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5483
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2013 послато: Март 21, 2021, 06:10:44 поподне »
Организатор тестирања родова из села Зеоке госп. Чворовић ми је дао "благослов" да објавим јавно резултат Михаиловића, пошто је слично урадио и за род Ђурђевића на теми I2>A5193. Верујем да ће многима бити интересантан, као и могућа веза са једним старим српским, још увек генетски непрофилисаним родом из Црне Горе.

Коначан резултат панел тестирања Јовичића из Зеока (род Михаиловића):

Quick results summary:
I2a-M423 Panel
PH908 T+
A356 T-
FT14506 G-
Y32084 A-
A5913 G-
Y151633 T-
Y126296 A-
BY198275 A-
BY131900 C-
FT169314 A-
A13912 A-
MF2888 A-
Y183467 C-
Y51673 C-
Y84307 G-
BY173304 T-
YP206 C-
FT277419 G-

Last positive SNP I2a-PH908*.


Упореди тестиране СНП-ове и стабло PH908. Има оних који нису покривени овим панелом, што због тога што их нема у понуди још увек, што због тога што нису прихваћени, као непоуздани.


https://postimg.cc/qhhVLv6q

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2014 послато: Март 21, 2021, 07:29:01 поподне »
Упореди тестиране СНП-ове и стабло PH908. Има оних који нису покривени овим панелом, што због тога што их нема у понуди још увек, што због тога што нису прихваћени, као непоуздани.


https://postimg.cc/qhhVLv6q
Заборавио си да смо род Михаиловића прво тестирали на Z16983, пошто су резултати на 23 маркера указивали на припадност овој подграни. Након што су испали негативни на њу уследило је панел тестирање, као најлогичнији избор с обзиром да је крај марта рок до када би Чворовић требао да преда материјал за штампање монографије о селу Зеоке. Најбитније је да смо утврдили статус рода на све подгране испод PH908 које се налазе у понуди и које су у огромном проценту присутне међу Србима и то у најбржем временском року, јер да смо рецимо кренули од тестирања на DYS561, Чворовић би у случају било ког исхода потрошио више новца на каснија појединачна СНП тестирања, а ништа више од овога не би сазнали.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2015 послато: Март 21, 2021, 08:00:11 поподне »
Иначе, да се вратим кроз један мој коментар на део о хипотезама и пореклу Ристића-Стевановића. Не знајући да се један од тестираних Стевановића крије иза ника Шерлок и да сте на другој теми већ нашироко писали о пореклу рода, поставио сам питање на које нисам добио одговор (сада ми је сасвим разумљиво зашто га и не добих  ;) ), желећи истовремено тиме да подупрем хипотезу о "динарско-шопској вези" или тачније "шопско-динарској", пошто сматрам да су носиоци неких подграна испод I2>FT14506, у Травунију и Захумље стигле управо из Шоплука (можда за време експанзије првог Бугарског царства на запад).

Нисам мислио да уопште одговарам овом дечку - самозваном познаваоцу историје моје породице коме цинизам из претходних коментара представља највећи аргумент за доношење произвољних закључака. Јављам се због других истраживача и уредника да их горе поменути лик не уведе у "Бугарско царство".

Вредан истраживач, кога интересују подаци које објављују други чланови, ако се озбиљно заинтересовао за ову тему о Ристићима, сигурно је евидентирао неке важне податке који би "шопску теорију" пустили низ воду. Даћу по редоследу:

1. Ја сам био написао да су моји Ристићи из Пећи дошли на Власину у Другој сеоби Срба из Метохије 1737 на Власину, тј. Битврђу.
2. Селиште где су живели моји Ристићи назива се "Косовске куће".
3. Битврђа је етнографски испитивана 50 година после исељења мојих Ристића.
4. Ристићи су први насељеници Владичиног Хана, а од њих је мој предак Стеван Ристић који се доселио у Моштаницу код Врањске Бање, а по коме ја носим презиме Стевановић

Пошто сам већ раније писао о даљој прошлости Ристића, уважавајући тачке од 1. до 4., теорија "Експанзије Првог Бугарског царства" је неодржива, бар за озбиљније истраживаче.
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2016 послато: Март 21, 2021, 10:21:00 поподне »
Нисам мислио да уопште одговарам овом дечку - самозваном познаваоцу историје моје породице коме цинизам из претходних коментара представља највећи аргумент за доношење произвољних закључака. Јављам се због других истраживача и уредника да их горе поменути лик не уведе у "Бугарско царство".

Вредан истраживач, кога интересују подаци које објављују други чланови, ако се озбиљно заинтересовао за ову тему о Ристићима, сигурно је евидентирао неке важне податке који би "шопску теорију" пустили низ воду. Даћу по редоследу:

1. Ја сам био написао да су моји Ристићи из Пећи дошли на Власину у Другој сеоби Срба из Метохије 1737 на Власину, тј. Битврђу.
2. Селиште где су живели моји Ристићи назива се "Косовске куће".
3. Битврђа је етнографски испитивана 50 година после исељења мојих Ристића.
4. Ристићи су први насељеници Владичиног Хана, а од њих је мој предак Стеван Ристић који се доселио у Моштаницу код Врањске Бање, а по коме ја носим презиме Стевановић

Пошто сам већ раније писао о даљој прошлости Ристића, уважавајући тачке од 1. до 4., теорија "Експанзије Првог Бугарског царства" је неодржива, бар за озбиљније истраживаче.
Податке од 1 до 4 које сте навели нису смештени у одређени простор и време о којима сам писао и они су изван контекста те сами по себи имају мало или никакво значење. Ако сте већ 10 година у материји званој "генетичка генеалогија", чудим се да на правилан начин нисте одредили значење акта у целини, у којем сам поменуо "експанзију првог Бугарског царства". Саветујем Вам да обновите "градиво", јер се у међувремену отворила озбиљна хипотеза о Шоплуку као могућој матици одређених PH908>FT14506 подграна, првенствено Y179535 као и њених нижих BY191770 и BY189804, затим Y52621 као и BY186407, али и Y56203*.

Због старости настанка ових СНП-ова, везу са Бугарима-носиоцима ових мутација сигурно не можемо да сведемо искључиво на српско-бугарску интеракцију из средњег века, већ на почетни правац сеоба словенских племена преко доњег Дунава као и на раносредњовековно ширење првог Бугарског царства на запад, када је највероватније и дошло до њиховог цепања на српски и бугарски блок, услед чега је већински део ове племенско-родовске организације, коју је карактерисао маркер DYS557=17, ипак припао Србима, с обзиром да су гране разноврсније међу нама. Ако се узме у обзир да ове СНП мутације до сада нису откривене међу данашњим потомцима западних Словена, намеће се закључак да наше гране нису учествовале у миграцији ка западу и Бохемији, одакле су се Срби у 7. веку повратно спустили на Балкан, већ да су пре ушли и неко извесно време боравили на Балкану, па отуда и другачији називи тих племена (Тимочани, Браничевци, Морављани (Моравци) и други).

Ваши Ристићи-Стевановићи су тако могли да представљају такозвану "староседелачку спону" између два блока, отуда сам и тражио податке о пореклу родова из села Битврђа, међутим, видим да су Ристићи ипак на исток Србије дошли из зоне "Динарика".

П.С. хвала Вам на комплименту "дечко".  :)
« Последња измена: Март 21, 2021, 10:26:05 поподне Владимир Бојановић »

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2017 послато: Март 21, 2021, 10:49:27 поподне »

1. ... јер се у међувремену отворила озбиљна хипотеза о Шоплуку као могућој матици одређених PH908>FT14506 подграна...

2. Ваши Ристићи-Стевановићи су тако могли да представљају такозвану "староседелачку спону" између два блока, отуда сам и тражио податке о пореклу родова из села Битврђа, међутим, видим да су Ристићи ипак на исток Србије дошли из зоне "Динарика".

3. П.С. хвала Вам на комплименту "дечко".  :)

О тачки 1.  ипак ћемо у књизи.

Поводом тачке 2. још неколико података. Тестирањем Ристића из тзв. Шоплука утврђене су 3 групе:
а) моја група Ристића, огранак С., са славом Св. Арханђео Михаило и преслава Св. Стеван,  448=19,
б) група Ристића, огранак С., са славом Св. Јован, који су из наше "матице", преко Пиве дошли у "Шоплук", 448=19,
в) група Ристића, огранак М., са славом Св. Арханђео Михаило, који су из "матице", задржавањем на Косову, дошли у "Шоплук", 448=20.

Под тачком 3., извињавам се на неспоразуму, "дечко" се односи на процену година, не на друге склоности.

Поздрав!

Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2018 послато: Март 21, 2021, 11:15:53 поподне »
1. О тачки 1.  ипак ћемо у књизи.

2. Поводом тачке 2. још неколико података. Тестирањем Ристића из тзв. Шоплука утврђене су 3 групе:
а) моја група Ристића, огранак С., са славом Св. Арханђео Михаило и преслава Св. Стеван,  448=19,
б) група Ристића, огранак С., са славом Св. Јован, који су из наше "матице", преко Пиве дошли у "Шоплук", 448=19,
в) група Ристића, огранак М., са славом Св. Арханђео Михаило, који су из "матице", задржавањем на Косову, дошли у "Шоплук", 448=20.

3. Под тачком 3., извињавам се на неспоразуму, "дечко" се односи на процену година, не на друге склоности.

Поздрав!
1. Опрезно са тачком 1.

2. Да ли сте бар размишљали о тестирању групе под б) на Ваш СНП FT271768 у Yseq-у? Информација не кошта више од 22 еура а може Вам бити од велике користи.

3. Неспоразума није било, не занимају ме Ваше ни било чије "склоности".

Позз.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2019 послато: Март 21, 2021, 11:30:32 поподне »
1. Опрезно са тачком 1.

2. Да ли сте бар размишљали о тестирању групе под б) на Ваш СНП FT271768 у Yseq-у? Информација не кошта више од 22 еура а може Вам бити од велике користи.

3. Неспоразума није било, не занимају ме Ваше ни било чије "склоности".

4. Позз.

1. То је мој добронамеран савет да не трошите време на оно што сте писали о два блока "српски" и "бугарски", јер је тај "бугарски" настао од наших исељеника од XV века и касније.

2. Хоћу тестирати, али не сада док је у јеку епидемија, нити су ми сви ти Ристићи у близини да "скокнем" до њих, нити се више окупљамо једанпут месечно.

3. и 4. разматраћу истовремено: немој једно да причаш, а овамо "Позз."! Ако већ морам да бирам ван хришћанског контекста, она бих си додао арапски харем.

Здраво!
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!