Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа R1а  (Прочитано 205975 пута)

mladjo

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #40 послато: Март 12, 2013, 08:54:26 поподне »
Хаплогрупа R1a:



__________________________________________________________________________________________________________________


R1a1a1 Z280 Карпатско-далматински кластер:



__________________________________________________________________________________________________________________


R1a1a1 Z280 Карпатско-руски кластер:



__________________________________________________________________________________________________________________


R1а1а1 Z280 L366:



__________________________________________________________________________________________________________________


R1a1a1 Z280 L1280:



Кластер А: зелени
Кластер Б: жути
Кластер В: плави

__________________________________________________________________________________________________________________


R1a1a1 M458 L1029:

« Последња измена: Март 13, 2013, 03:49:01 поподне млађо »

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #41 послато: Март 13, 2013, 12:58:59 пре подне »
То Млађо. свака ти дала ;)
Опасни они плави уз Дрину. Прави бедем поставили ))))
Него, ко је овај Кластер А: зелени у средњој Босни? По презимену, мислим.

mladjo

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #42 послато: Март 13, 2013, 01:14:57 пре подне »
То Млађо. свака ти дала ;)
Опасни они плави уз Дрину. Прави бедем поставили ))))
Него, ко је овај Кластер А: зелени у средњој Босни? По презимену, мислим.



Здраво Кор,
знам да те ова графика много не узбуђује ;-), познато ми је да ти се више свиђају ”оне” прве карте што сам већ давно постављао на једном другом форуму...али вјеруј ми, ово је за мене знатно бржи и лакши систем за уношење информација...тренутно је ”тест фаза”.

Што се тиче ”плавих” уз Дрину ;D, ово је само почетак...сигурно добијамо појачање и са десне стране Дрине...првенствено мислим на Мачву.

Грана R1a1a1 Z280 L1280 је подијељена, на спрам ”кластеризације” на R1a мађународном пројекту...плави и жути кластер се разликују по једном специфичном маркеру: DYS495.
Наведени маркер за кластер Б (жута боја) има специфичну вриједност 15, док кластер В (плава боја) на том маркеру има специфичну вриједност 16...од тога проистиче ”подијела”.

Што се тиче ”кластера А”, као што можеш предпоставити са 12 маркера није могуће утврдити да ли ова два тестирана: Граховац (Хрватска) и Мијатовић (ФБиХ) припадају првој или другој групи...због тога су остављени ”на чекању” у кластеру А.
« Последња измена: Март 14, 2013, 03:43:26 пре подне млађо »

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #43 послато: Март 13, 2013, 02:32:24 поподне »
Мијатовић је Србин? И из којега је града?

mladjo

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #44 послато: Март 13, 2013, 02:36:51 поподне »
Мијатовић је Србин? И из којега је града?


Није ми познато што је по националности...на интернационалном пројекту њега су ставили у ФБиХ, међутим на нашем пројекту пише да је из Брчког, па ми није јасно да ли му је то старина у ФБиХ а он сада живи у Брчком, или је можда нешто треће.

Покушао сам ступити у контакт и са Граховцем и са Мијатовићем, на жалост нисам добио ни од једнога одговор.
« Последња измена: Март 13, 2013, 02:49:36 поподне млађо »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #45 послато: Март 13, 2013, 04:19:44 поподне »

Није ми познато што је по националности...на интернационалном пројекту њега су ставили у ФБиХ, међутим на нашем пројекту пише да је из Брчког, па ми није јасно да ли му је то старина у ФБиХ а он сада живи у Брчком, или је можда нешто треће.

Покушао сам ступити у контакт и са Граховцем и са Мијатовићем, на жалост нисам добио ни од једнога одговор.

Зар ми ти, Млађо, ниси послао податке за овог Мијатовића, гдје пише да је из Брчког?

mladjo

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #46 послато: Март 13, 2013, 04:37:06 поподне »
Зар ми ти, Млађо, ниси послао податке за овог Мијатовића, гдје пише да је из Брчког?


То су информације које ”црпим” са међународног R1a пројекта, до скора је писало ”Брчко” а сада видим само Босна и Херцеговина.
« Последња измена: Март 13, 2013, 05:02:18 поподне млађо »

Ван мреже Славко Видовић

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 19
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #47 послато: Март 14, 2013, 09:44:12 пре подне »
Ови плави су поставили јак бедем уз Дрину, а познавајући Млађу не сумњам да ће бити још јачи. Честитке Млађо само напред и хвала на информацијама :)
« Последња измена: Март 14, 2013, 09:25:35 поподне admin »

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #48 послато: Март 14, 2013, 01:26:23 поподне »
На карти за R1a1a1 Z280 Карпатско-далматински кластер имамо оне који нису зелени и обојени су у две сличне али ипак различите боје (светлији и тамнији рози). Шта је у  питању?
« Последња измена: Март 14, 2013, 01:43:47 поподне Kor »

mladjo

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #49 послато: Март 14, 2013, 01:35:43 поподне »
На карти за R1a1a1 Z280 Карпатско-далматински кластер имамо оне који нису зелени и обојени су у две сличне али ипак различите боје (светлији и тамнији рози). Шта је у  питању?



Не би требало да се по било чему разликују...ја макар на мом монитору не примјећујем било какву разлику у нијанси... ???
На тој карти, у зелено, су означи само припадници карпатско-далматинске гране R1a.
« Последња измена: Март 14, 2013, 01:43:32 поподне Kor »

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #50 послато: Март 14, 2013, 01:44:58 поподне »
Ја видим да су 4 човека у Хрватској и један у Србији Тамнији од осталих (посебно оних уз Дрину) ))))
Није ни тај Епл што је некад био )))

mladjo

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #51 послато: Март 14, 2013, 05:28:03 поподне »
Ја видим да су 4 човека у Хрватској и један у Србији Тамнији од осталих (посебно оних уз Дрину) ))))
Није ни тај Епл што је некад био )))


 ;D код мене је све уредно...једино ако није нешто заказало у фази ”фотошопирања”.
Све у свему, главну улогу у тој карти воде они зелени  ;D.

Али, ево...само за Вас господине Администраторе  ::):
« Последња измена: Март 14, 2013, 09:24:45 поподне admin »

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #52 послато: Март 14, 2013, 06:52:11 поподне »
ма није ствар у томе него сам мислио да то има неко значење. Овако само спамујемо тему.
« Последња измена: Март 14, 2013, 09:24:18 поподне admin »

mladjo

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #53 послато: Март 14, 2013, 08:32:36 поподне »
ма није ствар у томе него сам мислои да то има неко значење. Овако само спамујемо тему.


Боље мало и ”спамовати” него имати недоумице  ;D.

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #54 послато: Март 14, 2013, 11:02:37 поподне »
Млађо, јесу ли ови ''зелени'' моји некадашњи сусједи чакавци? Да не кажем Бијели Хрвати  :)
Икавац

mladjo

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #55 послато: Март 14, 2013, 11:19:59 поподне »
Млађо, јесу ли ови ''зелени'' моји некадашњи сусједи чакавци? Да не кажем Бијели Хрвати  :)



То су тестирани који припадају карпатско-далматинској грани, привремени назив на ”српском ДНК пројекту” јесте ”старохрватски”. Оваква клaстеризација је следила након дописа који сам добио од ко-администратора међународног R1a пројекта, који каже следеће:

Michal Milewski
Researcher in the field of medical genetics and cell biology. Ph.D. in Medical Biology
co-admin of the Z280 section in the R1a1a and Subclades project:

”Cluster 6.K (Carpatian-Dalmatian) that is not defined by any specific SNP yet. Cluster 6.K is relatively frequent in Slovakia, South-Eastern Poland and Western Ukraine, but also in Croatia and Slovenia. This cluster maybe associated with an "Old-Croatian" ancestry, as some people believe that the so-called White Croats (possibly closely related to the Croats arriving to Croatia) used to live in the North-Eastern Carpathian region (where this cluster is relatively common today).”

Ја бих ипак опрезно око ових претпоставки/теорија...због тога сматрам да је прикладнији назив ”карпатско-далматински”.
« Последња измена: Март 15, 2013, 03:27:18 поподне млађо »

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #56 послато: Март 15, 2013, 11:55:35 пре подне »
У питању би требали да буду чакавци по логици ствари. Међутим, до неких озбиљних закључака ћемо морати да причекамо још неколико година док се накупи довољно хаплотипова. Не можемo на основу 5-6 хаплотипова износити далекосежне закључке. 
« Последња измена: Март 15, 2013, 12:08:49 поподне admin »

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #57 послато: Март 15, 2013, 04:12:59 поподне »
Слажем се, наравно. Мислио сам само на класификацију која је у Табели.
Икавац

mladjo

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #58 послато: Април 09, 2013, 03:02:06 поподне »
Michal Milewski
(co-admin of the Z280 section in the R1a1a and Subclades project)


Извор: http://www.familytreedna.com/public/R1a,R1a,R1a,R1a,R1a/default.aspx?section=news
« Последња измена: Април 09, 2013, 03:06:26 поподне млађо »

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #59 послато: Април 09, 2013, 07:59:12 поподне »
Много нових снипова али колико видим на први поглед, махом се ради о понављањима.