Аутор Тема: Натприродна бића у предању и стварности  (Прочитано 9551 пута)


Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Натприродна бића у предању и стварности
« Одговор #41 послато: Октобар 02, 2021, 03:36:02 пре подне »
Не знам где бих па ћу овде. Још један обичај ког се сећам из Крушевице, а нисам сигуран колико се практикује другде.

Засигурно је у питању хладнији део године, где су се појављивали Ненад Лицин и Булов син обучени у беле костиме са чудним маскама на глави, носећи велика звона, звонећи и правећи условно речено неке керефеке. Баба им би ставила јаја у кошарице које су носили, а деда би се смејао. Сећам се да су костими били изразито бели, а маске мало страшне. Ненад је једне године изигравао трудницу, ако се добро сећам.

Још један обичај који памтим, пошто сам често лета проводио код мамине тетке у Бучумету, која је имала ишчашене кукове по рођењу и никада није могла да хода усправно, па су је сви згодно користили као дадиљу (моја баба Драгица, живела 95 година, сама у кући са подом од блата коју је мени оставила), али нас је сву децу чувала, је прича о Чуми која једе неваљалу децу. Ако сам неваљао ноћу дође Чума и поједе ме. Увек ме је звала Кољчо, то никад нећу заборавити. Била је увек чиста и кувала је савршено, упркос инвалидитету, прпећ и филије никад нећу заборавити.

Увек је говорила кад неко умре да мора ноћу свеж гроб да се обиђе и оплете црвеним концем.
« Последња измена: Октобар 02, 2021, 03:40:30 пре подне НикПав »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Натприродна бића у предању и стварности
« Одговор #42 послато: Октобар 02, 2021, 06:35:57 пре подне »
Не знам где бих па ћу овде. Још један обичај ког се сећам из Крушевице, а нисам сигуран колико се практикује другде.

Засигурно је у питању хладнији део године, где су се појављивали Ненад Лицин и Булов син обучени у беле костиме са чудним маскама на глави, носећи велика звона, звонећи и правећи условно речено неке керефеке. Баба им би ставила јаја у кошарице које су носили, а деда би се смејао. Сећам се да су костими били изразито бели, а маске мало страшне. Ненад је једне године изигравао трудницу, ако се добро сећам.

Још један обичај који памтим, пошто сам често лета проводио код мамине тетке у Бучумету, која је имала ишчашене кукове по рођењу и никада није могла да хода усправно, па су је сви згодно користили као дадиљу (моја баба Драгица, живела 95 година, сама у кући са подом од блата коју је мени оставила), али нас је сву децу чувала, је прича о Чуми која једе неваљалу децу. Ако сам неваљао ноћу дође Чума и поједе ме. Увек ме је звала Кољчо, то никад нећу заборавити. Била је увек чиста и кувала је савршено, упркос инвалидитету, прпећ и филије никад нећу заборавити.

Увек је говорила кад неко умре да мора ноћу свеж гроб да се обиђе и оплете црвеним концем.

Ово за "чуму" је било и код мог деде и бабе у Шумадији.

Најгоре страшилице за нас децу (које онда насељавају наше снове, машту....) су биле:

1. Чума
2. Дрекавци
3.Анђама (е)
4. Мајму (дуго у) ни (који обавезно живе у гају како ми не би тамо ишли сами)

Ово за гробље, покојника и црвен конац нисам чула, али да ми је баба жива питала би је.

Углавном, као јако је битно да кад неко умре (посебно ако тај неко не живи се кући) да се отворе врата.
« Последња измена: Октобар 02, 2021, 06:39:23 пре подне нцп »

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Натприродна бића у предању и стварности
« Одговор #43 послато: Октобар 02, 2021, 07:05:36 пре подне »
Ја се сећам Чуме, Дрекаваца, Омаја, Санђама, Мајмуји нису постојали. Тамо је била краљица змија, мајмуј није имао шансе  :) Та змија је јела све.
« Последња измена: Октобар 02, 2021, 07:10:28 пре подне НикПав »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Натприродна бића у предању и стварности
« Одговор #44 послато: Октобар 02, 2021, 07:19:05 пре подне »
Ја се сећам Чуме, Дрекаваца, Омаја, Санђама, Мајмуји нису постојали. Тамо је била краљица змија, мајмуј није имао шансе  :)

Ти "мајмуни" су се изгледа појавили после Другог светског рата или између два светска рата!
Можда кад је у Београду отворена Зоолошки врт, па су ту сместили мајмуне. Па их је неко видео из села и  пре(о)нео причу о њиховом постојању.

Као личе на човека, а не личе. А дрече. Значи мајмун је (како схватам) за човека са села (од колевке окруженог чумама, дрекавцима, 'анђамама) вероватно био оличење свих тих бића (посебно дрекаваца) како су их они и замишљали у својим главама.

Тако да су "сироти мајмуни" у родном селу мог оца (у нашој фамилији свакако) врло заступљени у гајевима, потоку, јаругама и другим скривеним и недоступним местима.

Можда је ту причу о мајмунима донео баш мој деда Веса јер је служио војни рок у Земуну (негде око 1930/1932) и причао о лађама на Дунаву и којечему још. Мислим да је ту баш негде око капетаније била нека касарна или неки војни објекат који је чувао.

А та наша "Анђама" је врло вероватно ваша "Санђама". Не знам одакле је то име. Можда од глагола саватати (некога или нешто).

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Натприродна бића у предању и стварности
« Одговор #45 послато: Октобар 02, 2021, 07:23:25 пре подне »
Ја се сећам Чуме, Дрекаваца, Омаја, Санђама, Мајмуји нису постојали. Тамо је била краљица змија, мајмуј није имао шансе  :) Та змија је јела све.

Змија је била непомињано биће у селу мог оца (у његовој фамилији свакако).

За њу се говорило , ако баш мора да се изговори, " она буба".

Значи да су се плашили да је спомињањем не призову.
« Последња измена: Октобар 02, 2021, 07:25:19 пре подне нцп »

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Натприродна бића у предању и стварности
« Одговор #46 послато: Октобар 02, 2021, 07:56:46 пре подне »
Змија је била непомињано биће у селу мог оца (у његовој фамилији свакако).

За њу се говорило , ако баш мора да се изговори, " она буба".

Значи да су се плашили да је спомињањем не призову.

Код мене се и пресвлачила и мотала, само се за пређурђевданско појављивање звала Грешница.


Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Натприродна бића у предању и стварности
« Одговор #47 послато: Октобар 02, 2021, 08:17:25 пре подне »
Код мене се и пресвлачила и мотала, само се за пређурђевданско појављивање звала Грешница.

О, па код тебе у том селу су били на неком "вишем" нивоу или можда боље рећи "другом" нивоу у том неком. митолошком и анимистичком смислу кад је реч о змијама ...

Баш ћу испитати једну рођаку (из врло моћног круга тзв. снаха) мало више о змијама.

Мени се увек чинило до пола да они змије не помињу како снахе не би забраниле синовима да доводе децу преко распуста код деда и баба на "тако опасно место где има змија", а од пола сам ипак мислила да су се плашили змија. А у сваком случају нису волели змује , те су за све њих користили израз "она буба", па и то су једва изговорали.

Ја сам била врло упорна па сам бабу терала да призна да и код њих мора да има змија ... Она се увек правила да не разуме шта је питам.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Натприродна бића у предању и стварности
« Одговор #48 послато: Октобар 11, 2021, 06:29:52 пре подне »
<a href="https://www.youtube.com/v/VgZya3xe2zk" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/VgZya3xe2zk</a>

Ово је најближе нашим причама са југа. Али није баш 100% верна реплика.
« Последња измена: Октобар 11, 2021, 06:32:34 пре подне НикПав »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Натприродна бића у предању и стварности
« Одговор #49 послато: Октобар 11, 2021, 07:04:37 пре подне »
<a href="https://www.youtube.com/v/VgZya3xe2zk" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/VgZya3xe2zk</a>
Ово је најближе нашим причама са југа. Али није баш 100% верна реплика.

Примљено к' знању.
Гледам  првом приликом.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Натприродна бића у предању и стварности
« Одговор #50 послато: Новембар 19, 2022, 11:51:46 поподне »
Вампир Мирољуб из села Бабе подно Космаја:

<a href="https://www.youtube.com/v/tZGCT2cn178" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/tZGCT2cn178</a>
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Натприродна бића у предању и стварности
« Одговор #51 послато: Децембар 06, 2022, 12:31:47 поподне »
Скоро је у подкасту Агеласт код Галеба Никчевића гостовао један млађи етнолог (мислим да се презива Трбојевић) и изнео нека своја искуства у истраживањима народне митологије по Источној Србији. Доста занимљиво излагање.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Натприродна бића у предању и стварности
« Одговор #52 послато: Јануар 01, 2023, 06:40:12 пре подне »
<a href="https://www.youtube.com/v/PIhMMJBhhIQ&amp;t=17s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/PIhMMJBhhIQ&amp;t=17s</a>

Ми смо имали породичну воденицу, прадеда (кад сам се родио звао ме његово цвеће), умро је 1986. годину дана по моме рођењу, покушавали смо да одржимо воденицу годинама касније, срушила се, али остале су приче и доживљаји, можда плод страха, а можда и истине. По бабама то су увек биле истине и знале су тачно ко се вампири, али по нама мушкима, све остаје негде на ивици стварности. Овај унапређени трејлер ме увек подсети, како су нас као децу плашили и тренирали за сусрете са вампирима.
На југу су имали напредну технику, кад неко мушки умре, баба оде ноћу и оплете гроб црвеном кудељом три пута и каже нешто, мени не баш разумљиво. И проблем решен. Али Шумадија је изгледа каскала за изумима југа  :)
« Последња измена: Јануар 01, 2023, 06:43:41 пре подне НикПав »