Аутор Тема: Породице Кусонић и Ракић из Бачке  (Прочитано 5718 пута)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Породице Кусонић и Ракић из Бачке
« послато: Јануар 11, 2017, 12:42:42 пре подне »
Ово су моји преци из Бачке (фамилија очеве мајке тј. моје баке). Фотографисано у Сомбору.

На првој фотографији је мајка моје баке (десна млада девојка). Десно од ње седи њен рођени брат. Лево су њихови брат и сестра од стрица. Фотографисано пар година пре Првог светског рата.



Друга фотографија приказује венчање брата моје прабабе. Он није хтео да учествује на страни аустроугарске војске, већ је пребегао у Србију. Учествовао је у повлачењу српске војске и пробоју Солунског фронта. Умро је од тифуса негде око Ниша пред сам крај рата. Жена му се касније преудала када је 1921. године умрло њихово једино дете. Моја прабаба је она што седи скроз десно. Двоје људи са леве стране су из породице Сечујски. Фотографисано уочи Првог светског рата.



Трећа фотографија приказује свадбу прабабе и прадеде из 1924. године. Она се звала Марија Кусонић, а он Веселко Ракић. Мадожења је са леве стране поред младе, а десно од ње је његов брат (који је касније, током Другог светског рата, умро у мађарском заробљеништву). Брачни пар са леве стране су кумови Душанићи.



Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Породице Кусонић и Ракић из Бачке
« Одговор #1 послато: Јануар 11, 2017, 10:16:30 пре подне »
Шта славе ови Кусонићи?

Једна породица у моме крају звана је Кусоњић.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Породице Кусонић и Ракић из Бачке
« Одговор #2 послато: Јануар 11, 2017, 01:38:42 поподне »
Шта славе ови Кусонићи?

Једна породица у моме крају звана је Кусоњић.

Кусонићи славе Светог Димитрија. Пореклом су из Билића (скуп салаша поред Сомбора). Не знам њихово даље порекло. Мајка моје баке (очеве мајке) је девојачки Кусонић.

Ракићи славе Св. Николу. То су мушки преци моје баке (очеве мајке). Они су из Ранчева (скуп салаша поред Сомбора). Досељени су из Лике у Бачку негде почетком осамнаестог века (бакин предак је био официр у аустријској војсци па је добио прекоманду). Та линија мојих предака је учествовала у откупљивању статуса слободног краљевског града (Сомбор 1749. године). Они су дали свој допринос у виду произвољног новчаног износа (у складу са могућностима) као и сви остали Сомборци и становници околних места. Нашли смо архивски документ о томе колико је тачно дао и његов потпис.


Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Породице Кусонић и Ракић из Бачке
« Одговор #3 послато: Јануар 11, 2017, 01:46:55 поподне »
Јел сте се бавили личким пореклом Ракића?

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Породице Кусонић и Ракић из Бачке
« Одговор #4 послато: Јануар 11, 2017, 02:12:20 поподне »
Јел сте се бавили личким пореклом Ракића?

Нажалост нисам. Мој отац се углавном бави истраживањем порекла наших предака, али ни он није нашао неке прецизније податке. Верује, на основу неких споредних података, да потичу из Широке Куле код Госпића, али то никад није потврђено.

Отац се више бавио нашим мушким прецима који потичу из северне Далмације. Написао је чак и књигу о пореклу нашег презимена (Векић), али је никад није објавио већ му стоји на рачунару у виду Word документа.

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Породице Кусонић и Ракић из Бачке
« Одговор #5 послато: Јануар 11, 2017, 02:34:10 поподне »
Мени је исто Широка Кула прво пала на памет. Јел знате отприлике годину када су могли да дођу у Сомбор?

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Породице Кусонић и Ракић из Бачке
« Одговор #6 послато: Јануар 11, 2017, 02:49:21 поподне »
Мени је исто Широка Кула прво пала на памет. Јел знате отприлике годину када су могли да дођу у Сомбор?

По сазнањима мога оца, они су већ 1702. године били у Сомбору. Значи досељени су из Лике раније. Немамо прецизнији податак.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Породице Кусонић и Ракић из Бачке
« Одговор #7 послато: Јануар 11, 2017, 03:28:11 поподне »
По сазнањима мога оца, они су већ 1702. године били у Сомбору. Значи досељени су из Лике раније. Немамо прецизнији податак.

Занимљиво, ако су дошли из Лике они би могли доћи у периоду 1686/1689. године, када су рецимо суседну Барању нове власти населиле становништвом из Карловачког и Вараждинског генералата. Друга опција би била да су у Сомбору још од турског времена. Јеси гледао пописе Душана Ј. Поповића, да нема неки старији попис од 1702. године, мада и ја колико знам - то је то. Додуше, било је неких пописа и деведесетих година XVII века, можда да се заломи нешто слично и за Сомбор?



Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Породице Кусонић и Ракић из Бачке
« Одговор #8 послато: Јануар 11, 2017, 03:38:41 поподне »
Занимљиво, ако су дошли из Лике они би могли доћи у периоду 1686/1689. године, када су рецимо суседну Барању нове власти населиле становништвом из Карловачког и Вараждинског генералата.?

Јел постоји неки попис везан за ту сеобу?

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Породице Кусонић и Ракић из Бачке
« Одговор #9 послато: Јануар 11, 2017, 03:45:59 поподне »
Занимљиво, ако су дошли из Лике они би могли доћи у периоду 1686/1689. године, када су рецимо суседну Барању нове власти населиле становништвом из Карловачког и Вараждинског генералата. Друга опција би била да су у Сомбору још од турског времена. Јеси гледао пописе Душана Ј. Поповића, да нема неки старији попис од 1702. године, мада и ја колико знам - то је то. Додуше, било је неких пописа и деведесетих година XVII века, можда да се заломи нешто слично и за Сомбор?

Питање је колико је и та 1702. год. уствари прецизан податак. Једно је сигурно, они су већ били у Сомбору средином прве деценије осамнаестог века. Да постоји неки прецизнији писани извор о њиховом доласку, ја верујем да би га мој отац већ пронашао.
Официрска традиција међу Ракићима је трајала само у почетку. Њихови потомци су временом постали обични земљорадници, паори.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Породице Кусонић и Ракић из Бачке
« Одговор #10 послато: Јануар 11, 2017, 06:55:25 поподне »
Јел постоји неки попис везан за ту сеобу?

И не баш, за Барању први детаљнији пописи су из 1711/1713. године, дакле пре ништа или нема или није објављено, односно, има и ранијих пописа, али нису систематски, но специјално везано за ову сеобу нисам ништа видео.

Питање је колико је и та 1702. год. уствари прецизан податак. Једно је сигурно, они су већ били у Сомбору средином прве деценије осамнаестог века. Да постоји неки прецизнији писани извор о њиховом доласку, ја верујем да би га мој отац већ пронашао.
Официрска традиција међу Ракићима је трајала само у почетку. Њихови потомци су временом постали обични земљорадници, паори.

Мислим да јесте, ако је попис из те године, то је то... тада сте поменути (ако су то ваши?; не разматрам опцију да је могло бити тада и неких само презимењака, што уопште није немогуће... али да се то проверити, углавном).



Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Породице Кусонић и Ракић из Бачке
« Одговор #11 послато: Јануар 11, 2017, 07:49:13 поподне »
И не баш, за Барању први детаљнији пописи су из 1711/1713. године, дакле пре ништа или нема или није објављено, односно, има и ранијих пописа, али нису систематски, но специјално везано за ову сеобу нисам ништа видео.


Јел доступан негде тај попис?

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Породице Кусонић и Ракић из Бачке
« Одговор #12 послато: Јануар 11, 2017, 09:39:26 поподне »
Мислим да јесте, ако је попис из те године, то је то... тада сте поменути

Ћале ми каже да није био у питању попис, већ списак аустријских милитара на нивоу жупаније. Мој предак се помиње у чину капетана.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Породице Кусонић и Ракић из Бачке
« Одговор #13 послато: Јануар 29, 2017, 07:03:21 поподне »
Ево још једне старе фотографије. Човек са леве стране је бакин ујак (Кусонић). Њега сам већ помињао. Он се налази скроз десно на првој фотографији коју сам поставио у овој теми. На другој је младожења. Чини ми се да су ово аустроугарске униформе, али нисам сигуран. Можда неко други зна. Већ сам помињао да је током рата пребегао на страну српске војске јер није хтео да ратује против свог народа. Учествовао је у повлачењу преко Албаније и пробоју Солунског фронта. Умро је од тифуса пред крај рата. Човек са десне стране на овој фотографији је друг бакиног ујака.


Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Породице Кусонић и Ракић из Бачке
« Одговор #14 послато: Мај 07, 2017, 02:08:05 поподне »
Из књиге Миленка Бељанског:



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Породице Кусонић и Ракић из Бачке
« Одговор #15 послато: Август 12, 2017, 04:22:07 поподне »
Моја бака (очева мајка) је трећа девојчица у доњем реду. Десно поред ње је њена сестра Љубинка. Човек  са шеширом који седи десно од младенаца је мој прадеда Веселин Ракић, а десно поред њега седи његова жена Гроздана девојачки Мацановић (маћеха моје баке). Младенци су кумови Милошевићи. Фотографисано негде у Сомбору за време Другог светског рата. Слика је мало лошијег квалитета јер сам је фотографисао мобилним телефоном (скенер ми није био при руци).