Порекло становништва > БиХ - Република Српска

Божићи из Каљине (Соколац), Савиндан

(1/4) > >>

Панић:
По мајчиној линији сам од ових Божића, па рекох, да напишем оно што знам у нади да ће можда неко ускочити да нешто дода или да се јави  :)

Место: Каљина, код Сокоца
Слава: Св. Сава
Порекло: Деда је, као прво, као дете остао без родитеља, а као друго, рано отишао из села у град, тако да су многи подаци и предања крњи и добијени из друге-треће руке.
То што је дошло до мене гласи овако: Потичу од Дробњака, према предању, један стари Божић, који је умро 1986. је испричао причу о Браци Умакалу (он је баш тако називао Омакала) као његовом "пранђеду". У његовој интерпретацији име војводе није Ђурјан, него Рашо и он тај догађај смешта у неки 18-19. век.
Старо презиме: Грбовић (према предању)

Божо, по коме су добили презиме је умро 1866. На гробу му пише Божо Божић, јер је очито споменик стављен касније
Наводим имена потомака према том казивању из 1984. године:
Божо је имао синове:
Тодора (званог Пурко), Митра и Илију
и кћери:
Василију (удату за Дебелногића), Миру (удату за Зекића) и Јању (за Жугића)

Од Тодора су синови Стево, Тадија и Васо.
Васо је имао сина Душана и кћери Петру и Тоду.
Стевини синови су Лазар и Владо Божић, који је био (према Крсмановићу) самозвани командир Каљинске чете у 2. св. рату и неки његови су потомци према оном што су ми причали моји, побегли у Шведску после рата и са њима немају контакт.
Тадијини синови су Светислав (звани Миливоје) и Миладин и кћерка Василија, која је страдала у другом светском рату и сигуран сам да сам је нашао међу жртвама, тамо пише као:
Војновић (Тадија) Василија, рођена 1911. Српкиња, убијена 1943. у директном терору, Соколац

За очекивати је онда да су Божићи I-FGC22045 као Грбовићи из Чајнича који славе Савиндан. Планирам одавно да одведем једног Божића на тестирање, али ова ситуација са путовањима ме је за сада у томе омела. Боже здравља, успећу.
Они нису помињали да су из Чајнича, већ само "из Црне Горе".

Саша:
Хвала вам на овом коментару, нисам знао да су и Божићи из Каљине од Грбовића!

Иначе, Грбовићев и мој резултат (Јакшић, Соколац-Балтићи, Савиндан), су показали највећу блискост како на 111 маркера, тако и на Big700. И у мојој породици је остало предање о браћи Ђурјану и Омакалу.

yfull показује да смо Грбовић и ја имали заједничког мушког претка који се могао родити прије око 275 година.

Било би одлично ако би сте се могли утицати да се тестира неко од мушких потомака од Божића, најбоље најстарији мушки потомак, по могућности са што већим бројем маркера, ако вам то дозвољава финансијска ситуација. Молим вас да са мог профила преузмете књигу "Поријекло Јакшића са Гласинца". Претпостављам да се 80-85% садржаја односи на наше заједничке претке и род.

Поздрав и свако добро, Саша

Панић:

--- Цитат: Саша  Октобар 25, 2020, 09:51:44 пре подне ---Хвала вам на овом коментару, нисам знао да су и Божићи из Каљине од Грбовића!

Иначе, Грбовићев и мој резултат (Јакшић, Соколац-Балтићи, Савиндан), су показали највећу блискост како на 111 маркера, тако и на Big700. И у мојој породици је остало предање о браћи Ђурјану и Омакалу.

yfull показује да смо Грбовић и ја имали заједничког мушког претка који се могао родити прије око 275 година.

Било би одлично ако би сте се могли утицати да се тестира неко од мушких потомака од Божића, најбоље најстарији мушки потомак, по могућности са што већим бројем маркера, ако вам то дозвољава финансијска ситуација. Молим вас да са мог профила преузмете књигу "Поријекло Јакшића са Гласинца". Претпостављам да се 80-85% садржаја односи на наше заједничке претке и род.

Поздрав и свако добро, Саша

--- Крај цитата ---

Хвала на јављању!

Планирам да тестирам ујака чим буде у Београду, али овај ковид нас за сада омета да се сретнемо.
Један члан форума ми је дао контакт једног Божића из Каљине који живи овде, али тај није био заинтересован да се тестира. Тако да, чекамо да корона мало попусти :)

Панић:
Стигли су резултати за једног Божића на ФТДНА, за сада само Y37,али ако је потребно, отворен сам за проширење (ја водим тај налог) и предао сам захтев за приступ Српском пројекту.
Колико видим лаички да се више него јасно потврђује предање о пореклу од Грбовића, али чекам да чујем компетентнији закључак :)

drajver:

--- Цитат: milpan  Април 26, 2021, 09:24:01 пре подне ---Стигли су резултати за једног Божића на ФТДНА, за сада само Y37,али ако је потребно, отворен сам за проширење (ја водим тај налог) и предао сам захтев за приступ Српском пројекту.
Колико видим лаички да се више него јасно потврђује предање о пореклу од Грбовића, али чекам да чујем компетентнији закључак :)

--- Крај цитата ---

Добро би било да га учланиш на Српски FTDNA Пројекат, како бисмо му могли видјети хаплотип. Уколико је DYS607=13, онда нема сумње да је од Косовчића.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију