ДНК порекло > Aрхеологија и археогенетика

Досељавање Словена на Балкан

<< < (16/24) > >>

Amicus:

--- Цитат: Драган Обреновић  Децембар 26, 2020, 08:33:20 поподне ---Врло интересантан серијал и солидно добра продукција, мада нисам сигуран у веродостојност свих изнетих информација.

Рецимо, обратите пажњу на део филма који почиње негде од 7:20 од почетка, где се наводи да су погибију војсковође Холвуда 533. године искористили Хуни и Бугари који су прешли дунав и заузели 32 града и одвели 120.000 људи као робље назад преко Дунава.

Ако је ово тачно (не знам који су историјски извори), ово је фасцинантан податак, ако ништа друго, онда из логистичке перспективе - прикупити 120.000 људи из 32 града широм Балкана у робље, довести их до Дунава и пребацити преко реке и при томе им обезбедити храну током "марша".

Ово је променило не само демографску слику Балкана, него и поднебља где је то робље одведено и највероватније принудно асимиловано (нарочито деца) ради попуне људских губитака насталих током освајачких похода и сл. При томе ово вероватно није ни прва ни једина таква епизода са одвођењем робља од стране варвара.

--- Крај цитата ---

Та бројка се вероватно помиње у неком извору, али је готово сигурно преувеличана. Постоји такође и она бројка о пресељењу 250.000 Словена у Малу Азију у време цара Јустинијана II после његове победе у Македонији 688. године.

drajver:
Мислим да у видеу нема неких крупнијих историјских грешака. На страну то што су дословно преносили неке изворе о броју заробљених и што су распореди неких народа на картама прилично произвољни.

Мени је једино запарало уши што су Словене на Дунаву поменули у контексту хунских кретања,а затим исто помињу Словене у држави Острогота. Било је неких теза о ранијем присуству Словена на Балкану и раније, али нисам видио да су те тезе подупрте неким конкретним доказима. Словени се до Дунава и доњег и средњег спуштају тек почетком 6. вијека и то након што је прошао сав карамбол између Хуна и Германа. Можда је неких мањих група Словена било међу Лангобардима у западној Панонији половином 6. вијека.

Atlantische:
Археолошка конференција – Словени и њихови суседи у 1. миленијуму н.е.


--- Цитат ---После 25 година од последњег (Шестог) Конгреса за словенску археологију одржаног у организацији Међународне уније за словенску археологију, у Великом Новгороду, Музеј Војводине из Новог Сада ће бити домаћин европске конференције Словени и њихови суседи у 1. миленијуму н.е.

Конференција, на којој учествује око 100 учесника из 17 земаља Европе, ће бити одржана од 4. до 10. октобра 2021. године, а прати је изложба о археологији српског Подунавља у 1. миленијуму н.е: Дунавске Игре престола – уздизање и пад варвара.

Поред Музеја Војводине у коорганизацији Конференције учествује још 6 угледних европских институција културе и науке – Музеј Државни Ермитаж, Санкт Петербург; Центар за балтичку и скандинавску археологију, Шлезвиг; Институт археологије Руске академије наука, Москва; Институт археологије Чешке академије наука, Праг; Лајбниц институт за историју и културу Источне Европе, Лајпциг; Народни музеј, Београд.

Присуство Конференцији је слободно, уз поштовање епидемиолошких мера.

Програм конференције

--- Крај цитата ---

НиколаВук:

--- Цитат: Atlantische  Септембар 27, 2021, 03:14:06 поподне ---Археолошка конференција – Словени и њихови суседи у 1. миленијуму н.е.


--- Крај цитата ---

Занимљиве теме, осим овога што Трифуновић гура већ 30 година (Лимиганти-Словени).

Христифор:
Могли смо и конгрес да организујемо.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију