Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа Е  (Прочитано 240933 пута)

Ван мреже Биљана

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #560 послато: Септембар 19, 2021, 03:15:13 пре подне »
Koliko sam ja upoznata, na jugu Srbije, tj na Kosmetu je najrasprostrenjeniha E78 Y haplogrupa, koja je najrasprostanjenija kod Somalijaca, Egiplćana, Eritrejaca i drugih afričkih naroda. U Evropi je najvišeš ima kod Albanaca (preko 45%). E13 je starosedelačka Y haplogrupa. E78 se pokazuje i kod Jevreja, a pošto je Hitleru bio otac jevrej, nije ni čudo.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #561 послато: Септембар 19, 2021, 04:35:36 поподне »
Koliko sam ja upoznata, na jugu Srbije, tj na Kosmetu je najrasprostrenjeniha E78 Y haplogrupa, koja je najrasprostanjenija kod Somalijaca, Egiplćana, Eritrejaca i drugih afričkih naroda. U Evropi je najvišeš ima kod Albanaca (preko 45%). E13 je starosedelačka Y haplogrupa. E78 se pokazuje i kod Jevreja, a pošto je Hitleru bio otac jevrej, nije ni čudo.

Свако ко припада хаплогрупи E-V13 је истовремено позитиван и на мутацију М78, јер је она предачка у односу на V13. Као што се лепо види на Еупедијином стаблу:

Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #562 послато: Септембар 20, 2021, 03:31:16 пре подне »
Koliko sam ja upoznata, na jugu Srbije, tj na Kosmetu je najrasprostrenjeniha E78 Y haplogrupa, koja je najrasprostanjenija kod Somalijaca, Egiplćana, Eritrejaca i drugih afričkih naroda. U Evropi je najvišeš ima kod Albanaca (preko 45%). E13 je starosedelačka Y haplogrupa. E78 se pokazuje i kod Jevreja, a pošto je Hitleru bio otac jevrej, nije ni čudo.
Према https://rrenjet.com/statistikat/ међу Албанцима на Косову E-V13 је 28.6%.
   
Према http://www.gjenetika.com/statistikat/ међу Албанцима на Косову E-V13 је 29.9%.

https://www.poreklo.rs/2012/09/27/y-dnk-haplogrupa-e-druga-naj%c4%8de%c5%a1%c4%87a-me%c4%91u-srbima/
Цитат
E1b1b1а1b V13Ова посебна подгрупа хаплогрупе Е је типична за Балкан и Европу. Ван Европе је има у веома малимпроцентима. Најприсутнија је међу косовским Албанцима 45%, Албанцима у Македонији 35%,Албанцима у Албанији 32%, македонским Циганима 30%, војвођанским Циганима 70%, тесалијскимГрцима 35%, у Црној Гори 30% карпатским Русинима 25-30%, Цинцарима 20%, Сицилијанцима 20%,Србима 19%, Македонцима 18%, Бугарима 17%, Румунима 15%, јужној Италији и Корзици од 15-25%,арапским Друзима 10-20%.Претпостављена старост за Е- V13 је око 10 000 година, а мјесто настанка би могао да буде Балкан,одакле се ова хаплогрупа ширила по свој Европи, мада се спекулише и са Блиским Истоком каомјестом настанка прије свега због повишене присутности ове хаплогрупе код арапских Друза уЛибану.
2011. анализом костију са једног неолитског налазишта у Шпанији старог 7000 година нађени суприпадници ове хаплогрупе са великим подударањем у данашњем становништву Србије, Албаније иЦрне Горе. То доказује да су припадници хаплогрупе Е-V13 били дио ране европске неолитскеземљорадничке културе.

https://www.eupedia.com/europe/Haplogroup_E1b1b_Y-DNA.shtml
Цитат
Nowadays E-V13 is the only Mediterranean haplogroup consistently found throughout Europe,even in Norway, Sweden, Finland and Baltic countries, which are conspicuous by the absence ofother Neolithic haplogroups like G2a (bar the Indo-European G2a-Z1815), J1 and T (except inEstonia). However, since G2a is the only lineage that was consistently found in all Neolithic sitestested to date in Europe, the absence of Neolithic G2a lineages from Scandinavia and the Balticimplies that no Neolithic lineage survives there, and consequently E-V13 does not date from theNeolithic in the region.In fact, it has been calculated that E-V13 emerged from E-M78 some 7,800 years ago, whenNeolithic farmers were advancing into the Balkans and the Danubian basin. Furthermore, all themodern members of E-V13 descend from a common ancestor who lived approximately 5,500 yearsago, and all of them also descend from a later common ancestor who carried the CTS5856mutation. That ancestor would have lived about 4,100 years ago, during the Bronze Age. Almostimmediately afterwards, CTS5856 split into six subclades, then branched off􀃡 into even moresubclades in the space of a few generations. In just a few centuries, that very minor E-V13 lineagehad started an expansion process that would turn it into one of Europe's most widespreadpaternal lineages and reach far beyond the borders of Europe itself, also spreading to the easternedge of the Mediterranean, the Caucasus, Kurdistan, Iran, and even Siberia.This data suggests that the fate of E-V13 was linked to the elite dominance of Bronze Age society.The geographic distribution of the six main branches show that E-V13 quickly spread to all parts ofEurope, but was especially common in Central Europe. The only Bronze Age migration that couldaccount for such a fast and far-reaching dispersal is that of the Proto-Indo-Europeans. At presentthe most consistent explanation is that E-V13 developed from E-M78 in Central or Eastern Europeduring the Neolithic period, and was assimilated by the R1a and R1b Proto-Indo-Europeans aroundthe time that they were leaving the Pontic Steppe to invade the rest of Europe.

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #563 послато: Октобар 16, 2021, 04:56:21 поподне »
Хантер Провин је урадио карте разноврсности грана у сарадњи са YFull и YSEQ. Пробајте:

https://phylogeographer.com/scripts/diversitymap.php

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #564 послато: Јануар 19, 2022, 02:10:11 поподне »
Каква су на крају преовлађујућа мишљења о поријеклу E-V13?

Гледајући само археогенетичке налазе, индикативно је да се најстарија E-V13 проналази у тзв. скитизованим културама Паноније, Трансилваније, Молдавије (Vekerzug, Glinoe). У том смислу било је очекивано и њено присуство у и латенским културама на истом том подручју, што се и потврдило. Не знам какав је статус оних узорака E-V13 на подручју бугарског гвозденог доба о којима се говорило,  нисам сигуран да су објављени?

Ако је E-V13 била дио неког прескитског супстрата на поменутим подручјима, основано је поставити питање: зашто је нема раније у арехогенетичким налазима на Балкану и Панонији (не рачунам ту E-L618). Са друге стране нема је ни у археогенетичким налазима у црноморским степама.

Њена филогенетска структура показује да се сасвим складно демографски развијала у периоду бронзаног па и гвозденог доба, без неких изразитих уских грла. Баш због тога је још чудније да се таква једна попуалција археогенетски "сакрила". Такав њен развој и велика разноврсност на Балкану показује да је ипак морала претходити скитској инвазији у гвозденом добу, али остаје чудно да су је тек скитско-трачке популације учиниле видљивом.

Једино право уско грло везано за E-V13 је оно које је претходило њеној појави, на путу од E-L618 до E-V13. Негдје на истоку Европе је могла остати нека мала популација преживјелих припадника неолитске Импресо културе, која ће у раном бронзаном добу доживјети демографски бум. https://revije.ff.uni-lj.si/DocumentaPraehistorica/article/view/38.22/1654

Схватање поријекла E-V13 би требало бити од великог значаја за разумјевање поријекла данашње српске популације, јер је то друга хаплогрупа по присутности међу Србима,а културе у којима је археогенетички регистрована E-V13 аутосомално представљају најзначајнији дословенски слој у етногенези Срба ( панонски Латен, Vekerzug, балканско гвоздено доба).

Има ли још каквих идеја о поријеклу хаплогрупе E-V13?

 

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #565 послато: Јануар 19, 2022, 02:36:33 поподне »
Занимљиво је да неолитска керамика типа "Самчинци" која показује одређене Impresso утицаје показује слично географско распростирање као и сабатиновска и белогрудовска култура бронзаног доба, за које се сматра да представљају основ прототрачке популације, која се у једном тренутку помјерила према Балкану. Да ли би ово могло имати везе са E-V13 хаплогрупом?







Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #566 послато: Јануар 19, 2022, 02:46:29 поподне »
Мени ту није довољно јасна следећа ствар - ако су већина E-V13 подграна на Балкан дошле у једној сеоби крајем бронзаног и почетком гвозденог доба, која се везује за прототрачку или ранотрачку популацију, откуд онда толика њихова разноврсност на овом простору? Није ту исти случај као са I2-Y3120, релативно младом подграном са TMRCA од око 2300 година, јер је тренутни TMRCA од V13 4900 година (према Yfull), па ми онда нема логике како су сви ти давно раслојени и раздвојени огранци отишли на Балкан у једној миграцији, у оквиру једне сродне групе племена (да не кажем народа). Нешто ту не штима...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #567 послато: Јануар 19, 2022, 03:09:32 поподне »
Мени ту није довољно јасна следећа ствар - ако су већина E-V13 подграна на Балкан дошле у једној сеоби крајем бронзаног и почетком гвозденог доба, која се везује за прототрачку или ранотрачку популацију, откуд онда толика њихова разноврсност на овом простору? Није ту исти случај као са I2-Y3120, релативно младом подграном са TMRCA од око 2300 година, јер је тренутни TMRCA од V13 4900 година (према Yfull), па ми онда нема логике како су сви ти давно раслојени и раздвојени огранци отишли на Балкан у једној миграцији, у оквиру једне сродне групе племена (да не кажем народа). Нешто ту не штима...

То јесте питање на које немам одговор. Међутим невезано за старину саме E-V13 на Балкану, била она трачка или предтрачка, рекао бих да кретање Скита ка западу у гвозденом добу јесте покренуло ту популацију која је носила E-V13 и то на начин да је она доспјела и до источног Халштата (до Чешке и Аустрије). Као да се та популација налазила негдје између скитског и келтског свијета. Једино што још увијек не знамо гдје и са којом културом бронзаног доба бисмо је могли повезати.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #568 послато: Јануар 19, 2022, 08:54:09 поподне »
Мени ту није довољно јасна следећа ствар - ако су већина E-V13 подграна на Балкан дошле у једној сеоби крајем бронзаног и почетком гвозденог доба, која се везује за прототрачку или ранотрачку популацију, откуд онда толика њихова разноврсност на овом простору? Није ту исти случај као са I2-Y3120, релативно младом подграном са TMRCA од око 2300 година, јер је тренутни TMRCA од V13 4900 година (према Yfull), па ми онда нема логике како су сви ти давно раслојени и раздвојени огранци отишли на Балкан у једној миграцији, у оквиру једне сродне групе племена (да не кажем народа). Нешто ту не штима...


Можда би било добро да се нађе мера "разноврсности на овом простору" ?
Ја стање видим овако - ако изузмемо гране испод Е-Y37092 (PH1246) нема других E-V13 подграна чији су рођаци северно од Дунава удаљени више од 3200 година. Са друге стране, северно од Дунава је значајан број грана чији су рођаци на Балкану удаљени 4000 година и више.
Обзиром да је удео Е-Y37092 на Балкану мали, и обзиром на поменути распоред осталих E-V13 подграна намеће се закључак да је највећи део E-V13 на Балкан дошао у периоду почев од 1200 год. пне. и касније.

На мрежи Кековац

  • Уредник СДНКП
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 496
  • I2-S25733>PH2670>Y200040
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #569 послато: Јануар 19, 2022, 10:21:42 поподне »
Можда би објашњење било у више таласа насељавања носилаца ове хаплогрупе на Балкан. Иницијално вероватно са прото Трачанима али и касније у Великој сеоби народа са Готима, Хунима, Аварима и првим таласима Словена који су се током сеоба ка југу можда мешали са неким  племенима носиоцима ове хг, сродним Дачанима и Трачанима. Таквих таласа сеоба је највише било у овом делу Европе па отуд и толика разноврсност. Касније су последњи таласи Словена и других у седмом веку и касније можда донекле разблажили проценат E-V13 северно од Дунава.

Ако се не варам Дачани и још неки народи у средишњим крајевима Балкана су практиковали спаљивање мртвих па можда отуд и недостатак археогенетских узорака.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1386
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #570 послато: Јануар 19, 2022, 11:46:47 поподне »
 Ипак појављују се релеватни узорци за V13. Уз ове нове.

Бронзано доба

 Дакле необјављена Панонска студија садржи два узорка која морају бити V13.

1. 4000 година стар узорак E1b1b1a (узорци су изгледа добре квалитете то је само са дијаграма једног информација).
Има 39 % Јамнаја аутосомалне генетике у релацији Јамнаја-Самара - Неолит.

 Времена сам уложио да откријем гдје се овај узорак налази. И након што сам одбацио скоро све локалитете који се по годинама, аутосомално не поклапају с њим, као и неке локалитете гдје знам које су тачно хг нађене, дошао сам до закључка да би морао потицати
- или са локалитета Њиршег културе из Источне Мађарске који је тестиран
- или са локалитета Ђулаваршанд културе из Источне Мађарске који је тестиран

 Само за двије аутосомалне групе не знам ко су, и генерално уклапа се аутосомално овај узорак ту. Ово је вјероватно најважнији узорак што се тиче поријекла хг.

2.  3000 година стар узорак E1b1b1a. Касно бронзано доба. Обзиром да су сви локалитети са сјевероистока Мађарске јасно је да је и он.
 Има 47.7 % Јамнаја аутосомалне генетике у релацији Јамнаја-Самара - Неолит. На другом дијаграму изгледа да је у близак са Чешким Бел Бикерима.

 Доста варирају аутосомално Урнфелдери ту, и овај има највише степске генетике. Мислим да је са локалитета Пацин, јер знам да су ту тестирана 3 Y-DNA узорка. То је локалитет источне варијанте културе Гава-Голиград.

Рано Жељезно доба

3. Капитан Андреево, култура Пшеничево, V13. Надолазећа студија из Бугарске, рано ЖД
4. Капитан Андреево, култура Пшеничево, V13. Надолазећа студија из Бугарске, рано ЖД

5. Нови узорак Фекерцуг културе , рано ЖД, Словачка

 Овај узорак има доста скитске опреме, заједно са друга два женска узорка који су аутосомално баш према истоку, DA198, такођер имају доста те опреме. Сигурно су дошли са истока. V13 узорак нема "скитске" генетике већ је микс локалних Урнефелдера и "тракоидног" више југоисточног профила.

6. Свиленград, стари узорак E-Z1919, опет Пшеничево култура., рано ЖД

Позно Жељезно доба.

7. Скит из Молдавије, Глиное, аутосомални профил сличан профилу женског узорка Бабадаг културе из РЖД. Мало дијете и нема прилога, но код R-Z2103 узорка сличног профила има гетске опреме као и код других узорака. Глиное је у непосредном сусједству више гетских насеобина. А те насеобине потилу од огранка Бабадаг групе, културе Сахарна-Солончени.

8. Непознат локалитет, хг "Е", Надолазећа студија из Бугарске, касно ЖД

9. Ла Тене узорак, Чешка, ништа необично код њега.

10. Ла тене узорак, Ђер. Има 10 % посто "степске скитске" генетике. 1 км до тог локалитета је удаљен локалитет Фекерзуг културе. Мислим да је врло могуће потомак, дакле још један од те културе.

11. Ла Тене узорак, Копхаза. Врло "тракоидан" аутосомални профил, комбинација тракоидног Скита из Источне Мађарске DA198 и Бабадаг узорка. Потпуни странац у групи тих узорака. Има доста оружја, само не знам тачно каквог. Има ултратипичну скитску MtDNA. Недавни дошљак са Истока. Највјероватније потомак Скита са самог истока Мађарске или још источније. Можда заробљен или се придружио Келтима јер су они већ тад успостављали доминацију над регијом.


Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1386
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #571 послато: Јануар 20, 2022, 12:07:50 пре подне »
То јесте питање на које немам одговор. Међутим невезано за старину саме E-V13 на Балкану, била она трачка или предтрачка, рекао бих да кретање Скита ка западу у гвозденом добу јесте покренуло ту популацију која је носила E-V13 и то на начин да је она доспјела и до источног Халштата (до Чешке и Аустрије). Као да се та популација налазила негдје између скитског и келтског свијета. Једино што још увијек не знамо гдје и са којом културом бронзаног доба бисмо је могли повезати.

 Не може се баш говорити о томе да је кретање Скита покренуло E-V13 миграције. Најраније скитске групе управо и јесу ова Фекерзуг и оне представљају ипак мало позније од Кимерских покрета прије њих, који већ јесу повезани са културама ван сваке сумње у уској вези са E-V13, а то су Бабадаг-Пченичево, сигурно и Инсула Банулуи те наравно Гава-Голиград група.

 Трачани су народ раног гвозденог доба у чему су руски археолози били у праву. Хаплогрупа R-Z2103 има мало или нимало везе са прото-Трачанима. Лингвистички трачки језик показује даљу али јасну сродност Балтијским језицима. Истог аутосомалног профила као овај 4000 г. стар E1b1b1a узорак и старости је један узорак R1a. Могуће да су са истог локалитета. Као што рекох мислим да је ранобронзана Њиршег култура та одакле је овај узорак, у којем случају је она стожерна за V13. И по старости се уклапа ту. А ако не она онда свакако Отомани група.

 Чини се да су старији V13 узорци имали више степске генетике, међутим у Карпатском подручју је постојала нпр. Култура Глина-Шнекенберг која је поријеклом из Бугарске, гдје је у сродног Бугарској култури у надолазећој студији нађен J2a, а све су поријеклом из Анадолије. J2a узорци из надолазеће Панонске студије са врло мало степске генетике, један исто 3900 г стар, други око 3000 г. стар мислим показују да се је ту налазила и нека врло јужна популација, са којом су се ти прото-Трачани помијешали.

 Управо насупрот степском E1b1b1a узорку Гава чини се да је на истом локалитету и R-L51 узорак са пуно мање степе. А и поменути J2a узорак са СИ Мађарске има мало степе. Већ је код Кујатице групе нађен J2a  раније мада има типичан Урнефелдер аутосомални профил.

 Међутим изгледа да су ти западни Скити имали прилично V13. Скити су јако одударали у генетици, нпр и многи источни СКити из Украјине имају локални "Словеноидни" профил.

 Обзиром да разни неки налази на Балкану везују управо за Фекерзуг групу, чак и на западном Балкану. Мислим да су сигурно неке гране V13 тако дошле на Балкан.

 Сматрам да је сигурно могло више доћи тако V13 грана западније него са неким Урнфелдер групама које су доминантно R-L51. Урнфелд с којим V13 има везу није залазио ту, јесте нпр. на центрлни Балкан. Такођер неки раниј трако-кимерски продори су изгледни.

 Ово није нешто очекивано, јер сам мислио да ће ови Скити имати више "праве" скитске генетике, но очито да се сад мора рачунати с тим да су многи западнији V13  управо тако досјпели западно. већ су и они ранији мађарски налази наговјестили неке другачије Ските. Дакле угрубо речено ради се о народу/племену Агатирси које је епицентар имало у Трансилванији. Дачани политчки чак нису ни постојали тад, то је била земља Агатирса у доба Херодота.

 Изгледа да је ранији вал Скита у западној Украјини покупио ту неке хг, и V13  свакако у великом обиму. Према археолошком материјалу сам читао да су рани Скити окончали практично Голиград групу.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1386
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #572 послато: Јануар 20, 2022, 12:26:13 пре подне »
Мени ту није довољно јасна следећа ствар - ако су већина E-V13 подграна на Балкан дошле у једној сеоби крајем бронзаног и почетком гвозденог доба, која се везује за прототрачку или ранотрачку популацију, откуд онда толика њихова разноврсност на овом простору? Није ту исти случај као са I2-Y3120, релативно младом подграном са TMRCA од око 2300 година, јер је тренутни TMRCA од V13 4900 година (према Yfull), па ми онда нема логике како су сви ти давно раслојени и раздвојени огранци отишли на Балкан у једној миграцији, у оквиру једне сродне групе племена (да не кажем народа). Нешто ту не штима...

 Изгледа да су у БД постојали врло оштри генетски зидови између разних култура и популација. Па тако данас видимо неке TMRCA датуме који упућују на неке старије периоде, а у ствари то је само варка.

https://www.yfull.com/tree/I-A13556/
https://www.yfull.com/tree/I-A11380/
https://www.yfull.com/tree/I-FGC22046/
https://www.yfull.com/tree/I-FGC22046/

 Нису Дробњаци дошли на балкан прије 2300 година већ пуно касније и поред овог стања. Није грана I-A11380 дошла на Балкан прије 2700 година већ прије 1500 и поред тренутног стања.

 I1 се развио у раном Бронзаном Добу Скандинавије, и потпуно је везан за етногенезу Германа. Ови ранобронзанодобски зидови су кључ. Има доста ових култура које карактерипе само једна, двије хг, и практично сви прате једни друге.

 Што се тиче БД Балкана, има прилично налаза ранијег БД Бугарске, кад бисмо гледали TMRCA разних V13 грана логично је да су били тамо већ у раном БД, али нису. И не само то скоро сви налази ЖД у Тракији су V13. Дакле дошло је до смјене популација.

 V13 апсолутно никакве везе нема у БД нпр са било којим подручјем западно од Тисе и Дунава. Ту је била нека друга популација, Култура Инкрустриране керамике, чији су носиоци скоро поптпуно збрисани.

 Као што и видимо Панони из Далмације (а сигурно и другдје) су дословно збрисани од стране Римљана (могуће и других фактора) у Илирској побуни прије 2000 г. Вјероватно има пуно више њихових расељених потомака по западној Европи него на Балкану.

 Такођер и Дачани у мањој мјери јер је било Слободних Дачана, али и ту је очита посљедица сукоба с Римом.

 Трачани су били савезници Рима, и њихова клијент држава се дуго одржала па тамо има доста V13. Илири на југу се нису бунили па ту има доста J-L283.

 Словени као познији мигранти који су одмах и направили неке државне творевине, и који нису били у таквим "генералозованим" великим сукобима су опстали генетски у много већој мјери. Није ни компаративна снага Рима у 1 в. и снага Византије у 6 в.и касније иста ни близу. Наравно и важно је што су Словени били задњи у великом валу миграција. Да се замјене Словени с Германима за 100 г. данас би на Балкану доминирали германски језици..
 
« Последња измена: Јануар 20, 2022, 12:34:27 пре подне Zor »

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #573 послато: Јануар 20, 2022, 05:27:11 пре подне »
Мени простор северно од Црног Мора изгледа као место одакле потичу данашњи E-V13, а степски Индоевропљани као популација која га је раширила. Разлике у концентрацији и разноврсности E-V13 међу данашњим Индоевропљанима су вероватно последица генетског дрифта током сеоба.

E-V13 блискоисточног порекла на Yfull-у:
https://www.yfull.com/tree/E-BY14150/ id:YF11824 SAU [SA-04] најближи заједнички предак са Европљанима од пре 2700 година
https://www.yfull.com/tree/E-FT7781/ id:ERS1789480 Ашкеназ најближи заједнички предак са Европљанима од пре 4400 година
https://www.yfull.com/tree/E-FT350379/ id:YF81156 LBN, id:YF77381 SYR [SY-HL] најближи заједнички предак са Европљанима од пре 3300 година
https://www.yfull.com/tree/E-BY112334/ id:YF75540 SAU [SA-04] најближи заједнички предак са Европљанима од пре 2600 година
https://www.yfull.com/tree/E-BY5024/ id:YF08636 LBN најближи заједнички предак са Европљанима од пре 3100 година ( 900 са Американцем)
https://www.yfull.com/tree/E-Y152872/ id:YF14245 SAU [SA-02] најближи заједнички предак са Европљанима од пре 3400 година
https://www.yfull.com/tree/E-BY5145/ id:YF71387 IRQ најближи заједнички предак са Европљанима од пре 2800 година
https://www.yfull.com/tree/E-FGC68920/ id:YF85942 UAE најближи заједнички предак са Европљанима од пре 4000 година
https://www.yfull.com/tree/E-FGC44154/ id:YF85789 YEM и др. најближи заједнички предак са Европљанима од пре 4000 година
https://www.yfull.com/tree/E-Y88062/ id:YF80197 SAU [SA-01] најближи заједнички предак са Европљанима од пре 3900 година
https://www.yfull.com/tree/E-BY5787/ id:YF82837 SAU [SA-04] и др. најближи заједнички предак са Европљанима од пре 2400 година
https://www.yfull.com/tree/E-Z5017/ id:YF87315 KWT најближи заједнички предак са Европљанима од пре 4400 година
https://www.yfull.com/tree/E-Y145455/ id:YF10527 JOR најближи заједнички предак са Европљанима од пре 3800 година
https://www.yfull.com/tree/E-FT96373/ id:YF67262 IRQ најближи заједнички предак са Европљанима од пре 3800 година
https://www.yfull.com/tree/E-Y142743/ id:ERS1789514, id:YF78403 LTU [LT-MR] ydd најближи заједнички предак са Европљанима од пре 2600 година

Неке од ових веза вероватно потичу из доба античке Грчке и Рима, али мислим да је већина E-V13 на Блиски Исток дошла са Иранцима или са мистериозним "Народима са мора".

О скитским E-V13 https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=1791.msg162597#msg162597 .

Могући словенски или германски E-V13:
https://www.yfull.com/tree/E-S2978/
https://www.yfull.com/tree/E-Z38770/
https://www.yfull.com/tree/E-A7065/
https://www.yfull.com/tree/E-Y160784/
https://www.yfull.com/tree/E-FGC11447/
https://www.yfull.com/tree/E-BY50887/
https://www.yfull.com/tree/E-BY4223/
https://www.yfull.com/tree/E-BY4288/
https://www.yfull.com/tree/E-BY15395/

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #574 послато: Април 29, 2022, 09:55:02 поподне »
На порталу је објављено основно стабло хаплогрупе E-V13. Ово је више као увод у појединачна стабла, која ће бити предмет обраде у наредном периоду.

https://www.poreklo.rs/2022/04/29/osnovno-stablo-haplogrupe-e-v13/




Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #575 послато: Мај 11, 2022, 10:30:29 поподне »
На порталу је обајвљено стабло хаплогрупе E-Y37092

https://www.poreklo.rs/2022/05/11/stablo-haplogrupe-e-y37092/


Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #576 послато: Новембар 07, 2022, 02:16:54 поподне »
Да ли се зна ишта о овом резултату?

https://www.yfull.com/live/tree/E-Y291924/

Није у нашем пројекту, колико видим.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #577 послато: Новембар 07, 2022, 02:41:00 поподне »
Каква су на крају преовлађујућа мишљења о поријеклу E-V13?

Гледајући само археогенетичке налазе, индикативно је да се најстарија E-V13 проналази у тзв. скитизованим културама Паноније, Трансилваније, Молдавије (Vekerzug, Glinoe). У том смислу било је очекивано и њено присуство у и латенским културама на истом том подручју, што се и потврдило. Не знам какав је статус оних узорака E-V13 на подручју бугарског гвозденог доба о којима се говорило,  нисам сигуран да су објављени?

Ако је E-V13 била дио неког прескитског супстрата на поменутим подручјима, основано је поставити питање: зашто је нема раније у арехогенетичким налазима на Балкану и Панонији (не рачунам ту E-L618). Са друге стране нема је ни у археогенетичким налазима у црноморским степама.

Њена филогенетска структура показује да се сасвим складно демографски развијала у периоду бронзаног па и гвозденог доба, без неких изразитих уских грла. Баш због тога је још чудније да се таква једна попуалција археогенетски "сакрила". Такав њен развој и велика разноврсност на Балкану показује да је ипак морала претходити скитској инвазији у гвозденом добу, али остаје чудно да су је тек скитско-трачке популације учиниле видљивом.

Једино право уско грло везано за E-V13 је оно које је претходило њеној појави, на путу од E-L618 до E-V13. Негдје на истоку Европе је могла остати нека мала популација преживјелих припадника неолитске Импресо културе, која ће у раном бронзаном добу доживјети демографски бум. https://revije.ff.uni-lj.si/DocumentaPraehistorica/article/view/38.22/1654

Схватање поријекла E-V13 би требало бити од великог значаја за разумјевање поријекла данашње српске популације, јер је то друга хаплогрупа по присутности међу Србима,а културе у којима је археогенетички регистрована E-V13 аутосомално представљају најзначајнији дословенски слој у етногенези Срба ( панонски Латен, Vekerzug, балканско гвоздено доба).

Има ли још каквих идеја о поријеклу хаплогрупе E-V13?

Мени све упућује на поријекло V13 с крајњег југоистока Балкана, Тракије.

У бугарском гвозденом добу имамо и највећу концентрацију (сви узорци су V13 осим једног R1а), и највећу разноврсност (неки узорци нису V13, него у паралелним гранама испод L618)

Код ових Скита, Дачана, Меза разноврсност је ипак нешто мања, нема ових базалних грана. А концентрација је доста мања.

И аутосоми се слажу с овим. Ови Трачани из Бугарске имају повећану кавкаску компоненту која је иначе нетипична за Европљане. Ипак су живјели преко пута Анадолије.

Чини се да се тек у каснијем гвозденом добу овај кавкаски утицај почиње појављивати и у Мађарској и Молдавији, заједно с појавом првих V13 на овом подручју, другим ријечима, Трачани га доносе са собом с југа.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #578 послато: Новембар 07, 2022, 06:23:32 поподне »
Мени све упућује на поријекло V13 с крајњег југоистока Балкана, Тракије.

У бугарском гвозденом добу имамо и највећу концентрацију (сви узорци су V13 осим једног R1а), и највећу разноврсност (неки узорци нису V13, него у паралелним гранама испод L618)

Код ових Скита, Дачана, Меза разноврсност је ипак нешто мања, нема ових базалних грана. А концентрација је доста мања.

И аутосоми се слажу с овим. Ови Трачани из Бугарске имају повећану кавкаску компоненту која је иначе нетипична за Европљане. Ипак су живјели преко пута Анадолије.

Чини се да се тек у каснијем гвозденом добу овај кавкаски утицај почиње појављивати и у Мађарској и Молдавији, заједно с појавом првих V13 на овом подручју, другим ријечима, Трачани га доносе са собом с југа.

Заборовио си на Гвоздено доба Сицилије. E-V13 је пронађен и у том контексту.
E-V13 је у Гвозденом добу већ био широко присутан. Наравно не као данас, а не треба изгубити из вида ни данашњи опсег. Гвоздено доба је касно за почетак ширења E-V13 и са аспекта филогенетике и са аспекта географије, јер 2500 година није довољно времена да се стигне у све делове Европе, што је мање више данас случај.
Ако ово имамо у виду евентуални изостанак E-V13 у бугарском Гвозденом добу би заправо био изненађење. Тј тим налазима не треба давати већи значај од оног који заслужује.
На крају не видим да резултати из Бугарске указају на евентуалну област из ког је кренуло ширење E-V13. Ти ниси једини поборник тога, али има више аргумената који указују супротно. Разноврсност северно од Дунава је један од тих аргумената.
Све у свему не слажем се са тобом.  :)

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 707
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #579 послато: Новембар 07, 2022, 08:14:21 поподне »
  Једно мало неспретно питање у вези Е-V13, ни сам не знам како да га формулишем. Старе миграције из Мале Азије у Европу су углавном ишле нпр, преко Босфора, рецимо. Многи су ишли према Вардару, други Марицом до Мораве и даље. Да није Е-V13 једноставно ишла на север, западном обалом Црног Мора ка Дунаву и даље? Односно, постоје ли неке археолошке културе пре гвозденог доба које се на неки начин поклапају са овом путањом? Додуше, не поклапа се на пример са цетинском културом у Далмацији, где су нађени припадници ове хаплогрупе.Мада су могли доћи касније из степа или одакле год са прото-Илирима или како год?