Аутор Тема: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?  (Прочитано 113408 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #320 послато: Новембар 09, 2020, 04:01:42 поподне »
Додао бих још само да је то ромејско становништво на потезу Тимок-Осогово-Шара (слободно га можемо назвати и источнороманским) вероватно још од 5. века, ако не и нешто раније, кренуло да се специјализује за трансхумантно сточарство. Као што је речено, Атила је 40-их година 5. века направио праву пустош на простору централног Балкана и процес рурализације тада узима замах, мада је он почео век раније, тј. најкасније од друге половине 4. века и великих визиготских похода и пустошења Балкана. У 6. веку, током Јустинијанове обнове и након ње, малтене више ни не постоје велики градски центри у равницама (уз неколико изузетака), што је био случај од времена доласка Рима на простор централног Балкана па све до 5. века. Целокупан градски живот се у 6. веку већином одвијао у утврђеним насељима на доминантним висовима, који су се углавном налазили на надморској висини већој од 500 метара. Ипак, чак и у тим већим утврђеним центрима, који би се условно могли назвати "урбаним", су проналажени археолошки трагови пољопривредне активности (нпр. металне клепетуше за овце, српови, мотике, итд.), што сигнализира степен рурализованости градских центара тог времена. Мањи утврђени локалитети из 6. века су углавном представљали утврђена сеоска насеља, где су трагови пољопривредне активности били још израженији, мада су неки од њих били и утврђени рудници, осматрачнице, итд. У сваком случају, пре насељавања главнине Словена током прве половине 7. века, романско становништво централног Балкана се већ 200 година, а можда и дуже, бавило интензивним сточарством у брдско-планинским пределима, док је земљорадња по свему судећи била споредна, додатна активност, уз лов и риболов. Одлична књига која се свеобухватно бави овим феноменом, као и другим стварима везаним за рановизантијска налазишта из 6. века, је "Рановизантијска насеља у Србији и њеном окружењу" од Михаила Милинковића.
« Последња измена: Новембар 09, 2020, 04:03:59 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #321 послато: Новембар 09, 2020, 09:16:54 поподне »
Додао бих још само да је то...

Кад видјех овај почетак реплике препадох се да нам се један, мени лично много симпатичан, члан Друштва прикачио на тему ;D

Поморавље је, по мени, дефинитивно оно подручје одакле су се првобитно "српски Келти" ширили даље, односно келтско племе Скордисци. Немогуће је да су се Келти ширили са Југа ка Поморављу, то нема никакво историјско упориште. Узимајући у обзир локалитет Комине код Пљеваља те локалитет Кулина-Врдоље код Коњица јасно је да су се Келти пробијали и нешто јужније за шта неки аутори тврде да нису. Присуство Келта у Источној Србији може представљати остатак оних који су се упутили чак ка Турској приликом Келтског ширења али не знам како томе иде у прилог сличност и различитост хаплотипова са нашим Херцеговцима. Када говоримо о Келтима на Балкану као цјелини волио бих да се спомене и подграна G2a-L42 којој припада мој род из Сјеверне Херцеговине односно Затарја и Подриња гдје смо скоцентрисани. Могуће је да управо ми представљамо тај први талас упада Келта на подручје западног Балкана, али за изучавање тога потребно је и мало више нашег ангажовања.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #322 послато: Јануар 11, 2021, 08:10:25 пре подне »
После дуже времена администрација G-L497 FTDNA пројекта је одрадила графички приказ стабла L42 и њених подграна. На стаблу су приказани само они тестирани који су одрадили Big Y или неки други дубински тест, као и они појединци који су одрадили SNP пакет са FTDNA, а процене TMRCA су пренете са YFull-a, где је за неке ниже подгране тренутно он смањен. Такође, нису уписане процене за новооткривене гране које YFull још увек није издвојио, па им самим тим нису одређени старост и TMRCA.

L43+L42 стабло.


L42>Y11074>YSC33 стабло.
« Последња измена: Јануар 11, 2021, 08:28:59 пре подне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #323 послато: Јануар 11, 2021, 01:05:51 поподне »
Да ли смо то добили Јевреје испод G-11074, ако је то уопште припадник исте породице?  :o

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Michael_Nyman

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #324 послато: Јануар 11, 2021, 07:41:01 поподне »
Да ли смо то добили Јевреје испод G-11074, ако је то уопште припадник исте породице?  :o

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Michael_Nyman
Презиме је присутно код Енглеза, па претпостављам да су његови Најманови то презиме узели по доласку у Енглеску. Тестирани Најман је Немац.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #325 послато: Фебруар 15, 2021, 06:05:24 поподне »
Коначно се на YFull-у формирала Y128646.

''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #326 послато: Фебруар 17, 2021, 03:27:16 поподне »


Честитке, а надам се да ће се новооткривени "брат" Албанац ускоро наћи на стаблу. Не бих да прејудицирам али по ономе шта је написао и по неком мом петнеастоминутном истраживању чини ми се да је у питању поарбанашена породица у релативно скорије вријеме, што и даје одговор одакле "наша" Л42 грана код њих.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #327 послато: Фебруар 17, 2021, 05:04:22 поподне »
Честитке, а надам се да ће се новооткривени "брат" Албанац ускоро наћи на стаблу. Не бих да прејудицирам али по ономе шта је написао и по неком мом петнеастоминутном истраживању чини ми се да је у питању поарбанашена породица у релативно скорије вријеме, што и даје одговор одакле "наша" Л42 грана код њих.
Не само што је L42, већ је на основу Raw Data са 23andMe позитиван и на YSC33.

У сваком случају, било би корисно да поред SNP тестирања одради и STR тест, јер мислим да би због географске близине (пореклом је из скадарског краја) могао имати везе са Вулетићем и још једним братством са Цеклина. Они су лако препознатљиви јер имају баш специфичне вредности, а потврђени су као YSC33, док се без SNP потврде не може поуздано рећи да су Y128028.

Презиме им је Siliqi (Силић), а колико сам га схватио православци су (били?).
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #328 послато: Фебруар 17, 2021, 05:51:25 поподне »
Презиме им је Siliqi (Силић), а колико сам га схватио православци су (били?).

Ја сам га схватио да им је првобитно презиме Силић прешло у Siliqi како су дошли у Албанију негдје из дијелова данашњих АП Косово, Србије и ЦГ и да су били православни.
Како год да је резултат је по мени права сензација, и волио бих да ако се одлучи даље тестирати испадне сродан са неким нашим G-YSC33. Занимљиво је да кад претражиш по интернету мало наилазиш на људе са српским именима типа Драго и Ристо Силићи. Не знам шта да мислим  :D

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #329 послато: Фебруар 22, 2021, 08:21:50 поподне »
Занимљив чланак о археолошким и епиграфским траговима Скордиска у унутрашњости Балкана - у горњем току реке Тимок:

https://www.academia.edu/45169108/ARCHAEOLOGICAL_AND_EPIGRAPHIC_EVIDENCE_FOR_THE_CELTIC_PRESENCE_IN_THE_UPPER_TIMACHUS_RIVER_VALLEY
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #330 послато: Март 22, 2021, 09:36:24 поподне »
Одрадио сам карту са локацијама тестираних из једина три SNP профилисана Y128028 рода из табеле пројекта. Од 113 потврђених и (огромном већином) предвиђених Y128028 резултата, за свега три рода знамо и низводни SNP. На ово треба додати и 30-ак L42 резултата са 23andMe који вероватно готово сви припадају Y128028.

Ситуација је умногоме боља у западним српским крајевима (Крајина, Херцеговина и Стари Влах), из разлога што је на основу једног или више добро познатих фактора (ретка слава, специфичне вредности, племенска организација и предања) могуће са већом или мањом поузданошћу издвојити тестиране у родове. Иако дакле ни у таквим случајевима не знамо низводну грану, код већине родова нема сумње да имају генетичку и етнографску потпору. На ово треба додати и већи број тестираних одатле, као и чињеницу да је највећи број Y128028 са југа и истока тестиран на 17 маркера (САНУ).

Род Никољштака из Доњег Полимља.

Род Земуновића-Корјенића из Аранђелова код Требиња.

Род Игњатијевштака (карактеристична вредност 389=30). Битно је нагласити да двојица тестираних из рода Земуновића-Корјенића такође имају ову вредност, о а њиховој могућој повезаности ће више речи бити у књизи о Херцеговцима.


« Последња измена: Март 22, 2021, 10:48:22 поподне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #331 послато: Март 23, 2021, 12:57:36 поподне »
Ако су се Y128028 Игњатијевштаци „утопили“ у Малешевце, како је могуће да двојица Земуновића имају 389=30 као они?

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #332 послато: Март 23, 2021, 12:58:08 поподне »
Данас две карте. Прва се тиче географског распореда Y128028 родова који нису профилисани неким нижим SNP-ом. Како се може приметити, неки родови имају јаку потпору, како етнографску тако и генетичку. Док другима мањка једног од та два, или сам их пак издвојио искључиво на основу географске блискости, исте славе и модалних хаплотипова. Нисам наводио када у неком роду један или више тестираних (а не већина) имају још неке карактеристичне вредности.



Друга карта представља тестиране који се због модалних (а немају географски блиске сличне појединце) или специфичних вредности воде у категорији ''без припадности одређеном роду''.


''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #333 послато: Март 23, 2021, 12:59:12 поподне »
Ако су се Y128028 Игњатијевштаци „утопили“ у Малешевце, како је могуће да двојица Земуновића имају 389=30 као они?
Управо зато, јер су Игњатијевштаци могуће првобитно били Земуновићи, а 389=30 је повезница једног од најстаријих братстава Земуновића са њима. ;)
« Последња измена: Март 23, 2021, 01:01:44 поподне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #334 послато: Март 23, 2021, 01:27:41 поподне »
G2a-L497>Y11074* кластер из Затарја.

''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #335 послато: Март 23, 2021, 01:44:26 поподне »
Управо зато, јер су Игњатијевштаци могуће првобитно били Земуновићи, а 389=30 је повезница једног од најстаријих братстава Земуновића са њима. ;)

Ја сам ишао неком другом логиком али свакако да је ово вјероватније. Иначе свака част за карте, позитивно сам изненађен, види се да си се баш потрудио!

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #336 послато: Март 23, 2021, 05:27:13 поподне »
Ја сам ишао неком другом логиком али свакако да је ово вјероватније. Иначе свака част за карте, позитивно сам изненађен, види се да си се баш потрудио!
Укратко говорећи логика је следећа. G2a Игњатијевштаци су били стариначки слој из Билећких Рудина који су ''утопљени'' у Малешевце њиховим постепеним насељавањем из оближњих Опутних Рудина. Земуновићи се намећу као матично племе Игњатијевштака због припадности истом SNP-у који датира у средњи век, затим 389II=30, а са историјске стране у прилог томе иде њихова старост и разгранатост на том подручју.

Хвала на лепим речима.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #337 послато: Април 10, 2021, 01:26:24 поподне »
На сајту Порекла је објављен чланак о Y128028. Трудио сам се да изгледа као ретроспектива досадашњих сазнања и теорија са ове и њој сродних тема. Самим тим, ово је истовремено и "мини" рад са референцама из студија популационе и археогенетике које се тичу ове хаплогрупе. Надам се да ће бити користан и занимљив како садашњим и будућим припадницима ове гране, тако и свим љубитељима генетичке генеаологије. Новим резултатима од већег значаја чланак ће бити допуњаван.

« Последња измена: Април 10, 2021, 01:29:53 поподне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #338 послато: Април 10, 2021, 02:05:43 поподне »
На сајту Порекла је објављен чланак о Y128028. Трудио сам се да изгледа као ретроспектива досадашњих сазнања и теорија са ове и њој сродних тема. Самим тим, ово је истовремено и "мини" рад са референцама из студија популационе и археогенетике које се тичу ове хаплогрупе. Надам се да ће бити користан и занимљив како садашњим и будућим припадницима ове гране, тако и свим љубитељима генетичке генеаологије. Новим резултатима од већег значаја чланак ће бити допуњаван.


Одличан текст,рационалан приступ...Свака част

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #339 послато: Април 10, 2021, 03:21:38 поподне »
Свака част, бураз!

Једна замерка - требао си Југу у Звездином дресу да окачиш.  ;)