Аутор Тема: Radunović-Kuršumlija-Žegrova  (Прочитано 708 пута)

Ван мреже ringeee

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Radunović-Kuršumlija-Žegrova
« послато: Новембар 27, 2020, 06:56:57 поподне »
Poštovani, interesuje me poreklo prezimena Radunović iz sela Žegrova, opština Kuršumlija. Poslednji predak koga znamo jeste Panto Radunović, koji je poginuo 1913. na Djevdjeliji, barem tako piše na spomeniku u selu, gde nikada nije sahranjen, ali mu je napravljen spomenik. Panta su doneli kao dete neki kažu iz Crne Gore, a neki iz okoline Sjenice. Majka je došla zajedno sa njim u Žegrovu, negde oko 1878-1882. godine, a otac je kažu preminuo u putu. Panto je radio kao čuvar granice, sadašnje admin. linije izmedju Kuršumlije i KiM. Stalno su upadali Arnauti, Turci.. Kažu da su nam svoje familije Đurovići i Simonovići, i da su se nekada svi prezivali Đurovići. Slava koju slavimo je Sv. Nikola.  Baš bih voleo da znam bilo šta iz tog perioda..

Znam da je nakon oslobođenja Kuršumlije,  1880. donet zakon o naseljavanju Toplice ljudima iz Crne Gore, jer je tamo bila velika glad, da se doselilo oko 6000 ljudi u tri grupe i da je jedna grupa došla preko Sjenice, koja je uz put prilično propala i bili su ljudi izgladneli i nikakvi.