Аутор Тема: Амановић  (Прочитано 7783 пута)

Ван мреже Аман

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Амановић
« послато: Мај 16, 2016, 08:21:02 поподне »
Амановић, Никољдан, Врбник/Книн/Далмација

Припада хаплогрупи I2a Динарик север. Има прилично високу вредност на маркеру 458=20 што га унеколико одваја од осталих Динарик Север хаплотипова. Сврстан је посебно. За ове Амановиће Бачко пише да су у врбник дошли крајем 17. векa из Босне, а да су даљим пореклом из Херцеговине. Амановићи су жувели у Крушевици код Љубиња. Аманивића има и у Величанима у Попову, дошли од Љубиња,славе Никољдан. Такођер, присутни су и у околини Рашке, Србија, тамо славе сеоску славу Ђурђиц.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Амановић
« Одговор #1 послато: Мај 16, 2016, 08:25:38 поподне »
Теоретски би могао бити и западнијег порекла (луторског?) јер постоји и немачко презиме Amann.

Ван мреже Аман

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Амановић
« Одговор #2 послато: Мај 16, 2016, 11:51:16 поподне »
Свакако Рамбо да постоје разне варијанте, кад је у питању порекло треба бити отворен за све опције. Иначе мој неки циљ је да размрсим онај Крајишки део приче, и тај родослов да комплетирам, тј ако је могуће дођем до имена првих који су се доле доселили...Захваљујући добро очуваном сећању на претке и пoтврдама у матичним књигама на family search-у успео сам да решим онај део од 1826 али су ми неопходне старије књиге и пописи за тај део Загоре, тј Книна и Врбника. Можда неко од вас искуснијих може да да неке корисне савете и смернице?

Ван мреже Аман

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Амановић
« Одговор #3 послато: Март 01, 2017, 06:24:47 поподне »
Читкајући наиђох на један занимљив фрагмент у делу Гаврила Стефановића Венцловића у ком се  помиње дословно моје презиме као реч, делује ми у контексту неке титуле....занимљив детаљ који би ваљало истражити, а можда неко има идеју у ком правцу.

О ПРАВОМ И ЛАЖНОМ ПЛЕМСТВУ

Господа спахије, бољари, бирови, кнезови, официри војиштански (име рекавши) и сви поглавари и господари људски, ваше уредбе побожљиво држте се, и закон христјански лепо спажајте право по закону и по писму без мита и пријатељства распознања лица равно судите и расуђујте. Знајте добро што вам се пише и каква вам је за неправду од Бога голема прећња. Не обеђујте ни цвелите с налогом сиромаш. Све је просто људство под вашом кратком руком и под (ако и маечким) вашим скутом; закриљивано да буде... Нарав свој доброродан указујте, а не с врлим и господским родом и с племенитим подретлом се печите. Бановић, амановић — нелепо је то име! У томе бива ваше благородије и племенито колено, ако на зло придоносних речи не примате без велике, праве и поштених људи сведоџбе. Ни писма позлобице пизмена веровали, а ни сами каримно што на кога писали, те и по смрти не звали се зли и неправи туђоизелице! Ама мудри и добри, прави ако сте, то сте и благородни, недвообразни, частни с ходом и ношењем се!

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2344
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Амановић
« Одговор #4 послато: Март 01, 2017, 08:56:31 поподне »
Свакако Рамбо да постоје разне варијанте, кад је у питању порекло треба бити отворен за све опције. Иначе мој неки циљ је да размрсим онај Крајишки део приче, и тај родослов да комплетирам, тј ако је могуће дођем до имена првих који су се доле доселили...Захваљујући добро очуваном сећању на претке и пoтврдама у матичним књигама на family search-у успео сам да решим онај део од 1826 али су ми неопходне старије књиге и пописи за тај део Загоре, тј Книна и Врбника. Можда неко од вас искуснијих може да да неке корисне савете и смернице?

Старије матичне књиге православаца и не постоје. За 18. век ти остају само млетачки катастри којих има у архиву у Задру. Можда тамо има и списак досељених породица.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Амановић
« Одговор #5 послато: Март 01, 2017, 09:42:38 поподне »
У недавно објављеном турском попису из 1701. године, на подручју села Кијева, што је опет у непосредној близини Врбника одакле су Амановићи, споменут је Јован Амановић у туркизованој форми презимена Hamanoglu. Кијево је 1701. године на краћи период припало Турцима, који су се вратили и пописали земљу ранијих баштиника. Јован Амановић је био међу њима, али је написано да се сада налази на непријатељкој територији ( а то би управо могао бити Врбник). Ово би могао бити засад најранији помен презимена Амановић на подручју Сјеверне Далмације.

Ван мреже Аман

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Амановић
« Одговор #6 послато: Март 01, 2017, 10:05:43 поподне »
Старије матичне књиге православаца и не постоје. За 18. век ти остају само млетачки катастри којих има у архиву у Задру. Можда тамо има и списак досељених породица.

Хвала на сугестији. Задарски архив се свакако намеће као следећа одредница што се тиче података.

Ван мреже Аман

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Амановић
« Одговор #7 послато: Март 01, 2017, 10:11:44 поподне »
У недавно објављеном турском попису из 1701. године, на подручју села Кијева, што је опет у непосредној близини Врбника одакле су Амановићи, споменут је Јован Амановић у туркизованој форми презимена Hamanoglu. Кијево је 1701. године на краћи период припало Турцима, који су се вратили и пописали земљу ранијих баштиника. Јован Амановић је био међу њима, али је написано да се сада налази на непријатељкој територији ( а то би управо могао бити Врбник). Ово би могао бити засад најранији помен презимена Амановић на подручју Сјеверне Далмације.

Хвала Синиша, заиста интересантан податак који потврђује причу коју је чуо мој ђед у лову када се сретао са људима из Кијева, како тамо постоје топоними Амановића мурва (дуд), Амановића подворнице (обрадива земља испод кућа). Изгледа да Врбник није био прва следећа одредница после Херцеговине.
А туркизована форма презимена постоји и код Дедијера када их помиње у Крушевици као Хамановиће.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2344
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Амановић
« Одговор #8 послато: Март 01, 2017, 10:17:30 поподне »
У недавно објављеном турском попису из 1701. године, на подручју села Кијева, што је опет у непосредној близини Врбника одакле су Амановићи, споменут је Јован Амановић у туркизованој форми презимена Hamanoglu. Кијево је 1701. године на краћи период припало Турцима, који су се вратили и пописали земљу ранијих баштиника. Јован Амановић је био међу њима, али је написано да се сада налази на непријатељкој територији ( а то би управо могао бити Врбник). Ово би могао бити засад најранији помен презимена Амановић на подручју Сјеверне Далмације.

И мене је одмах презиме вукло на неку старију верзију Хамановић.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2344
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Амановић
« Одговор #9 послато: Март 01, 2017, 10:20:03 поподне »
Мало је чудно то за Кијево, пошто су тамо сви католици у задњих 300 година сигурно.

Ван мреже Аман

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Амановић
« Одговор #10 послато: Март 01, 2017, 10:28:20 поподне »
Мало је чудно то за Кијево, пошто су тамо сви католици у задњих 300 година сигурно.

Јесте, али свакако да православни храмови у оближњој Врлици (храм Св. оца Николаја (1618))  и Полачи (храм Св. апостола Петра и Павла (1458)) говоре о егзистирању православног живља и на том подручју.

Ван мреже Nina

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Амановић
« Одговор #11 послато: Јун 17, 2017, 09:14:40 поподне »
Amanovića ima i u okolini Herceg Novog. Tamo sam čula priču da su neki od njih u 17. veku otišli na otok Krk i zaista ih ima i na Krku. Samo poreklo prezimena Amanović, koliko mi je poznato, nije rastumačeno. Ne može se povezati ni sa ličnim imenom, ni sa nekim zanatom ili veštinom, a ni sa nadimkom. Postojalo je ilirsko pleme Amantini. Najraniji historijski izvor koji je pomenuo ovo pleme je bio je Pseudo-Skilaks, grčki putopisac iz IV-III stoljeća pne. Opisao je Ilire koji su naseljavali područje jadranske obale od Liburnije do Epirusa i među njima naveo i Amantine. Dokazano je postojanje njihovog naselja po imenu Amantia na obali današnje Albanije. Moglo bi biti da prezime vuče poreklo čak od ovog plemena. Bilo bi lepo da genetičari ispitaju ovu hipotezu.

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Амановић
« Одговор #12 послато: Јун 17, 2017, 10:47:08 поподне »
Amanovića ima i u okolini Herceg Novog. Tamo sam čula priču da su neki od njih u 17. veku otišli na otok Krk i zaista ih ima i na Krku. Samo poreklo prezimena Amanović, koliko mi je poznato, nije rastumačeno. Ne može se povezati ni sa ličnim imenom, ni sa nekim zanatom ili veštinom, a ni sa nadimkom. Postojalo je ilirsko pleme Amantini. Najraniji historijski izvor koji je pomenuo ovo pleme je bio je Pseudo-Skilaks, grčki putopisac iz IV-III stoljeća pne. Opisao je Ilire koji su naseljavali područje jadranske obale od Liburnije do Epirusa i među njima naveo i Amantine. Dokazano je postojanje njihovog naselja po imenu Amantia na obali današnje Albanije. Moglo bi biti da prezime vuče poreklo čak od ovog plemena. Bilo bi lepo da genetičari ispitaju ovu hipotezu.

Добродошла на форум, Нина.

Па да, о Амановићима нема баш неких сигурних података о пореклу.

Петар Шимуновић о етимологији презимена каже: AMANOVIĆ Prezime je izuzetno brojno u Vrbniku (Knin 202). Izvan Vrbnika gotovo je beznačajno. Njegovu izvorniju h-varijantu HAMANDŽIĆ nalazimo u Zagrebu. Prezimena su turskog podrijetlA, od tur. hamam u značenju »javno kupalište«.

Мени, искрено ово није најуверљивије објашњење, мада није немогуће. Било је људи који су држали хамаме и неко је по томе могао понети презиме Хаманџић или Хамамовић, а одатле Амамовић, Амановић...

Како и стоји уводном коментару, Дедијер бележи Амановиће у Величанима у Попову пољу, пореклом су из Крушевице, где је остао сачуван топоним Амановића Крушке под гробљем. Славе Светога Николу.

Узгред, која је крсна слава ваших Амановића?

Иако би било занимљиво наћи илирске Аманите, овде је највероватније ипак реч о етимологији турскога порекла, које међу српским презименима не недостаје.



Ван мреже Nina

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Амановић
« Одговор #13 послато: Јун 18, 2017, 12:33:34 пре подне »
Hvala na dobrodošlici. Baš mi je drago da ovako nešto postoji.
Moji su također poreklom sa Vrbnika i krsna slava je sv.Nikola. Da Amanovića ima oko Herceg Novog i da su tamo od starine, to pouzdano znam jer sam se lično uverila da se to prezime nalazi u tamošnjim crkvenim knjigama. Nisam imala uvid u originalne crkvene knjige već u popis prezimena koji je na osnovu njih pravljen i objavljen u Crnoj Gori kao knjiga. Za svako popisano prezime stajala je napomena odakle je. Meni mogućnost da ovo naše prezime potiče od ilirskih Amantina ne izgleda ništa manje verovatna od toga da potiče od nekoga ko je držao hamam. Ko zna, trebalo bi nauka da se time pozabavi. Bilo bi interesantno utvrditi. Verovatno su se mnogi ilirski nazivi i pojmovi očuvali do danas, a da toga nismo ni svesni.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2358
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Амановић
« Одговор #14 послато: Јун 18, 2017, 01:09:17 пре подне »
 Драга Нина, и ја вам желим добродошлицу!

У првом писању навели сте да би добро било да се генетичари позабаве одређеном тематиком. Као што вам је можда познато, генетичари се баве релативно сложеним механизмима транскрипције (преписивања), транслације (превођења) и репликације (умножавања) рибонуклеинских и дезоксирибонукеинских киселина, механизмима репарације нуклеинских киселина и регулације експресије гена.

Овде у Пореклу овладали смо на основном нивоу малим делом тога, мутацијама у кратким тандемским поновцима (СТР) и полиморфизмима у степену умножења једне једине нуклеинске базе (СНП). С тим у вези, једнако сте добродошли да допринесете томе као и сви ми :)

Полако можете прикупљати средства да тестирате све те Амановиће и заједно са нама тумачити добијене резултате.

Пуно среће!

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Амановић
« Одговор #15 послато: Јун 18, 2017, 01:14:32 пре подне »
Hvala na dobrodošlici. Baš mi je drago da ovako nešto postoji.
Moji su također poreklom sa Vrbnika i krsna slava je sv.Nikola. Da Amanovića ima oko Herceg Novog i da su tamo od starine, to pouzdano znam jer sam se lično uverila da se to prezime nalazi u tamošnjim crkvenim knjigama. Nisam imala uvid u originalne crkvene knjige već u popis prezimena koji je na osnovu njih pravljen i objavljen u Crnoj Gori kao knjiga. Za svako popisano prezime stajala je napomena odakle je. Meni mogućnost da ovo naše prezime potiče od ilirskih Amantina ne izgleda ništa manje verovatna od toga da potiče od nekoga ko je držao hamam. Ko zna, trebalo bi nauka da se time pozabavi. Bilo bi interesantno utvrditi. Verovatno su se mnogi ilirski nazivi i pojmovi očuvali do danas, a da toga nismo ni svesni.

На овај податак ви мислите, је л' тако? ;)



То је књига Акима и Вукоте Миљанића Презимена у Црној Гори.

Ово су објашњења наведених скраћеница, тј. ове друге, прву не могу да нађем (ММПО?!):

ЗБЂ - Књига становништва Баошића, Зеленике и Ђеновића, Архив Херцег-Новог.

Штета што нема прецизнијих података, пре свега о времену, јер места у приобаљу су увек била усељеничка, па док не проверимо не можемо са сигурношћу говорити о староседелачком статусу неке породице. Додуше, ви помињете списак, па је то можда и нека друга књига, где су објављени пописи, ако се сећате која је, замолио бих вас да напишете, трага ради...

Информације ради, додао бих и име Матка Амановића, малог од палубе, пописаног у регистру помораца и бродовласника пореклом из града Дубровника, Гружа, Лапада и дубровачког предграђа, с краја 18. и почетка 19. века. :)



Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2358
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Амановић
« Одговор #16 послато: Јун 18, 2017, 01:24:30 пре подне »
Овде у Пореклу овладали смо на основном нивоу малим делом тога, мутацијама у кратким тандемским поновцима (СТР) и полиморфизмима у степену умножења једне једине нуклеинске базе (СНП).

Да додам, то је једино што је потребно овладати за генетичку генеалогију мушких лоза, што је и предмет расправе о презимену Амановић, које се (као и друга презимена на нашем простору) преносило по мушкој линији.

:)

Ван мреже Nina

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Амановић
« Одговор #17 послато: Јун 18, 2017, 09:57:08 пре подне »
На овај податак ви мислите, је л' тако? ;)



То је књига Акима и Вукоте Миљанића Презимена у Црној Гори.

Ово су објашњења наведених скраћеница, тј. ове друге, прву не могу да нађем (ММПО?!):

ЗБЂ - Књига становништва Баошића, Зеленике и Ђеновића, Архив Херцег-Новог.

Штета што нема прецизнијих података, пре свега о времену, јер места у приобаљу су увек била усељеничка, па док не проверимо не можемо са сигурношћу говорити о староседелачком статусу неке породице. Додуше, ви помињете списак, па је то можда и нека друга књига, где су објављени пописи, ако се сећате која је, замолио бих вас да напишете, трага ради...

Информације ради, додао бих и име Матка Амановића, малог од палубе, пописаног у регистру помораца и бродовласника пореклом из града Дубровника, Гружа, Лапада и дубровачког предграђа, с краја 18. и почетка 19. века. :)

Moguće da je i ta knjiga. Nisam se bavila tim istraživanjem već sam slučajno naišla na knjigu. Moj stric, na žalost nije više živ, bavio se time ranije i govorio je da je došao do podataka da su Amanovići iz okoline Herce Novog. On je baš putovao tamo ciljano da to istraži, ali to mu je bio hobi pa niko nije pridavao puno važnosti. Ipak, zanimljivo je da su naši preci svugde birali sličan teren, mediteranski kameniti, zemlju sa kojom su znali da rade. Sećam se da su stariji ljudi drugačije izgovarali Amanović, sa kratkouzlaznim akcentom na prvom A, a tako ga izgovaraju i u Crnoj Gori, dok ga kasnije generacije kod nas u Dalmaciji izgovaraju sa dugosilaznim akcentom na drugom a. Neki su i govorili da smo svi poreklom iz Crne Gore. Nije nemoguće, negde u nekoj bežaniji pred Turcima. Mada je sve to samo rekla kazala i nemam saznanja da postoje neki pouzdani podaci.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Амановић
« Одговор #18 послато: Јун 18, 2017, 10:13:41 пре подне »
Moguće da je i ta knjiga. Nisam se bavila tim istraživanjem već sam slučajno naišla na knjigu. Moj stric, na žalost nije više živ, bavio se time ranije i govorio je da je došao do podataka da su Amanovići iz okoline Herce Novog. On je baš putovao tamo ciljano da to istraži, ali to mu je bio hobi pa niko nije pridavao puno važnosti. Ipak, zanimljivo je da su naši preci svugde birali sličan teren, mediteranski kameniti, zemlju sa kojom su znali da rade. Sećam se da su stariji ljudi drugačije izgovarali Amanović, sa kratkouzlaznim akcentom na prvom A, a tako ga izgovaraju i u Crnoj Gori, dok ga kasnije generacije kod nas u Dalmaciji izgovaraju sa dugosilaznim akcentom na drugom a. Neki su i govorili da smo svi poreklom iz Crne Gore. Nije nemoguće, negde u nekoj bežaniji pred Turcima. Mada je sve to samo rekla kazala i nemam saznanja da postoje neki pouzdani podaci.

 Амановића има у Величанима у Попову и у Љубињу. Ови у Херцег Новом су вјероватно емигранти из Херцеговине у времену 1694-1701. Сличан случај имамо и са Дангубићима. Почели су причати да су из Херцег-Новог док се није пронашао податак о исељенику из Херцеговине  1701, Илији Дангубићу који се населио у Зеленици.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2344
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Амановић
« Одговор #19 послато: Јун 18, 2017, 11:06:47 пре подне »
Амановића има у Величанима у Попову и у Љубињу. Ови у Херцег Новом су вјероватно емигранти из Херцеговине у времену 1694-1701. Сличан случај имамо и са Дангубићима. Почели су причати да су из Херцег-Новог док се није пронашао податак о исељенику из Херцеговине  1701, Илији Дангубићу који се населио у Зеленици.

Исто тако има Ликића у Врбнику, одакле су ови Амановићи.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2344
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Амановић
« Одговор #20 послато: Јун 18, 2017, 11:30:09 пре подне »
Амановићи и Ликићи су једни до других на Врбнику код Книна, а оба презимена су карактеристична и за Љубиње. Врло занимљиво.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Амановић
« Одговор #21 послато: Јун 18, 2017, 12:20:13 поподне »
Амановићи и Ликићи су једни до других на Врбнику код Книна, а оба презимена су карактеристична и за Љубиње. Врло занимљиво.
И славе се поклапају са са љубињским презимењацима.

Ван мреже Nina

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Амановић
« Одговор #22 послато: Јун 18, 2017, 11:08:36 поподне »
Драга Нина, и ја вам желим добродошлицу!

У првом писању навели сте да би добро било да се генетичари позабаве одређеном тематиком. Као што вам је можда познато, генетичари се баве релативно сложеним механизмима транскрипције (преписивања), транслације (превођења) и репликације (умножавања) рибонуклеинских и дезоксирибонукеинских киселина, механизмима репарације нуклеинских киселина и регулације експресије гена.

Овде у Пореклу овладали смо на основном нивоу малим делом тога, мутацијама у кратким тандемским поновцима (СТР) и полиморфизмима у степену умножења једне једине нуклеинске базе (СНП). С тим у вези, једнако сте добродошли да допринесете томе као и сви ми :)

Полако можете прикупљати средства да тестирате све те Амановиће и заједно са нама тумачити добијене резултате.

Пуно среће!

Hvala i Vama na dobrodošlici.
Genetičare sam pomenula svesna da oni imaju razne poteškoće u radu i da to ne zavisi samo od njihovog htenja, ili nedostatka zainteresovanosti za određena pitanja. Želim im od srca najbolje uslove za rad i dovoljno fnansijskih sredstava za sprovođenje njihovih istraživanja, a svima nama na korist.