Аутор Тема: Становништво Пештера и Рашке области  (Прочитано 51537 пута)

Ван мреже отацИванДелић

• Члан Друштва
  • Почетник
  • Поруке: 30
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #260 послато: Јануар 10, 2021, 07:25:19 поподне »
Христос се роди!

Пошто смо на теми Пештера и Бихора, занима ме да ли се на подручју Бихора игде помиње село Бежањ или Бежање.

Свештеник Иван Б. Делић

Ван мреже vidoje 013

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • Поруке: 1114
« Одговор #261 послато: Јануар 12, 2021, 08:53:11 поподне »
Христос се роди!

Пошто смо на теми Пештера и Бихора, занима ме да ли се на подручју Бихора игде помиње село Бежањ или Бежање.

Свештеник Иван Б. Делић

Није ми познато да се на подручју Би(х)ора  помиње село Бежањ или Бежање. Треба детаљно проучити  академика Милисава Лутовца, Бихор и Корита, САНУ, Београд, 1967. Читао сам је први пут  давно, не сјећам се  ранијег назива Бежањ или Бежање.  Паде ми на ум асоцијација на село  Пишање? у Доњем Бихору, које се сада зове Журене.
  У последње вријеме објављују се родословне монографије презимена из Бихора. Но те књиге се објављују  често у Сарајеву и др. тако да немам увид у њих, јер их нема у библиотекама  Србије и Црне Горе. Ваљало би погледати и ту издавачку продуцију.
  Могуће је да и постоји село, које се  звало Б(ј)ежањ или Б(ј)ежање, јер се се из Би(х)ора у мутна  ратна времена често бјежало.

Ван мреже vidoje 013

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • Поруке: 1114
« Одговор #262 послато: Јануар 12, 2021, 09:17:34 поподне »
 У попису Херцеговачког санџака  1475/77 помиње се село Бежањ  (није убицирано) са пописаних 5 кућа и 25 становника. Наведено се не односи на Би(х)ор.

Ван мреже Балкан,ходник Европе

• Почетник
  • **
  • Поруке: 46
« Одговор #263 послато: Јануар 21, 2021, 05:32:34 поподне »
<a href="https://youtube.com/v/W6e4Thck6_U" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://youtube.com/v/W6e4Thck6_U</a>
« Последња измена: Јануар 21, 2021, 09:36:57 поподне НиколаВук »

Ван мреже Nebo

• Члан Друштва
  • Бели орао
  • Поруке: 9264
  • I2a S17250 A1328
« Одговор #264 послато: Април 08, 2021, 02:18:45 поподне »
Зна ли неко нешто о презимену и пореклу рода Жерађанин? Они су из Новог Села код Врњачке Бање, али су ту досељени из Жерађа испод Копаоника (јошанички крај), што им и само презиме говори. Славе Светог Алимпија Столпника.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже rugovac

• Истраживач
  • Поруке: 944
« Одговор #265 послато: Април 08, 2021, 05:01:39 поподне »
<a href="https://youtube.com/v/W6e4Thck6_U" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://youtube.com/v/W6e4Thck6_U</a>

Та прича о синовима је бајка. Трагично је да неко у тако нешто може да верује а поготово да прича. Питање јел и Хамза доселијо у Бороштицу. Једино је сигурно да су до скора говорили албански. Лично познајем једну жену рођену у Бороштицу која је удата у Рожаје (данас има око 80 година) која је са мном причала албански.

Ван мреже Zor

• Истраживач
  • Поруке: 982
« Одговор #266 послато: Април 08, 2021, 05:16:18 поподне »

Та прича о синовима је бајка. Трагично је да неко у тако нешто може да верује а поготово да прича. Питање јел и Хамза доселијо у Бороштицу. Једино је сигурно да су до скора говорили албански. Лично познајем једну жену рођену у Бороштицу која је удата у Рожаје (данас има око 80 година) која је са мном причала албански.

Бајка је тек ова интерпретација назива села Бороштица. ;D

Бороштица се помиње у 15., 16. в. а старинци Бороштице су по свему судећи моји даљи рођаци, удаљени око 700+ година. Јер породица исељена за вријеме Карађорђа на подручје Рудника је повезана са мојима.

У Бороштици су били војнуци са српским именима у 15. и 16 в., а етимологија је "бугароидна", судећи по сличним селима по Бугарској, као и за разна села у близини. Сигурно није као што овај спомену "borë shtiza" снијег и леденица.  ;D ehull је леденица на алб. не знам шта му је ово "штиза/ештиза".