Аутор Тема: Исправке и допуна НиПС за ужички крај  (Прочитано 6554 пута)

Ван мреже Селаковић

• Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • Поруке: 2055
  • I2>Z17855>FT173833
Одг: Исправке и допуна НиПС за ужички крај
« Одговор #40 послато: Децембар 07, 2019, 05:48:57 поподне »
Хвала ти, Ђорђе, на коментару и анализи!

За мене остаје питање да ли су Мићићи и Селаковићи две паралелне гране, или су Мићићи заиста Селаковићи, како сугерише запис М. Живковића, а наговештава и једно писмо сердара Мићића кнезу Милошу из 1838, у вези са којим смо се раније дописивали. Онда преостаје да се нађе порекло Селаковића пре Кремана, уколико је то уопште могуће. Вероватно је матица била негде на простору између Фоче и Горажда на западу и Пријепоља на истоку. Ту је и она прича да су пре Кремана били на Гласинцу.

Ту треба још разрешити мистерију београдских Селаковића из 19. века (који изгледа потичу из Ужица, а даље из Вишеграда (?) и славе Никољдан (?)), али то је за неку другу тему.
« Последња измена: Децембар 07, 2019, 05:56:56 поподне Селаковић »

Ван мреже Romanijski

• Познавалац
  • Поруке: 643
  • Ја ратујем сам...
« Одговор #41 послато: Децембар 07, 2019, 06:39:42 поподне »
Хвала ти, Ђорђе, на коментару и анализи!

За мене остаје питање да ли су Мићићи и Селаковићи две паралелне гране, или су Мићићи заиста Селаковићи, како сугерише запис М. Живковића, а наговештава и једно писмо сердара Мићића кнезу Милошу из 1838, у вези са којим смо се раније дописивали. Онда преостаје да се нађе порекло Селаковића пре Кремана, уколико је то уопште могуће. Вероватно је матица била негде на простору између Фоче и Горажда на западу и Пријепоља на истоку. Ту је и она прича да су пре Кремана били на Гласинцу.

Ту треба још разрешити мистерију београдских Селаковића из 19. века (који изгледа потичу из Ужица, а даље из Вишеграда (?) и славе Никољдан (?)), али то је за неку другу тему.
Ја бих ту за почетак сузио претрагу на Требиње, Пале-Соколац и Братунац.... А Бијељина немогућа колико има Мићића....

Ван мреже Селаковић

• Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • I2>Z17855>FT173833
« Одговор #42 послато: Јануар 06, 2021, 07:27:47 поподне »
Рожанство

Према мојим сазнањима и претпоставкама највероватнија верзија родослова Мићића из Рожанства иде овако: родоначелник Мића (рођен у првој половини 18. века) је имао три сина: Милутина, Алексу и Стевана (мислим да је Стеван тај брат који је убијен од стране Турака). Отац сердара Јована Мићића се звао Гаврило, он је по предању син Стевана, али по мени је вероватније да је син Алексе пошто је један Гаврило син Алексе живео крајем 18. века у одвојеној кући до Ристановића.

Ово је засада по мени највероватнији родослов Мићића из Рожанства, мада није 100% сигурно пошто још увек фале неке "коцкице"

Мислим на крају да су овде две могућности вероватније од треће.  Ако се узме и обзир да је Јован Мићић рођен око 1785, тешко да његов отац Гаврило може да буде син Алексе, јер би он по годишту морао бити ближи Мићиним синовима, а не унуцима.

Прва опција: Гаврило син Алексе који је забележен у Рожанству крајем 18. века је синовац Миће. Није непознато, барем у западној Србији, да потомци понесу презиме не по заједничком претку, него по најстаријем брату. Дакле Мића би имао и брата (вероватно млађег), Алексу, чији је син Гаврило. Ово би објаснило зашто је Гаврило у посебној кући у односу на остале Мићиће. С друге стране, делује мало вероватно да би Мића дао име свог брата и свом сину.

Друга опција: Гаврило отац Јована Мићића није уопште забележен крајем 18. века, већ је био ко зна где, или се крио негде. Гаврило син Алексе поменут у Рожанству је из неког потпуно невезаног рода. Мића би имао четири сина, Милутина, Алексу, Стевана и Гаврила.

Ипак, није немогуће да се генерације у једној породици помере (некад је било уобичајено да размак између најстаријег и најмлађег детета буде и по 20 и више година) и да Гаврило заиста буде син Алексе и унук Миће, што би била трећа опција. Али онда је нејасно зашто је одвојен од свог оца, стричева и братучеда крајем 18. века. Можда је "ушао" у Ристановиће, од којих се оженио. 

У сваком случају, прави родословачки проблем који питање да ли може бити решен. 

Ван мреже Đorđo

• Члан Друштва
  • Познавалац
  • Поруке: 748
  • shí shì qiú shì
« Одговор #43 послато: Април 08, 2021, 10:26:36 пре подне »
Љубомир Павловић је по Цвијићевом налогу обрадио велике делове западне Србије између осталог и неколико села из ужичког краја у оквиру "Ужичке Црне Горе" , ја сам лично ту уочио доста нетачности и сумњивих тврдњи. У комуникацији са другим истраживачима из неких других подручја које је он обрадио, видео сам да су и они стекли сличан утисак. Нажалост, закључак до којег сам ја дошао је да је све што се односи на породице досељене пре 19. века, благо речено, полуупотребљиво. Овде ћу исписати моју критику за пар села које је он обрадио...

Ван мреже Селаковић

• Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • I2>Z17855>FT173833
« Одговор #44 послато: Април 08, 2021, 03:55:52 поподне »
Љубомир Павловић је по Цвијићевом налогу обрадио велике делове западне Србије између осталог и неколико села из ужичког краја у оквиру "Ужичке Црне Горе" , ја сам лично ту уочио доста нетачности и сумњивих тврдњи. У комуникацији са другим истраживачима из неких других подручја које је он обрадио, видео сам да су и они стекли сличан утисак. Нажалост, закључак до којег сам ја дошао је да је све што се односи на породице досељене пре 19. века, благо речено, полуупотребљиво. Овде ћу исписати моју критику за пар села које је он обрадио...

Радујемо се томе!  :)