Аутор Тема: Антропологија и етнографија  (Прочитано 29617 пута)

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Антропологија и етнографија
« послато: Јануар 08, 2013, 01:47:38 поподне »
Овде обрађујемо теме везане за антропологију и етнографију.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Антропологија и етнографија
« Одговор #1 послато: Јануар 13, 2013, 04:56:28 поподне »
Људи, имам замисао од прѣ неколиких година, за койу мислим да би била врло користна и учинковита код статистичкога одређивања сродности (односно расне блискости) различитих народъ.
Хаплоскупине су ту прилично йедностране, те не дайу потпуну слику.

Ево замисли:

Из двѣйу народностних скупина чийу блискост одређуйемо узмемо на случаян начин по Н прѣдставникъ,  и распоредимо их у парове, у сваком пару по йедан прѣдставник обайу народъ.  Н оваквих парова, гдѣ се не зна ко йе койега народа, понудимо људим, испитаникомъ, да процѣне ко йе ко. Уколико су два народа веома блиска, (рецимо Швеђани и Норвежани) очекивано йе да би постотак погодака код испитаникъ био около 50%. Код веома удаљених народъ (рецимо Норвежани и Кенийци), овай постотак би тежио ка 100%.
Овдѣ йе яко битно да испитаници припадайу йедному од испитиваних народъ, йер су упознати са њиховим изгледом. Ако бисте Србом давали да разликуйу Кенийце и Мозамбичане, врло вѣроватно би постотак погодака био близу 50%, док бише они сами поуздано имали доста већи постотак, йер су упућени како просѣчан припадник њихова народа изгледа.

Прѣдности оваквога начина испитивања блискости народъ су прилична йедноставност за извођење. Требайу ни само слике, койе се лако могу наћи на мрежи, рецимо на ФБ-у. И боље одређуйу блискост од хаплоскупина, йер људски изглед не зависи само од мужске лозе него од свих прѣдака. Блискост би била зависност од удаљености добийенога просѣчнога постотка погађања и 50%.
Зна ли ко, йе ли овако нешто икада рађено негдѣ у свѣту?

Извињавам се што овдѣ поставих ово, нѣсам знао гдѣ другдѣ бих могао, а не хтѣдох отварати нов прѣдмет разговора.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Антропологија и етнографија
« Одговор #2 послато: Јануар 13, 2013, 06:03:49 поподне »
То о чему говориш се може одрадити преко тзв. аутосомне ДНК. То је заправо ДНК која представља највећи део нашег генетичког кода. Ту имамо информације о томе колико којег расног елемента имамо у сваком од тестираних људи, било да су мушкарци или жене.
« Последња измена: Јануар 13, 2013, 06:21:58 поподне admin »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Антропологија и етнографија
« Одговор #3 послато: Фебруар 27, 2013, 08:53:13 пре подне »
Ево још једне студије старе ДНК. Налазиште је из 2800 г пне у Пољској. Сигурно је пронађена Г хаплогрупа и сасвим вјероватно И хаплогрупа.

http://dienekes.blogspot.com/2013/02/y-chromosomes-of-corded-ware-at-wroclaw.html

С обзиром на локацију и период било би веома интересантно знати којој варијанти хаплогрупе И припада овај узорак (ако је заиста И) и да ли има везе са И2а Динарик.

« Последња измена: Фебруар 27, 2013, 08:55:37 пре подне Синиша Јерковић »

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Антропологија и етнографија
« Одговор #4 послато: Фебруар 27, 2013, 12:57:18 поподне »
Па сад.... за сада имамо 33% шансе да буде I ))
Шанса да то буде I2a-Din је опет око 33% од тих 33%. Дакле, неких 11% ))

Када би се којим случајем стварно доказало да је I2a-Din, то би објаснило многе ствари а и покренуло би причу о прецизности рачунања TMRCA.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и етнографија
« Одговор #5 послато: Март 12, 2013, 11:38:31 поподне »
Не знам да ли је ово право место за овакво питање, али занима ме како се може протумачити Кунова "теорија" да су Динарци уствари микс Алпида и Медитеранаца? Да ли се мисли искључиво на фенотип, или нешто више?

Наводно су Динарци тако "настали" пре 5000 година.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Антропологија и етнографија
« Одговор #6 послато: Март 13, 2013, 08:38:18 пре подне »
Не знам да ли је ово право место за овакво питање, али занима ме како се може протумачити Кунова "теорија" да су Динарци уствари микс Алпида и Медитеранаца? Да ли се мисли искључиво на фенотип, или нешто више?

Наводно су Динарци тако "настали" пре 5000 година.

Кун је препознао само неколико основних раса у Европи, а то су: кромањонци, алпиди и медитеранци.

Све остало су по Куну мјешавине, па и Нордијци који обично воле да тврде да су чиста раса.

Што се тиче Динараца, Кун каже за Динарик да је мјешавина: Атлантомедитеранаца, правих Медитеранаца и Алпида. У неким дијеловима Европе на ту основу додато је још неколико примјеса: Кромањонци (случај код нас) и Нордик у средњој и сјеверној Европи.

Интересантно је да се на старим костима тај динарски тип управо налази највише код БелБеакер народа западне Европе за који се претпоставља да је дошао из правца Блиског Истока 3000 г пне, а то је прије 5000 година. С обзиром да су ти људи донијели Р1б хаплогрупу у Европу, сасвим је могуће да је та динарска мјешавина настала на Блиском Истоку. Ово су могли да буду преци старих Римљана и Грка, а сасвим сигурно и Илира. Преко њих је овај тип пренешен и на досељене Словене. Наш познати антрополог Микић сматра да је динаризација Словена на нашим просторима почела тек у 13.вијеку. Прије тога старосједиоци и Словени су живјели у практично одвојеним друштвима.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и етнографија
« Одговор #7 послато: Март 30, 2013, 12:52:38 поподне »
Није ми јасно како онда Милош Богдановић онако самоуверено тврди да код нас HG-I одликује Атлантске Медитеранце? :)

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Антропологија и етнографија
« Одговор #8 послато: Април 01, 2013, 12:20:49 поподне »
Ја Милоша уважавам зато што покушава да креативно размишља и да изводи закључке. Он доста често и успева да буде близу истине али некада га млати к'о максим по дивизији.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и етнографија
« Одговор #9 послато: Април 04, 2013, 05:00:40 поподне »
Делује као да зна о чему говори. :) Мада, он се доста ослања на ствари као што су дијалект, психичке особине и друго, а то баш и није сигуран показатељ.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Антропологија и етнографија
« Одговор #10 послато: Април 05, 2013, 01:12:57 пре подне »
Делује као да зна о чему говори. :) Мада, он се доста ослања на ствари као што су дијалект, психичке особине и друго, а то баш и није сигуран показатељ.

Браво... одлична дијагноза... иде у сферу апстракције и метафизике и онда тамо прави конструкције какве њему одговарају. Сећам се добро једне расправе с њим када је тврдио да је један HLA антиген  доказ како су Срби најсроднији са Кавказцима, разним народима широм Азије (међу којима је и Шри Ланка) и са америчким индијанцима. Једноставно није прихватао ово што говоримо о Y хромозому него је сазнања из ове области покушавао да уклопи у неки свој замишљени оквир чак и када је то било потпуно бесмислено.

Мада опет кажем, драго ми је када неко креативно размишља. Сви ми имамо право на своја убеђења и своје хипотезе.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и етнографија
« Одговор #11 послато: Мај 29, 2013, 08:52:33 поподне »
Не, И2а је настала у Европи, нема везе са овом Белл Беакер причом. Као и остала И, И2а је у основи кромањонска, питање колико је успјела да очува те своје изворне расе. Тамо гдје је била присутна у високим процентима, вјероватно је и оставила више трага.

И сам Кун је на простору Црне Горе издвојио овај тип као кромањонски. Ја вјерујем да динарска популација старосједилаца и није била толико крупна и висока и да смо у средњем вијеку добили неку мјешану југословенску расу динарско-кромањонског типа, а оригиналне кромањонске особине (крупна глава, масивно тијело) остале су доминантне тамо гдје је И2а био најдоминантнији, у Херцеговини и западу Црне Горе.

Ово је дио из студије Петра Влаховића "Динарски тип и његови варијетети у Црној Гори"

"Jan Valšik, češki antropolog, je 1937. godine objavio u Parizu rezultate svojih proučavanja sa Žabljaka na Durmitoru i iz Pljevalja. Na osnovu ovih proučavanja Jan Valšik je izdvojio poseban durmitorski antropološki podtip dinarskog tipa koji seodlikuje visokim ili vrlo visokim stasom, velikom hiperbrahikefalnom glavom, očima crne ili plave boje, crnom ili svetlo mrkom kosom, pravim ili orlovski (kukasto)povijenim nosom i licem koje iznenañuje svojom velikom širinom. Istraživanja su obuhvatila oba pola i vršena su uz pomoć Martinovog standardnog antropometrijskog
instrumentarijuma.
Aris Puljanos, poznati grčki antropolog, na osnovu istraživanja koja je objavio 1976. godine, dokazuje da su Crnogorci sa Žabljaka (Durmitor) rastom najveći ljudi u Evropi (173,5 cm). Pored toga imaju, slično starobalkanskim Epirotima, široke glave ( indeks 86,73) i veliku bizigomatičnu širinu (149 mm), najveću u Evropi. Široke, upadljive jagodice se kombinuju sa primetnim gonionima. Zbog toga Aris Puljanos savremene crnogorske populacije dovodi u vezu sa autohtonom balkanskom kontinentalnom varijantom evropskog stanovništva, koje je bilo starije od mediteranskog i vodilo je poreklo od potomaka gornjopaleolitskih Evropljana."

Још је значајнији закључак Живка Микића у његовој студији о антропологији становништва средњег вијека на Косову и Метохији. Студија је штампана на енглеском:

The anthropological contents of the necropolises of Matičane and Djonaj are attributed to the Slavs. Burial began in the tenth century and
went on for several centuries but not later than the thirteenth century. On the other hand, burial in the necropolises of Rezala and Kuline, as well as in and around Novo Brdo cathedral, began in the thirteenth century and went on for the next few centuries. In anthropological terms, the presence ofthe brachycranial indigenous population of the Dinarid type and of robust leptodolichomorph Slavs has been identified there, or the first elements of the process of metisation/mixing of medieval populations. It is interesting that this process took place so long after the Slavs had settled in the region.

However, there seem to have been certain marital barriers, identified also in the large medieval necropolis at Vinča. This would mean that the process of Slavization did not run simultaneously in all fields: cultural and linguistic, social and historical, and bio-anthropological. Or, to put it briefly, in the tenth and eleventh centuries Slav communities in Kosovo and Metochia lived separately from the indigenous communities,
and were buried in the same way. In the thirteenth century, the process of population metisation/mixing began, which is best shown by the
anthropological content of the investigated necropolises. It is characterised by mixed Slav and indigenous burials both in standard necropolises and around Orthodox churches and cathedrals, in which case there is no need for their ethnic origin to be additionally verified or emphasised."

Значи, укратко, у 13.вијеку робустни Словени кромањонско-нордијског типа (И2а+Р1а) почели су мјешање са старосједиоцима динарског типа (Е1б+Р1б+Ј2) и добили смо у коначници класичан динарски српски тип становништва западног Балкана.

Ово је наравно груба слика , између постоји много нијанси.


" Остаци Пелазга, који су били упливом Хелена језично однарођени, беху од великог утицаја по физички устрој Хелена а доцније и Срба ... То је онај "преисторијски анонимни народ у Егеју", чија је крв трансформаторски деловала на спољашње преображење ксантодолихокефалних Хелена. Тај непознати фактор у једначинама балканске етнологије данас је углавном израчунат и идентичан са тамнооким Пелазгима. Крв овога народа је крива, да су се Срби, некада плавокоси, модрооки, белокожни и дугоглави, физички променили у народ "јадранског типа" данашњих дана. "

(Н. Жупанић, Трагом за Пелазгима, 1922, стр. 13)

М. Богдановић сматра да су Пелазги/источни Медитеранци носиоци Ј2б хаплогрупе.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Антропологија и етнографија
« Одговор #12 послато: Јул 01, 2013, 08:31:40 пре подне »
Занимљиво је запажање М. Богдановића, који тврди да у Херцеговини и Далмацији постоји један занимљив антрополошки тип. Он га поистовећује са Атлантским Медитеранцем и тврди да припада хаплогрупи И.
То наравно не може бити тачно, зато што су носиоци ХГ И углавном Кромањонци "уграђени" у Динарце/Медитеранце.

Такође, с обзиром на његове тврдње да је порекло тих "А. Медитеранаца" са Кавказа, логично би било да су они носиоци неке Г, или Ј хаплогрупе, али никако И2а.

Међутим, Љубомир је лепо приметио да се ова Ј2б јавља у Херцеговини, ЦГ и западним крајевима.

Можда је баш зато у тим крајевима чест овај антрополошки тип, робуснији, динаризовани Медитеранац, који М. Богдановић погрешно назива Атлантски.   

Не бих баш пуно коментарисао Богдановића.

Што се Атлантских медитеранаца тиче требало би прочитати феноменалну књигу Carletona S. Coon-a Расе Европе која је издата након Другог свјетског рата, а која сумира сва дотадашња истраживања европских расних типова.

Читајући Кунов опис Атлантских медитеранаца, њихов распоред и историју, чини се да они најприје одговарају распореду хаплогрупе Е1б у Европи. Кунова књига може да се скине са сљедеће адресе:
http://archive.org/details/racesofeurope031695mbp

Ево како Кун описује Атлантског медитеранца (превод са енглеског):

Висок, правилног носа Медитеранац, не мезокефалан како је Деникер погрешно тврдио, већ изразито долихокефалан. Данас ова раса представља главни елемент у популацији сјеверне Африке, а јака је и у Ираку, Палестини, дијеловима Арабије и у источном Балкану. У разним негроидним комбинацијама то је такође главни расни тип читаве Источне Африке. У Европи мањински је елемент на Иберијском полуострву, Италији и британским острвима.
« Последња измена: Јул 01, 2013, 08:55:33 пре подне Синиша Јерковић »

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Антропологија и етнографија
« Одговор #13 послато: Јул 01, 2013, 06:27:52 поподне »
Небойшо, молим те дай везу ка овой страници. Живо ме занима видѣти мало подробнийе о том.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и етнографија
« Одговор #14 послато: Јул 02, 2013, 10:41:44 пре подне »
Сајт тренутно није у функцији. Ја сам поскидао још раније ове слике са описом и картом.

Реци који тип те занима, па ћу окачити, а ти процени да ли је аутор био у праву, тј да ли је реално представио тај расни тип.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Антропологија и етнографија
« Одговор #15 послато: Јул 02, 2013, 05:37:47 поподне »
Сајт тренутно није у функцији. Ја сам поскидао још раније ове слике са описом и картом.

Реци који тип те занима, па ћу окачити, а ти процени да ли је аутор био у праву, тј да ли је реално представио тај расни тип.

Занимайу ме првенствено облици уобичайени у нашега народа, али и у осталих Словена.
И занима ме, има ли разлика и у ком постотку између нас и Албанаца.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и етнографија
« Одговор #16 послато: Јул 02, 2013, 06:18:04 поподне »
Поставићу неке слике, мада све ово треба прихватити са резервом.

Што се Албанаца тиче, по овоме они су динаризовани Медитеранци. Утицај Алпида такође је јак у Албанији.

Не знам колико је ово тачно, пошто међу Албанцима постоје чисти динарски типови, али и Нориди, Кромањонци, итд. Како је сличан однос хаплогрупа у Албанији и околним земљама, ово не чуди.

Динарац:


Бореби:


Понтид:


Норид:


Горид:


Динаризовани Медитеранац:


Карпатид:


Алпид:


Западни Балтид:


Северни Понтид:


Намерно издвајам ова два типа, зато што сматрам да су Срби пре доласка на Балкан управо тако изгледали + Бореби наравно. Као такви (Кромањонци) су дошли на Балкан и утопили се у Динарце и Медитеранце. Тако добијамо модерног Србина.

 
« Последња измена: Август 02, 2014, 02:32:36 поподне Небојша »

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Антропологија и етнографија
« Одговор #17 послато: Јул 02, 2013, 06:36:28 поподне »
Хвала пуно, Небойшо. Ово йе врло користно.

Цитат
Не знам колико је ово тачно, пошто међу Албанцима постоје чисти динарски типови, али и Нориди, Кромањонци, итд. Како је сличан однос хаплогрупа у Албанији и околним земљама, ово не чуди.

Што се тиче Албанаца, никако се не слажем да йе однос хаплоскупина у њих и у сусѢдних словенских народа сличан. Напротив. У Срба, Хрвата, Македонаца, па и у Бугара йе найвећа учестаност лозе И2а, док йе она тек четврта по заступљености у Албанийи. У Албанаца из Македонийе и са Косова йе йош мање заступљена. Скоро нађох истраживање из Македонийе обухвативше 111 Албанаца. Само двойица од њих припадайу лози Иа, што йе на граници статистичке грешке.
Друго, знатан дѣо Албанаца (мада не већински) има веома прѣпознатљива лица, каква я нѣсам виђао у других народа. О том отворих ранийе и прѣдмет разговора.
« Последња измена: Јул 02, 2013, 06:39:16 поподне Александар Невски »
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и етнографија
« Одговор #18 послато: Јул 02, 2013, 06:58:17 поподне »
Наравно, очекивано мање И2а имају, али остало је мање више идентично као и у осталим земљама у региону.

Албанци сами по себи нису хомогени, што се расних типова тиче. На пример, велика је разлика између Албанца из јужне Албаније и оног са Косова. Не верујем да могу да се уброје у неки посебан тип. Довољно је рећи да су прави микс.

Интересантан линк:

http://www.theapricity.com/snpa/troeplate08.htm

Описан је Карпатид и Балкански Бореби. Видимо да су на последње три слике Албанци који имају препознатљив "Балкан Бореби" изглед.

Тотално другачији тип видимо код Албанца из племена Климента:



Још неки примери Албанаца, углавном динарског типа:

http://www.theapricity.com/snpa/troeplate39.htm

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Антропологија и етнографија
« Одговор #19 послато: Јул 02, 2013, 07:13:55 поподне »
Е ово йе одличан примѣрак Албанца. Оваквих лиц се нагледах, и овакви се прѣпознайу са километра.


Гледайуће слике подврста бѣле расе тобом окачене, изненадих се прѣ свега изгледом Динарца. Я их увек другачийе замишљах, ови ми више личе на Албанце или Грке.



Чини ми се да су овакви мањина у Срба. И я сам изгледам другачийе, себе бих прѣ сврстао у неку од ових подврста: Горид, Карпатид, Алпид или Сѣверни Понтид.
Чини ми се да се просѣчан Србин боље уклапа у ове него у Динарце, Понтиде или Динаро-Медитеранце.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"