Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2482142 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4280 послато: Август 23, 2017, 04:30:59 поподне »
Не знам да ли може постојати веза, јер мислим да имамо лубничке Обрадовиће преко 23andme и R1a су.

 ??? Биће да сам преспавао тај резултат, иначе веома значајан.
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4281 послато: Август 23, 2017, 04:33:31 поподне »
??? Биће да сам преспавао тај резултат, иначе веома значајан.

Није до сада спомињан овде, ја сам га сасвим случајно сазнао на једном другом форуму.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4282 послато: Август 23, 2017, 04:52:10 поподне »
Ђуричић, Никољдан, Трњине, Цуце, Цетиње

Припада хаплогрупи E-V13, роду Бјелица (Z19851). Има потпуно поклапање на 16 маркера са Остојићем, а прилично блиски су му и Ракић, Ђурђић, Пухалац, Вујовић и Пејановић, са свима се разликује на 2 од 23 упоредива маркера. Од неуобичајених вредности издваја се DYS643=11, код свих осталих из овог рода је 12.

Шири се клуб. Све више и више чланова.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4283 послато: Август 23, 2017, 05:33:38 поподне »
Ђуричић, Никољдан, Трњине, Цуце, Цетиње

Припада хаплогрупи E-V13, роду Бјелица (Z19851). Има потпуно поклапање на 16 маркера са Остојићем, а прилично блиски су му и Ракић, Ђурђић, Пухалац, Вујовић и Пејановић, са свима се разликује на 2 од 23 упоредива маркера. Од неуобичајених вредности издваја се DYS643=11, код свих осталих из овог рода је 12.
Братства у Цуцама
Ђуричићи (Свети Никола / Мала Госпођа, ранија слава Свети Јован) у Ровинама, Прентином Долу и Кобиљем Долу. Други у Цуцама сматрају их за старинце, а они сами имају предање о пореклу из Комана, од Бандића, од претка Вука Бандића досељеног око 1755. године. Иванишевић у својим записима из Цуца (рад наведен у литератури) наводи да се за њих сматра да су „од Матаруга“.

Од цуцких Ђуричића је познати музичар перкусиониста Драгољуб Ђуричић (1953).

Нисам могао да нађем тему "порекло рок музичара", па сам овде поставио

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4284 послато: Август 23, 2017, 05:48:05 поподне »
Кад смо већ код пјевача, која би хаплогрупа могао бити Ера Ојданић? Он свакако јесте са територије данашње Црне Горе, мислим да је рекао да је из беранске општине, али не знам ради ли се о Васојевићима или о И2а старосједиоцима.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4285 послато: Август 23, 2017, 05:59:32 поподне »
Кад смо већ код пјевача, која би хаплогрупа могао бити Ера Ојданић? Он свакако јесте са територије данашње Црне Горе, мислим да је рекао да је из беранске општине, али не знам ради ли се о Васојевићима или о И2а старосједиоцима.
Порекло становништва села Лубнице, општина Беране. Према књизи Ђорђија Максимова Ојданића (Не)познате Лубнице, ојбављеној 2005. године. Приредио сарадник портала Порекло Војислав Ананић.
О ј д а н и ћ и  су поријеклом из Пипера, и своје поријекло, преко Шћекића, како су се званично презивали до почетка XX вијека доводе до великог јунака, пиперског војводе Ђурка, који је заједнички предак Пилетићима, Ђурковићима и Шћекићима, као и свим огранцима и братствима, који су поријеклом од ових братстава, а који су промијенили своје презиме, из било којег разлога.
http://www.poreklo.rs/2014/01/30/poreklo-prezimena-selo-lubnice-berane/
На линку има доста о њима, само сам почетак ископирао да не заузима простор :)
« Последња измена: Август 23, 2017, 06:01:19 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4286 послато: Август 23, 2017, 06:15:10 поподне »
Кад смо већ код пјевача, која би хаплогрупа могао бити Ера Ојданић? Он свакако јесте са територије данашње Црне Горе, мислим да је рекао да је из беранске општине, али не знам ради ли се о Васојевићима или о И2а старосједиоцима.

Чини ми ce дa cу I2a... Пocтoje у нeкoм иcтpaживaњу.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4287 послато: Август 23, 2017, 06:51:01 поподне »
У Грахову изгледа постоје два рода Миловића који су пореклом са Чева, једни су од Озринића Гардашевића, а други су сродни Вуковићима из Мратиња у Пиви, Пивљанима из околине Пљеваља и још неким братствима.

Претпостављам да ти је извор за тај податак Остојићев списак братстава са Чева. Међутим, Чедомир Булајић у својој књизи о Вилусима не спомиње ништа слично:

Старином су са Чева одакле су доселили у Грахово. У вријеме балканских ратова било је 65 породица на подручју племена Грахово. Породица Јанка Јованова доселила је из Грахова на ујчевину у Спили 1931. године. Припадају огранку ”Јошовићи” и од њиховог родоначелника развило се 8 пасова – Јошо, Обрен, Ристо, Ј ован, Ј анко, Миљан, Новак и Јанко, тако да од петог паса (Јанка) живе у Спили. У Спили је 1941. године била једна породица са 5 чланова, 1994. године имају двије породице са 5 чланова.
Славе Аранђелов-дан уз прислужење Илин-дана.


Ако се добро сећам, ни код Петра Пејовића нема речи о два различита рода у Грахову, али мораћу да проверим.

Иначе, Миловиће из Грахова својата истоимено братство из Куча које је од Баљевића из Братоножића. С обзиром да ни исељени Миловић из Србије није сродан Братоножићима, то предање је очигледно нетачно.

Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4288 послато: Август 23, 2017, 07:28:29 поподне »
Кад смо већ код пјевача, која би хаплогрупа могао бити Ера Ојданић? Он свакако јесте са територије данашње Црне Горе, мислим да је рекао да је из беранске општине, али не знам ради ли се о Васојевићима или о И2а старосједиоцима.
Највероватније R1b-L23

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4289 послато: Август 23, 2017, 07:45:00 поподне »
Не знам да ли може постојати веза, јер мислим да имамо лубничке Обрадовиће преко 23andme и R1a су.

Јел то Обрадовић који је наведен као R1a-M417 у табели са 23andme резултатима коју Небојша уређује?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4290 послато: Август 23, 2017, 08:28:12 поподне »
Јел то Обрадовић који је наведен као R1a-M417 у табели са 23andme резултатима коју Небојша уређује?

Мени је ово за лубничке Обрадовиће непознаница и изненађење.
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4291 послато: Август 23, 2017, 08:36:35 поподне »
Мени је ово за лубничке Обрадовиће непознаница и изненађење.
И мени, иако сам се навикао на разна слична изненадјења. Логично би било да су R1b?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4292 послато: Август 23, 2017, 08:42:02 поподне »
Па, не знам, не бих могао да кажем шта бих очекивао за њих. Више ми је то изненађење јер први пут чујем оај податак. Према једном још увек нејавном резултату, очекивао сам динарик. С друге стране, ни R1a није немогућа прича, а онда ми на памет пада једно велико цетињско братство исте хаплогрупе, па покушавам да сложим коцкице...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4293 послато: Август 23, 2017, 08:55:09 поподне »
Ђурђев, Сабор свих Светих, Ковиљ, Шајкашка

Припада хаплогрупи R1b-PF7562. Нема блиских поклапања на Пројекту. Од Симоновића који би такође требао припадати овој грани разликује се на чак 11 од 23 маркера.

Да није од ових Бранислав Ђурђев? Он је рођен у Сремским Карловцима, што је Ковиљу у непосредном суседству преко реке.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4294 послато: Август 23, 2017, 09:13:02 поподне »
Веома значајан резултат. Ево шта је Ердељановић закључио о Ђуричићима:

"Тако се дакле данашњи Ђуричићи (и њихови исељени рођаци) могу сматрати као братство двојног порекла, у коме се стопило потомство једнога од најстаријих цуцких братстава (E-V13>Z19851?) са потомством неког досељеника (J2a-M92?), који је вероватно био у сродству са прецима данашњих Бандића у Команима"

Кључно питање је да ли E-V13>Z19851 можемо сматрати хаплогрупом старих Матаруга. Подсјетићу да је и Бачко тестирао Братића E-V13 за којег постоји предање да је од Парежана Матаруга ( можда је међу Матаругама било више различитих E-V13 грана?)

Изгледа да се ради управо о томе. Ђуричићи су спој оба велика рода која налазимо у Цуцама (Е1б, Ј2а).
И, како се појављују нови подаци, изгледа да ће испасти да су Матаруге Е1б. У прилог томе имамо и оних неколико родова на овом подручју (Катунска нахија, Рудине) који су носиоци те хаплогрупе и ту су из веће давнине (Копривице и још неки, па тако и ова бјеличка групација).
Признајем да сам раније мислио да су Матаруге управо они други - Ј2а.
Е, сад, поставља се питање - ко су онда Ј2а. Можемо рећи - Орловићи. Али, и даље је енигма: ако су Ј2а Орловићи, зашто братства у Пјешивцима нигде не спомињу никакво предање о Орловићима, а, ето, генетика показује да су веома блиски цуцким "Орловићима". И не само генетски, него и географски јако блиски, да је тешко поверовати да они нису могли знати за порекло од Орловића и да га не би истицали као нешто што им иде у прилог племенитом пореклу.
Одакле уопште у овом крају та прича о Орловићима...?
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4295 послато: Август 23, 2017, 09:26:38 поподне »
Претпостављам да ти је извор за тај податак Остојићев списак братстава са Чева. Међутим, Чедомир Булајић у својој књизи о Вилусима не спомиње ништа слично:.

Јесте да, ово што си ти цитирао је свакако прецизније, но онда остаје питање од које су тачно гране Озринића Миловићи у Грахову.

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4296 послато: Август 23, 2017, 09:27:57 поподне »
Јел то Обрадовић који је наведен као R1a-M417 у табели са 23andme резултатима коју Небојша уређује?

Могуће да јесте, тј. биће да је то исти Обрадовић.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4297 послато: Август 23, 2017, 11:48:17 поподне »
Јесте да, ово што си ти цитирао је свакако прецизније, но онда остаје питање од које су тачно гране Озринића Миловићи у Грахову.

Према мишљењу Петра Пејовића, највероватније су од Поповића из Загреде.

Иако чевско предање каже да су Домазетовићи, Миловићи и Пушевићи живјели на Прветама, да су били старинци и да су одавде Домазетовићи исељени “због крви" а Миловићи “у доба Матана драге воље", у Грахово, више треба вјеровати у казивање Поповића из Загреде. Они имају предање да је од њих и велико братство Миловићи у Грахову. Сада и дио Гардашевића говори о сродству са Миловићима. По записима Андрије Лубурића Миловићи су потомци Вука Бјелетине са Чева, који се у Грахово преселио веома давно. Има их око 50 кућа, славе Аранђеловдан, а прислужују Илиндан. За харамбашу Вука Бјелетину се приповиједа да је у договору са Граховљанима у неком сукобу “навео" Чевљане те су их Граховљани побили. Зато су га Граховљани примили код себе и населили у Петковићe. Миловићи такође одржавају традицију да су озринићког поријекла, тј. да су Озрови потомци. Њихов предак је у Грахово дошао веома давно, како рачунају прије више од 300 година. То нас доводи, с обзиром на вријеме када су испитивани Корјенићи, у прву половину XVII вијека. Осим на Грахову, Миловића има у Церници, гдје су досељени из Грахова, славе Јовањдан, Мекој Груди у Билећким рудинама, гдје су досељени средином Х1Х вијека из Грахова на читлук Смаил-аге Ченгића, славе Јовањдан. У невесињском крају има их у: Пирагићима, гдје су досељени око 1830. године (славе Илиндан, прислужују Аранђеловдан), Биограду (гдје се презивају Скорупи), Залужју (гдје се презивају Миловићи и Скоруповићи, досељени са Грахова почетком XIX вијека, славе Илиндан, прислужују Аранђеловдан), Жиљеву и Шурићима, гдје се презивају Скорупи (досељени средином XVIII вијека, славе Аранђеловдан, прислужују Илиндан) и Орози (досељени почетком Х1Х вијека, славе Аранђеловдан, прислужују Илиндан). Миловића још има у Фојници и Мостару, славе Аранђеловдан, а прислужују Илиндан, y Горњим Казанцима (1 кућа), гдје су досељени око 1840. године, затиму Нудолу код Грахова и у Горњем пољу код Никшића. Чевљани још казују да су Миловићи послије исељавања са Првета неко вријеме живјели и у Заљућу, па се касније одатле преселили у Грахово код својих раније исељених рођака. Миловића је почетком ХХ вијека било само на подручју Грахова око 65 кућа.

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4298 послато: Август 24, 2017, 07:12:30 пре подне »
Према мишљењу Петра Пејовића, највероватније су од Поповића из Загреде.

Иако чевско предање каже да су Домазетовићи, Миловићи и Пушевићи живјели на Прветама, да су били старинци и да су одавде Домазетовићи исељени “због крви" а Миловићи “у доба Матана драге воље", у Грахово, више треба вјеровати у казивање Поповића из Загреде. Они имају предање да је од њих и велико братство Миловићи у Грахову. Сада и дио Гардашевића говори о сродству са Миловићима. По записима Андрије Лубурића Миловићи су потомци Вука Бјелетине са Чева, који се у Грахово преселио веома давно. Има их око 50 кућа, славе Аранђеловдан, а прислужују Илиндан. За харамбашу Вука Бјелетину се приповиједа да је у договору са Граховљанима у неком сукобу “навео" Чевљане те су их Граховљани побили. Зато су га Граховљани примили код себе и населили у Петковићe. Миловићи такође одржавају традицију да су озринићког поријекла, тј. да су Озрови потомци. Њихов предак је у Грахово дошао веома давно, како рачунају прије више од 300 година. То нас доводи, с обзиром на вријеме када су испитивани Корјенићи, у прву половину XVII вијека. Осим на Грахову, Миловића има у Церници, гдје су досељени из Грахова, славе Јовањдан, Мекој Груди у Билећким рудинама, гдје су досељени средином Х1Х вијека из Грахова на читлук Смаил-аге Ченгића, славе Јовањдан. У невесињском крају има их у: Пирагићима, гдје су досељени око 1830. године (славе Илиндан, прислужују Аранђеловдан), Биограду (гдје се презивају Скорупи), Залужју (гдје се презивају Миловићи и Скоруповићи, досељени са Грахова почетком XIX вијека, славе Илиндан, прислужују Аранђеловдан), Жиљеву и Шурићима, гдје се презивају Скорупи (досељени средином XVIII вијека, славе Аранђеловдан, прислужују Илиндан) и Орози (досељени почетком Х1Х вијека, славе Аранђеловдан, прислужују Илиндан). Миловића још има у Фојници и Мостару, славе Аранђеловдан, а прислужују Илиндан, y Горњим Казанцима (1 кућа), гдје су досељени око 1840. године, затиму Нудолу код Грахова и у Горњем пољу код Никшића. Чевљани још казују да су Миловићи послије исељавања са Првета неко вријеме живјели и у Заљућу, па се касније одатле преселили у Грахово код својих раније исељених рођака. Миловића је почетком ХХ вијека било само на подручју Грахова око 65 кућа.

Онда су свакако од Озринића-Гардашевића, као што смо прво мислили.

Ван мреже Пеца

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 104
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4299 послато: Август 24, 2017, 07:21:49 пре подне »
Јесте да, ово што си ти цитирао је свакако прецизније, но онда остаје питање од које су тачно гране Озринића Миловићи у Грахову.
Моја је претпоставка била да су Миловићи са Граховца (село поред Грахова) од Поподвића из Загреде па сам у оквиру Херцеговачког ДНК подухвата тестирао једног Миловића са Граховца. Јуче сам разговарао са њим и он каже да имају у Грахову двије различите фамилије Миловића. По предању ближа им је ова која слави Аранђеловдан, али они не знају тачну везу. Мислим да треба сачекати налаз Миловића са Граховца, иако је то мало вјероватно, можда се ипак ради о трећој фамилији Миловића. Надам се да ће се убрзо појавити и налаз Поповића из Загреде и Гардашевића са Чева који би дефинитивно показао истинитост предања о поријеклу ових породица.
« Последња измена: Август 24, 2017, 07:25:54 пре подне Пеца »