Аутор Тема: Бурмази  (Прочитано 51298 пута)

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Бурмази
« Одговор #80 послато: Април 13, 2017, 10:02:56 поподне »
Ма, рођо, нема везе с Дрекалем.

Ali, mnogo lici rodjo :)

Ван мреже edukator

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Бурмази
« Одговор #81 послато: Јун 10, 2017, 11:13:43 поподне »
Već zapazih  skoro patološku želju nekih likova sa ovog foruma da albanizuju sve što se može albanizovati, pa evo sad albanizuju i naslovenskiju haplogrupu kod Srba. I ne znam stvarno šta je glavi te grupe sejača dezinformacija pošto je njihov bezobrazluk prevazišao sve moguće granice.
Ako ste vi stvarno Srbi, onda su takvi srpski Poreklo "eksperti" za toponime, onomastiku i genetiku nadmašili i albansku i ustašku propagandu zajedno.
Što se tiče korena srpskih prezimena, za tumačenje nije dovoljno samo poznavanje albanskog i manijakalna želja za albanizacijom svega i svačega. Treba znati i ponešto i starim srpskim imenima, istorijatu porodica i drugo.   
Ako reč bur ima nekakvo značenje na albanskom, ne znači da su sva srpska prezimena koja počinu sa bur albanska. I reč zor, zoro na španskom znači lisica, a u žargonu kurva, pa to ne znači da svi srpski Zorići potiču od neke španske kurve. Različite, posebno kraće reči, imaju različita značenja na raznim jezicima.
Prema podacima iz knjige najpoznatijeg srpskog  onomastičara Milice Grković "Rečnik ličnih imena kod Srba" imena poput Bura, Burko, Burilo i slično dobijala su deca rođena za vreme bure. Verovatno su se na tu osnovu bur  dodavali uobičajeni sufiksi za građenje srpskih imena kao što su nja, ša, lo i drugi, pa su postojala imena kao što su Burilo, Buronja, Burša itd. a otuda i prezimena kao što su Burilović, Buronjić, Bursać, Burić ...
U knjizi Petra Rađenovića "Unac" navedeno je da je su postojala 4 brata Momčilo, Bursa, Vranješ i još jedan i da od njih potiču Momčilovići, Zeljkovići i Bursaći. Dakle, prezime Bursać je nastalo od ličnog imena Bursa ili Burša, pa je dodavanjem ć nastalo prezime.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Бурмази
« Одговор #82 послато: Јун 10, 2017, 11:29:22 поподне »
Već zapazih  skoro patološku želju nekih likova sa ovog foruma da albanizuju sve što se može albanizovati, pa evo sad albanizuju i naslovenskiju haplogrupu kod Srba. I ne znam stvarno šta je glavi te grupe sejača dezinformacija pošto je njihov bezobrazluk prevazišao sve moguće granice.
Ako ste vi stvarno Srbi, onda su takvi srpski Poreklo "eksperti" za toponime, onomastiku i genetiku nadmašili i albansku i ustašku propagandu zajedno.
Što se tiče korena srpskih prezimena, za tumačenje nije dovoljno samo poznavanje albanskog i manijakalna želja za albanizacijom svega i svačega. Treba znati i ponešto i starim srpskim imenima, istorijatu porodica i drugo.   
Ako reč bur ima nekakvo značenje na albanskom, ne znači da su sva srpska prezimena koja počinu sa bur albanska. I reč zor, zoro na španskom znači lisica, a u žargonu kurva, pa to ne znači da svi srpski Zorići potiču od neke španske kurve. Različite, posebno kraće reči, imaju različita značenja na raznim jezicima.
Prema podacima iz knjige najpoznatijeg srpskog  onomastičara Milice Grković "Rečnik ličnih imena kod Srba" imena poput Bura, Burko, Burilo i slično dobijala su deca rođena za vreme bure. Verovatno su se na tu osnovu bur  dodavali uobičajeni sufiksi za građenje srpskih imena kao što su nja, ša, lo i drugi, pa su postojala imena kao što su Burilo, Buronja, Burša itd. a otuda i prezimena kao što su Burilović, Buronjić, Bursać, Burić ...
U knjizi Petra Rađenovića "Unac" navedeno je da je su postojala 4 brata Momčilo, Bursa, Vranješ i još jedan i da od njih potiču Momčilovići, Zeljkovići i Bursaći. Dakle, prezime Bursać je nastalo od ličnog imena Bursa ili Burša, pa je dodavanjem ć nastalo prezime.
Знаш ли ти шта је у ствари Бурило?

Ван мреже edukator

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Бурмази
« Одговор #83 послато: Јун 10, 2017, 11:43:26 поподне »
Знаш ли ти шта је у ствари Бурило?

Da li postoji neka takva reč, odnosno lokalizam ili arhaizam burilo, ne znam.
 
U "Rečniku ličnih imena kod Srba" Milice Grković navedeno je lično ime Burilo. Objašnjeno je i da su bur imena nastala od reči bura i davana deci rođenoj za vreme bure. Pošto postoji takav koren, logično je pretpostaviti da su na koren dodavani uobičajeni sufiksi za formiranje imena i da je imena sa korenom bur, bura bilo više o čemu svedoče i današnja prezimena.




Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Бурмази
« Одговор #84 послато: Јун 10, 2017, 11:46:17 поподне »
Da li postoji neka takva reč, odnosno lokalizam ili arhaizam burilo, ne znam.
 
U "Rečniku ličnih imena kod Srba" Milice Grković navedeno je lično ime Burilo. Objašnjeno je i da su bur imena nastala od reči bura i davana deci rođenoj za vreme bure. Pošto postoji takav koren, logično je pretpostaviti da su na koren dodavani uobičajeni sufiksi za formiranje imena i da je imena sa korenom bur, bura bilo više o čemu svedoče i današnja prezimena.

Е па да те ја едукујем! Бурило је цијелом динарском појасу назив за дрвени суд за воду који се носи на леђима!

Ван мреже edukator

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Бурмази
« Одговор #85 послато: Јун 10, 2017, 11:52:45 поподне »
Е па да те ја едукујем! Бурило је цијелом динарском појасу назив за дрвени суд за воду који се носи на леђима!

Hvala na informaciji.  :)

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Бурмази
« Одговор #86 послато: Јун 10, 2017, 11:53:21 поподне »
Бурило изгледа овако!



Мања посуда сличног облика која такође служи за ношење воде, назива се Жбан

Прије паметовања и идеолошки обојених тирада, мало учења основа из етнологије.

Ван мреже edukator

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Бурмази
« Одговор #87 послато: Јун 11, 2017, 12:22:22 пре подне »

Прије паметовања и идеолошки обојених тирада....

Kome ti to?

Цитат
....мало учења основа из етнологије.

Ovde se raspravlja o etimologiji prezimena, ne o etnologiji. Etimologija većine srpskih prezimena na bur je već objašnjena u mojim postovima.


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Бурмази
« Одговор #88 послато: Јун 11, 2017, 10:10:57 пре подне »
Već zapazih  skoro patološku želju nekih likova sa ovog foruma da albanizuju sve što se može albanizovati, pa evo sad albanizuju i naslovenskiju haplogrupu kod Srba. I ne znam stvarno šta je glavi te grupe sejača dezinformacija pošto je njihov bezobrazluk prevazišao sve moguće granice.
Ako ste vi stvarno Srbi, onda su takvi srpski Poreklo "eksperti" za toponime, onomastiku i genetiku nadmašili i albansku i ustašku propagandu zajedno.
Što se tiče korena srpskih prezimena, za tumačenje nije dovoljno samo poznavanje albanskog i manijakalna želja za albanizacijom svega i svačega. Treba znati i ponešto i starim srpskim imenima, istorijatu porodica i drugo.   
Ako reč bur ima nekakvo značenje na albanskom, ne znači da su sva srpska prezimena koja počinu sa bur albanska. I reč zor, zoro na španskom znači lisica, a u žargonu kurva, pa to ne znači da svi srpski Zorići potiču od neke španske kurve. Različite, posebno kraće reči, imaju različita značenja na raznim jezicima.
Prema podacima iz knjige najpoznatijeg srpskog  onomastičara Milice Grković "Rečnik ličnih imena kod Srba" imena poput Bura, Burko, Burilo i slično dobijala su deca rođena za vreme bure. Verovatno su se na tu osnovu bur  dodavali uobičajeni sufiksi za građenje srpskih imena kao što su nja, ša, lo i drugi, pa su postojala imena kao što su Burilo, Buronja, Burša itd. a otuda i prezimena kao što su Burilović, Buronjić, Bursać, Burić ...
U knjizi Petra Rađenovića "Unac" navedeno je da je su postojala 4 brata Momčilo, Bursa, Vranješ i još jedan i da od njih potiču Momčilovići, Zeljkovići i Bursaći. Dakle, prezime Bursać je nastalo od ličnog imena Bursa ili Burša, pa je dodavanjem ć nastalo prezime.

Да ли си чула, надасве информисана персоно која си овде дошла да нас неуке едукујеш, за то да се презиме Бурсаћ изводи од бурсе или бурзе, трговачке торбе направљене од одране овчије коже, или је то ипак некако промакло твом оштром и веома непристрасном оку (пошто смо ми овде врло пристрасни, антисрпски и проватиканско-албански настројени)?

Хм, Бурмаз би се дакле састојало од две словенске речи, буре (ветра) и маз (мазати), дакле бура која се маже (на хлеб)? Или је ту ипак у питању неко намазано буре, име дато детету које је при рођењу било тамније пути и широко као буренце, па су му од милоште дали име Бурмаз? Хм, заиста, велика мистерија, можеш ли ми помоћи у њеном одгонетању?

Пише:
потомак херцеговачких влаха, сарадника отоманских окупатора и издајника правих R1a Срба... ;)
« Последња измена: Јун 11, 2017, 10:47:18 пре подне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Бурмази
« Одговор #89 послато: Јун 11, 2017, 10:36:33 пре подне »
Бурмаз-паштета коју чобани носе за ужину кад пуше јак сјеверни вјетар!

Ван мреже edukator

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Бурмази
« Одговор #90 послато: Јун 11, 2017, 02:57:43 поподне »
Да ли си чула, надасве информисана персоно која си овде дошла да нас неуке едукујеш, за то да се презиме Бурсаћ изводи од бурсе или бурзе, трговачке торбе направљене од одране овчије коже, или је то ипак некако промакло твом оштром и веома непристрасном оку (пошто смо ми овде врло пристрасни, антисрпски и проватиканско-албански настројени)?

Etimologija prezimena Bursać je već objašnjena u mom prethodnom postu. Postoje i drugačija tumačenja, ali ona očito nisu tačna.

Цитат
Хм, Бурмаз би се дакле састојало од две словенске речи, буре (ветра) и маз (мазати), дакле бура која се маже (на хлеб)? Или је ту ипак у питању неко намазано буре, име дато детету које је при рођењу било тамније пути и широко као буренце, па су му од милоште дали име Бурмаз?

Etimologija prezimena Burmaz mi nije poznata, pa mogu samo nagađati, kao što nagađaju i oni koji su pronalazili albanske korene tog prezimena. Jedino što mi je padalo na um je delimična sličnost sa prezimenom ukrajinskog slikara Aleksandra Bogomazova.
« Последња измена: Јун 11, 2017, 03:04:20 поподне Amicus »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Бурмази
« Одговор #91 послато: Јун 11, 2017, 03:00:03 поподне »
Etimologija prezimena Bursać je već objašnjena u mom prethodnom postu. Postoje i drugačija tumačenja, ali ona očito nisu tačna.

Etimologija prezimena Burmaz mi nije poznata, pa mogu samo nagađati, kao što nagađaju i oni koji su pronalazili albanske korene tog prezimena. Jedino što mi je padalo na um je delimična sličnost sa prezimenom ukrajinskog slikara Aleksandra Bogomazova.

По чему етимологија за Бурсаће од бурсе/бурзе није тачна? Зато што си ти тако рекао/ла, или има неки смисленији разлог?
« Последња измена: Јун 11, 2017, 03:04:55 поподне Amicus »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Бурмази
« Одговор #92 послато: Јун 11, 2017, 03:05:55 поподне »
Без вређања, молим.



Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Бурмази
« Одговор #93 послато: Јун 11, 2017, 03:33:45 поподне »
Etimologija prezimena Bursać je već objašnjena u mom prethodnom postu. Postoje i drugačija tumačenja, ali ona očito nisu tačna.

Etimologija prezimena Burmaz mi nije poznata, pa mogu samo nagađati, kao što nagađaju i oni koji su pronalazili albanske korene tog prezimena. Jedino što mi je padalo na um je delimična sličnost sa prezimenom ukrajinskog slikara Aleksandra Bogomazova.
Бурмаз је лично име по ком је једна сточарска групација добила име. Код Бурмаза се та дифернцијација племена гдје нови огранак добива име по вођи и касније наставили. Дио Бурмаза које је водио Ненко Крајсалић назвали су се Ненковци, а онај дио који је водио Глеђ Висловић називан је Глеђевцима.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Бурмази
« Одговор #94 послато: Јун 13, 2017, 11:00:24 пре подне »
По чему етимологија за Бурсаће од бурсе/бурзе није тачна? Зато што си ти тако рекао/ла, или има неки смисленији разлог?

« Последња измена: Август 07, 2018, 12:22:04 поподне НиколаВук »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Бурмази
« Одговор #95 послато: Јун 13, 2017, 02:42:31 поподне »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Лука 992

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Бурмази
« Одговор #96 послато: Фебруар 06, 2018, 11:29:17 поподне »
...добро вече,

Мало сам окаснио за ову тему...али сам већину постова прочитао...с почетка пажљиво...мислећи да обећава...а касније са огромним прескоцима...јер више није обећавала...из крајње личних разлога и радозналости молио бих све учеснике теме ако имају нека нова сазнања на задату тему да је поново оживимо...хвала најлепше...срдачан поздрав

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Бурмази
« Одговор #97 послато: Август 06, 2018, 05:20:32 поподне »
Ови Бурмази на које ти мислиш су разгранат род који слави св. Алимпија у Западној Србији,а припада роду А11460. Они заиста јесу по предању поријеклом из Црне Горе (негдје се помиње Плав, негдје Морача). Матица им је село Дуб код Бајине Баште, одатле су се расељавали по свој западној Србији. Међутим, досад у Црној Гори нисмо наишли на ову хаплогрупу.

С обзиром да су Бурмази у Дубу, преко 250 година (сад већ 300), не знам колико може бити поуздано њихово предање о поријеклу из Црне Горе. Међутим, не бих искључио да се не појави негдје убудуће тај хаплотип и у Црној гори.

 Вјероватно није толико поуздано (што се тиче времена) јер јавља се Бурмаз форма, (једном и као лично име) код Ужица, нпр. код Чајетине у 16. вијеку што је само 20-так километара јужно од Дуба, то мени указује да је њихово присуство ипак старије од 300 г. Но обзиром да су Аксићи из Севца, и на ова јављања по свему судећи родовског имена Бурмаз 1485. изгледа да је матица у или у близини Метохије. Ради се о гранама одвојеним по СТР вриједностима, тако да док за Бурсаће изгледа извјесном веза са Брсјацима, за Бурмазовиће је могуће и постојање и непостојање такве везе.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Бурмази
« Одговор #98 послато: Август 06, 2018, 06:09:59 поподне »
Нисам видио резултате, неко ми је споменуо неки могући A11460.

 Да, међутим, у дефтеру Скадарског санџака из 1485. код особа српских имена се јавља у 4 наврата друго име Бурмаз а никада као лично име саме особе, што је знак родовског имена. Оно је преведено као Бурмар, али као што је и један аутор рекао, без дијакритичких тачака сигурно се ради о форми Бурмаз обзиром да се гласови р и з пишу истим словом.

 У том случају херцеговачки Бурмази онда вјероватно немају везе са овима, али код Бурмазовића A11460 се спомиње предање о доласку са југа (мислим Плав).

 Локације јављања форме Бурмаз су "Рјенича" код Пећи, Шошани код Тропоје, и "Ивража Гренчи", нахија Бјелопавлићи.
За херцеговачке влахе Бурмазе имамо прилично поуздане историјске изворе да су до 1357. године живјели у вишим дјеловима Жупе Дубровачке и да су тада протјерани од стране Дубровчана пошто им је њихову територији предао цар Урош Нејаки. У каснијим временима јављају се као најбројнији доњевлашки род који обитава на ширем подручју Требиња Љубиња и Стоца.
« Последња измена: Август 06, 2018, 08:11:04 поподне Број 1 »

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Бурмази
« Одговор #99 послато: Август 06, 2018, 07:30:15 поподне »
За херцеговачке влахе Бурмазе имамо прилично поуздане историјске изворе да су до 1357. године живјели у вишим дјеловима Жупе Дубровачке и да су тада протјерани од стране Дубровчана пошто им је њихову територији предао цар Уруш Нејаки. У каснијим временима јављају се као најбројнији доњевлашки род који обитава на ширем подручју Требиња Љубиња и Стоца.

 Спомињао сам евентуалну даљу везу херцеговачких Бурмаза, али генетски веза са Бурмазовићима изгледа да не постоји.

 Но, предак (или оснивач катуна) херцеговачких влаха Бурмаза је изгледа био Арбанас:
Bogdan filius Ghini de Brumas - Div. Canc. 6, fol. 150 23 VIII 1321
Ghin filius de Brumas - Div. Canc. 6, fol. 187  14 II 1322

 Не само што се звао Бурмаз већ је и имао сина Гина/Ђина.

 Само што сам нашао навод Чремошника да је Dragoslauus Bogdani Blacus, 14 . X 1283 био његов праунук, да ли онда ово значи да је Бурмаз живио доста раније почетком 13. вијека. Ово могуће да је грешка.

 Нисам сигуран у каквом односу стоје катунари Бурмаза са Богданом сином Гина сина Бурмаза. Али Ghini de Brumas је одредница да је Гин припадао катуну Бурмаза.