Аутор Тема: Бошковићи-Врховине-Уб-крсна слава Свети Јован Крститељ  (Прочитано 1517 пута)

Ван мреже Бошковић78

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Бошковићи-Врховине-Уб-крсна слава Свети Јован Крститељ
« послато: Фебруар 27, 2018, 02:59:09 поподне »
Помаже Бог!
Зовем се Драган и живим у селу Врховине, општина Уб. Моја крсна слава је Свети Јован Крститељ, као и свих Бошковића у селу. Подељени смо на три гране и вероватно смо сви у сродству.
У књизи "Антропологија ваљевске Тамнаве" од Љ.Павловића (1912.год), у мом селу се не спомиње фамилија Бошковић. 
Покушао сам пронаћи нешто конкретније у црквеним књигама у цркви у Степању и другој мени доступној литератури, али нисам успео.
На месном гробљу постоји споменик Митру Бошковићу из 1880.год. (нису сви Бошковићи сахрањивани на истој локацији на гробљу, тако да вероватно има још споменика из друге половине 19. века).
Значила би ми било каква информација везана за моје/наше порекло.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Бошковићи-Врховине-Уб-крсна слава Свети Јован Крститељ
« Одговор #1 послато: Фебруар 27, 2018, 06:44:55 поподне »
Провери да нема случајно Бошковића у околним селима са истом славом

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Бошковићи-Врховине-Уб-крсна слава Свети Јован Крститељ
« Одговор #2 послато: Фебруар 27, 2018, 10:09:03 поподне »
Најпре, пробајте од старијих да сазнате које вам је било старо презиме или родовски надимак. Колико сам видео текст Љубе Павловића, у вашем селу има још неколико презимена са славом Св. Јован. Могуће да су Бошковићи настали од нпр. Бирманаца, Живковића, Мијаиловића итд.

Други траг су матичне књиге. Питајте пароха да ли у локалној цркви има шта од књига из 19. века. Ако нема, онда једино да одете до регионалног архива (мислим у Ваљеву).

Ван мреже Бошковић78

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Бошковићи-Врховине-Уб-крсна слава Свети Јован Крститељ
« Одговор #3 послато: Фебруар 28, 2018, 09:28:39 пре подне »
У околним селима нема Бошковића. Мој деда има 86 година и он ми је доста тога испричао, али није довољно. У селу има још пар старијих људи његове генерације. Један од њих каже за једну породицу Бошковића да су се доселили са Косова и да су променили презиме, али не зна ништа прецизније. За то мој деда није чуо. Деда је сачувао пар тапија из периода од 1880. до 1911., као и других докумената где се види да је домаћинство Љубомира Бошковића, за то време било добростијеће. У локалној цркви су уништене или оштећене књиге из 19.века. Нашао сам у некој литератури пописе становништва у селу у другој половини 19.века и тамо се спомињу две-три куће Бошковића. Није баш најјасније написано јер су табеле пуне скраћеница. Али опет, не спомиње се Љубомир. Не могу да "сложим коцкице". У тим пописима помињу и остале фамилије (Бирманци, Мијаиловићи,...).
За архив ми треба времена, пошто радим у Београду тешко ми је да се организујем (до душе, има ту и моје лењости :) ). То ми је најсигурнија опција, ако не добијем од некога информацију. Пре 15-ак година професор Дунић ми је рекао да су се моји Бошковићи доселили са простора између Орје Луке и Даниловграда. Не знам одакле му та информација. Ти Бошковићи не славе Св.Јована и због тога сумњам на тачност информације, мада је не искључујем.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Бошковићи-Врховине-Уб-крсна слава Свети Јован Крститељ
« Одговор #4 послато: Фебруар 28, 2018, 12:35:18 поподне »
У околним селима нема Бошковића. Мој деда има 86 година и он ми је доста тога испричао, али није довољно. У селу има још пар старијих људи његове генерације. Један од њих каже за једну породицу Бошковића да су се доселили са Косова и да су променили презиме, али не зна ништа прецизније. За то мој деда није чуо. Деда је сачувао пар тапија из периода од 1880. до 1911., као и других докумената где се види да је домаћинство Љубомира Бошковића, за то време било добростијеће. У локалној цркви су уништене или оштећене књиге из 19.века. Нашао сам у некој литератури пописе становништва у селу у другој половини 19.века и тамо се спомињу две-три куће Бошковића. Није баш најјасније написано јер су табеле пуне скраћеница. Али опет, не спомиње се Љубомир. Не могу да "сложим коцкице". У тим пописима помињу и остале фамилије (Бирманци, Мијаиловићи,...).
За архив ми треба времена, пошто радим у Београду тешко ми је да се организујем (до душе, има ту и моје лењости :) ). То ми је најсигурнија опција, ако не добијем од некога информацију. Пре 15-ак година професор Дунић ми је рекао да су се моји Бошковићи доселили са простора између Орје Луке и Даниловграда. Не знам одакле му та информација. Ти Бошковићи не славе Св.Јована и због тога сумњам на тачност информације, мада је не искључујем.

У Београдском архиву имате попис становништва из 1863. сачуван у целини. Ако ништа друго, помогло би вам да откријете с ким је тада живео Љубомир, као и још имена уколико радите родослов.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Бошковићи-Врховине-Уб-крсна слава Свети Јован Крститељ
« Одговор #5 послато: Фебруар 28, 2018, 12:37:46 поподне »
Што се тиче славе, она се ретко мењала, осим у случају доласка на женино имање, тј. призећивања. Мада, ни то није било правило у неким срединама.

Ван мреже Бошковић78

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Бошковићи-Врховине-Уб-крсна слава Свети Јован Крститељ
« Одговор #6 послато: Фебруар 28, 2018, 10:20:30 поподне »
У попису из 1834. у Врховинама је била једна кућа Бошковића. А у попису из 1862/63 биле су две. По именима се не могу повезати информације из ова два пописа...