ДНК порекло > ГГ Разно

Југ и исток Србије и ДНК тестирања

(1/5) > >>

Неродимац:
Наравно Југ Србије је опет заказао са тестирањем. Имам случајева где новац није проблем већ свест и страх, то видим само код наших Јужњака, осим појединаца наравно. Надам се да ће у будућности бити боље.

Христифор:
Чега се тачно боје, да ће испасти генетски Бугари или Турци? Слушамо ту причу откад су кренула тестирања и никада неће бити јасно у чему је заиста ствар.

Глигорија:

--- Цитат: Неродимац  Јануар 30, 2023, 02:45:11 поподне ---Наравно Југ Србије је опет заказао са тестирањем. Имам случајева где новац није проблем већ свест и страх, то видим само код наших Јужњака, осим појединаца наравно. Надам се да ће у будућности бити боље.

--- Крај цитата ---

 Ма југ, бар овај мој завичај, Лужничко Заплање је опустео, нема ко да се тестира, није у питању ово што сте навели. Једноставно, по попису из 1879-80г у 28 села Лужничког Заплања живело је око 19.700 становника....од тога тада је било 59 писмених, значи свештеници и учитељи.....Сада не верујем да у тим селима, ако искључимо Бабушницу као центар ка коме гравитирају живи 1000-1500 људи и то махом старих....све се то раселило. Кад погледам Мезграју тамо су све старци или они који долазе преко лета.Раселило се то у Пожаревац, Пирот, Крагујевац, Злот, Ниш, Параћин, Ћуприја, Аранђеловац......

Неродимац:

--- Цитат: Христифор  Јануар 30, 2023, 03:01:03 поподне ---Чега се тачно боје, да ће испасти генетски Бугари или Турци? Слушамо ту причу откад су кренула тестирања и никада неће бити јасно у чему је заиста ствар.

--- Крај цитата ---

На жалост не, јер дотле нису ни стигли. Тотално не познавање, тотална неизантересованост за историју и бацања пара у нешто што им не треба и поред тога страх да ће неко да им узме "ДНК" и утицај ових назовимо аутохтонистима који су све само то нису. Надам се да ће потретање наших видео садржаја мало покренути ту масу. Поред мене који заступам Српски ДНК пројекат не знам да ли још неко то ради од Јагодине па до Македоније и Бугарске па је и то проблем јер људима треба неко ко ће им објаснити о чему се ради. Ја бих волео ако има људи из Лесковца, Врања, Пирота, Ниша, Прокупља, Куршумлије и осталих места у Јужној Србији, наравно рачинајући и Косово и Метохију (конкретно јужно од Ибра, пошто нам је ту наш Милош) да се спојимо и да покушамо заједно да делујемо или на крају крајева и да се виђамо, и будемо на неки начин одељење СДП на Југу или како год. Имам неке планове и у вези тога али ми финансије не дозвољавају да тако нешто покренем или урадим. Видећемо, али свакао ако будем у могућности известићу чланове моје идеје па ако то буде корисно за Друштво можемо да тако радимо. У сваком случају овај део Србије је потпуно одсечен било каквим познавањем рада нашег Друштва и да нису биле она бесплатна тестирања које је организовало наше Друштво били би тотално у мраку.

Небојша:

--- Цитат: Неродимац  Јануар 30, 2023, 02:45:11 поподне ---Наравно Југ Србије је опет заказао са тестирањем. Имам случајева где новац није проблем већ свест и страх, то видим само код наших Јужњака, осим појединаца наравно. Надам се да ће у будућности бити боље.

--- Крај цитата ---

Не знам да ли је у питању страх, или је у питању веровање у теорије о најстаријем пореклу, па тест као такав може нарушити ту идилу. Дакле теорија завере, што се опет може протумачити као нека врста страха.

Иначе ми се чини да су Срби из тих области склонији веровању у такве приче. Не знам да ли је неко правио паралелу динарски Срби vs Срби са југа, када је су теорије о најстаријем пореклу Срба у питању. Рекао бих да за нијансу претежу ови други.

Још једна ствар коју не смемо занемарити, много је живља усмена традиција о пореклу код динарских Срба, а то је свакако један од разлога за већу заинтересованост и за овакве тестове.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију