ДНК порекло > МтДНК

Населеђивање преко мт-ДНК

(1/6) > >>

ДушанВучко:

--- Цитат: milpan  Мај 11, 2020, 09:58:00 поподне ---Испадох H2a1c
По женској линији ништа даље од правне не знам - била је девојачко Плакаловић из околине Сарајева.

--- Крај цитата ---
То претпостављам да мање значи, јер твој деда по мајци има свој Y хромозом,а твоја мајка има тај X хромозом који је наследила од своје мајке, итд...тако да та линија се тешко прати по родословима (можда свега пар колена уназад по женској линији ко има податке)... може више да се прати нека даља прошлост и подручје, тј заступљеност те гране уопште на неком подручју

Панић:

--- Цитат: ДушанВучко  Мај 12, 2020, 12:12:59 пре подне ---То претпостављам да мање значи, јер је грана Плакаловића Y грана од твог деде по мајци, а X хромозом иде само по женској линији...тако да та линија се тешко прати по родословима (можда свега пар колена уназад по женској линији ко има податке)... може више да се прати нека даља прошлост и подручје, тј заступљеност те гране уопште на неком подручју

--- Крај цитата ---

Тако је, навео сам то презиме пре свега да би се некако лоцирала та породица "географски" и "историјски", јер другачије не могу :)

ДушанВучко:

--- Цитат: milpan  Мај 12, 2020, 12:18:58 пре подне ---Тако је, навео сам то презиме пре свега да би се некако лоцирала та породица "географски" и "историјски", јер другачије не могу :)

--- Крај цитата ---
Тешко се то прати више од пар генерација...напр., ја знам најдаље по женској линији уназад до моје прабабе (са девојачким презименима: сестра Вучковић (Лучиндан)...мајка Савић (Јовањдан) Трнава код Тополе...баба Топаловић (Мратиндан) село Чумић... прабаба Николић (Лучиндан) село Овсиште код Тополе...даље не знам)

Панић:

--- Цитат: ДушанВучко  Мај 12, 2020, 12:22:49 пре подне ---Тешко се то прати више од пар генерација...напр., ја знам најдаље по женској линији уназад до моје прабабе (са девојачким презименима: сестра Вучковић (Лучиндан), мајка Савић (Јовањдан), баба Топаловић (Мратиндан), прабаба Николић (Лучиндан)...даље не знам)

--- Крај цитата ---
По једној споредној линији бих могао да истерам женске претке скоро до 18. века са све презименима, али код ове митохондријалне линије слабо.

Ojler:

--- Цитат: ДушанВучко  Мај 12, 2020, 12:12:59 пре подне ---То претпостављам да мање значи, јер твој деда по мајци има свој Y хромозом,а твоја мајка има тај X хромозом који је наследила од своје мајке, итд...

--- Крај цитата ---

mtDNA филогенетско стабло нема везе са X хромозомом већ са SNP мутацијама на митохондријалној ДНК. Х хромозом који деца наслеђују од мајке (било син, било ћерка), није копија једног од мајчина два X хромозома, већ представља јединствену мешавину два Х хромозома коју је она наследила од својих родитеља. Мајка деци предаје само 50% свог X-ДНК материјала у коме су заступљени делови X хромозома које је добила од својих родитеља, али не у равномерном односу, већ у некој случајној пропорцији.

Са друге стране, X хромозом који ћерка добија од оца је идентична копија X хромозома који поседује отац, на исти начин на који је то случај са Y хромозомом који отац преноси на сина. Ако мушкарац има само мушко потомство, X-ДНК гени које је такав човек добио кроз X хромозом од своје мајке ту заувек нестају. 

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију