Аутор Тема: Генетичка слика Старе Херцеговине  (Прочитано 100761 пута)

Ван мреже Гргур

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
  • R1a-Z280>L366
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #180 послато: Април 14, 2016, 10:28:57 поподне »
Мислим да сам код Дедијера прочитао да су далеким пореклом из Поповог Поља као и Николићи.Али да се вратим на тему - предлажем и Зимоњиће поред Шупљеглава.Зимоњићи би требало да су огранак Кнежевића,као што сам и сам.

Ван мреже edukator

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #181 послато: Септембар 05, 2016, 09:45:48 пре подне »
Николићи су средњевековна хумска властела,потомци великог жупана Николе,праунука хумског кнеза Мирослава,брата Стефана Немање.Након пада Херцеговине,одлазе у Трешњево у Цуцама.Након неког времена у овом пограничном месту у ком Цуце нису хтели да живе, враћају се у Херцеговину али под другим презименима :Кнежевић,Дамјановић,Серден и Шупљеглав.Славе други дан Духова.Прва два презимена су честа и код Срба и Хрвата,док за презиме Шупљеглав због специфичности и ретке славе верујем да постоји само ово једно братство за које сам уверен да је кључ за решење днк Немањића.У телефонском именику видим да их има и у БГ.

Molim izvor za ovo. Kod Milićevića ("Hercegovačka prezimena") za Kneževiće piše nešto slično, ali mi liči na romantizovanu porodičnu legendu. Inače, ovde ima neki Knežević iz Gacka, testiran kao R1a: https://www.familytreedna.com/public/dinaric_alps_dna/default.aspx?section=yresults

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #182 послато: Септембар 05, 2016, 11:06:30 пре подне »
Molim izvor za ovo. Kod Milićevića ("Hercegovačka prezimena") za Kneževiće piše nešto slično, ali mi liči na romantizovanu porodičnu legendu. Inače, ovde ima neki Knežević iz Gacka, testiran kao R1a: https://www.familytreedna.com/public/dinaric_alps_dna/default.aspx?section=yresults

Уписао је на ФТДНА Кнеза Арсена Кнежевића као најстаријег познатог претка. У табели нашег пројекта не постоји Кнежевић Р1а, али постоји Миливојевић (Гргуревци/С.Митровица/СРБ) са идентичичним хаплотипом. Вероватно се ради о истој особи, а родом је из Гацка.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #183 послато: Децембар 18, 2016, 11:26:37 поподне »
Поменух већ на теми "Крајишки Срби - генетика" генетску слику Старе Херцеговине. Није превелики узорак, свега 56 људи (Срби) са простора данашње и ЦГ Херцеговине.

- I2a Динарик (S=Динарик Север)
- I1 (P109)
- E1b
- R1a (Z=Z280, M=M458)
- R1b
- N1a
- J2b (M205)
- J2a (M92)
- J1c



I2a - 15
E1b - 12
R1a - 8
N1a - 6
I1 - 5
J2b - 4
J2a - 3
J1 - 2
R1b -1

Треба напоменути да добар део E1b (Орловићи убедљиво најзаступљенији род) води порекло са простора Старе ЦГ. Исто се може рећи и за J2a, а Зековић R1a из Ускока је, према предању, са истока ЦГ (Кучи). Остали, мање-више, углавном воде порекло са простора Старе Херцеговине.

Биће интересантно видети резултате из Херцеговине. Ако је судити по овим резултатима, али и тестираним породицама, треба очекивати значајно присуство I2a, E1b, R1a и I1.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #184 послато: Децембар 18, 2016, 11:28:40 поподне »
Извор: Српски днк пројекат :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #185 послато: Децембар 18, 2016, 11:54:49 поподне »
Хтедох да упоредим генетску слику Херцеговине са генетском сликом Крајине. Чини се да се исте хаплогрупе јављају на обе стране, додуше однос снага је нешто другачији.

Највише одступања има код R1a. Осим слабије заступљености него код Крајишких Срба приметно је, бар на основу резултата из днк пројекта, да се у Крајини у великом броју јавља подграна Z280 карпатско-далматински кластер и M458, док су у Херцеговини присутни Z280 Шаренци и Аврамијевштаци, уз нешто M458.

С обзиром на присуство у Херцеговини, чуди што се до сада Шаренци и Аврамијевштаци нису појавили у Крајини. Можда ће се ситуација временом изменити, или је у ипак питању неки изузетак од "правила"?

Ван мреже Mr. J

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 147
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #186 послато: Децембар 19, 2016, 03:37:47 пре подне »
Поменух већ на теми "Крајишки Срби - генетика" генетску слику Старе Херцеговине. Није превелики узорак, свега 56 људи (Срби) са простора данашње и ЦГ Херцеговине.

- I2a Динарик (S=Динарик Север)
- I1 (P109)
- E1b
- R1a (Z=Z280, M=M458)
- R1b
- N1a
- J2b (M205)
- J2a (M92)
- J1c



I2a - 15
E1b - 12
R1a - 8
N1a - 6
I1 - 5
J2b - 4
J2a - 3
J1 - 2
R1b -1

Треба напоменути да добар део E1b (Орловићи убедљиво најзаступљенији род) води порекло са простора Старе ЦГ. Исто се може рећи и за J2a, а Зековић R1a из Ускока је, према предању, са истока ЦГ (Кучи). Остали, мање-више, углавном воде порекло са простора Старе Херцеговине.

Биће интересантно видети резултате из Херцеговине. Ако је судити по овим резултатима, али и тестираним породицама, треба очекивати значајно присуство I2a, E1b, R1a и I1.

It is interesting to note that so far there are three members of the Pješivci tribe that have tested and all three of them belong to Y-DNA haplogroup J2a-M92 which you already know. Two of them belong to the Perunović brotherhood from Drenovštica and one of them is a Perović from Stubica. According to their 67 marker haplotype results they are all related. These Pješivci tribesmen are also more distantly related to a man with the surname Samardžić who's paternal line comes from Krivošije. This Samardžić man also claims to descend from the Orlović clan/family in the paternal line.


Занимљиво је напоменути да до сада постоје три припадника пјешивци племена која су тестирана и сва тројица припада И ДНК Хаплогроуп Ј2а-М92 која већ знаш. Две од њих припада Перуновић братство из Дреновштице а један од њих је Перовић је из Стубици. Према њиховим 67 маркера Хаплотипе резултатима су сви повезани. Ове пјешивци племена су такође више далеки односи на човека са презименом Самарџић, који је по оцу линија долази из Кривосијама. Овај Самарџић, човек такође тврди да се спусте са Орловић цлан / породици у очевог линији.

Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #187 послато: Децембар 31, 2016, 01:17:33 поподне »
Коначно сам пронашао деретићевско повезивање илирских племена са српским презименима :) Ево списка:

Деуре, Деурићи (Deura), Дерете, Деретићи (Deretini), Дермастије (Deraemistae), Диндари (Dindari), Глиндићи / Глинтићи (Glinditiones), Сјеклоће (Siculotae), Варде(Vardaei), Денде (Denda), Шешељи (Sasaei), Шепаровићи (Separi?), Керуми / Геруми или Ћеранићи (Cerauni?), Секул[ов]ићи (Siculi), Рудињани (Rudini), Грабари / Грабљани / Грабовци (Grabaei), Колендићи (les Colentins), Буни / Буњевци (les Bunes)

Ван мреже spahibija

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 153
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #188 послато: Јануар 15, 2017, 11:56:35 поподне »
Radoši slave Svetog Savu, kao i njihove komšije Dutine. Tu se javlja problem. Dutina ima u bilećkom kraju, jedni slave Šćepandan a drugi Nikoljdan, a ovi naši ljubinjski Svetog Savu. Ljetos smo u jednom starom zapuštenom groblju pronašli spomenik popa Damjana Dutine koji je umro 1800-te.
[Радош из Опличића, старином из Крушева код Стоца слави Светог Јована. И ови Спаићи нису из Роваца него из Ровина, из Цуца. Ту је Козић направио грешку кад је уписивао предање.]

Ван мреже spahibija

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 153
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #189 послато: Јануар 16, 2017, 12:00:13 пре подне »
Не знам, само сам навео шта каже Милићевић. По њему, славе Светог Николу.
Радоши из Крушева код Стоца славе Светог Јована.

Ван мреже spahibija

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 153
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #190 послато: Јануар 16, 2017, 12:09:42 пре подне »
За ову породицу би ми било веома занимљиво да сазнам хаплотип, али претпостављам да се највероватније радио о неком стариначком роду које се иселило из Роваца. У веома великом проценту исељени Никшићи су углавном чували своју славу св. Лука.
Они нису из Роваца. То је Козић направио грешку у својој књизи. Они су из Ровина, из Цуца. И према Ердељановићу и према Лубурићу требали би бити од Бандића, што значи Орловићи. Раније су се презивали Спахићи.

Ван мреже spahibija

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 153
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #191 послато: Јануар 16, 2017, 12:23:00 пре подне »
Ima ih i okolini Mostara, a što se Nikolića humski tiče i neki katolički Rodovi u Popovu pripovjedaju da su od njih, na primjer Matići iz sela Dubljana. Ja sam po internetu nalazio urnebesne konstrukcije tipa da Nemanjići potiču ud moje porodice, tj Likića iz Ljubinja. Tipa Likići su potomci Likinija a neki Ljubomir Likić je prađed Stefana Nemanje.
Ако ћемо вјеровати Божидару Кљајевићу ми већ имамо хаплотип Немањића. Он је нашао да су мушки потомци Немањића Зуровци, а њихов хаплотип је Е1б1б1.
http://hercegovci.rs/potomci_nemanjica.php

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #192 послато: Јануар 16, 2017, 08:11:05 пре подне »
Ако ћемо вјеровати Божидару Кљајевићу ми већ имамо хаплотип Немањића. Он је нашао да су мушки потомци Немањића Зуровци, а њихов хаплотип је Е1б1б1.
http://hercegovci.rs/potomci_nemanjica.php
Kљајевић је начитан али се све то код њега углавном ослања искључиво на предања, тако да треба са доста резерве узимати те његове закључке.

Ван мреже spahibija

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 153
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #193 послато: Јануар 16, 2017, 09:41:53 пре подне »
Kљајевић је начитан али се све то код њега углавном ослања искључиво на предања, тако да треба са доста резерве узимати те његове закључке.
Наравно. Исто као и Ашкраба. Свашта ту има, разних информација, при чему сваку треба провјерити. Али обојица наводе да се проучавањем породица баве преко 30 година, тако да са те стране то би се требало уважити. А опет имају доста контрадикторних података. Рецимо мени су за поријекло мог презимена рекли различито. А ја опет мислим да је сасвим трећа опција мог даљег поријекла. Када би неко имао времена ваљало би узети њихове радове и резултате днк истраживања да се направи нека анализа колико су тачни подаци, а колико не. Да се види колико су озбиљни истраживачи. Доста тога би требао ријешити резултати херцеговачког тестирања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #194 послато: Јануар 16, 2017, 10:58:30 пре подне »
Наравно. Исто као и Ашкраба. Свашта ту има, разних информација, при чему сваку треба провјерити. Али обојица наводе да се проучавањем породица баве преко 30 година, тако да са те стране то би се требало уважити. А опет имају доста контрадикторних података. Рецимо мени су за поријекло мог презимена рекли различито. А ја опет мислим да је сасвим трећа опција мог даљег поријекла. Када би неко имао времена ваљало би узети њихове радове и резултате днк истраживања да се направи нека анализа колико су тачни подаци, а колико не. Да се види колико су озбиљни истраживачи. Доста тога би требао ријешити резултати херцеговачког тестирања.

Свачији рад и труд треба поштовати. Ашкраба и Кљајевић су углавном ствари повезивали на основу доступне литературе, а има ту и мало слободних закључака.

Прочитао сам више њихових радова (највише су се позабавили пореклом породица са простора Херцеговине и ЦГ) и мислим да се на основу тренутних генетских резултата може констатовати да већина тих закључака једноставно не стоји.

То није ништа необично, с обзиром да је јако тешко испратити порекло неке породице на овим просторима. Данас зато постоји генетика која, у комбинацији са предањима и историјским изворима, умногоме олакшава овај посао.



Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #195 послато: Јануар 16, 2017, 11:29:38 пре подне »
Небојша,
потпуно си у праву и ја исто имам такво мишљење.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #196 послато: Јануар 16, 2017, 12:35:50 поподне »
Мени је довољно кад видим неке закључке као нпр. када неке породице са презименом Кљајић везује за морачке Кљајиће само на основу тога што можда ти имају предање да су пореклом из Црне Горе, или кад нпр. своје Кљајевиће повезује са Кљајићима из Мораче, а ''Кљајо'' је могао бити свако ко је у то време имао неку телесну ману везану за деформитет руке. То би било исто као када би све оне са презименима Топаловић, Белић, Ћоровић, Брковић повезивали да су истог порекла.

Ван мреже spahibija

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 153
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #197 послато: Јануар 16, 2017, 12:59:05 поподне »
Мени је довољно кад видим неке закључке као нпр. када неке породице са презименом Кљајић везује за морачке Кљајиће само на основу тога што можда ти имају предање да су пореклом из Црне Горе, или кад нпр. своје Кљајевиће повезује са Кљајићима из Мораче, а ''Кљајо'' је могао бити свако ко је у то време имао неку телесну ману везану за деформитет руке. То би било исто као када би све оне са презименима Топаловић, Белић, Ћоровић, Брковић повезивали да су истог порекла.
Слажем се у потпуности. Управо због тога човјек изгуби повјерење и како онда разлучити оне корисне информације које наводи и које би могле бити тачне од ових нетачних. Управо због тих произвољних закључивања и нагађања човјек изгуби кредибилитет. Моје Спахиће је доводио везу са муслиманима Јакуповићима из Подгорице, а кад сам га питао за извор, да ли то игдје пише наводио ми је неко дјело гдје се то не спомиње. Наравно да ја прихватам истину ма каква била само мора бити поткријепљена неким писаним доказима. Рецимо Спахићи муслимани из Гацка су од Јакуповића из Подгорице, који са великом сигурношћу могу да кажем немају никакве везе са Србима Спахићима. И он је тако повезао ствари за моје Спахиће, површно и аматерски. Тако је слично и код Ашкрабе. Он ме је повезао са Петричићима. Осим код њега нигдје то више нисам нашао.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #198 послато: Јануар 16, 2017, 01:14:52 поподне »
Ако ћемо вјеровати Божидару Кљајевићу ми већ имамо хаплотип Немањића. Он је нашао да су мушки потомци Немањића Зуровци, а њихов хаплотип је Е1б1б1.

Да, само што то за себе тврде и још неки родови који нису Е1б.

Оно што је мени интригантно, је прича Божидара Вукчевића, према којој су Орловићи (а с њима и Вукчевићи, као сродници по мушкој линији) потомци Станислава Немањића:

http://porekloorlovica.blogspot.rs/2007/04/bozo-vukcevic-o-orlovicima.html
http://www.montenet.org/2002/bozo.html

А за Орловиће основано претпостављамо да су Е1б.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #199 послато: Јануар 16, 2017, 01:40:28 поподне »
Слажем се у потпуности. Управо због тога човјек изгуби повјерење и како онда разлучити оне корисне информације које наводи и које би могле бити тачне од ових нетачних. Управо због тих произвољних закључивања и нагађања човјек изгуби кредибилитет. Моје Спахиће је доводио везу са муслиманима Јакуповићима из Подгорице, а кад сам га питао за извор, да ли то игдје пише наводио ми је неко дјело гдје се то не спомиње. Наравно да ја прихватам истину ма каква била само мора бити поткријепљена неким писаним доказима. Рецимо Спахићи муслимани из Гацка су од Јакуповића из Подгорице, који са великом сигурношћу могу да кажем немају никакве везе са Србима Спахићима. И он је тако повезао ствари за моје Спахиће, површно и аматерски. Тако је слично и код Ашкрабе. Он ме је повезао са Петричићима. Осим код њега нигдје то више нисам нашао.

Имао сам искуства, има их још попут Ашкрабе и Кљајевића. Заједничке карактеристике су им, чини ми се:
1. Повезивање неповезивих фамилија само на основу истог или сличног презимена, на основу неких топонима, славе исл.
2. Одбијање да се осавремене ДНК-генеалогијом. За неке знам да су "категорички" против ДНК тестирања.
3. Некритичко прихватање породичних предања нпр. о пореклу од разноразног племства исл.