Аутор Тема: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a  (Прочитано 17403 пута)

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #20 послато: Мај 15, 2019, 08:42:07 пре подне »
Dobro jutro,

Po informacijama od sinoć moja haplogrupa pripada ovom rodu.
Moji Radojičić/Stakići su iz Savkovića, Ljubovija i slave Sv. Jovana, stara preslava je Mala gospojina  kao i tom Petroviću.

Postoji nekoliko izvora da smo poreklom iz Crne Gore, iz Cuca pa preko Pive stigli do Podrinja.

Moguće da je umesto Cuca bila ova okolina Cetinja i da

U popisu 1863. moj direktan predak se popisao kao Petrović.
Medjutim korišteno je i prezime Popović (kasnije i Protić) zbog čega
smo smatrali da smo iz Popovića iz Cuca koji slave sv. Jovana, preslavljaju Malu Gospojinu. Moguće da je to greška i da smo poreklom isti kao i ovi Petrovići.

Još jedna zanimljiva stvar, osim Bojića i Rakića koji su ispostavilo se moji rodjaci još jedan pesnik iz mog roda je moj deda-stric Petar Protić Sokoljanin prvi doktor nauka u Srbiji.

Петровић мало зна о свом пореклу по очевој линији. Подаци које ми је саопштио су углавном били половични и/или контрадикторни, што је разумљиво с обзиром на околности које сам навео у горњој објави. Није искључено да му је преслава Мала Госпојина, али због осталих нетачних података то не могу узети као сигуран податак. За презиме исто тако није сигурно колико му је старо, да ли је из скоријег (нпр. краја 19. или почетка 20. века) или ранијег периода. У сваком случају, у етнографској литератури у Добрском Селу нису наведени Петровићи, али зато јесу остале фамилије из рода Гор(њ)евука, од којих се једна тестирала преко 23andme (Сјеклоће) и испала R1a-M417.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #21 послато: Мај 15, 2019, 12:43:53 поподне »
 Da li se može utvrditi koliko su vremensku udaljeni ti Petrovići od grane Bojića/Tešića/Radojičića.

Pošto sam početnik u ovome, kolika je vremenska udaljenost mojih Radojičića od Tešića sa kojima se razlikujemo na jednom od 23 markera?

Sjekloce/Gorevuci nisu ili jesu Z-280?

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #22 послато: Мај 15, 2019, 02:02:43 поподне »
Da li se može utvrditi koliko su vremensku udaljeni ti Petrovići od grane Bojića/Tešića/Radojičića.

Pošto sam početnik u ovome, kolika je vremenska udaljenost mojih Radojičića od Tešića sa kojima se razlikujemo na jednom od 23 markera?

Sjekloce/Gorevuci nisu ili jesu Z-280?

За Сјеклоће знамо само да су R1a, на 23andme им нису прочитане низводније гране, а немамо, осим Петровића, ниједног другог из тог рода који је тестиран на STR маркере, а не само на SNP. Но претпостављам да су и они Z280, као и Петровић. Мислим да је Петровић мало удаљенији од тестираних из овог рода који су из западне Србије, што би одговарало и времену раздвајања њихових предака, највероватније још током средњег века. По предању, Горњевуци су у Добрско Село дошли још током 15. века из Клобука у Херцеговини, постоје назнаке да им је ранија слава била Јовањдан, а да су у Добрском Селу узели да славе Арлијевдан.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #23 послато: Мај 15, 2019, 04:09:39 поподне »
 Hvala na odgovoru.


Pronašao sam ovo na forumu.
Цитат
Ja sam iz Crne Gore i pripadam bratstvu Gornjevuka.Povelja Ivana Crnojevica koja je sacuvana u cetinjskom manastiru,govori da je Ivan C. Gornjevuke-Dobrijevice primio u svoju vlastelu i darovao im sela Mali Zalaz i Gornje Dobro tj. Dobrsko Selo naglasavajuci da to cini zbog usluga koje su Gornjevuci zajedno sa Sendaljem Hranicem cinili kuci Crnojevica.Gornjevuci poticu od Dobrijevica koji su bili vlastela u Bosni (tad jos nije bilo ustaljen naziv Hercegovina) vjerovatno u okolini Mostara.U njihovom grbu bio je predstavljen vuk.Poslije neke bitke u kojoj su se istakli na celu sa Ratkom Dobrijevicem,Sendalj H. je gledajuci njihov barjak sa grbom vuka rekao „pravi ste gore vuci“.Od tada Ratkovi Dobrijevici pocinju da se nazivaju Gorevuci ,kasnije iskrivljeno u Gornjevuci.Njegov sin Valac Gorevuk-Dobrijevic sa rodbinom bjezi ispred turaka i dolazi u C.Goru i naseljava se u njeguskom selu Mali Zalaz.Sva ova moja prica je zbog sledeceg podatka.Nakon dolaska u C.Goru Valac za novu krsnu slavu uzima Sv. Agatonika (necu siriti pricu zaso je to uradi),a u Malom Zalazu podize crkvu posvecenu Sv. Jovanu Krstitelju zastitniku porodice i njegove do tadasnje krsne slave.Zbog krvne osvete Valac se seli u Dobrsko Selo i tu podize crkvu posvecenu Sv. Petki koja je inace prisluzbica svih dobrskih brastava.Znaci,Dobrijevici od kojih poticu Gornjevuci slavili su Sv. Jovana.Sa Valcom su u C.Goru dosli i drugi Dobrijevici.Sta je bilo s njima to se ne mozemo tacno znati.Neki su se istrazili a neki vratili u bosnu tj. u hercegovinu.Interesantna je da je ista osnova u nazivu DOBRsko Selo i DOBRijevici   

Pošto me i dalje drži porodicno predanje o poreklu iz Cuca i doseljavanju sa "ujacima Tadićima" smatrate li da postoji verovatnoća da je Dobrsko selo bilo jedna od tačaka naseljavanja naše rodovske grupacije iz Zapadne Srbije?
Ili je to pak Klobuk i slično, odakle se druga grana Gorevuci spustila ka Cetinju, a naša krenula ka Zap. Srbiji preko Osata?


На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #24 послато: Мај 15, 2019, 05:00:50 поподне »
Hvala na odgovoru.


Pronašao sam ovo na forumu.
Pošto me i dalje drži porodicno predanje o poreklu iz Cuca i doseljavanju sa "ujacima Tadićima" smatrate li da postoji verovatnoća da je Dobrsko selo bilo jedna od tačaka naseljavanja naše rodovske grupacije iz Zapadne Srbije?
Ili je to pak Klobuk i slično, odakle se druga grana Gorevuci spustila ka Cetinju, a naša krenula ka Zap. Srbiji preko Osata?

Тешко да је миграција ишла из западне Србије у Стару Црну Гору. Мислим да је ова друга претпоставка ближа истини, да је првобитна матица била Херцеговина, из које је једна грана (Добријевићи-Горевуци) отишла у Црну Гору, док је друга (вероватно бројнија) грана населила западну Србију; ваш род се у Херцеговини изгледа "истражио" (изумро је или се у потпуности раселио), с обзиром да на том подручју још увек није пронађен, иако је тестиран велики број Херцеговаца. Било би одлично (ако желите даље да истражујете) када би урадили панел код фирме Yseq, с обзиром да ваш род још увек није прецизно SNP профилисан, већ се само на основу вредности STR маркера претпоставља да је R1a-Z280, али је то врло широк појам а ниже подгране на основу маркера вашег рода није могуће са сигурношћу предвидети. Уз помоћ панела ћете моћи прецизније да сагледате ко вам је на Балкану, али и шире, близак генетски. Панел за Z280 је на овом линку:

https://www.yseq.net/product_info.php?currency=EUR&cPath=27&products_id=10169&osCsid=21213515c50780b90ee814c7b1ec4e1e

Скупљи од њега, за 10 евра, је општи R1a панел; ако не желите да ризикујете да испаднете Z280- (у случају да припадате некој још егзотичнијој подграни R1a), онда је ово бољи избор:

https://www.yseq.net/product_info.php?currency=EUR&cPath=27&products_id=56701&osCsid=21213515c50780b90ee814c7b1ec4e1e

Најјефтинија опција вам је да пробате одмах да погодите SNP; у том случају, препоручио бих вам да пробате са овим SNP-ом (S24902, који се налази низводно од Z280):

https://www.yseq.net/product_info.php?products_id=1303&osCsid=21213515c50780b90ee814c7b1ec4e1e

На основу одређеног подударања хаплотипа Тодоровића из Деске који је урадио R1a панел (испао је S24902*) и тестираних из вашег рода, могуће је да је S24902 тај низводни SNP на који би били позитивни, али ово, наравно, није 100% сигурно.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #25 послато: Мај 15, 2019, 05:23:45 поподне »
Hvala na odgovoru.
Testiracu onda taj S24902.

Ako ne bude onda za mesec-dva taj kompletni.

Da li postoji mogućnost da se dodje do privatnih kontakata nekih od testiranih Sjekloca ili Petrovića ovde pa da zajedno testiramo dalje i vidimo udaljenost. Koliko znam Sjekloca je velika familija, nadam se da će se neko od njih testirati negde drugo osim na ovom 23andme.

Koliko sam uspeo da pronađem od sinoć kad sam dobio rezultate (uzeo sam slobodan dan da čitam o ovome) R1a z280 se vezuje za severno-zapadne slovene?

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #26 послато: Мај 15, 2019, 07:12:31 поподне »
Hvala na odgovoru.
Testiracu onda taj S24902.

Ako ne bude onda za mesec-dva taj kompletni.

Da li postoji mogućnost da se dodje do privatnih kontakata nekih od testiranih Sjekloca ili Petrovića ovde pa da zajedno testiramo dalje i vidimo udaljenost. Koliko znam Sjekloca je velika familija, nadam se da će se neko od njih testirati negde drugo osim na ovom 23andme.

Koliko sam uspeo da pronađem od sinoć kad sam dobio rezultate (uzeo sam slobodan dan da čitam o ovome) R1a z280 se vezuje za severno-zapadne slovene?

Z280 се јавља свуда где су Словени у својим миграцијама доспели, али је процентуално заступљенија код Источних Словена и Балта. Ја сам у контакту са Петровићем, тако да што се њега тиче сте "покривени".  :) Овде се можете више информисати о хаплогрупи R1a:

https://www.poreklo.rs/2018/06/10/y-dnk-haplogrupa-r1a/

https://www.eupedia.com/europe/Haplogroup_R1a_Y-DNA.shtml
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #27 послато: Мај 16, 2019, 12:33:45 пре подне »
Pre nego se posvetim pronalaženju Donjevuka/Sjekloća sa kojima bih se uporedio voleo bih da se rešim porodičnog predanja o poreklu od Popovića iz Lipe Cucke. Mislio sam da je to haplogrupa rešila jer su Cuce J2a i e, medjutim danas sam saznao da Popovići-Lipljani nisu Orlović već da su poreklom  sa Kosova.


Pošto niko drugi od testiranih "rodjaka" iz Zapadne Srbije nema jače predanje o poreklu mislim da bi bio dobar korak da se rešim ovog svog predanja o Popovićima pa nakon toga da se fokusiram na Gorevuke.

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #28 послато: Мај 16, 2019, 11:08:38 пре подне »
Taj Petrović bi mogao da bude rešenje za poreklo naše rodovske grupacije. Upravo sam saznao od jednog člana foruma da postoji Lipa Dobrska (moji navodni preci Popovići su iz Lipe Cucke).

Da li bi Petrovića mogli pitati da li je možda iz Lipe dobrske ili Lipe Cucke.

Na kraju krajeva i Lipa Cucka je udaljena oko 2 km samo od Dobrskog sela tako da ostaje verovatnoća da moji preci nisu imali toliko pogrešne informacije o poreklu.


На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #29 послато: Мај 16, 2019, 12:49:41 поподне »
Taj Petrović bi mogao da bude rešenje za poreklo naše rodovske grupacije. Upravo sam saznao od jednog člana foruma da postoji Lipa Dobrska (moji navodni preci Popovići su iz Lipe Cucke).

Da li bi Petrovića mogli pitati da li je možda iz Lipe dobrske ili Lipe Cucke.

Na kraju krajeva i Lipa Cucka je udaljena oko 2 km samo od Dobrskog sela tako da ostaje verovatnoća da moji preci nisu imali toliko pogrešne informacije o poreklu.

Петровић је сигурно из Добрског Села пореклом по мушкој линији. Што се тиче удаљености Липе Цуцке и Добрског Села, одговор је дао Небо на теми "Светски ДНК дан 2019":

Немогуће је да је удаљеност Добрског села и цуцке Липе 2 км. Можда 22 км. И то ваздушном линијом. А мислим да је и више.


Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
« Последња измена: Мај 16, 2019, 01:32:42 поподне Clavdivs »
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #31 послато: Мај 16, 2019, 01:31:56 поподне »
Da, moja greška.
Malo ka Dobrskom selu Google maps mi izbacuje još jednu Lipu za koju sam mislio da je dobrska, ona je 2km od Dobrskog sela a ova veća sam mislio da je cucka jer je ona jedina Lipa u CG koja odmah izadje kada se pretražuju mesta u CG.

Ван мреже natalija

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #32 послато: Мај 16, 2019, 05:56:34 поподне »
Здраво,

припадам Драгојевићима и по генетици припадамо  истом роду (род Милутин Б.и М.Ракић). Хтела бих само да коментаришем овај јак  "песнички ген" у нашем роду.  У нашој  широј фамилији много је песника, који објављују поезију  и прозу. Изненађење за нас је било огромно када смо сазнали да смо са Бојићем и Ракићем имали зејдничког претка. Податак  да је и Ваш предак деда стриц писао поезију за нас је врло драгоцена. Надам се да ће ово генетско истраживање донети још важних информација о нашем пореклу и о томе одакле смо то кренули у свет!

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #33 послато: Мај 16, 2019, 06:58:14 поподне »
1847. Petar Sokoljanin je jedan od suosnivača Družine mladeži srpske. 1854 u Hajdelbergu promovisan za doktora "obeju prava", kao prvi srbin sa tom titulom.

Inače njegova majka Jelica je ćerka Petra Nikolajevića Molera.
Tetka mu Mirjana je udata za Protu Mateju Nenadovića.
Pradeda po majci mu je i Hadži Ruvim. Sinovac mu je Vojvoda Dragomir.


Po ovome vidim da smo bliski rodjaci i mioničkog kneza Rake Tešića i njegovih Rakića, pa Milutina Bojića itd.


Bilo bi lepo da ako ostale zanima da se malo više zajedno angažujemo da pronadjemo detaljnije poreklo.


U članku ispod imate tekst o voditelju Ivanu Baueru koji je po ženskoj liniji naš srodnik i kod njega je ostalo predanje o Orlovićima/Cucama.


Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #34 послато: Мај 20, 2019, 08:33:07 поподне »

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #35 послато: Мај 20, 2019, 08:44:36 поподне »
Imaju još dva živa ta Petrovića iz Dobrskog sela u CG. U Dobrskom selu ih nema.
Sjekloće mi kažu da su sa Ljubitinja doseljeni, da im nisu rod i da ako slave njihovu slavu da je to od skoro.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #36 послато: Мај 20, 2019, 09:33:21 поподне »
Imaju još dva živa ta Petrovića iz Dobrskog sela u CG. U Dobrskom selu ih nema.
Sjekloće mi kažu da su sa Ljubitinja doseljeni, da im nisu rod i da ako slave njihovu slavu da je to od skoro.

Да ли можда знаш од ког рода из Љуботиња потичу?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #37 послато: Мај 20, 2019, 09:48:47 поподне »
Pokušavam da saznam, ali ne ide.
Kažu mi Sjekloći da misle da Dobrski Petrovići slave Arandjelovdan.

Međutim upravo sam našao još jednu poveznicu.
Kažu da osim ova 4 poznata roda Gorevuka postoji u Ljubotinju prezime Crvenko i da su oni od Sjekloći.

Koliko vidim online ti Crvenko slave Aranđelovdan.


Možda su Crvenko odlaskom u Ljubotinj primili slavu od nekog, a da su ovi Petrovići = Crvenko povratkom u Dobrsko Selo zadržali Aranđelovdan. Po svemu sudeći ta prva informavija testiranog Petrovića o slavi je bila tačna.

Od kojih još bi rodova iz Ljubitinja mogli biti, a da imaju poveznice sa Aranđelovdanom i Dobrskim selom?

Ono što je sigurno za sad da je testirani bio u pravu da su iz Dobrskog sela i vrlo verovatno za slavu.

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #38 послато: Мај 20, 2019, 09:56:13 поподне »
Pokušavam da saznam, ali ne ide.
Kažu mi Sjekloći da misle da Dobrski Petrovići slave Arandjelovdan.

Međutim upravo sam našao još jednu poveznicu.
Kažu da osim ova 4 poznata roda Gorevuka postoji u Ljubotinju prezime Crvenko i da su oni od Sjekloći.

Koliko vidim online ti Crvenko slave Aranđelovdan.


Možda su Crvenko odlaskom u Ljubotinj primili slavu od nekog, a da su ovi Petrovići = Crvenko povratkom u Dobrsko Selo zadržali Aranđelovdan. Po svemu sudeći ta prva informavija testiranog Petrovića o slavi je bila tačna.

Od kojih još bi rodova iz Ljubitinja mogli biti, a da imaju poveznice sa Aranđelovdanom i Dobrskim selom?

Ono što je sigurno za sad da je testirani bio u pravu da su iz Dobrskog sela i vrlo verovatno za slavu.

Sjekloći tvrde da su slavili Sv. Jovana kao i naši zapadnosrpski rodovi. Sad da li je testirani Petrović deo Gorevuka to je pitanje ili sam sa Sjekloćima i ostalim Gorevucima na krivom tragu.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #39 послато: Мај 20, 2019, 11:33:12 поподне »
Pokušavam da saznam, ali ne ide.
Kažu mi Sjekloći da misle da Dobrski Petrovići slave Arandjelovdan.

Međutim upravo sam našao još jednu poveznicu.
Kažu da osim ova 4 poznata roda Gorevuka postoji u Ljubotinju prezime Crvenko i da su oni od Sjekloći.

Koliko vidim online ti Crvenko slave Aranđelovdan.


Možda su Crvenko odlaskom u Ljubotinj primili slavu od nekog, a da su ovi Petrovići = Crvenko povratkom u Dobrsko Selo zadržali Aranđelovdan. Po svemu sudeći ta prva informavija testiranog Petrovića o slavi je bila tačna.

Od kojih još bi rodova iz Ljubitinja mogli biti, a da imaju poveznice sa Aranđelovdanom i Dobrskim selom?

Ono što je sigurno za sad da je testirani bio u pravu da su iz Dobrskog sela i vrlo verovatno za slavu.

Могуће да су од ових Црвенкових, па да се због одвојености временом заборавило на сродство. Било би добро да се тестира неки Сјеклоћа, јер и да није близак са Петровићем, то је нека информација. У сваком случају, Сјеклоће су сигурно R1a, само треба утврдити која тачно подграна.
Чињеницама против самоувереног незнања.