Аутор Тема: Стевићи - Сељанце, Косовска Митровица  (Прочитано 2622 пута)

Ван мреже Милан Илић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 41
  • J2b2-M241>Z638>Z631
Стевићи - Сељанце, Косовска Митровица
« послато: Март 13, 2018, 12:06:43 поподне »
Поштовани,

да ли неко зна нешто о пореклу фамилије Стевић из села Сељанце код Косовске Митровице. Заправо, преци су се прво населили у Борчане или у засеок Борчана а онда су прешли у Сељанце. Славе Светог Алимпија Столника, а пре тога су обележавали Светог Пантелију. У сродству су са Јанићијевићима, а кумови са Јовановићима...

Оно што знам о најдаљем претку је да се звао Исак Стевић, рођен око 1870 године. Имао је три сина и једну кћер. Синови: Стева (1898), Вуксан (1909), Мартин (1912), а ћерка Радмила (1921).

Данашњи потомци углавном живе у Крагујевцу, али не знају ништа о даљем пореклу.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Стевићи - Сељанце, Косовска Митровица
« Одговор #1 послато: Март 13, 2018, 12:17:43 поподне »
Поштовани,

да ли неко зна нешто о пореклу фамилије Стевић из села Сељанце код Косовске Митровице. Заправо, преци су се прво населили у Борчане или у засеок Борчана а онда су прешли у Сељанце. Славе Светог Алимпија Столника, а пре тога су обележавали Светог Пантелију. У сродству су са Јанићијевићима, а кумови са Јовановићима...

Оно што знам о најдаљем претку је да се звао Исак Стевић, рођен око 1870 године. Имао је три сина и једну кћер. Синови: Стева (1898), Вуксан (1909), Мартин (1912), а ћерка Радмила (1921).

Данашњи потомци углавном живе у Крагујевцу, али не знају ништа о даљем пореклу.

Mилaнe, Cтeвићи cу тaчниje из Pуcмaнцa, зaceoкa Бopчaнa. У Pуcмaнцe cу дoшли из Влaxињe, вepoвaтнo у дpугoj пoлoвини XVIII вeкa. Oвo мoждa укaзуje нa cтapинaчкo cтaнoвништвo jужнoг Кoпaoникa. Имaмo тecтиpaнoг Мијаиловићa из Бopчaнa, пa ћeмo видeти.

Ван мреже Милан Илић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 41
  • J2b2-M241>Z638>Z631
Одг: Стевићи - Сељанце, Косовска Митровица
« Одговор #2 послато: Март 13, 2018, 01:13:34 поподне »
Хвала на одговору. Јако би ми пуно значило још информација.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Стевићи - Сељанце, Косовска Митровица
« Одговор #3 послато: Март 13, 2018, 01:35:15 поподне »
Хвала на одговору. Јако би ми пуно значило још информација.

Teшкo дa иx имa. Упpaвo ту "упaдa" гeнeтикa и гeнeтичкa гeнeaлoгиja, кoja дaje oдгoвope нa мнoгa питaњa.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Стевићи - Сељанце, Косовска Митровица
« Одговор #4 послато: Март 27, 2018, 01:12:57 поподне »
Стевић, Алимпијевдан, Сељанце, Косовска Митровица

Припада хаплогрупи I2-PH908. По свему судећи је повезан са групом породица које имају 14 на 393, док је код Стевића вредност на том маркеру отишла и за један горе, на вредност 15. Иначе припадници овог рода, готово сви, имају и комбинацију 19-18 на 576/570, коју има и Стевић, тако да би и то ишло у прилог његовој припадности овом роду, а и у прилог међусобној повезаности свих породица у овом роду. Поред ове комбинације, готово сви поседују и вредност 22 на 635. У сваком случају би ваљало имати овај род и СНП-ом профилисаним. Овом роду највероватније припадају и две међусобно несумњиво блиске породице, Лукић из Велике Сочанице код Дервенте и Аврамовић из Драгница код Лознице. Географски, род је јако распрострањен, са могућом матицом у источној Херцеговини (род херцеговачких Милићевића Никољштака). Такође су и крсне славе у роду различите, па би то могло ићи у прилог нешто већој старости рода.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милан Илић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 41
  • J2b2-M241>Z638>Z631
Одг: Стевићи - Сељанце, Косовска Митровица
« Одговор #5 послато: Март 28, 2018, 09:07:44 пре подне »


Поштовани, да ли можете да ми кжете нешто више података о хаплогрупи I2-PH908. У коментарима изнад је наведено да су Стевићи из Влахиња прешли у Руцманце. Да ли ово тестирање то сада може да потврди или демантује. Да ли постоји још неки податак који би ми био од користи по питању порекла.

Хвала на одговору.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Стевићи - Сељанце, Косовска Митровица
« Одговор #6 послато: Март 28, 2018, 09:29:23 пре подне »
Поштовани, да ли можете да ми кжете нешто више података о хаплогрупи I2-PH908. У коментарима изнад је наведено да су Стевићи из Влахиња прешли у Руцманце. Да ли ово тестирање то сада може да потврди или демантује. Да ли постоји још неки податак који би ми био од користи по питању порекла.

Хвала на одговору.

PH908, којој и ја припадам, је мало "зезнута" за праћење због велике униформности маркера, осим ако не припадате одређеним генетски профилисаним родовима (као што је код мене случај). Мислим да би Лука, Симо и Милош могли да вам помогну око конкретних података, а за сваки случај можете и да ишчитате тему о PH908 и о I2 хаплогрупи уопште:

https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1557.0
https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=23.0
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Стевићи - Сељанце, Косовска Митровица
« Одговор #7 послато: Март 28, 2018, 09:47:37 пре подне »
Поштовани, да ли можете да ми кжете нешто више података о хаплогрупи I2-PH908. У коментарима изнад је наведено да су Стевићи из Влахиња прешли у Руцманце. Да ли ово тестирање то сада може да потврди или демантује. Да ли постоји још неки податак који би ми био од користи по питању порекла.

Хвала на одговору.

Ja биx oвaj peзултaт дoвeo у везу ca "xepцeгoвaчкoм cтpуjoм", кoja je нaceлилa пoдpучje jужнoг Koпaoникa у дpугoj пoлoвини XVII вeкa, oбнoвoм Tpeпчe. Oвoj cтpуjи и caм пpипaдaм. У ceлу Opaxoву у близини Влaxињe, пocтojи гpoбљe, зa кoje Пaвлoвић нaвoди дa пpипaдa xepцeгoвaчкoм cтaнoвништву. Cвa тa ceлa cу дo кpaja XVIII вeкa ocтaлa бeз cpпcкoг живљa. Пocлeдњи бacтиoн cу били Pуцмaнцe и Бopaнцe. Oдaтлe ce кacниje нaceљaвaлo Гopaнцe, зaceoк Ceљaнцa. Дaнac je Ceљaнцe бeз Cpбa и тo je нajceвepниje aлбaнcкo ceлo. Te туpбулeнтнe мигpaциje из jeднoг мecтa у дpугo cу и избpиcaлe пpeдaњe кoд вeћeг дeлa cтaнoвништвa jужнoг Koпaoникa. И oвaj peзултaт, чини ми ce, идe у пpилoг xepцeгoвaчкoм пopeклу oвoг poдa.
« Последња измена: Мај 24, 2019, 09:53:31 пре подне Милош »

Ван мреже Милан Илић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 41
  • J2b2-M241>Z638>Z631
Одг: Стевићи - Сељанце, Косовска Митровица
« Одговор #8 послато: Март 28, 2018, 10:15:43 пре подне »
Ja биx oвaj peзултaт дoвeo ca "xepцeгoвaчкoм cтpуjoм", кoja je нaceлилa пoдpучje jужнoг Koпaoникa у дpугoj пoлoвини XVII вeкa, oбнoвoм Tpeпчe. Oвoj cтpуjи и caм пpипaдaм. У ceлу Opaxoву у близини Влaxињe, пocтojи гpoбљe, зa кoje Пaвлoвић нaвoди дa пpипaдa xepцeгoвaчкoм cтaнoвништву. Cвa тa ceлa cу дo кpaja XVIII вeкa ocтaлa бeз cpпcкoг живљa. Пocлeдњи бacтиoн cу били Pуцмaнцe и Бopaнцe. Oдaтлe ce кacниje нaceљaвaлo Гopaнцe, зaceoк Ceљaнцa. Дaнac je Ceљaнцe бeз Cpбa и тo je нajceвepниje aлбaнcкo ceлo. Te туpбулeнтнe мигpaциje из jeднoг мecтa у дpугo cу и избpиcaлe пpeдaњe кoд вeћeг дeлa cтaнoвништвa jужнoг Koпaoникa. И oвaj peзултaт, чини ми ce, идe у пpилoг xepцeгoвaчкoм пopeклу oвoг poдa.

Велико хвала на одговору.

Ван мреже Милан Илић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 41
  • J2b2-M241>Z638>Z631
Одг: Стевићи - Сељанце, Косовска Митровица
« Одговор #9 послато: Април 10, 2018, 11:27:19 поподне »
Нове информације у везу Стевића...

Извор: Копаоник - Радослав Павловић (прво издање рукописа архива САНУ)

ВЛАХИЊА - После друге велике сеобе Срба 1739. године у селу се настањују Арбанаси из Малесије. Упркос притиску дошаљака у селу остаје српско становништво села све до краја 18. века. 1789. године су се одселили Стевићи у Борчане.

БОРЧАНЕ - Руцманце или Русманце (оба имена су званично регистрована у историјским списима) је добило име тек у 19. веку, а до тада се тај део звао "Засеок Борчана" односно "Горње Борчане". У Горњем Борчану (Русманце) су: Стевићи (7 кућа, Св. Алимпије Столпник). Предак, старији од прадеда избегао је из Влахиње, због насиља Арбанаса.

СЕЉАНЦЕ - У гробљу Горанцу - Горанима копају се Морачани - Јовановићи и Стевићи, а у гробљу крај Црквишта сахрањују остали српски родови. Село Селанци је записано 1774. године у Девичком катастиху. После ратова 1912/13 доселили су се Стевићи (2 куће, Св. Алимпије Столпник) из Русманца и Морачани Јовановић (1 кућа, Св. Арханђео) из Борчана.

Сада је јасно да су Стевићи из Влахиња у Горње Борчане (Руцманце/Русманце) дошли 1789. године. Из Руцманца су у Сељанце прешли мало после 1912. године а из Сељанца су се иселили 80 тих година... Дакле, Стевићи су староседеоци у Руцманцу али не и у Сељанцу.

Било би лепо повезати се са Стевићима који су остали у Руцманцу и покушати доћи до нових информација...

Ван мреже Милан Илић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 41
  • J2b2-M241>Z638>Z631
Одг: Стевићи - Сељанце, Косовска Митровица
« Одговор #10 послато: Април 11, 2018, 09:22:09 пре подне »
Нове информације у везу Стевића...

Извор: Копаоник - Радослав Павловић (прво издање рукописа архива САНУ)

ВЛАХИЊА - После друге велике сеобе Срба 1739. године у селу се настањују Арбанаси из Малесије. Упркос притиску дошаљака у селу остаје српско становништво села све до краја 18. века. 1789. године су се одселили Стевићи у Борчане.

БОРЧАНЕ - Руцманце или Русманце (оба имена су званично регистрована у историјским списима) је добило име тек у 19. веку, а до тада се тај део звао "Засеок Борчана" односно "Горње Борчане". У Горњем Борчану (Русманце) су: Стевићи (7 кућа, Св. Алимпије Столпник). Предак, старији од прадеда избегао је из Влахиње, због насиља Арбанаса.

СЕЉАНЦЕ - У гробљу Горанцу - Горанима копају се Морачани - Јовановићи и Стевићи, а у гробљу крај Црквишта сахрањују остали српски родови. Село Селанци је записано 1774. године у Девичком катастиху. После ратова 1912/13 доселили су се Стевићи (2 куће, Св. Алимпије Столпник) из Русманца и Морачани Јовановић (1 кућа, Св. Арханђео) из Борчана.

Сада је јасно да су Стевићи из Влахиња у Горње Борчане (Руцманце/Русманце) дошли 1789. године. Из Руцманца су у Сељанце прешли мало после 1912. године а из Сељанца су се иселили 80 тих година... Дакле, Стевићи су староседеоци у Руцманцу али не и у Сељанцу.

Било би лепо повезати се са Стевићима који су остали у Руцманцу и покушати доћи до нових информација...

У Сељанце су се доселили у једну кућу Стева Стевић, а у другу Мартин Стевић и Вуксан Стевић. Стева је брат са Мартином и Вуксаном по оцу Исаку.