Аутор Тема: Име Миховил?  (Прочитано 10876 пута)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5302
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Име Миховил?
« послато: Март 29, 2018, 11:36:10 поподне »
Да ли је неком познато да је име Миховил забележено као име које је носио Србин православац? Посебно ме занима да ли је тако нешто забележено на простору Херцеговине у XVII-XVIII веку.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Име Миховил?
« Одговор #1 послато: Март 29, 2018, 11:51:38 поподне »
На Србина Миховила још нисам наишао у историјским документима с подручја Далмације, а то сам добро прочешљао.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1359
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Име Миховил?
« Одговор #2 послато: Март 30, 2018, 12:32:49 пре подне »
Да ли је неком познато да је име Миховил забележено као име које је носио Србин православац? Посебно ме занима да ли је тако нешто забележено на простору Херцеговине у XVII-XVIII веку.
https://www.snp.org.rs/enciklopedija/?p=16551
То име је значајно за Панчево и његову историју,човек се звао Миховил Томандл од оца који је био Чех и мајке Српкиње.Уз Срећка Миликера(Феликс Миликера) и Ђорђа Вајферта можда најзначајнија личност која се везује за Панчево а да је несрпског порекла. Упркос томе сва тројица су имали велику приврженост Србима и српском народу.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5302
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Име Миховил?
« Одговор #3 послато: Март 30, 2018, 12:55:27 пре подне »
https://www.snp.org.rs/enciklopedija/?p=16551
То име је значајно за Панчево и његову историју,човек се звао Миховил Томандл од оца који је био Чех и мајке Српкиње.Уз Срећка Миликера(Феликс Миликера) и Ђорђа Вајферта можда најзначајнија личност која се везује за Панчево а да је несрпског порекла. Упркос томе сва тројица су имали велику приврженост Србима и српском народу.

Да, на њега сам наишао претражујући дигиталну библиотеку, али ни он није био Србин. Нисам успео да нађем нигде потврду да је неки Србин носио то име, било у прошлости, било данас.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1359
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Име Миховил?
« Одговор #4 послато: Март 30, 2018, 01:04:29 пре подне »
Да, на њега сам наишао претражујући дигиталну библиотеку, али ни он није био Србин. Нисам успео да нађем нигде потврду да је неки Србин носио то име, било у прошлости, било данас.
Можда је носиоц тог имена управо име добио захваљујући таквом неком сличном утицају(српско-чешки или нешто друго) ,поготово уколико је та особа била православац.Гледајући православне матице за Банат,Срем а мало и за Далмацију могу скоро сигурно да кажем да на ово име нисам налетео.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: Име Миховил?
« Одговор #5 послато: Март 30, 2018, 01:27:20 пре подне »
Судећи само по облику имена и гласовним премјенама, име Миховил се може везати за предјел Дубровника, Стона и Мљета.
И Михољ и Миховил оба су настала из Михоил, а оно из Михаил. Наиме само је ова област позната по прегласу а>о.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Име Миховил?
« Одговор #6 послато: Март 30, 2018, 07:23:16 пре подне »

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Име Миховил?
« Одговор #7 послато: Март 30, 2018, 07:58:27 пре подне »

Име Миховил

Миховил је мушко име жидовског подријетла. Оно долази из рјечи מִיכָאֵל / מיכאל у значењу: Тко је као Бог?.

Izvor: http://www.knjigaimena.com/?znacenje-imena-Mihovil

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Име Миховил?
« Одговор #8 послато: Март 30, 2018, 08:53:45 пре подне »
Ја знам  једног Миховила који је био Хрват пореклом са Кордуна.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5302
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Име Миховил?
« Одговор #9 послато: Март 30, 2018, 10:32:42 пре подне »
Ја знам  једног Миховила који је био Хрват пореклом са Кордуна.

Да, то је јасно. Миховила има доста међу Хрватима. Него мене занима да ли је барем један негде забележен међу Србима.

Занимљиво ми је ово што је сунце написао, да се име може везати за Дубровник и околину, јер је управо то област где ме могућа појава овог имена међу српским становништвом највише и занима.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Име Миховил?
« Одговор #10 послато: Март 30, 2018, 10:45:55 пре подне »
Наравно да је Миховил католичко име и да се везује за Хрвате, само је питање да ли се дешавало да га и Срби имају. Ако јесте, то је било права реткост. Ја сам нпр недавно нашао у матичним књигама из Далмације да су родитељи (Срби и једно и друго) дали сину име Јеролим, али је умро са пар година.

симо

  • Гост
Одг: Име Миховил?
« Одговор #11 послато: Март 30, 2018, 11:29:07 пре подне »
Наравно да је Миховил католичко име и да се везује за Хрвате, само је питање да ли се дешавало да га и Срби имају. Ако јесте, то је било права реткост. Ја сам нпр недавно нашао у матичним књигама из Далмације да су родитељи (Срби и једно и друго) дали сину име Јеролим, али је умро са пар година.

Што се тиче имена Јероним-Јерко, оно заиста јесте било ријетко међу православним Србима, али има више презимена Јерковић различитог поријекла чији су носиоци православни Срби. Јерковићи у Вариводама су потомци Јерка Покрајца који је живио половином 18. вијека. Ту су и Јерковићи из Голубића код Книна, који славе св. Алимпија, а и моји Јерковићи из Поуња, који славе Петровдан.

Да је име Јерко било присутно и у источнијим крајевима говори топоним Јерковина у Бањанима (појављује се у облику Јеркушина у попису 1477), као и присутност исламизоване породица Јерковић из Ластве требињске, Рисна и Никшића.

Иако је св. Јероним и православни светитељ, поштованији је био на западу, па је лично име Јероним-Јерко чешће у употреби било код католика него код православних. У турском попису Босанског пашалука из 1604. помоћу  међу православнима лично име Јерко није било заступљено, али га има прилично међу католицима.

Слична ситуација је и са Јерковићима сродним Ловрићима.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Име Миховил?
« Одговор #12 послато: Март 30, 2018, 01:04:40 поподне »
Често се у доњој Херцеговини појављује име Михо и код православаца и католика. По мени Миховил може настати од тепања неком по имену Михо.
Михо-Миховил
Раде-Радул
о Марко- о Маруле

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Име Миховил?
« Одговор #13 послато: Март 30, 2018, 01:16:51 поподне »
Миховил је, једноставно, католичка верзија имена Михаило, на србском (или српско-хрватском, како коме драго) говорном подручју.

И, како што је мало вероватно да ће неки православни Србин дати детету име Јурај (а не Ђорђе или Ђуро), мало је вероватно и да га назове - Миховил уместо Михаило.

С друге стране, није немогуће да буде и син Миховил из неког мешовитог брака, чак и где је отац православан, а мајка католкиња.

Кад сам истраживао о Спичу, видео сам да се тамо међу Спичанима (сутоморски крај) јавља име Миховил, но и ту се ради о покатоличеним родовима.

Михаљ, Михољ, Михо, све су то изведена имена, која могу бити и од имена Михаило и од Миховил.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Име Миховил?
« Одговор #14 послато: Март 30, 2018, 02:16:42 поподне »
Често се у доњој Херцеговини појављује име Михо и код православаца и католика. По мени Миховил може настати од тепања неком по имену Михо.
Михо-Миховил
Раде-Радул
о Марко- о Маруле

Заправо је обрнуто, ова краћа имена су надимци, изведенице од ових дужих (Миховил-Михо, Радул-Раде). Једино је Маруле надимак од имена Марко.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5302
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Име Миховил?
« Одговор #15 послато: Март 30, 2018, 02:38:03 поподне »
Заправо је обрнуто, ова краћа имена су надимци, изведенице од ових дужих (Миховил-Михо, Радул-Раде). Једино је Маруле надимак од имена Марко.


Да, тако и ја мислим.

Уједно да објасним и зашто ме ово питање занима. Моји Михићи по предању воде порекло од извесног Михе, који је наводно живео у Храсну или Горњем Храсну у Херцеговини око 1700. године. Постоје различите приче о његовом пореклу. Најчешће се везује за Кнежиће или Денде, али постоји и предање да је био Томин син, па одатле Томић.
У Попису села и земље санџака Крка, Клис и Херцеговина, ослобођених од Млетачке републике 1701. године, нашао сам да је у Храсну, додуше Доњем, живео извесни Миховил Томић, па се питам да ли је то могао бити наш Михо. Ако јесте, може бити да су моји у то време били и католици  :)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Име Миховил?
« Одговор #16 послато: Март 30, 2018, 03:14:54 поподне »
Није редак случај да се у млетачким документима налазе уписана имена православних али у западној верзији. Гледао сам разне млетачке пописе досељених Херцеговаца у Боку крајем 17. и почетком 18. века, и веома често су имена уписивана на тај начин. Нпр. Јован је уписан као Ioannes, Гаврило као Gabriel и сл.

Тако су могли и неког Михаила уписати као Миховил...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5302
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Име Миховил?
« Одговор #17 послато: Март 30, 2018, 03:22:22 поподне »
Није редак случај да се у млетачким документима налазе уписана имена православних али у западној верзији. Гледао сам разне млетачке пописе досељених Херцеговаца у Боку крајем 17. и почетком 18. века, и веома често су имена уписивана на тај начин. Нпр. Јован је уписан као Ioannes, Гаврило као Gabriel и сл.

Тако су могли и неког Михаила уписати као Миховил...

Да, генерално говорећи у праву си, али у овом случају се ради о турском попису. Наслов поменутог дела помало збуњује јер баш није јасно ко је кога "ослободио". Дакле, ти крајеви су били под Млецима након што су их они заузели током Морејског рата, па су онда од њих "ослобођени", тј. поново припали Турској, те је 1701. године рађен попис. Не знам да су Турци имали праксу да "преверавају" православна имена у њихове католичке верзије или обрнуто.
« Последња измена: Март 30, 2018, 03:24:44 поподне Ojler »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Име Миховил?
« Одговор #18 послато: Март 30, 2018, 03:40:04 поподне »
А, добро, ја сам схватио да су Млеци ослободили те крајеве од Турака.
Турци у дефтерима нису извртали имена на западну варијанту, али су их често неразумљиво уписивали.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Име Миховил?
« Одговор #19 послато: Март 30, 2018, 03:49:29 поподне »
Заправо је обрнуто, ова краћа имена су надимци, изведенице од ових дужих (Миховил-Михо, Радул-Раде). Једино је Маруле надимак од имена Марко.
Знамо да су обично надимци краћи од имена, међутим кад неком тепаш, односно од миља га зовеш онда може бити и дуже, нпр.
Мирко-Миркаш
Винко-Винкаш
Миљан-Миљанче
Јован-Јованче-Јовандека
Драган-Драганче
тако и Михо-Миховил.
Тако је у Херцеговини, а мислим и на ширем подручију. Сваки Херцеговац ће то потврдити.

У "Popisi izbjeglica iz Donje Hercegovine u Dubrovačko Primorje 1875-1878", има много православаца са именом Михо, а горе поменуто је могуће извести из тог имена.

Не сматрам да би могли бити католици, управо због мјеста које су насељавали, као и због онога што су данас (православци). Мислим да се неби лако послије 1701. године враћали на православље, највише због миграција ка западу.