Аутор Тема: Карађорђевићи I2-CTS10228  (Прочитано 88402 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7254
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #340 послато: Мај 28, 2018, 09:30:56 поподне »
I šta bi sad rekao na ovo? Pa ajde da ja tebe objasnim ko ti je ujčevina
Ја претпостављам да су Шекуларци, Св. Јован, из Лопата досељени у Шумадију

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #341 послато: Мај 28, 2018, 09:36:06 поподне »
Evo jednog primjera. Prije nekoliko godina testirani su jedan pripadnik bratstva Bojovića i jedan bratstva Đukića. Iz predanja, koje se čuva u ova dva bratstva rodonačelnici njihovi Bojo i Đuka bili su (između ostalih) dva brata i sinovi Milička Đurova. Naime nakon testiranja saopšteno im je da je 40% vjerovatnoća da su imali zajedničkog pretka prije oko 400 godina a 85% da im je zajednički predak živio prije 800 godina...
    Oprostite ali mene ovo nije ubjedljivo.
Evo nekako da probam ukratko.Dakle,dvojica testiranih sigurno, znači sa verovatnoćom od 100% imaju zajedničkog pretka po direktnoj muškoj liniji.Kada je taj predak tačno živeo malo je teže odrediti čak i kada se uradi sveobuhvatan test na primer.Što je veći broj markera u testiranju, veća je verovatnoća da se odredi okvirno vreme kada je taj predak živeo.To je neka uprošćena priča.Znači, genetika ne može da odgovori na pitanje KO je zajednički predak dve osobe, ali može da da odgovor na pitanje da li su osobe uopšte povezane po muškoj liniji ili ne.

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 210
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #342 послато: Мај 28, 2018, 09:37:44 поподне »
али код родова из области Васојевића, има разних слава, а зна се да род Васојевића слави Аранђеловдан, што није случај, нити је навођено негде, да су преци Карађорђа у неком периоду славили ту славу...

Gotovo svi koji su se iselili iz Vasojevića prije 1865 godine promijenili su slavu. Na opštem saboru Vasojevića dogovoreno je da svi ponovo prihvate "staru" slavu i tako dobiju veći osjećaj pripadnosti jedni drugima. Oni koji nijesu prisutvovali (iseljeni) ostali su van ovog dogovora pa tako danas na Polici imamo Đukiće koji slave Sv. Savu a njihovi rođaci takođe u Goraždu Sv. Arhangela Mihaila
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #343 послато: Мај 28, 2018, 09:38:13 поподне »
Meni je neozbiljno Miloše da se pripremam  za nešto što ne poznajem ni najmanje. Znaš za onu da " je teži onaj koji je pročitao jednu knjigu nego onaj ko nije pročitao nijednu"
Kažes "ista hamplogrupa, isti rod po muškoj liniji" pa to znamo iz predanja koje živi u ovim bratstvima ali u kolikom procentu je pokazalo testiranje?
Кратко објашњење:
- Свако људско биће  има један пар полних хромозома (XY) који одређују његов пол.
-Y хромозом се преноси искључиво на мушко потомство.
-Тестирањем Y хромозома и утврђивањем вредности маркера утврђује се припадност одређеној хаплогрупи.
-Вероватноћа удаљености до заједничког претка је нешто што се изражава у процентима и зависи од броја маркера на колико су двојица тестираних тестирали Y хромозом. Када је мали број маркера у питању, а код нас се најчешће ради о 23 маркера, онда је и процена нешто непрецизнија. Када се ради на 37, 67 или 111 и проценат вероватноће удаљености до заједничког претка је већи и прецизнији.
-Утврђивање хаплогрупе и тиме и утврђивање да ли су двојица тестираних ближи или даљи рођаци се веома прецизно и егзактно утврђују.

Ако ти не верујеш у део сачуваног предања које каже да су Кузмићи потомство Карађорђевог стрица, а верујеш у нешто старије предање које по неким изворима казује да је Карађорђе пореклом Васојевић, онда је то селективан приступ са очигледном намером да се прихвати оно што се жели да је тако, а одбацујеш и сумњаш у све друго па макар то било толико егзактно као што је днк утврђивање сродства.
И још једном, пошто нисам још увек сигуран да ли ниси схватио или намерно то не желиш, тестирани Кузмић припада хаплогрупи I2a - Dinaric, док је Васојевићки хаплотип јасно издвојен као засебан род у оквиру хаплогрупе E-V13, и удаљени су много хиљада година. И све ово са 100% вероватноће, веруј ми. ;)

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3423
  • Васојевић
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #344 послато: Мај 28, 2018, 09:41:40 поподне »
Иване,
уз дужно поштовање прева племенској традицији, изражавам сумњу да је Миличко, ако је 12. генерације пре тебе, односно 12 или 13 генерација пре Starovlaha, живео у 16. веку.
Хајде да анализирамо: ако је просек генерације 25 година, онда је живео пре 300 година, ако је просек генерације 27,5 или 28 година (како већ користе у неким научним радовима), онда је живео пре 330/336 година. Ако се узме да је просек 30 година, онда је живео пре 360 година итд. Дакле, на основу ових показатеља Миличко је живео, најраније, у 17. веку. По рачуници да је живео пре 450-500 година, како ти наводиш, онда би за 12 генерација било потребно да је просек сваке генерације 40 година, што је, признаћеш, нереално.
Овај проблем има два решења:
1. Миличко није живео у 16. веку, већ најмање сто година касније. Ако не постоји писани документ о времену када је живео, онда је ово реална хипотеза.
2. Миличко је живео у 16. веку али су његови потомци заборавили све пасове, па није 12 пасова, него који пас више.

Не знам од ког је братства Старовлах, али очигледно се број пасова поклапа, тако да би отписао друго "решење".
Слажем се да је 40 година по пасу доста, али у Црној Гори није била реткост да се људи жене у позно доба и тек тада добију децу. 27-30 година јесте просек, али не и правило.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #345 послато: Мај 28, 2018, 09:51:54 поподне »
 Кад смо код предања, ево још једног.  Лакушићи из Лијеве Ријеке наводе: "Биле су приче да Карађорђевићи воде поријекло од Лакушића... Ово вјеровање потврдио је и војвода васојевички Миљан Вуков Вешовић. Он је у Лијевој Ријеци причао о свадби принца Петра Карађорђевића, касније краља Србије... По томе казивању Петар је на Цетињу, приликом одређивања сватова, питао има ли кога од Лакушића из Васојевића  да буде стари сват. Војвода је рекао да је он од Васојевића и да је близак са Лакушићима." (Миленко Лакушић, Испод Вељег Врха по свијету - додатак казивању о Лакушићима, Београд, 2014, стр. 98).  Неко се нашао да испјева и пјесму на основу приче војводе Миљана Вукова. Причама и предањима никад краја.
По овоме, испада да треба тестират и неког Лакушића.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5299
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #346 послато: Мај 28, 2018, 09:54:09 поподне »
Не знам од ког је братства Старовлах, али очигледно се број пасова поклапа, тако да би отписао друго "решење".
Слажем се да је 40 година по пасу доста, али у Црној Гори није била реткост да се људи жене у позно доба и тек тада добију децу. 27-30 година јесте просек, али не и правило.

Али да буде 40 година просек на 12 пасова, зар ти не звучи нереално? Не кажем да није могуће али стварно је превише.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 210
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #347 послато: Мај 28, 2018, 09:55:45 поподне »
Не знам од ког је братства Старовлах, али очигледно се број пасова поклапа, тако да би отписао друго "решење".
Слажем се да је 40 година по пасу доста, али у Црној Гори није била реткост да се људи жене у позно доба и тек тада добију децу. 27-30 година јесте просек, али не и правило.

Starovlah nije potomak Milička Đurova. Pitanje je bilo koliko je pasova do Đura a ja sam permutovao i računao Milička. Evo jedne razvojne linije

Rajko (50 godina)-Milisav-Ljubo-Novica-Radoje-Vukić-Uroš-Vuk- Stanjo-Vukašin-Đuka Đuro = 12
Ako broj pasova pomnožimo sa 30 (koliko se prosječno računa u svim prilikama) dobijemo 360 godina plus godine Rajka Milisavljevoga (50)
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 210
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #348 послато: Мај 28, 2018, 10:05:39 поподне »

Ако ти не верујеш у део сачуваног предања које каже да су Кузмићи потомство Карађорђевог стрица, а верујеш у нешто старије предање које по неким изворима казује да је Карађорђе пореклом Васојевић, онда је то селективан приступ са очигледном намером да се прихвати оно што се жели да је тако, а одбацујеш и сумњаш у све друго па макар то било толико егзактно као што је днк утврђивање сродства.
И још једном, пошто нисам још увек сигуран да ли ниси схватио или намерно то не желиш, тестирани Кузмић припада хаплогрупи I2a - Dinaric, док је Васојевићки хаплотип јасно издвојен као засебан род у оквиру хаплогрупе E-V13, и удаљени су много хиљада година. И све ово са 100% вероватноће, веруј ми. ;)

Ko je rekao daja ne vjerujem da su Kuzmići srodnici sa Karađorđevićima? Vjerujem i u DNK ali ne sa 100% preciznosti (čak ni sa polovinom te cifre). Ali ljudi, ja ne osporavam vama da vjerujete u to što radite niti ulazim u motive da se time bavite... Prosto nelogično mi je... (rekoh već da je to kao detektor laži) Neka mi neko objasni kako prepoznajete ako je nečija baba "ukrala" od komšije drugoplemenika?
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #349 послато: Мај 28, 2018, 10:07:02 поподне »
Слажем се да је 40 година по пасу доста, али у Црној Гори није била реткост да се људи жене у позно доба и тек тада добију децу. 27-30 година јесте просек, али не и правило.
Ово би могла бити нова тема, рецимо под називом "Коефицијент фертилности племена": бројање пасова, бројање потомака, процена броја племенских хаплотипова (у матици и расељених) и од тога направити инструмент за упоређивање племена. Ако би у неком племену био коефицијент фертилности мањи него код другог племена, који је узрок томе: лошија земља и поднебље, склапање бракова само у оквиру племена, већа подложност неким болестима итд. Можда би се, у тим околностима, узимала у обзир и "женидба четрдесетогодишњака". Иначе, ја овим немам намеру да се бавим...
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #350 послато: Мај 28, 2018, 10:13:20 поподне »
Не знам од ког је братства Старовлах, али очигледно се број пасова поклапа, тако да би отписао друго "решење".
Слажем се да је 40 година по пасу доста, али у Црној Гори није била реткост да се људи жене у позно доба и тек тада добију децу. 27-30 година јесте просек, али не и правило.
Тако је Иване, код мене у задњих пет генерација једино је мој отац добио дете пре 25 године. Мој чукундеда се оженио тек после 35, када се вратио из Америке. Морамо узети у обзир да наши преци нису нужно били најстарија деца него можда и пети и шести у низу и да су их родитељи можда добили са 40 и више, нарочито очеви.
Од мене до најстаријег познатог претка има 14 генерација. Тај предак је такође живео у другој половини 16. века, као и твој.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #351 послато: Мај 28, 2018, 10:13:51 поподне »
Da malo skrenem s teme, ali kako se već spominjalo da Kuzmići tvrde da su živjeli u Mačitevu kod Prizrena, evo jednog dijela članka M.V. Radovanovića "Stanovništvo Prizrenskog Podgora." 


Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #352 послато: Мај 28, 2018, 10:18:22 поподне »
Neka mi neko objasni kako prepoznajete ako je nečija baba "ukrala" od komšije drugoplemenika?
Ево ја ћу пробати :)
Ако је нечија баба била неверна, на пример, са неким ко је из другог племена, које је потпуно несродно племену у које је удата баба, тада ће мушко дете бабе, зачето са тим иноплемеником, носити хаплогрупу иноплеменика. Сада замисли скок као у звезданим стазама једно 200 година у будућност, где се далеки мушки потомак бабе заинтересовао за своје порекло по мушкој линији и своју припадност племену. Дао се тестирати, добио резултат, али оно што је видео ГА ЈЕ ОСТАВИЛО У ШОКУ!
У табели ДНК пројекта, сви његови племеници припадају једној хаплогрупи, само он припада сасвим другој несродној хаплогрупи. Тада сумња пада на неку бабу.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #353 послато: Мај 28, 2018, 10:26:15 поподне »
...Тада сумња пада на неку бабу.
Људи, шта вам је?! Баба, ако је "украла", ником ништа, само да не украде "снаха" :)...
Размислите да је чешћи случај да се одива вратила са мушким дететом у своју породицу после похаре куће њеног мужа и свекра, него да је "снаха" украла. Заборављате за обичаје са погачом или каменовањем.
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 210
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #354 послато: Мај 28, 2018, 10:32:14 поподне »
Ево ја ћу пробати :)
У табели ДНК пројекта, сви његови племеници припадају једној хаплогрупи, само он припада сасвим другој несродној хаплогрупи. Тада сумња пада на неку бабу.

Ali ako se testira kao jedinka i kao recimo moj Vasojević a baba bila kod Rovčanina? Ispade da je Rovčanin a on vaspitavan kao Vasojević
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #355 послато: Мај 28, 2018, 10:35:02 поподне »
Ali ako se testira kao jedinka i kao recimo moj Vasojević a baba bila kod Rovčanina? Ispade da je Rovčanin a on vaspitavan kao Vasojević
То је већ ствар идентитета који се прихвата од заједнице и породице, а не генетике.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #356 послато: Мај 28, 2018, 10:40:22 поподне »
Ali ako se testira kao jedinka i kao recimo moj Vasojević a baba bila kod Rovčanina? Ispade da je Rovčanin a on vaspitavan kao Vasojević
По мушкој линији води порекло од Ровчана, али се осећа као Васојевић. Дакле, Васојевић по идентитету, а Ровчанин по пореклу по мушкој линији.

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 210
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #357 послато: Мај 28, 2018, 10:48:41 поподне »
По мушкој линији води порекло од Ровчана, али се осећа као Васојевић. Дакле, Васојевић по идентитету, а Ровчанин по пореклу по мушкој линији.

Hahaha.A kako se vodi u DNK projektu
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #358 послато: Мај 28, 2018, 10:52:02 поподне »
Hahaha.A kako se vodi u DNK projektu
Као Ровчанин, логично :) Под условом да хоће да објави резултат на пројекту ;)

На мрежи filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #359 послато: Мај 28, 2018, 10:55:01 поподне »
Ko je rekao daja ne vjerujem da su Kuzmići srodnici sa Karađorđevićima? Vjerujem i u DNK ali ne sa 100% preciznosti (čak ni sa polovinom te cifre). Ali ljudi, ja ne osporavam vama da vjerujete u to što radite niti ulazim u motive da se time bavite... Prosto nelogično mi je... (rekoh već da je to kao detektor laži) Neka mi neko objasni kako prepoznajete ako je nečija baba "ukrala" od komšije drugoplemenika?
A sta imas Ti vjerovati ili nevjerovati ili Mi.To su ti egzaktni podaci.Muski predak Vasojevica i i Karadjordjevica je zivio prije oko 70 000 godina.