Аутор Тема: Шекулар  (Прочитано 184544 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #100 послато: Новембар 13, 2015, 03:40:24 поподне »
Па, ако имамо Трајка, није сасвим искључен ни Сотир.

Пада ми на памет конструкција по којој је Сотир рођен у јабланичком крају од оца Шекуларца и мајке јужњакиње, па је она бирала име  ;)

Али, онда би то била нека сеоба нешто раније од оне "крсташке" сеобе Црногораца 1880-их.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Шекулар
« Одговор #101 послато: Новембар 13, 2015, 05:14:00 поподне »
 Први писани помен  Шекулара и Шекулараца је из 1314 године, у Светостефанској повељи, Стефана Уроша II Милутина, краља Рашке гдје  између осталог, својој задужбини манастиру Бањска,  дарива и Шекулар. Међу 75 села и заселака и 9 катуна је и Шекулар.  Први писани помен Васојевића је из 1444 године у дубровачком архиву.  Васојевићи  су забиљежени у Медуну и Рикавцу - простор  данашњих Куча, у границама Зете. Васојевићи се помињу да су заједно са Бјелопавлићима и Пиперима напали дубровачке трговце.    Дубровчанин Бојан Проданић  се жали дубровачком суду како му је пљачкашка дружина Васојевића, Пипера и Бјелопавлића од 60 друга напала трговачки караван, убила му брата и опљачкала робу у Медуну...
  Војвода Петар Шекуларац се помиње у пјесми средњијех времена ( покосовски циклус)  Маргита ђевојка и Рајко војвода: "На ономе ломну Шекулару,
 Онђе бјеше Петар Шекуларац".
Шекулар је и епски град ( мисли се на утврђење). Војводство Шекулар је обухватало простор од Вјетреника према Зети, до Паклене више Пећи, с долином Лима од Гусиња до Бијелог Поља укључујући Пештер, све до близу Сјенице.
 Вук Љевак је историјски позната личност. Не само по предању, већ је чињеница да између потомства Вука Љевака и Димитрија - Даше постоји  вишевјековно кумство. Син Вука Љевака је убио сина Дашина код оваца.  Не зна се да ли га је убио  неотке ( из грјешке) или су се свадили као чобани  и овај га убио.
 Уобичајено је да су потомци војводе Петра: Даша, Вук Љевак и Комнен барјактар. Међутим, у родослову по предању иде се код потомака Вука Љевака 12. ( односно од скоро сазнах 16 пасова - кољена, генерација) Слично је код потомака Даше, док потомци Радмужа, брата Комнена барјактара броје мање пасова.
 Бој на Крчеву са Климентима у 18. вијеку је био бој Шекулараца, Горњосељана, Србљака, и њима су се касније придружили Васојевићи. То знају озбиљни старији аутори. "Млађа", новокомпонована пискарала пишу обрнутим редом. Вук Љевак је био са Шекуларцима на Крчеву... Тада су потучени Клименте.  Послије Климената нападали су на Шекулар, Куртићи, Пашићи и Шабанагићи. Долина Лима била је њина.  Они су са својим чипчијама Васевићима и другим брђанима нападали Шекулар и одузимали им планине, док их нијесу сабили у девет села међу девет брда. Али су ипак опстали.

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Шекулар
« Одговор #102 послато: Новембар 13, 2015, 09:04:15 поподне »
Видоје, замолио бих те да своје тврдње подупреш неким писаним доказом или макар линком ка истом.

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Шекулар
« Одговор #103 послато: Новембар 13, 2015, 09:07:25 поподне »
Што се тиче имена, баш сам данас пискарао једно мало ономастичко истраживање које сам синоћ радио за свој гушт:

Мало ономастике мог братства:
 
Бистрио сам родослов мог братства (није баш потпун, али највећи део имам) од родоначелника Ћетка (рођен на почетку 18. века) до данас, па ми паде на памет да попишем имена која се у њему јављају. Мушка, наравно  :)

Најчешће давано име у братству је Ђорђије (и надимци Ђоко, Ђоле), што је и логично с обзиром на крсну славу Ђурђев-дан. Од двојице братственика који су носили ово име настала су и два рода са презименима Ђоровић и Ђорђијевић.

Следећа два по бројности су Марко и Милош. Овде се види јуначка традиција, по којој су мушкој ђеци давали имена старих српских јунака - Милоша Обилића и Марка Краљевића.

Следи име Драган, што је производ последњих 40-50 година, када су давана таква имена - Зоран, Горан, Драган...

Затим по бројности иду Михаило, Радован, Алекса, итд.

Једно од честих имена је и Илија, што је прислужба Ћетковића и светац заштитник Шекулара.

Иако доминирају народна имена са кореном из српског језика, има и један број светачких имена. Осим наведених, ту су и Андрија, Анто, Арсеније, Василије, Гавро, Иван, Јован, Лазар, Максим, Мартин, Никола, Петар, Томо, итд.

Честа су имена са суфиксом -ић: Батрић, Вукић, Вучић, Драгић, Лакић, Милић, Савић.
Има имена типичних за Црну Гору: Балша, Божина, Вукота, Вучета, Вучина, Голуб, Лабуд, Милоња, Миљан, Мираш, Новица, Новак, Радун, Радоња, Шћепан... Али, и јако нетипичних за подручје Црне Горе, попут: Дојчило, Љубиша, Трајко, Цветко, Часлав.

Доминирају имена са основама „мио“ (26 различитих имена), „вук“ (20) и „рад“ (18).

Најмлађем покољењу родитељи често дају имена ђедова и прађедова, али и ова сада помодна, попут: Виктор, Дамјан, Данијел, Игор, Лука, Огњен, Саша, Стефан, Урош, Угљеша, Филип...

Мени најнеобичније име у нашем родослову је Јаблан.

Име самог родоначелника Ћетко се обично тумачи речју „ћета“, односно четина и повезује или за место рођења (у неком борику) или за густу и тршаву косу. Лично, мислим да ово тумачење представља народно довијање да се објасни значење имена. Мени много логичније звучи верзија (више не знам где сам је прочитао) да се ради о гласовном сажимању при којем је од изворног имена Цвјетко настало Ћетко.
Небо, надимак "Ћетко" може имати и погрдно значење.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #104 послато: Новембар 13, 2015, 09:12:28 поподне »
Видоје, замолио бих те да своје тврдње подупреш неким писаним доказом или макар линком ка истом.

Земљаче, све што је Видоје написао имаш у радовима академика Миомира Дашића о Васојевићима и Шекулару, а навод о нападу Брђана на дубровачке трговце је, такорећи, општепозната чињеница. Није то било ништа необично у та времена, сви су то радили, и моји Дробњаци и сви остали.
Немој да мислиш да је то нешто уперено против твог племена, само тежимо изношењу повесних чињеница. Верујем тако и Видоје.

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Шекулар
« Одговор #105 послато: Новембар 13, 2015, 09:12:38 поподне »
Морам да кажем да ми се не свиђа како се овде прича о Васојевићима.

Од почетка се представљају као неки "зли староседеоци" који малтретирају мирне Словене. Нико није крив Словенима из тог краја, једноставно су Васојевићи били много бројнији и боље организовани. (слично су пролазили и староседеоци у крајевима где су Словени били јачи)

Чини ми се да су људи потпуно залуђени хаплогрупама, па омаловажавају Васојевиће, којима сви можемо да позавидимо! Нема већих Срба. Ко познаје неког Васојевића добро зна да ће тај први да гине за српско/словенско име.

Не бих дао једног Васојевића E1b за све праве Словене/Србе из Босне и Херцеговине I2a и R1a, који су прешли на ислам и примили католичанство. :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #106 послато: Новембар 13, 2015, 09:13:01 поподне »
Небо, надимак "Ћетко" може имати и погрдно значење.

Кажи, Брђо, које?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #107 послато: Новембар 13, 2015, 09:17:54 поподне »
Морам да кажем да ми се не свиђа како се овде прича о Васојевићима.

Од почетка се представљају као неки "зли староседеоци" који малтретирају мирне Словене. Нико није крив Словенима из тог краја, једноставно су Васојевићи били много бројнији и боље организовани. (слично су пролазили и староседеоци у крајевима где су Словени били јачи)

Чини ми се да су људи потпуно залуђени хаплогрупама, па омаловажавају Васојевиће, којима сви можемо да позавидимо! Нема већих Срба. Ко познаје неког Васојевића добро зна да ће тај први да гине за српско/словенско име.

Не бих дао једног Васојевића E1b за све праве Словене/Србе из Босне и Херцеговине I2a и R1a, који су прешли на ислам и примили католичанство. :)

Не знам шта бих ти рекао на ово.
Мени је баба Васојевка, тетка ми је удата за Васојевића, па су ми браћа и сестре по њој Васојевићи. Имам добрих пријатеља Васојевића. Апсолутно немам ништа против овог племена. А нарочито не због хаплогрупе.
Има неких од Васојевића који и даље терају причу како су они не знам по чему бољи од нас осталих Срба, и то је оно што ме иритира. Наш Брђанин ми је, напротив, скроз у реду, ни једног тренутка нисам приметио ништа слично код њега.
Само да ми објасни шта има погрдно у имену Ћетко.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Шекулар
« Одговор #108 послато: Новембар 13, 2015, 09:21:10 поподне »
Небо, надимак "Ћетко" може имати и погрдно значење.
Ја колико знам име Ћетко је настало баш као последица гласовног сажимања имена Цветко. Једна породица Цветковић из околине Ивањице држи до тога да су њихови стари дошли из Колашина и да су се некада презивали Ћетковић. Први пут чујем да би ово име могло имати некакво погрдно значење? У песми ''Смрт попа Мила Јововића'' каже се: ''па се Ћетном мајком куне, да ће поћи у град Никшић.....'', што указује да је некада постојао и женско облик овог имена.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Шекулар
« Одговор #109 послато: Новембар 13, 2015, 09:30:02 поподне »
Има неких од Васојевића који и даље терају причу како су они не знам по чему бољи од нас осталих Срба, и то је оно што ме иритира.

Реално Небо, сви Срби имају тај "проблем". Они са Баније мисле да су бољи од оних из Далмације, они из Лике мисле да су бољи од оних из Босне, Шумадинци мисле да су бољи од Црногораца (и обрнуто), итд... :)

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Шекулар
« Одговор #110 послато: Новембар 13, 2015, 09:32:05 поподне »
 Брђанине и Небојша, нико нема ништа против Васојевића, посебно не ја. Држим се гесла:Драг ми је Платон, али истина ми је дража. Ако неког вријеђа истина, има право да се љути. То о нападу на дубровачки караван, забиљежио је Константин Јиричек. То наводе и аутори: Р. Ј. Вешовић, Марко Цемовић, и бројни други писци историје. Сви  они су племенски Васојевићи. Што се тиче ислама , и ту Васојевићи имају знатног удјела...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #111 послато: Новембар 13, 2015, 09:34:59 поподне »
Реално Небо, сви Срби имају тај "проблем". Они са Баније мисле да су бољи од оних из Далмације, они из Лике мисле да су бољи од оних из Босне, Шумадинци мисле да су бољи од Црногораца (и обрнуто), итд... :)

Ова ти је на месту.
Сви смо у том истом филму.
Рекао бих да нам је у генима да се делимо, једни друге ниподаштавмо и налазимо мане нарочито онима што су нам најблискији.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Шекулар
« Одговор #112 послато: Новембар 13, 2015, 09:35:43 поподне »
Брђанине и Небојша, нико нема ништа против Васојевића, посебно не ја. Држим се гесла:Драг ми је Платон, али истина ми је дража. Ако неког вријеђа истина, има право да се љути. То о нападу на дубровачки караван, забиљежио је Константин Јиричек. То наводе и аутори: Р. Ј. Вешовић, Марко Цемовић, и бројни други писци историје. Сви  они су племенски Васојевићи. Што се тиче ислама , и ту Васојевићи имају знатног удјела...

Поздрав Видоје,

Искрено, мислим да ти имаш највећи проблем са Васојевићима. Не желим да улазим у разлоге. :)

Такви напади на караване су приисутни на читавом динарском подручју, не знам зашто би се Васојевићи издвајали. То је у Херцеговини био малтене начин привређивања, "легална хајдучија".

Нема превише доказа да би се причало какви су Васојевићи били пре 400 год. Истина је да су велики Срби...можда то некога боли?

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Шекулар
« Одговор #113 послато: Новембар 13, 2015, 09:42:47 поподне »
 Небојша, о српству Васојевића питај у општини Андријевица ( углавном васојевићка братства). Сви листом гласају за ДПС и Мила. Кад се од Берана одвојила Петњица ( са 99 процената  бошњачким или муслиманским становништвом) побиједиле су на изборима српске и просрпске странке. У општини  Беране има Васојевића, али превагу имају остали становници- Србљаци како би рекли Васојевићи.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Шекулар
« Одговор #114 послато: Новембар 13, 2015, 09:43:19 поподне »
Ова ти је на месту.
Сви смо у том истом филму.
Рекао бих да нам је у генима да се делимо, једни друге ниподаштавмо и налазимо мане нарочито онима што су нам најблискији.
Има тога и код других народа, Бугара, Грка, Шиптара, само што смо ми на овим просторима најраспрострањенији и самим тим можда је то код нас израженије, или ми сами то пре приметимо код нас него код других, што је можда и нормално.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Шекулар
« Одговор #115 послато: Новембар 13, 2015, 09:45:13 поподне »
Небојша, о српству Васојевића питај у општини Андријевица ( углавном васојевићка братства). Сви листом гласају за ДПС и Мила. Кад се од Берана одвојила Петњица ( са 99 процената  бошњачким или муслиманским становништвом) побиједиле су на изборима српске и просрпске странке. У општини  Беране има Васојевића, али превагу имају остали становници- Србљаци како би рекли Васојевићи.

Видоје, мешање тренутне политичке ситуације у ЦГ нема везе са овим. Многи крајеви ЦГ су данас већински "за Мила", па и чувени Дробњаци, итд..

То не може анулирати све оно што су њихови преци учинили за српство.

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Шекулар
« Одговор #116 послато: Новембар 13, 2015, 09:48:46 поподне »
Небо, код нас је то погрдан надимак за особу са младежом преко лица и тако подсјећа на коња са "ћетом". Наравно, то је само примјер. Не мора да значи да је то у случају Ћетковића.
Такође, слажем се са тобом да је иритантно бусање локал патриота, али ми је жао као што Небојша рече да неки људи користе хаплогрупе да лијече повријеђен понос. Тебе наравно ту не убрајам.
@Видоје нисам мислио на напад каравана, већ на причу коју понављаш о нашем службовању Турцима и нападу на Србљаке.
Иначе, у Андријевици је на власти ДПС због преласка носиоца мандата из ДФа у ДПС, исто као у Никшићу.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #117 послато: Новембар 13, 2015, 09:55:38 поподне »
Што се тиче "малтретирања мирних Словена", за то постоје историјски докази. Видоје и ја смо неке изнели на порталу Порекла на теми о селу Доње Луге.
Васојевићи су из своје матичне Лијеве Ријеке, кад је постала пренасељена, кренули према Полимљу. На руку им је ишла чињеница да се 1690, па затим и 1737/8. много полимских староседелаца иселило на север. Једноставно, кренули су у територијалну експанзију.
Наведох у једном данашњем посту да су исто учинили и моји Шекуларци, ништа за замерити. Народ се довијао да преживи и напредује.
Истовремено, у исту акцију кренули су и католички Малесори са својих планина.
Турска власт је, како Васојевићима, тако и Шекуларцима, у једном тренутку постала природни савезник против малесорске најезде. Турци су средином 18. века подржавали и помагали борбу полимског становништва против агресивних Малесора, јер сами нису могли да их обуздају.
Ту сарадњу Васојевићи су наставили и након протеривања Малесора. Населили су се у опустошена села исељеног становништва. Да би отпочели какав такав нормалан живот било им је потребно средстава. Та средства су им нудили плавско-гусињски бегови, под условом да Васојевићи пристану да буду чивчије. Тако је и било. Шекуларцима и Величанима ово никако није било мило, јер им је претила опасност да се и према њима (али насилно) предузму исте мере учитлучења. Отуд је у то време владала прилична напетост и нетрпељивост између старинаца и дошљачких Васојевића у Полимљу. Било је и насиља. Логично, Васојевићи су у тој причи били јачи, јер су били чврсто организовано племе (на чему им скидам капу) наспрам малих родовских група староседалаца у Полимљу (изузев Шекулараца и Величана).
Васојевићи, кад су ојачали, престају своје савезништво с турском влашћу. Тада, у 19. веку, почиње добра сарадња Србљака и Васојевића. Становништво се меша, орођује и настаје тај полимски брђански тип. Срби једни, Срби други. Ратовали су раме уз раме против истог непријатеља, живели једни с другима, давали одиве, рођакали се.
То је то.
Не видим данас ни једног разлога за неку нетрпељивост.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #118 послато: Новембар 13, 2015, 09:58:09 поподне »
Небо, код нас је то погрдан надимак за особу са младежом преко лица и тако подсјећа на коња са "ћетом".

Први пут чујем за ово.
Али, сумњам да је наш Ћетко тако добио име.
А има још неколико братстава Ћетковића у ЦГ, па ми је логичније оно што сам прочитао (а и Војинена) о имену Цвјетко.
У Дробњаку кажу нпр. да цвеће "ћета", тј. цвета. То му дође та гласовна промена.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #119 послато: Новембар 13, 2015, 09:59:23 поподне »
Има тога и код других народа, Бугара, Грка, Шиптара, само што смо ми на овим просторима најраспрострањенији и самим тим можда је то код нас израженије, или ми сами то пре приметимо код нас него код других, што је можда и нормално.

Има тога код свих народа, него смо ми, као и у већини других ствари, у томе прилично екстремни.
"Наша мука ваља за причешћа"