Аутор Тема: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry  (Прочитано 74945 пута)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #220 послато: Јун 12, 2022, 09:43:02 поподне »
Било би интересатно видјети какво је поријекло ове мале ауторске и глумaчке екипe екранизације Хрчака из 1973. године. Написаћу оно што знам овако из прве.

Гордан Михић, сценариста- требао би бити Мириловић I2-Z17855>PH3414, aко сам добро запамтио
Владимир Момчиловић, режисер- не знам, ако је од крајишких Момчиловића онда је R1a-M458>A11460

Слободан Перовић, службеник- не знам, мјесто рођења је Крагујевац
Предраг Лаковић-службеник- негдје се чини ми се писало о поријеклу Предрага Лаковића, али нисам успио наћи
Бора Тодоровић, начелник- Никшић Ровчанин I2-PH908>FT190799
Милутин Бутковић, министар- рођен је у Београду, али колико ми је познато Бутковић је хрватско презиме
Владимир Поповић, предсједник Владе- пише да је рођен у Драговој Луци, требали би бити од бањанских Поповића, дакле N2

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #221 послато: Јун 12, 2022, 09:58:51 поподне »
Било би интересатно видјети какво је поријекло ове мале ауторске и глумaчке екипe екранизације Хрчака из 1973. године. Написаћу оно што знам овако из прве.

Гордан Михић, сценариста- требао би бити Мириловић I2-Z17855>PH3414, aко сам добро запамтио
Владимир Момчиловић, режисер- не знам, ако је од крајишких Момчиловића онда је R1a-M458>A11460

Слободан Перовић, службеник- не знам, мјесто рођења је Крагујевац
Предраг Лаковић-службеник- негдје се чини ми се писало о поријеклу Предрага Лаковића, али нисам успио наћи
Бора Тодоровић, начелник- Никшић Ровчанин I2-PH908>FT190799
Милутин Бутковић, министар- рођен је у Београду, али колико ми је познато Бутковић је хрватско презиме
Владимир Поповић, предсједник Владе- пише да је рођен у Драговој Луци, требали би бити од бањанских Поповића, дакле N2

Мислио сам да је Михић од Михића-Влаховића J1-ZS9949.

Бутковић је не тако ретко презиме. Има их на 23andme са више хаплогрупа, издвојићу оне који су R1b-Z2103>Y5587, али ако се не варам било их је и I2.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #222 послато: Јун 12, 2022, 10:03:43 поподне »
Мислио сам да је Михић од Михића-Влаховића J1-ZS9949.

Могуће да сам ја нешто пребацио. Знам да се помињало раније нешто о његовом поријеклу.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #223 послато: Јун 12, 2022, 10:12:38 поподне »
Могуће да сам ја нешто пребацио. Знам да се помињало раније нешто о његовом поријеклу.

Гордан Михић није Мириловић. Он је од Михића са Поплата, аранђеловштака. Као што Небојша рече, Влаховићи, J1-ZS9949.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #224 послато: Јун 12, 2022, 11:10:39 поподне »
Било би интересатно видјети какво је поријекло ове мале ауторске и глумaчке екипe екранизације Хрчака из 1973. године. Написаћу оно што знам овако из прве.

Слободан Перовић, службеник- не знам, мјесто рођења је Крагујевац

Слободан Цицо Перовић! Сетих се једног давнашњег текста Б. Тирнанића  у којем је тврдио  да је "Салаш у Малом риту" најбоља југословенска серија свих времена.  И  да је лик Јакоба Јериха, кога је играо Перовић,  најкомплекснији лик ју-ратног филма... У време емитовања серије  се водила расправа о томе да ли је он позитиван или негативан лик...
« Последња измена: Јун 12, 2022, 11:12:59 поподне Небо_Сав »

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #225 послато: Јун 12, 2022, 11:12:09 поподне »
Цицо Перовић је био врхунски глумац, штета што је напустио овај свет прерано.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #226 послато: Јун 12, 2022, 11:17:24 поподне »
Цицо Перовић је био врхунски глумац, штета што је напустио овај свет прерано.
Да, сјајан глумац. Антологијска је његова епизодна улога у филму "Три" Саше Петровића. Иначе, његова ћерка Весна је супруга проф. др Дарка Танасковића - https://www.poreklo.rs/2020/06/05/poreklo-prof-dr-darka-tanaskovica/

<a href="https://www.youtube.com/v/dnrvH8k12qw" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/dnrvH8k12qw</a>

Милутин Бутковић, министар- рођен је у Београду, али колико ми је познато Бутковић је хрватско презиме
Мислим да је он старијим пореклом из дубровачког залеђа. Сутра ћу проверити из прве руке.
« Последња измена: Јун 12, 2022, 11:19:44 поподне Број 1 »

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #227 послато: Јун 12, 2022, 11:21:23 поподне »
Око Бутковићевог порекла и националности можда име одигра кључну улогу. Да је Драгутин врло изгледно би могао бити Хрват пореклом, али Милутин је у 99% случајева већински српско име.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #228 послато: Јун 13, 2022, 10:00:24 поподне »
Слободан Цицо Перовић! Сетих се једног давнашњег текста Б. Тирнанића  у којем је тврдио  да је "Салаш у Малом риту" најбоља југословенска серија свих времена.  И  да је лик Јакоба Јериха, кога је играо Перовић,  најкомплекснији лик ју-ратног филма... У време емитовања серије  се водила расправа о томе да ли је он позитиван или негативан лик...

Цицо Перовић је из гружанског села Балосаве. За тамошње Перовиће стоји сљедеће:

"Перовићи су једна фамилија са Величковићима." А за Величковиће: "Величковићи и Мршовићи су један род. Чукундед Амиџа је дошао из Старог Влаха. Славе Никољдан."

Колико ми је познато, немамо тестираних из ових породица.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #229 послато: Новембар 30, 2022, 05:04:27 поподне »
Недавно је преминуо глумац Давор Јањић. Рођен је у Тузли, а видим да је Јањића (Аранђеловдан) било у Горњим Пиперима на Мајевици, који су поријеклом из Херцеговине.

Зна ли се ишта о његовом поријеклу по оцу?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #230 послато: Новембар 30, 2022, 05:42:32 поподне »
Недавно је преминуо глумац Давор Јањић. Рођен је у Тузли, а видим да је Јањића (Аранђеловдан) било у Горњим Пиперима на Мајевици, који су поријеклом из Херцеговине.

Зна ли се ишта о његовом поријеклу по оцу?

Баш сам данас, кад сам видио вијест да је преминуо, прочитао неки његов интервју на мрежи.

Рече да му је отац Србин, а мати Хрватица. Отац му је био официр, тако да то што је рођен у Тузли, не мора да значи да му је и поријекло из тих крајева. Јањић и није баш неко ријетко презиме.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #231 послато: Март 10, 2023, 04:00:36 поподне »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #232 послато: Март 10, 2023, 04:11:37 поподне »
Данас нас је напустио легенда - Танасије Узуновић:

https://www.novosti.rs/kultura/vesti/1213827/tanasije-uzunovic-glumac-preminuo


http://www.nacionalnarevija.com/tekstovi/br%2058/07%20Vidici.html

О њему смо писали раније:

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=1758.msg37218#msg37218

Врхунски глумац и уметник који је пуну афирмацију ван позоришне сцене доживео тек у последње две деценије. Иако је остварио мноштво филмских и ТВ улога, раније је увек некако пролазио "испод радара", глумећи претежно споредне ликове.
Као млађи, био ми је прототип есесовца, ваљда због улоге у филму "Девојачки мост".
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #233 послато: Новембар 15, 2023, 04:57:43 поподне »
Данас нас је све затекла тужна вест да нас је, прерано, напустио Жарко Лаушевић.


https://www.blic.rs

Памтићемо га по мноштву одличних улога, као у филмовима „Официр са ружом“, „Шмекер“, „Нож“, „Браћа по матери“, „Бој на Косову“, итд, а у последњим годинама као Аћима и Вукашина Катића, принца Ђорђа Карађорђевића у „Сенкама над Балканом“ и стрица Велибора у „Калканским круговима“.

Каријера му је била у успону до познатих догађаја убиства, суђења, затвора, одласка у Америку, повратка, помиловања, што је трајало пуних 18 година (1993-2011) у којима је могао оставити још дубљи траг у историји нашег филма.

Рођен је на Цетињу на Богојављање 1960. године, а умро данас у Београду од последица рака плућа.

Жарко је од дурмиторских Лаушевића, ширег братства Тeпчана, за које је утврђено да су носиоци хаплогрупе I2a PH908. О овом братству и генетичком роду написан је чланак у књизи Порекла о генетици Херцеговаца.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #234 послато: Новембар 15, 2023, 05:31:53 поподне »
Данас нас је све затекла тужна вест да нас је, прерано, напустио Жарко Лаушевић.


https://www.blic.rs

Памтићемо га по мноштву одличних улога, као у филмовима „Официр са ружом“, „Шмекер“, „Нож“, „Браћа по матери“, „Бој на Косову“, итд, а у последњим годинама као Аћима и Вукашина Катића, принца Ђорђа Карађорђевића у „Сенкама над Балканом“ и стрица Велибора у „Калканским круговима“.

Каријера му је била у успону до познатих догађаја убиства, суђења, затвора, одласка у Америку, повратка, помиловања, што је трајало пуних 18 година (1993-2011) у којима је могао оставити још дубљи траг у историји нашег филма.

Рођен је на Цетињу на Богојављање 1960. године, а умро данас у Београду од последица рака плућа.

Жарко је од дурмиторских Лаушевића, ширег братства Тeпчана, за које је утврђено да су носиоци хаплогрупе I2a PH908. О овом братству и генетичком роду написан је чланак у књизи Порекла о генетици Херцеговаца.
Ово је крај једне епохе, можемо само да слутимо каква би му била каријера да га није снашло то што га је снашло. Слава му и велика хвала.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #235 послато: Новембар 16, 2023, 08:43:47 поподне »
Ово је крај једне епохе, можемо само да слутимо каква би му била каријера да га није снашло то што га је снашло. Слава му и велика хвала.
Управо наручих панел за Тепчане да пробам да их профилишем мало ниже, мала захвалност великоме глумцу и његовом роду.

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #236 послато: Новембар 16, 2023, 09:22:39 поподне »
Последњи поздрав великом Жарку! Нисмо још свесни какву смо громаду изгубили која је итекако још могла доста тога  да  пружи домаћој кинематографији која има све мање и мање  талентованих  душа попут Лауша.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #237 послато: Новембар 16, 2023, 10:47:32 поподне »
Шверцовах се млађан да гледам Татувирање па бих сад платио карту али не знам ништа о роду озбиљнога глумца Мета Јованоског. Слава му.
https://youtu.be/Msh5QxOnms8?feature=shared
Један од омиљених филмова.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #238 послато: Новембар 16, 2023, 11:07:16 поподне »
Шверцовах се млађан да гледам Татувирање па бих сад платио карту али не знам ништа о роду озбиљнога глумца Мета Јованоског. Слава му.

Ето, и он данас оде...



https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%9C%D0%B5%D1%82%D0%BE_%D0%88%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8

https://www.rts.rs/magazin/svet-poznatih/5311488/preminuo-meto-jovanovski.html
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #239 послато: Децембар 01, 2023, 08:25:54 поподне »
Јуче сам одгледао вестерн са Робертом Мичамом у главној улози, па се сетих да сам некад давно негде био прочитао да му је стварни отац, наводно,  био неки Мићуновић, пореклом из Бањана.
Потражих на Гуглу тај чланак, и ево шта нађох:

https://old.dan.co.me/?nivo=3&rubrika=Feljton&clanak=624427&datum=2017-11-24





"Сензационално" или не  -али  мени је одувек изгледало да ми омиљени глумац   Мичам  заиста има   "динарска фацата" (да не кажем динарску  физиономију).
Званични подаци из Википедије говоре супротно: помињ на руској википедији пишу да је рођен у протестантској (методистичкој)  норвешко-ирској породици.

Robert Mitchum, (born August 6, 1917, Bridgeport, Connecticut, U.S.—died July 1, 1997, Santa Barbara county, California), American film star whose roles as a cool, cynical loner combined with a notorious personal life and a sardonic, relaxed style to create a durable screen image as a fatalistic tough guy...

...Роберт Чарльз Дармен Митчем родился в Бриджпорте (штат Коннектикут, США) 6 августа 1917 года в норвежско-ирландской методистской семье[4]. Он был вторым ребёнком и старшим сыном Энн Харриет Гундерсон (англ. Ann Harriet Gunderson), дочери капитана морского флота, которая имела норвежское происхождение, и Джеймса Томаса Митчема (англ. James Thomas Mitchum), работавшего на верфи и железной дороге...