Аутор Тема: Bosanci u austrijskoj vojsci tijekom Dubičkog rata  (Прочитано 8042 пута)

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Bosanci u austrijskoj vojsci tijekom Dubičkog rata
« послато: Фебруар 26, 2018, 09:12:16 поподне »
Kako je naš vrijedni forumski kolega Uzi našao da Mormoni imaju javno dostupne arhivske dokumente austrijske vojske, pregledao sam ih i shvatio da nisu samo od vrijednosti za proučavanje naseljavanja Vojne Krajine, već i susjednih krajeva BiH.  U ovom smislu su posebno vrijedni popisi vojnika iz pograničnih krajeva BiH koji su za vrijeme Dubičkog rata 1787-1791 unovačeni u austrijske postrojbe. 

Od ovih bosanskih prebjega su uglavnom formirane pomoćne postrojbe kojim su zapovijedali krajiški časnici, dok su prebjezi činili obične vojnike.  Ispod sam prepisao popis jedne takve postrojbe koja je formirana u ličkoj pukovniji.  Izostavio sam domaće ljude i prepisao samo one za koje piše da su iz Bosne.  Valja imati na umu da je do mira u Svištovu čitav pojas od Lapca do Srba bio dio Bosne pa tek onda pripao Austriji.  Ako negog zanima izvorni popis, evo ga ovdje.  http://www.mediafire.com/file/1gw6qibm3oc631c/1791.rar

Ispričavam se unaprijed ako duljina ovog prijepisa Bosanaca nekom napravi probleme, pogotovu na mobilnim uređajima.  Ako stvara prevelik problem, zamolio bih administraciju da ukloni sliku i stavi samo poveznicu. 


симо

  • Гост
Одг: Bosanci u austrijskoj vojsci tijekom Dubičkog rata
« Одговор #1 послато: Фебруар 26, 2018, 09:31:35 поподне »
Kako je naš vrijedni forumski kolega Uzi našao da Mormoni imaju javno dostupne arhivske dokumente austrijske vojske, pregledao sam ih i shvatio da nisu samo od vrijednosti za proučavanje naseljavanja Vojne Krajine, već i susjednih krajeva BiH.  U ovom smislu su posebno vrijedni popisi vojnika iz pograničnih krajeva BiH koji su za vrijeme Dubičkog rata 1787-1791 unovačeni u austrijske postrojbe. 

Od ovih bosanskih prebjega su uglavnom formirane pomoćne postrojbe kojim su zapovijedali krajiški časnici, dok su prebjezi činili obične vojnike.  Ispod sam prepisao popis jedne takve postrojbe koja je formirana u ličkoj pukovniji.  Izostavio sam domaće ljude i prepisao samo one za koje piše da su iz Bosne.  Valja imati na umu da je do mira u Svištovu čitav pojas od Lapca do Srba bio dio Bosne pa tek onda pripao Austriji.  Ako negog zanima izvorni popis, evo ga ovdje.  http://www.mediafire.com/file/1gw6qibm3oc631c/1791.rar


Хвала, Паво и теби и Узију. Значајни подаци за породице Босанске Крајине. Иако очекивах да ћу видјети своје Јерковиће, биће да су они ипак били нешто сјеверније. Да ли постоје слични подаци за војнике поријеклом из Босне за Кордун?

Примјетих мајчине Мајсторовиће у овом списку,а и друге познате породице из краја.

симо

  • Гост
Одг: Bosanci u austrijskoj vojsci tijekom Dubičkog rata
« Одговор #2 послато: Фебруар 26, 2018, 09:45:55 поподне »
Занимљиво је да су практично сва лична имена са списка библијска. То сам још раније примјетио код Срба у Крајини, да је било мало народних имена.

Са друге стране, послије Другог Свјетског рата, кад је утицај Цркве ослабио, био је прави налет народних имена.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Bosanci u austrijskoj vojsci tijekom Dubičkog rata
« Одговор #3 послато: Фебруар 26, 2018, 09:49:51 поподне »
Хвала пуно за ово, момци!

Иако очекивах да ћу видјети своје Јерковиће, биће да су они ипак били нешто сјеверније.

Примјетих мајчине Мајсторовиће у овом списку,а и друге познате породице из краја.

Имаш зато Балабане. ;)

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Bosanci u austrijskoj vojsci tijekom Dubičkog rata
« Одговор #4 послато: Фебруар 26, 2018, 10:22:59 поподне »
Хвала, Паво и теби и Узију. Значајни подаци за породице Босанске Крајине. Иако очекивах да ћу видјети своје Јерковиће, биће да су они ипак били нешто сјеверније. Да ли постоје слични подаци за војнике поријеклом из Босне за Кордун?

Vjerojatno ima, samo nisam stigao još do njih.  I opet valja imati na umu kao što je polovica ovih sela iznad danas u Hrvatskoj, tako bi i u slunjskoj pukovniji moglo biti dosta prebjega iz današnjeg Cetingradskog kraja a ne iz današnje Bosne.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Bosanci u austrijskoj vojsci tijekom Dubičkog rata
« Одговор #5 послато: Фебруар 26, 2018, 10:46:34 поподне »
Pošto ja volim vizualizirati sve, na brzinu sam sklepao kartu naselja koja se spominju.  Većinu naselja je prilično lako ubicirati.  Naselja na 3 polja su popisana zajedno pa imamo Bjelajsko, Grahovsko i Pašića Polje.  Nisam potpuno siguran za mjesto Glavica, ali mi se čini po prezimenima da se radi o starom imenu za Gornji Lapac.  Pogotovu jer je Donji Lapac samo Lapac na ovom popisu.  Nisam siguran za mjesto Odžak, ali po prezimenu Damjanović mi se čini da bi moglo biti kod Grahova.  Opet po prezimenima, Vidovci bi ubicirao kao Vidovo Selo a ne Vidoviće kod Grahova.

Ne znam zašto su po jedna osoba iz Zrmanje i susjednog Prljeva popisani kao Bosanci.

https://s13.postimg.org/uyulhhg1h/image.jpg


Ван мреже Тромеђа

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 200
  • R1a M458 A11460
Одг: Bosanci u austrijskoj vojsci tijekom Dubičkog rata
« Одговор #6 послато: Фебруар 26, 2018, 11:15:43 поподне »
Свака вам част на овим информацијама. Непроцењиве су.  :)
"Добра земљо моја, лажу! Ко те воли данас, тај те воли, јер зна да си мати... " Милан Ракић

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Bosanci u austrijskoj vojsci tijekom Dubičkog rata
« Одговор #7 послато: Април 20, 2018, 06:41:02 пре подне »
Evo još jednog spiska.  Ovdje se radi o petstotinjak muškaraca iz Bosne koji su u vremenu od 1789. do 1791. prebjegli preko Une na Baniju i bili unovačeni u austrijsku vojsku.  Za razliku od kraja oko Drvara i Grahova, ovdje nisam uspio ubicirati sva mjesta pa nadam se da će mi forumaši pomoći i da ću moći napraviti i kartu za ovaj spisak.  Radi se otprilike o prijeratnim općinama Bosanska Krupa, Bosanski Novi, Prijedor i Bosanska Dubica.  Ima nešto i sela iz općine Sanski Most.  Najistočnije mjesto koje sam vidio je Sjeverovci kod Dubice, a najzapadnije Ivanjska kod Bos. Krupe.  Najjužnije je Lipnik kod Kamengrada, ali upisane su i dvije osobe s Bjelajskog Polja.  Uglavnom je iz sela bliže Savi i Uni popisano više ljudi. 

Izvorne fotografije spiska su ovdje:  http://www.mediafire.com/file/cxfg9mojudvxl1y/Banija.rar

Samo imena i prezimena s mjestom podrijetla u Excel obliku: http://www.mediafire.com/file/aw1r4ardpa95pxa/Banija.xlsx

Časnički kadar je opet uglavnom iz Vojne Krajine, osim jednog Čeha iz Praga.  Obična pješadija su Bosanci.  Na popisu nalazimo mnogo tipičnih krajiških prezimena kao Hrgarac, Balaban, Banjac, Bomeštar, Ćulibrk, Drljača, Kenjalo, Kačavenda, Majkić, Oljača, Zlojutro, itd.  Mislim da je to u mnogim slučajevima i prvi pouzdan spomen tih rodova u tim krajevima. 

Ovo je popis naselja koja se spominju.  Neka od njih su naravno samo inačice istog imena napisane drukčije, no neka jednostavno nisam mogao naći.  Nadam se da imamo forumaša koji poznaju ovaj kraji i koji bi mogli pomoći u ovom poslu.

Ada
Arabusi
Arany
Arapiss
Arapussa
Arszany
Assana
Badussa
Badusse
Bauszovacz
Bielaisko Polje
Blatna
Boljasnicza
Boljavicza
Boljavnicze
Bosichi
Bosichy
Brissevo
Buchenik
Busevich
Butkovacz
Chagiavicza
Chagjavicza
Chernecz
Chikota
Chikote
Cholopecz
Czernojevich
Czernovicze
Demerovacz
Devetak
Devetan
Devetdan
Doberlin
Dobrelin
Drakszenich
Dubovik
Dubovnik
Dumbovnik
Gorno-Szevcze
Gradina
Gunyevczy
Gyunyevczy
Gyurgyevczy
Harabassa
Harsany
Hassany
Ivanka
Ivanska
Japra
Javornik
Jellovacz
Jugovacz
Jurkovicza
Kemebussa
Kersja
Kerslyani
Kersslyani
Klekovczy
Kolinye
Korina
Kotorane
Kralyevo
Kulana
Kupa
Kurinya
Lebnik
Lichany
Licsani
Lipnik
Lipovlyany
Litnik
Liubia
Lucszczy
Lyubja
Marichke
Maszlovare
Maszlovari
Matovacz
Mattovacz
Merkulja
Mlakve
Mlinska
Mostas
Moszlovary
Mutovaszka
Odrovacz
Orichevo
Petkovacz
Plata
Platna
Podgradczy
Podkalinye
Podkolinye
Podvidach
Podvidass
Polavnicza
Puczary
Rakangyie
Rakarie
Rakovacz
Raszavcza
Raszovacz
Ravnicze
Ravszka
Rodich
Ruiska
Ruiszka
Rujevacz
Sikessnavi
Skonjany
Spolavnicza
Spolavnicze
Spolovnicze
Stuchany
Subassa
Surkovacz
Szad
Szeczovi
Szieverovacz
Szlatina
Szlotinya
Szreplie
Sztanich Polje
Sztergat
Sztiena
Szucha
Szuchava
Szudievicza
Szuhacha
Szuljevicza
Szvinoa
Szvinova
Szvinuja
Szvinya
Tavia
Tergovische
Timar
Tubovich
Tubovik
Vidressak
Vitaszovacz
Vitaszovich
Viteszovacz
Vodichevo
Volinya
Vollar
Vranovina
Vranska
Witaszevacz
Wollar
Zborisste
 

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Bosanci u austrijskoj vojsci tijekom Dubičkog rata
« Одговор #8 послато: Јун 14, 2018, 06:43:54 пре подне »
Da nastavimo.  Hvala Deliji što mi je svratio pažnju na ova dva popisa.

Prvi popis je okolica Bosanske Gradiške i krajevi južnije i istočnije od nje.  Na kraju popisa se kaže da je sastavljan 1791. godine.

Excel: http://www.mediafire.com/file/dk55ar3d3ytl86x/Gradiska1788.xlsx
Izvorne slike: http://www.mediafire.com/file/4qls0l12320f608/Gradiska.rar

Časnički kadar je do broja 31.  Svi su iz gradiške i brodske pukovnije u hrvatskom dijelu Vojne Granice.  Njihova mjesta sam ubicirao pošto sam upravo završio popisivanje tih pukovnija 1819. pa vrlo dobro poznajem naselja i prezimena.  Od 32 na dalje su Bosanci, obični vojnici.  Tu bi mi pomoglo kad bi forumaši koji poznaju ovaj kraj mogli ubicirati naselja.  Jedan od problema je identična imena sela s obje strane Save.  Do broja 31 su sigurno ljudi s hrvatske strane, tako da kad se tu navode Dolina, Orubica i Kobaš, to su sela s lijeve strane Save.  Od broja 32, radi se o selima s desne strane.  Za razliku od nekih drugih popisa, na žalost nema stupca u kojem bi pisalo "Türkey" kad se radi o naseljima u BiH. 

Drugi popis su bosanska sela južno i istočno od Brčkog, u Semberiji, u Mačvi, i sela oko Loznice.  Loznička sela čine najveći dio popisa.  Ne piše iz koje godine je, ali se da primijetiti da je časnički kadar vrlo sličan onom iz prijašnjeg popisa.  Preko polovice su isti ljudi.  Isto tako, obični vojnici do broja 50 su opet ljudi koje se pojavljuju na prijašnjem popisu i koji su očito iz Bosanske Krajine.  Od broja 51 počinje istočna Bosna i srpski dio Podrinja. 

Excel: http://www.mediafire.com/file/bqf90hnbfmbw8w1/Brcko.xlsx
Izvorne slike: http://www.mediafire.com/file/q0o9uyoheiq3umi/Brcko.rar

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Bosanci u austrijskoj vojsci tijekom Dubičkog rata
« Одговор #9 послато: Јун 14, 2018, 11:05:39 пре подне »
Tu bi mi pomoglo kad bi forumaši koji poznaju ovaj kraj mogli ubicirati naselja.  . 

Drugi popis su bosanska sela južno i istočno od Brčkog, u Semberiji, u Mačvi, i sela oko Loznice. 
Od broja 51 počinje istočna Bosna i srpski dio Podrinja. 

Excel: http://www.mediafire.com/file/bqf90hnbfmbw8w1/Brcko.xlsx
Izvorne slike: http://www.mediafire.com/file/q0o9uyoheiq3umi/Brcko.rar

Да мало припомогнем што се тиче Семберије и Мајевице, мада су ми позната и многа насеље у Општини Брчко, али и са десне обале Дрине. Ако се нико не јави за тај дио (Сремац то сигурно зна ) а чини и ми се да има неко на форуму из Мачве, касније ћу покушати и то.
Дакле, што се тиче Семберије и Мајевице углавном сам сигуран у следеће:

51. Josiph Marinkovich, Vershan, Вршани на Сави, на самој граници општина Брчко   
       и Бијељина (магистрални пут), припада Бијељини. Даље нећу наводити имена   
      која се појављују са овим селом,
56. Boicza Bogicsevich Svinaracz, Свињаревац данас Остојићево Бијељина.
       Налази се на Сави према срему између Батковића и Броца,
57. Mihailo Vragolovich Brodacz, Бродац Бијељина на Сави према Срему,
58. Tanaczko Postich Megyassa, Међаши на Дрини Бијељина (преко пута
    Црнобарског Салаша у Мачви,
59. Ljuboje Sladojevich  Megyassa навешћу и овај примјер  Сладојевићи
      се данас презивају Думићи
(то знам због сиџила бијељинског кадије)
61.  Maxim Poppovich Czerljenovo, Црњелово на Сави Бијељина (преко пурта   
      Јамене у Срему),
75. Maxim Schakotta Labudska, Лабудска Општина Лопаре. Што се тиче презимена
      то је познато
88. Ivan Marinkovich Ugljevik, То је данас Угљевик Село јер тада овог Угљевика
     није било,
92, Mihailo Tuffegcsia Rastossnicza, Растошница данас општина Сапна у
    Федерацији а прије Зворник,
93. Gyorgye Kernich Obarska, вјероватно Велика Обарска (постоји и Мала     
     Обарска), Бијељина на локалном путу Бијељина Црњелово
112. Lazo Baich Biellossavacz; ово нисам сигуран али вјероватно Бјелошевац у
       близини манастира Тавна, Бијељина,
123. Andria Kovacsevich Glogovacz, такође, нисам сигуран али постоји Глоговац на
      магистралном путу Бијељина Јања,
125. Stojan Mladenovich Dvorovi, Дворови фактички предграђе Бијељином на
       магистралном  правцу према Сремској Рачи,
136. Illia Czembich Trisnicza, с обзиром на презиме Чембић које и данас постоји
      Тријешница, фактички зесеок Дворова према сјеверу (Сави),
204. Marko Boxich Shepacska Ada, највјероватније Шепак општина Зворник (гранични
       прелаз према Лозници. Дијели се на Доњи Шепак насељен мухаџирима из
       Србије и Горњи Шепак Срби.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Bosanci u austrijskoj vojsci tijekom Dubičkog rata
« Одговор #10 послато: Јун 14, 2018, 12:14:41 поподне »
Још понешто што сам прилично сигуран:

17. Ivo   Matassovich   Kopanicza   V. Kopanica   Hrvatska; можда Копанице прије мјешовото село
    са хрватском већином Општина Орашје. Ту ми је током службе родитеља рођен брат.

54 . Stevan   Vassoevich   Buzekara Бузекара Брчко Дистрикт одмах до Ражљева
68. Mihailo   Thodorovich   Brezovo Polje – Ово је јасно Брезово Поље на Сави постоји и Брезово Село. Сусједно
    са Вршанима   
79. Simeon   Markovich    Pukiss – Пукиш Општина Лопаре      
100. Arsenia   Diklich   Krepssich- Крепшић Дистрикт Брчко      




Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Bosanci u austrijskoj vojsci tijekom Dubičkog rata
« Одговор #11 послато: Јун 14, 2018, 02:20:49 поподне »
Сад ћу мало више да нагађам  али чини ми се да постоји неки логички слијед насеља, јер послије Лешнице (хришћанска) слиједе Руњани, Милино, Каменица, Трбосиље, Козјак  (све Град Лозница), а онда Birkovczi и насеља Бијељине. Затим између редних бројева 386. и 388. тј. Пукиша и Бузекаре (што уопште није далеко)  Vakup.
         
378. Savo   Budimovich   Birkovczi – УФ УФ можда Пирковци Општина Лопаре      
387. Risto   Lallich   Vakup – можда Вакуф Општина Лопаре      

Исправљајте ако гријешим!

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Bosanci u austrijskoj vojsci tijekom Dubičkog rata
« Одговор #12 послато: Јун 14, 2018, 03:01:45 поподне »
Брезја има више али ми је логично да је Bresscsje  Брезје код Лопара јер је под редним бројем 151.  Бузекара а онда Црквиште тј. Плазуље.

152.Nicola   Vukojevich   Czerkviste – Плазуље Дистрикт Брчко      

153 Mihailo   Gvozdenovich   Bresscsje – можда Брезје Лопаре


За Копанице сам вјероватно погријешио јер би оне биле убиљежене као Дворине.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Bosanci u austrijskoj vojsci tijekom Dubičkog rata
« Одговор #13 послато: Јун 14, 2018, 03:34:00 поподне »
Ово је релативно лако; прелазимо на другу страну Дрине!

122. Petar   Gyurgyevich   Bodovincze – Бадовинци Општина Богатић
124. Philip   Harnautovich   Dobrich – вјероватно Добрић Општина Шабац
139. Anton   Majoranovich   Cernabara – вјероватно Црна Бара Општина Богатић
146.Jovan   Mihailovich   Metkovich Метковић Општина Богатић      
179. Nicolla   Illich   VarnaВарна Општина Шабац      
182. Joso   Mattich   Stari Shtitar – вјероватно Штитар Општина Шабац      
190. Simeon   Vasiljevich   Koviljacsa – очигледно Ковиљача  Град Лозница претпостављам Горња      
199. Savo   Markovich   Terbussnicza-  савим извјесно Трбушница Град Лозница (није Јосо  :))      
221. Chiro   Vuikovich   Badanja – вејероватно Бадања (Доња) на Церу Град Лозница      
233. Stanoje   Csugurovich   JarebiczeЈаребице Град Лозница      
319.Radoje   Trivkovich   Gorny DobrichГорњи Добрић  Град Лозница      
331. Trivun   Milletich   Dolny DobrichДоњи Добрић Град Лозница      

И то је то од мене!

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Bosanci u austrijskoj vojsci tijekom Dubičkog rata
« Одговор #14 послато: Јун 14, 2018, 06:57:46 поподне »
Немам шта додати Ацо, мислим да си све погодио. Иначе, Ковиљача је некада била нераздвојива целина, а сада је подељена на Бању и Горњу Ковиљачу, такозвани Камп, која се простире ка Брасини...тако да не верујем да се мисли само на конкретно онај део који називамо Горњом Ковиљачом.

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Bosanci u austrijskoj vojsci tijekom Dubičkog rata
« Одговор #15 послато: Јун 14, 2018, 09:57:30 поподне »
Јадар/Поцерина/Подриње
(Општина Лозница изузев Радаља кјоји припада Малом Зворнику):


Radulje - Радаљ
Terbussnicza - Трбушница
Joshava - Јошева
Velikosello - Велико Село
Badanja - Бадања (данас Горња и Доња)
Jarebicze - Јаребице
Sipulje - Сипуља (Горња и Доња)
Derposilje - Трбосиље
Bernze - Брњац
Bradich - Брадић
Gorny Dobrich - Горњи Добрић
Risscsanska Lesnicza - Јадранска Лешница
Dolny Dobrich - Доњи Добрић
Runjane - Руњани
Kamenicza - Каменица
Terbosilje - Трбосиље
Milino - Милина
Germcsare - Грнчара
Kozyak - Козјак
Stupnicza - Ступница

Рађевина (Општина Крупањ)

Molkovich - Мојковић
Zavlaka - Завлака
Verbich - Врбић
Tollisavacz - Толисавац
Bashtaha - Бастав
Bela Cerkva - Бела Црква
Vukomirich - Комирић
Brezovicza - Брезовица
Zvitulja - Цветуља



Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Bosanci u austrijskoj vojsci tijekom Dubičkog rata
« Одговор #16 послато: Јун 15, 2018, 01:18:58 пре подне »
Hvala puno svima!

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Bosanci u austrijskoj vojsci tijekom Dubičkog rata
« Одговор #17 послато: Јун 15, 2018, 01:25:57 пре подне »
A pošto se slika u prvoj poruci više ne može vidjeti, evo ponovno stavljam popis vojnika iz drvarskog, grahovskog i lapačkog kraja.

http://www.mediafire.com/file/dajwccryon69cy2/Lika1791.xlsx

Uspio sam ubicirati gotovo sva naselja.  Ne znam jedino na što se točno odnosi Odžak.  Jedini vojnik upisan iz Odžaka se preziva Damjanović, tako da sam prilično uvjeren da se radi o drvarskom ili grahovskom kraju zbog prezimena, no ne znam postoji li tu ikakav zaseok s imenom Odžak.  Za dvojicu Kokoruša znam da su iz Skakavca jer tako piše u jednom drugom suvremenom dokumentu.  Vidovci su sigurno Vidovo Selo a ne Vidovići kod Grahova i po prezimenima i po činjenici da su Vidovići očito popisani s okolnim selima kao "Grahovo."  Tiškovac je ovdje jedno selo a danas su G. i D. Tiškovac u dvije različite općine.  Nije moguće odrediti tko je 1791. živio u Donjem a tko u Gornjem.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Bosanci u austrijskoj vojsci tijekom Dubičkog rata
« Одговор #18 послато: Јун 15, 2018, 04:04:57 пре подне »
Osim većih popisa, postoje i izvještaji u kojim se spominju prelasci na austrijsku stranu manjeg broja osoba, često iz istog sela.  Ovdje ću staviti 4 sela koja sam našao i prepisao.  Kako su ovo kratki popisi, stavit ću imena u obliku običnog teksta.

Selo Klišević kod Bihaća, 1790. godine

Glisso Buballo
Todor Buballo
Marko Buballo
Riste Repacz
Jandria Buballo
Rade Buballo
Stevan Buballo
Miho Buballo
Rade Buballo
Gavrilo Buballo
Dmitar Wranies

Selo Popovići kod Glamoča, 1788. godine

Bojan Lovre
Stephan Jellich
Paval Ivich
Mihailo Jellich
Jovan Ninkovich
Szimo Krasich
Dmitar Ivich
Stevan Ivich
Jovo Jagodich
Rade Scharmacz
German Liubissich
Konstantin Millassinovich
Petar Millassinovich
Lazo Millassinovich
Juray Travar
Illia Travar
Petar Szerdich
Gavran Germann
Spika Banich

Selo Stekerovci kod Glamoča, 1788. godine

Petar Serdich
Jure Stojakovich
Simo Koponia
Jurach Koponia
Petar Koponia
Gavran Giermann
Gavre Ubojevich
Nicola Ubojevich
Gajo Rolich
Jurai Schobot

Selo Golubić Katolički kod Bihaća, 1789. godine

Frano Sollaich
Jandre Sollaich
Martin Petrovich
Toma Ivaskovich
Nicolla Ivaskovich
Josip Ivaskovich
Ivan Ivaskovich
Ivan Klepich
Ivan Gergich
Jacob Gergich
Marko Gergich
Matesa Gergich
Adam Kollakovich
Jure Kollakovich
Philip Santich
Luka Kollakovich
Arsenia Koraillia
Ivan Konievich
Lovre Konievich
Marko Kollakovich
Joso Illich
Ivan Terblich
Jandria Gergich
Toma Perissich
Nicolla Perissich
Gerga Pechich
Marko Illich
Anton Santich
Anton Jerkovich
Ivan Klebich
Jure Kollakovich
Jure Wukovich
Matesa Matkovich
Jure Juretich
Mihat Tullekovich
Josip Perissich
Ivan Illich
Philip Petrovich
Toma Petrovich
Jerko Petrovich
Ivan Pechich
Ivan Wukovich
Toma Piallich
Ivan Piallich
Toma Illich
Stipan Klebich
Jandria Kollakovich
Matesa Klebich


Kod Golubića je jasno da su svi osim Arsenije katolici.  Poredbom s prezimenima u Plemenskom rječniku Like i Krbave iz 1915. godine, očito je da su Golubićani nakon povlačenja nove granice naseljeni u Pri(je)boj kod Korenice.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Bosanci u austrijskoj vojsci tijekom Dubičkog rata
« Одговор #19 послато: Јул 25, 2018, 05:03:59 пре подне »
Evo na jednom mjestu imena i prezimena gotovo 1000 osoba iz sjeverozapadne Bosne koja sam pronašao u spiskovima prebjega za vrijeme Dubičkog rata.  Vremenski raspon spiskova je od 1788. do 1791. godine.  Moguće je da se na različitim spiskovima pojavljuju iste osobe, ali meni se čini da uglavnom nema ponavljanja.  Plavom i crvenom je obilježena vjeroispovjest osoba.  Ona se na određenim popisima izričito navodi, a kod drugih je bilo relativno lako odrediti vjeroispovjest pošto postoji poimenični popis katolika župa Vodičevo, Majdan i Ivanjska samo 20 godina prije rata.  Imena i prezimena sam "preveo" na današnji pravopis kako bi se bilo lakše služiti ovim popisom.   

http://www.mediafire.com/file/q8ri29p81w8o5mg/Muster.xlsx

Ja i Siniša smo uspjeli ubicirati većinu naselja ali nekolicinu jednostavno nismo mogli.  Kod jednog dijela nije teško vidjeti kako bi se trebalo čitati i izgovarati ali jednostavno danas ne postoje, bar pod tim imenima.  Kod drugih nije uopće jasno kako bi se trebala čitati, što dodatno otežava stvari. 

Većina prebjega je s područja omeđenim Unom, Savom, Kozarom, Grmečom, Majdan-planinom i Motajicom.  Radi lakšeg snalaženja, evo karte ispod.



Gledajući prijeratne općine u BiH, broj upisanih izgleda ovako:

Bos. Dubica : 193
Bos. Gradiška : 146
Bos. Krupa : 144
Bos. Novi : 264
Derventa: 13 (svi iz Trstenaca)
Prijedor : 61
Sanski Most : 25
Srbac : 28

Iz ostalih općina nema više od 10 osoba.