Аутор Тема: Порекло презимена Кончар  (Прочитано 15920 пута)

Владо

  • Гост
Порекло презимена Кончар
« послато: Август 15, 2014, 09:12:48 пре подне »

            На основу историјски прихваћеног писања Византијског цара Константина VII Порфирогенита (владао од 954.године до своје смрти 959. године), а на бази објављеног дела ''О управљању државом'', прихваћена је теза да су Срби у данашњу своју постојбину, на Балкан, дошли у 7. веку из  такозване Бијеле Србије или Бојке.
Тако је насељена територија: Рашка, Босна, Травунија, Захумље и Паганија.  Најсевернија приморска област коју су населили Срби била је Паганија од Цетине до Неретве са oстрвима Хвар, Брач, Корчула и Мљет. Од Неретве  до Дубровника простирало се Захумље,  док се од  Дубровника   до  Бока  которске  простирала  Травунија са Конављем. Процес позиционирања појединих племена и словенских група унутар полуострва међутим трајао је још цела два века и окончан је крајем 8. и почетком 9. века када се јављају и прве државе код Балканских Словена.
Интересантно је да се Лика, као део земљишта на Балкану између реке Уне и мора, спомиње у Константиновом делу уз територије Крбаву и Гатску. На основу тога се може извући закључак да територијални интегритет, као и данашњи назив Лика, потичу између 7. и 8. века.
На основу такве прихваћене хипотезе и доста прикупљених материјалних чињеница може се дати следећа хронологија која се везује за порекло породице Кончар: доласком Срба, у 7. веку, на Балкан су стигли њихови преци из, претпоставља се, покрајине Молдавија (испод Карпата). Изворно презиме њиховог племена је било Кончаров. Сместили су се у брдским крајевима бивше жупе Зета (данас подручје Црне Горе).Вероватно крајем  IX или почетком X века формирају се презимена која се завршавају на ић, па Кончарови мењају презиме у Кончаревић ( и данас постоје на релацији Никшић – Подгорица. ) Миграцијом из Зете, породице Кончаревића досељавају на територију Хрватске кнежевине, подручје Далмације, а одатле у Хрватско приморје и чак у Истру. Та сеоба се одвијала вероватно у XIII веку, а први манастири се на подручју Далмације подижу у XIV веку: манастир Крупа (1317.г.) и манастир Крка (1345.г) који су опстали и до данас. Сеобом је део породице Кончаревић дошао у Доњи Карин, део у Ервеник (између Обровца и Книна) где оснивају насеље Кончаревићи а део у Атлагић кулу. Из записа у манастиру Крупа се види да се после крштења добар део Кончаревића уписивао у књиге као Кончар. Постоје чак неки записи у музеју града Дубровника да се током одбране Дубровника истакао један Кончар као добар војсковођа.
У црквеним књигама је такође уписано да породица Кончар слави, као своју крсну славу: Св. архиђакона Стефана , а постоје поуздани подаци да неке породице славе и Св. Николу. Интересантно је да све ове породице потичу из из истог места у Лици, из Врховина.
          У  XV веку се одвија селидба дела породице Кончар преко Велебита у Лику где насељавају са другим породицама село Црна Власт ( данас Горње Врховине ). Село је добило име Црна Власт јер представници власти, све до појаве комунистичког режима, нису смели да уђу у село.
Претпоставка је да су из Горњих Веховина, током XVI вeka, населили данашњи Кончарев крај и Плитвички Љесковац, а у Горње Гаревце, Јаруге или Балте и Јасик под Козаром, општина Приједор у Босни су доселили током окупације Босне. Касније је дошло до расељавања у друге крајеве. Забележене су православне породице Кончара у следећим местима у Босанској крајини, у селима Котарац, Кулен Вакуф и Рујница (1882.г), те у Поуњу, у Малом Радићу (доселили из Врховина у Лици, после аустријске окупације), Чаглици (такође из Лике), Грабежу, Доњој Гати и Липи.
            Кончари су током расељавања населили различите крајеве па их има у следећим местима: Бијела Река, Језерце, Бијело Поље, Мазин, Грачац, Оточац, Велики Шушњар, Мали Радић, Кусоње код Пакраца, Бешлинац, Бјеловар, Велики Бастаји код Дарувара, Винковци, Карловац, Травник, Бања Лука, Приједор, Београд, Нови Сад, Смедерево, Параћин, Загреб, Ријека, Сисак, Осијек, Вуковар,  ...
           Када је у питању расељавање Кончара унутар или ван ових простора, а на основу пописних књига неких матичних држава, видимо да их има на свим континентима, а највише у САД, Србији, Хрватској али и у Енглеској, Аустрији, Канади, Шведској, Мексику, Бразилу, Аргентини, Ирској, Шкотској, Белгији, Француској, Немачкој, Словачкој, Мађарској, Словенији, Турској, Аустралији, Јужној Африци...
           Презимена која се завршавају на -ар обично означавају претежна породична занимања, тј. "номина агентис" како се зову у граматици. Презиме Кончар, топоним Кончарима из Лике, идентично је са апелативом "кончар" у значењу онај који производи конац.
 
« Последња измена: Септембар 01, 2014, 11:30:51 пре подне Владо »

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Порекло презимена Кончар
« Одговор #1 послато: Август 15, 2014, 10:29:44 пре подне »

            На основу историјски прихваћеног писања Византијског цара Константина VII Порфирогенита (владао од 954.године до своје смрти 959. године), а на бази објављеног дела ''О управљању државом'', прихваћена је теза да су Срби у данашњу своју постојбину, на Балкан, дошли у 7. веку из земаља с оне стране Карпата, из такозване Бијеле Србије или Бојке...

Најшире је прихваћено да Порфирогенитова "Бојка" јесте Bohemia, а то баш није "с оне стране Карпата".

Владо

  • Гост
Одг: Порекло презимена Кончар
« Одговор #2 послато: Август 15, 2014, 10:55:01 пре подне »
Сам термин Бојка али и њен тачан положај до данас нису разрешени и на снази су три претпоставке које је смештају:
*западно од Беле Хрватске на простор северне Чешке и Лужице
*источно од Беле Хрватске на простор источног Закарпатја односно на северозапад данашње Украјине
*на подручје данашње Пољске (горњи ток Висле и Одре)

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Порекло презимена Кончар
« Одговор #3 послато: Август 15, 2014, 11:11:57 пре подне »

            На основу историјски прихваћеног писања Византијског цара Константина VII Порфирогенита (владао од 954.године до своје смрти 959. године), а на бази објављеног дела ''О управљању државом'', прихваћена је теза да су Срби у данашњу своју постојбину, на Балкан, дошли у 7. веку из земаља с оне стране Карпата, из такозване Бијеле Србије или Бојке.
Тако је насељена територија: Рашка, Дукља, Босна, Травунија, Захумље и Паганија.  Најсевернија приморска област коју су населили Срби била је Паганија од Цетине до Неретве са oстрвима Хвар, Брач, Корчула и Мљет. Од Неретве  до Дубровника простирало се Захумље,  док се од  Дубровника   до  Бока  которске  простирала  Травунија са Конављем, док је најјужнија област насељена Србима  Дукља  од  Котора  до Бојане. Процес позиционирања појединих племена и словенских група унутар полуострва међутим трајао је још цела два века и окончан је крајем 8. и почетком 9. века када се јављају и прве државе код Балканских Словена.
У дјелу "De administrando imperio" нигдје не стоји да су Дукљу населили Срби.

Владо

  • Гост
Одг: Порекло презимена Кончар
« Одговор #4 послато: Август 15, 2014, 11:36:33 пре подне »
"Према Константину Порфирогениту Срби су населили простор од Цетине до Бојане док је северну границу њихових насељавања чинила Сава односно Дунав"....
Велика је историјска дилема да ли је његова усвојена хипотеза о великом насељавању Срба тачна !!! Сама историја нема поуздан одговор на то (коначно није решено питање о прадомовини Срба) па мислим да није примерено да било шта коментаришемо на ту тему, јер је тако сваки исказан став исправан.

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Порекло презимена Кончар
« Одговор #5 послато: Август 15, 2014, 11:50:23 пре подне »
Сам термин Бојка али и њен тачан положај до данас нису разрешени и на снази су три претпоставке које је смештају:
*западно од Беле Хрватске на простор северне Чешке и Лужице
*источно од Беле Хрватске на простор источног Закарпатја односно на северозапад данашње Украјине
*на подручје данашње Пољске (горњи ток Висле и Одре)

Ево шта каже руски историчар Алексеев, надам се да се сналазиш са руским.

Цитат
Алексеев С.В., Славянская Европа V–VIII веков, М.: Вече, 2009 г (http://historylib.org/historybooks/S...-V-VIII-vekov/), strana 174.

Константин Багрянородный называет прародину балканских сербов – с их слов – «Воики», что давно соотнесено с Богемией (Константин Багрянородный. Об управлении Империей. М., 1991. С. 140/141, 379). Соотнесение с карпатскими бойками (П. Шафарик) с точки зрения современной науки фантастично – названия бойков и их соседей лемков связаны с особенностями их говоров и родились в позднее средневековье (Этнография восточных славян. М., 1980. С. 107). Из «Белой Сербии» в «местности Воики», по Константину, сербы переселились на юг. Отсюда же, очевидно, шла и миграция будущих сорбов (рюсенской культуры) на север, в бассейн Эльбы – Заале. Соответственно, помещать первоначальную «Белую Сербию» следует на севере Чехии.


Окир СРБ

  • Гост
Одг: Порекло презимена Кончар
« Одговор #6 послато: Август 15, 2014, 12:01:21 поподне »
"Према Константину Порфирогениту Срби су населили простор од Цетине до Бојане док је северну границу њихових насељавања чинила Сава односно Дунав"....
У дјелу "De administrando imperio" нигдје не стоји да су Дукљу населили Срби.
Као области насељене Србима помињу се Србија, Паганија, Захумље и Травунија, али не и Дукља.

На ком су подручју у средњем вијеку Срби излазили на Дунав?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13216
Одг: Порекло презимена Кончар
« Одговор #7 послато: Август 15, 2014, 12:06:46 поподне »
Кончаревићи/Кончари су најбројнији у Далмацији. Има их и у Лици. Одакле су тачно Ваши пореклом? Ми у днк пројекту имамо тестиране Кончаревиће из Хрватске. Припадају хаплогрупи E1b. Уколико сте у вези са њима, тешко да сте дошли овде са севера.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13216
Одг: Порекло презимена Кончар
« Одговор #8 послато: Август 15, 2014, 12:12:49 поподне »
О Кончарима је било речи на теми "Кучи Мрњавчићи E1b":

" Најинтересантније је да породица Кончар у Лици слави св. Стефана, али и св. Николу, док Кончаревићи у Далмацији који су иста породица слави св. Николу. Ово говорим због чињенице да у Српском Пројекту имамо Кончаревића из Далмације којег сам због дефинитивне сличности хаплотипа са хаплотиповима Куча Мрњавчића хтио да ставим у кластер , али сам одустао јер нисам имао потврду о вези са Мрњавчићима, коју сад јасно видим.

Из ове фамилије Кончаревића је и познати далматински владика Симеон Кончаревић. " (Синиша Јерковић)

Владо

  • Гост
Одг: Порекло презимена Кончар
« Одговор #9 послато: Август 15, 2014, 12:18:21 поподне »
Моји задњи преци потичу из Лике - Горње Врховине.

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Порекло презимена Кончар
« Одговор #10 послато: Август 15, 2014, 12:37:42 поподне »
"Према Константину Порфирогениту Срби су населили простор од Цетине до Бојане док је северну границу њихових насељавања чинила Сава односно Дунав"....
Велика је историјска дилема да ли је његова усвојена хипотеза о великом насељавању Срба тачна !!! Сама историја нема поуздан одговор на то (коначно није решено питање о прадомовини Срба) па мислим да није примерено да било шта коментаришемо на ту тему, јер је тако сваки исказан став исправан.

Да ли си ти читао шта је тачно Порфирогенит написао, или си читао "интерпретације" неких других аутора? Оригиналан текст Порфирогенотовог дела са коментарима може се наћи у књигама
- ВИЗАНТИСКИ ИЗВОРИ 3A  ИСТОРИЈУ НАРОДА ЈУГОСЛАВИЈЕ, Том 2, Посебна издања САНУ, САНУ, Београд, 1959.
- Т. Живковић, DE CONVERSIONE CROATORUM ET SERBORUM, A Lost Source, Историјски инстит, Београд, 2012.

Елем, ја сам то читао и нигде нисам видео да Порфирогенит помиње Цетину или Бојану. Узгред, ево шта о Дукљи пише раније помињани Алексеев.

Цитат
Племя дуклян возникло в результате смешения продвинувшихся на юг сербов с местными славянами. Любопытно, что в XII в. сербское Приморье, Дуклю и земли на юг до Диррахия именовали еще Червонной Хорватией (в отличие от собственно Хорватии – Белой). Название «Червонная» может восходить к древнему племени червян – легендарным предкам лендзян. Именно эти славяне ранее овладели Скодрой и Диоклеей и разорили их. Теперь же, после хорватского вторжения, они освободились от аварской зависимости. Под влиянием сербов дукляне заключили пакт с Ираклием, но в сербский племенной союз не вошли. В дальнейшем Дукля, при тесных связях с сербскими племенами, сохраняла полную независимость. В смысле этноса и языка дукляне были – или стали со временем – сербами. Различия в языке, духовной и материальной культуре незначительны во всем сербохорватском ареале. Правда, о единой средневековой народности на всем этом пространстве говорить до рубежа X/XI вв. трудно.

Или у Коровом преводу:

Цитат
Племе Дукљана је резултат мешања Срба који су напредовали према југу са локалним Словенима . Занимљиво је да су у XII веку српско Приморје , Дукља и земље на југу да Дирахије звали Црвена Хрватска ( за разлику од Хрватске која је Бела ) . Назив " Црвена „ може бити везан за древно племе Червјан - легендарним претцима Ленђана. Управо су ови Словени претходно овладали Скадром и Дукљом и уништили их . Сада , након Хрватске инвазије , они су ослобођају од аварске зависности . Под утицајем Срба дукљани праве пакт са Ираклијем , али нису били укључени у српски племенски савез. У наредном времену , Дукља је у блиским везама са српским племенима задржала пуну независност . У погледу етничке припадности и језика Дукљани су током времена постали Срби. Разлике у језику , духовној и материјалној култури српско-хрватског подручја се незнатно разликују . Међутим, тешко је говорити о јединственој средњовековној народности на целом том простору све до краја X/XI века.

Владо

  • Гост
Одг: Порекло презимена Кончар
« Одговор #11 послато: Август 15, 2014, 01:00:28 поподне »
Нисам очекивао оволико бројну, а конструктивну полемику око покушаја да се са мало више светла да хронолошки приказ једне породице са тренутно доступним изворима и чињеницама. Цитирао сам делове са:
http://sr.wikipedia.org/sr/
Извињавам се ако су у википедијиним цитатима наведени неки елементи који нису тачни.


Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Порекло презимена Кончар
« Одговор #12 послато: Август 15, 2014, 04:45:29 поподне »
Нисам очекивао оволико бројну, а конструктивну полемику око покушаја да се са мало више светла да хронолошки приказ једне породице са тренутно доступним изворима и чињеницама. Цитирао сам делове са:
http://sr.wikipedia.org/sr/
Извињавам се ако су у википедијиним цитатима наведени неки елементи који нису тачни.

Извини, није ништа лично и нисам залазио у порекло презимена Кончар. Реаговао сам само на оно што се тиче порекла Срба. По том питању на интернету се може наћи безброј дезинформација, пуна их је и википедија, па се овде трудимо да такве дезинформације сузбијемо у корену. Надам се да се не љутиш!  :)

Владо

  • Гост
Одг: Порекло презимена Кончар
« Одговор #13 послато: Август 15, 2014, 05:20:52 поподне »
Када је добронамеран дијалог, то свакако има сврху поготово ако се укаже на дезинформације. На жалост наша историја је пуна недоречених, противречних и једнострано описаних догађаја па је нормално да и википедија није имуна на то. Захваљујем на доброј намери да се укаже на то, али би желео да коментари иду у правцу додавања делова историјске грађе којима се жељена тема о пореклу презимена Кончар допуњава, коригује и добија квалитетнији саджај.

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Порекло презимена Кончар
« Одговор #14 послато: Август 15, 2014, 05:35:46 поподне »
Што се тиче мог краја - Баније, Кончара је у већем броју било у околини Глине (село Шушњар, пет кућа) и у околини Петриње (село Блиња, шест кућа).
Кончари се на Банији помињу још у другој половини XVIII вијека (од 1755. године).

Документ из 1755. године, у коме се помињу Сава, Микан, Петар и Ристивој Кончар:
http://postimg.org/image/pm9yejw47/
http://postimg.org/image/uxwfox2rz/

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13216
Одг: Порекло презимена Кончар
« Одговор #15 послато: Август 15, 2014, 06:39:12 поподне »
У Босанској Крајини Кончара има у Козарцу (Приједор) и Рујници (Цазин). У Козарцу славе Св. Стевана, а у Рујници Св. Николу. Пореклом су из Лике (Врховине).

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13216
Одг: Порекло презимена Кончар
« Одговор #16 послато: Август 15, 2014, 07:07:11 поподне »
Кончара је убедљиво највише било у Врховинама.

У ове крајеве су дошли највероватније из околине Брлога. Стјепан Павичић каже:

" Касније, кад је велик број Кореничана преселио с турскога подручја на суседно крајишко и био настањен у Вилићу у околини Оточца, ти су Вилићани своје наслоне и станове постепено пренели преко Дољана и Залужнице и на Врховинско старо тло те су населили и Црну Власт и Врховине, Рудопоље и Бабин Поток. Док је постојала турска власт у Лици, они су то земљиште само уживали. Чим су Турци изагнани из Лике, они су с крајишким допуштењем то земљиште и настанили. У попису из 1701. нашло се на целом Врховински земљишту равно стотину кућа, од тога 20 без дозначене земље. Пре тога списка и годину двије после с врховинскога тла одселиле су у пусту Лику и Крбаву седамдесет и двије породице. Шта их је после тога остало, развијале су се врло добро. Оне су се распоредиле у неколико скупова, који су настанили Црну Власт, Врховине, Рудопоље и Бабин Поток. У ту узорачку или вилићку скупину унишло је и нешто породица из брињске и брлошке сеобе. У свом ширењу те су породице населиле и суседно подручје старога села Турјанскога.

У Врховине унишли су: Арамбашићи 6, Бајићи 3, Бањеглави, Богдановићи, Борчићи, Бракуси, Бранковићи, Брекићи 5, Бркићи 3, Брајићи 16, Цвијановићи 7, Чауши 28, Ћиће, Делићи 7, Диклићи, Грејни 13, Грбици 11, Иванчевићи, Јаворине, Јеловци, Кончари, Крајновићева, Лемајићи 7, Миљуши, Пејновићи 12, Радићи 9, Срдић 19, Стојановићи, Свилари, Тишме, Тркуље, Узелци 12, Варати, Видаци, Вукмановићи, Вукмировићи 8, Зорићи и Зубовићи 5. "

Стјепан Павичић - Сеобе и насеља у Лици

У околини Удбине (Сврачково Село) било је Кончара стефањштака. Пореклом су такође из Брлога.

Удбина и њена села, Гојко Кнежевић

Владо

  • Гост
Одг: Порекло презимена Кончар
« Одговор #17 послато: Август 15, 2014, 08:22:02 поподне »
Захваљујем свима на доприносу да се тема о пореклу презимена Кончар допуни и унапреди.
Надам се да ће то проширити видике и сазнања свих потомака ове доста велике породице.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13216
Одг: Порекло презимена Кончар
« Одговор #18 послато: Август 15, 2014, 08:27:27 поподне »
Захваљујем свима на доприносу да се тема о пореклу презимена Кончар допуни и унапреди.
Надам се да ће то проширити видике и сазнања свих потомака ове доста велике породице.

С обзиром да је реч о разгранатом роду, днк анализа би била више него пожељна.

Ван мреже boban

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 48
Одг: Порекло презимена Кончар
« Одговор #19 послато: Децембар 24, 2014, 06:14:56 поподне »
« Последња измена: Децембар 24, 2014, 06:17:39 поподне boban »

Владо

  • Гост
Одг: Порекло презимена Кончар
« Одговор #20 послато: Јун 17, 2015, 06:06:36 поподне »

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Порекло презимена Кончар
« Одговор #21 послато: Јун 17, 2015, 10:36:44 поподне »
ДНК анализа је заиста пожељна.
Икавац