Аутор Тема: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта  (Прочитано 227959 пута)

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Као што каже име теме, овде ће се објављивати новости везане за промене у табели, што се пре свега односи на:

1. SNP тестирање

2. Допуну маркера

3. Додавање/измена славе и/или места порекла тестираних

4. Подела постојећих или формирање нових родова и промена имена истих

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта
« Одговор #1 послато: Јун 14, 2017, 07:13:04 поподне »
Као што каже име теме, овде ће се објављивати новости везане за промене у табели, што се пре свега односи на:
3. Додавање/измена славе и/или места порекла тестираних

Ево, ја први да се огласим:

Предлажем да се мом рођи Девићу (I2 dinaric north, бр. 95) у рубрици "место порекла" упише (измени или дода) - Шекулар, с обзиром да је његово порекло из села Ћетковиће у Шекулару.

Надам се да се и он слаже (с обзиром да је овде с нама на форуму).

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта
« Одговор #2 послато: Јун 14, 2017, 07:13:11 поподне »
Мазалица (Јовањдан, Суваја, хаплогрупа I2-PH908) је тестиран као РН908+

Радуловић (Игњатијевдан, Дрежница, хаплогрупа G2a-L497) је проширио број маркера са 23 на 40

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта
« Одговор #3 послато: Јун 14, 2017, 07:25:23 поподне »
Ево, ја први да се огласим:

Предлажем да се мом рођи Девићу (I2 dinaric north, бр. 95) у рубрици "место порекла" упише (измени или дода) - Шекулар, с обзиром да је његово порекло из села Ћетковиће у Шекулару.

Надам се да се и он слаже (с обзиром да је овде с нама на форуму).

Ажурирано је место порекла за тестираног Девића: Шекулар/Беране/ЦГ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта
« Одговор #4 послато: Јун 14, 2017, 07:27:53 поподне »
Ажурирано је место порекла за тестираног Девића: Шекулар/Беране/ЦГ

Благодарим, Гујо!
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта
« Одговор #5 послато: Јун 14, 2017, 07:28:35 поподне »
Зар за Девића не би требало да стоји Ровца/Беране р. Шекулар?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта
« Одговор #6 послато: Јун 14, 2017, 07:40:11 поподне »
Зар за Девића не би требало да стоји Ровца/Беране р. Шекулар?

Причали смо раније о овоме. Уколико је скорија сеоба у питању, треба да стоји то старије место порекла. Сложили смо се да се под "скоријом" сеобом сматра период неких последњих 100 година.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта
« Одговор #7 послато: Јун 14, 2017, 07:47:11 поподне »
Ja биx пpeдлoжиo дa ce у тaбeли I2a dinaric south "poд Лучинштaкa 19=14" пpeимeнуje у "poд Tapcки Никшићи", c oбзиpoм дa вeћ имaмo двojицу ca cлaвoм Apaнђeлoвдaн, a и нa зaтвopeнoм дeлу имaмo двe cлaвe кoje ниcу Лучиндaн. C дpугe cтpaнe мнoгo je дoкaзa кoje гoвope дa ce paди o Tapcким Никшићимa.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта
« Одговор #8 послато: Јун 14, 2017, 07:48:55 поподне »
Девићи су из села Ровца, које је преко брда Ћетковићима. То није никаква одредница, јер су сви родови у Ровцима новији досељеници, који тачно знају одакле су ту дошли. Да су Девићи из неке даље старине у Ровцима, то би имало смисла. С обзиром да се братство Ћетковића, чији су Девићи огранак, зачело у Шекулару, није смислено уписати да је Девићу место порекла Ровца, јер тај податак ништа не показује.

То је као кад бисмо неком Булатовићу из племена Ровца, чији се прађед населио у Мојковац, уписали да је место порекла - Мојковац. Не, то је место где су се неки Булатовићи населили после 1912. године у склопу неких историјских околности и не указује ништа у вези са пореклом.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта
« Одговор #9 послато: Јун 14, 2017, 07:50:13 поподне »
Jevtic dinaric north Ozren,Republika Srpska.Trebalo bi dodati mjesto Kakmuz.Mnoge intresuje koji je dio Ozrena 

Jelic

  • Гост
Одг: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта
« Одговор #10 послато: Јун 14, 2017, 07:54:29 поподне »
Jevtic dinaric north Ozren,Republika Srpska.Trebalo bi dodati mjesto Kakmuz.Mnoge intresuje koji je dio Ozrena

Промењено.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта
« Одговор #11 послато: Јун 14, 2017, 09:36:25 поподне »
Ја бих опет вратио код И1 ону класификацију "род Дробњака",или можда "род Новљана"...у суштини,сад је он у табели "исцепкан" на више мањих родова,али глобална категоризација би могла да буде,па у оквиру ње се и виде по истим презименима да су у оквиру глобалног рода и ужи родови...

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта
« Одговор #12 послато: Јун 14, 2017, 09:56:01 поподне »
Ја бих опет вратио код И1 ону класификацију "род Дробњака",или можда "род Новљана"...у суштини,сад је он у табели "исцепкан" на више мањих родова,али глобална категоризација би могла да буде,па у оквиру ње се и виде по истим презименима да су у оквиру глобалног рода и ужи родови...
По мени овако је боље. Поготово што постоје породице које немају никакве везе са племеном Дробњак а припадају I1-P109, као нпр. мноштво њих из околине Пријепоља који имају предање да су заправо пореклом из области племена Кучи, као и један који је из Ивициног тестирања а има предање да је из Роваца.
А овако је и много прецизнији приказ оних братстава за које се зна поуздано да су Дробњаци ком огранку припадају.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта
« Одговор #13 послато: Јун 14, 2017, 10:28:20 поподне »
По мени овако је боље. Поготово што постоје породице које немају никакве везе са племеном Дробњак а припадају I1-P109, као нпр. мноштво њих из околине Пријепоља који имају предање да су заправо пореклом из области племена Кучи, као и један који је из Ивициног тестирања а има предање да је из Роваца.
А овако је и много прецизнији приказ оних братстава за које се зна поуздано да су Дробњаци ком огранку припадају.
Да,у смислу назива "род Дробњака",можда је преуско орјентисан на област и на племе,иако су блиски у тој мери и они из Пријепоља који не славе Св.Ђорђа ,иако имајупредање које их не везује за Дробњак и они који јесу из Дробњака са И1-Р109...али блискост је чини ми се у оној мери ,која је довољна да се сместе у већи род...Можда је "род Новљана" прихватљивији назив ...Да, назив "род Дробњака" би био као кад би уместо назива "род Никшића" имали назив "род Ровчана" иако  нису сви Никшићи Ровчани...али и овако је добро,нема грешке :)
« Последња измена: Јун 14, 2017, 10:32:05 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта
« Одговор #14 послато: Јун 14, 2017, 11:24:43 поподне »
Предложио бих да се мени на табели промени место порекла. Тренутно у табели стоји Превиш али моји преци су се са Превиша преселили још 1880-их у Горњу Буковицу. Шта више тада су се сви Јегдићи иселили у Буковицу или Провалију и на Превишу није остао нико. Једна фамилија се повратила после Првог светског рата. Не знам шта они искуснији мисле, је ли прошло довољно година да би ми Јегдићи Буковицу сматрали матицом?
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта
« Одговор #15 послато: Јун 15, 2017, 08:38:39 пре подне »
Предложио бих да се мени на табели промени место порекла. Тренутно у табели стоји Превиш али моји преци су се са Превиша преселили још 1880-их у Горњу Буковицу. Шта више тада су се сви Јегдићи иселили у Буковицу или Провалију и на Превишу није остао нико. Једна фамилија се повратила после Првог светског рата. Не знам шта они искуснији мисле, је ли прошло довољно година да би ми Јегдићи Буковицу сматрали матицом?
Да, логично би било да стоји Горња Буковица, јер и моји су се 1882. преселили са Лијешња у Ровцима у Мркоње у Горњој Јабланици, што и стоји у табели. По истом принципу уписивано је у табели и за друге, као нпр. за Јошановића, Божинића итд. Такав је био став и када смо полемисали својевремено о томе на форуму.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта
« Одговор #16 послато: Јун 15, 2017, 10:20:12 пре подне »
Девићи су из села Ровца, које је преко брда Ћетковићима. То није никаква одредница, јер су сви родови у Ровцима новији досељеници, који тачно знају одакле су ту дошли. Да су Девићи из неке даље старине у Ровцима, то би имало смисла. С обзиром да се братство Ћетковића, чији су Девићи огранак, зачело у Шекулару, није смислено уписати да је Девићу место порекла Ровца, јер тај податак ништа не показује.

То је као кад бисмо неком Булатовићу из племена Ровца, чији се прађед населио у Мојковац, уписали да је место порекла - Мојковац. Не, то је место где су се неки Булатовићи населили после 1912. године у склопу неких историјских околности и не указује ништа у вези са пореклом.

 Тако је Небо. Па Ровца ( мислим на Шекуларска) су дио Шекулара, иако га неки не рачунају, па умјесто Шекуларска Ровца почели су да употребљавају име Беранска Ровца. У  Шекуларским Ровцима сва братства су из Шекулара - Ћетковићи, осим неколико кућа Киковића ( од Лабана - дошли из околине Плава) и Вулевића ( дошли из Трешњева)- Васојевића.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта
« Одговор #17 послато: Јун 15, 2017, 10:28:04 пре подне »
 До разграничења са Турском послије  Берлинског конгреса  1878г. , односно 1884.г. и Ровца и Калудра су биле дио Шекулара.

Ван мреже serbsky

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 21
Одг: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта
« Одговор #18 послато: Јун 15, 2017, 12:25:18 поподне »
Мислим да би моје податке у табели требало допунити и старим презименом, уз ново РАКИЋ, дакле РАКИЋ-БА(Ј)ИНОВИЋ, јер се презиме јавља у два рефлекса, са и без јоте, што је условљено фонетиком, Ј је испред И у слабом положају, па се у изговору само донекле региструје. Чисто да би се ''рођаци'' лакше повезали, јер је уз славу Св. Агатоника то старо презиме нешто што сви знају, иако већина има ново. Моји су, рецимо имали оба, док отац није скинуо Бајиновић, јер га нервирало када нешто мора да попуњава, а предвиђено је место само за једно презиме. Можда би било боље и да као место порекла стоји МЕДВЕЂА, ГОРЊА ЈАБЛАНИЦА, јер је Дашиновац засеок с неколико кућа изнад Медвеђе и није посебно насеље, већ је део овог места.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Обавештења о изменама и допунама у табели Српског ДНК пројекта
« Одговор #19 послато: Јун 15, 2017, 02:14:56 поподне »
Мислим да би моје податке у табели требало допунити и старим презименом, уз ново РАКИЋ, дакле РАКИЋ-БА(Ј)ИНОВИЋ, јер се презиме јавља у два рефлекса, са и без јоте, што је условљено фонетиком, Ј је испред И у слабом положају, па се у изговору само донекле региструје. Чисто да би се ''рођаци'' лакше повезали, јер је уз славу Св. Агатоника то старо презиме нешто што сви знају, иако већина има ново. Моји су, рецимо имали оба, док отац није скинуо Бајиновић, јер га нервирало када нешто мора да попуњава, а предвиђено је место само за једно презиме. Можда би било боље и да као место порекла стоји МЕДВЕЂА, ГОРЊА ЈАБЛАНИЦА, јер је Дашиновац засеок с неколико кућа изнад Медвеђе и није посебно насеље, већ је део овог места.

  Како је Дашиновац добио име? Вјероватно по неком Даши? Знам, да у Горњој Јабланици, између осталих има и Шекулараца из Шекулара, а и оних раније пресељених у Метохији, али под другим презименима, сходно мјесној традицији, а и власти нијесу хтјеле да дозволе племенско братственичко окупљање Црногораца. Од када постоји топоним Дашиновац код Медвеђе? Мени се јавља асоцијација на презиме Дашић? И њих има у Медвеђи али под разним презименима.