Аутор Тема: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a  (Прочитано 17421 пута)

симо

  • Гост
Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« послато: Новембар 05, 2018, 03:58:20 поподне »
Нисам могао да смислим бољи наслов за ову тему и род, да бих назначио на који род тачно мислим. Такође не знам да ли је тема о овом роду раније постојала. Знам да се  су се у појединим постовима помињале поједине породице овог рода. Селаковић их је својевремено помињао на једној од тема збирно и покушао утврдити образац кретања. У међувремену се појавило још неколико резултата.

Иако није SNP профилисан (заправо се ни приближно не зна којој подграни R1a хаплогрупе припада)овај род је по маркерима, географском подручју и слави (Колубара, Мачва, Поцерина)прилично компактан.

Припадају му сљедеће породице:

Тешић, Јовањдан, Мионица/Ваљево/СРБ
Јаковљевић, Јовањдан, Криваја/Шабац/СРБ
Јаковљевић, Јовањдан, Криваја/Шабац/СРБ
Драгојевић, Јовањдан, Горња Сипуља/Лозница/СРБ
Миловановић, Јовањдан, Осечина/Осечина/СРБ
Јевтић , Јовањдан, Осечина/СРБ
Бојић , Јовањдан, Земун/СРБ
Радовановић , Никољдан, Широке Њиве/Прокупље/СРБ
Петровић , Лозовик/Велика Плана/СРБ
Васић,Јовањдан, Земун

Ту су и четири необјављена хаплотипа из истраживања САНУ.

У вези овог рода мене занимају одговри на сљедећа питања:

1. Да ли је ово стариначки род у поменутом подручју (Колубара) и колика је то старост?
2. Да ли би потенцијално могла постојати веза са Тодоровићем из Деске који је тестиран као R1a-Z280>S24902?

Треба рећи да предвиђач Невског даје највише (не баш и убједљиво) за припадност грани Z93.

Изван поменутог колубарског и мачванско-поцерског подручја, припадници овог рода су присутни још на сјеверу Бачке и Топлици, Поморављу.

У сваком случају, не само због Милутина Бојића и Милана Ракића, мислим да овај род заслужује да се мало исцрпније обради.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #1 послато: Новембар 05, 2018, 04:25:36 поподне »
Симо, хвала на овој теми!

Само пар напомена и од мене:

- Бојићи песника Милутина имају предање да су пореклом "из Босне".
- Моја ујчевина, Јевтићи, има предање о пореклу "из Херцеговине", "од Б(иј)еловића", како ми је увек деда говорио, а њему је тако причао његов деда-стриц.   
- Јаковљевићи/Драгојевићи имају чини ми се предање о пореклу из Лесковца у Гружи.
- Ракићи-Тешићи су чувена фамилија из Мионице. Требало би да су међу најстаријим досељеницима ту, јер су обично из таквих фамилија били фрајкори и кнезови.
- Када сам рекао мојим Јевтићима да су исти род са Миловановићима из Осечине, које они наравно добро познају, сви су се зачудили. Нису се никад рођакали.


Раније сам мислио да ћемо наћи сроднике ове групе фамилија у Херцеговини. Међутим, до сада је тестирано сигурно преко 500 породица из Херцеговине (и Старе Херцеговине). Није се нашао нико сродан.

Тако да сам сад склонији да верујем да су они такође неки род који је раније живео негде у Подрињу, Старом Влаху, Полимљу... Дакле негде северно од "праве" Херцеговине. И мислим да су се са сеобом Срба расули на све стране.

Тачно је да су у Поцерју, Подгорини и Колубари јако компактни. Верујем да је већини из овог рода заједнички предак живео у другој половини 17. века.

Нашем Платину сам раније  рекао да је његов СНП тест можда донео и СНП грану мојих Јевтића. Нажалост, остало је само пар живих мушких потомака, даљи ујак ког сам тестирао је трагично настрадао ове године. Можда ћу некад и урадити њихово СНП тестирање.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #2 послато: Новембар 05, 2018, 04:28:31 поподне »
Раније сам качио ову фотографију. Задруга Јевтића, Мала Госпојина 1934. године:


симо

  • Гост
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #3 послато: Новембар 05, 2018, 04:46:17 поподне »
Симо, хвала на овој теми!

Само пар напомена и од мене:

- Бојићи песника Милутина имају предање да су пореклом "из Босне".
- Моја ујчевина, Јевтићи, има предање о пореклу "из Херцеговине", "од Б(иј)еловића", како ми је увек деда говорио, а њему је тако причао његов деда-стриц.   
- Јаковљевићи/Драгојевићи имају чини ми се предање о пореклу из Лесковца у Гружи.
- Ракићи-Тешићи су чувена фамилија из Мионице. Требало би да су међу најстаријим досељеницима ту, јер су обично из таквих фамилија били фрајкори и кнезови.
- Када сам рекао мојим Јевтићима да су исти род са Миловановићима из Осечине, које они наравно добро познају, сви су се зачудили. Нису се никад рођакали.


Раније сам мислио да ћемо наћи сроднике ове групе фамилија у Херцеговини. Међутим, до сада је тестирано сигурно преко 500 породица из Херцеговине (и Старе Херцеговине). Није се нашао нико сродан.

Тако да сам сад склонији да верујем да су они такође неки род који је раније живео негде у Подрињу, Старом Влаху, Полимљу... Дакле негде северно од "праве" Херцеговине. И мислим да су се са сеобом Срба расули на све стране.

Тачно је да су у Поцерју, Подгорини и Колубари јако компактни. Верујем да је већини из овог рода заједнички предак живео у другој половини 17. века.

Нашем Платину сам раније  рекао да је његов СНП тест можда донео и СНП грану мојих Јевтића. Нажалост, остало је само пар живих мушких потомака, даљи ујак ког сам тестирао је трагично настрадао ове године. Можда ћу некад и урадити њихово СНП тестирање.

У сваком случају треба навести оно што се може наћи у изворима. Можда се негдје успут наметну и закључци. 

Сјећам се ове фотографије одраније. Права српска задруга.  :)

симо

  • Гост
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #4 послато: Новембар 05, 2018, 06:47:18 поподне »
Подрод Драгојевића

Чини се да је овом подроду најстарије презиме Драгојевић. Предање породица које су настале од Драгојевића наводе Драгојевог оца као најстаријег претка. За њега кажу:

"Драгојев отац био врло богат, имао 6 синова; када је шестог, Драгоја, оженио, онда орали на њивама са шест пари волова Драгојева жена била редара; шест дана носила ручак на њиву, а свекрва је није нудила хлебом код куће, док би орачи, све што је она на њиву носила, сами појели. Шестог дана кад је тако остала без ручка, заплакала пред свекром. Онда је он казао сину Драгоју: „Сине, жену за руку, идите у свет! Пустите волове, јер неће ништа родити на њиви зато што је редара заплакала." И тако Драгоје прешао у Јадар, у Горњу Сипуљу; тамо изродио пет синова. Од тих пет синова овамо у Бучје — у Кривају, дошао Нешко; од њега су. Он био капетан после Марка Штитарца у Шапцу и у Владимирцима (за Кривају био срез у Владимирцима до пре 50–60 година). Осим Нешка у Бучје прешли још: Гаврило – од њега нема никог: и Стеван — од њега Јаковљевићи. Друга два брата остала у Горњој Сипуљи –– Драгојевићи се зову и сад, зову се са овима овде и сад „рођаче"."

Предање не наводи мјесто живљења Драгојевог оца, само се каже: "Порекло им од Крагујевца, преко Горње Сипуље."

Од Драгоја, који је, како ћемо видјети живио у првој половини 18. вијека, су сљедећи родови:

Драгојевићи (тестирани), Радовановићи, Марковићи, Стевановићи, Јовановићи-Маричићи и Драгојевићи-Матићи у Горњој Сипуљи.
Лазићи и Јаковљевићи (тестирани) у Криваји, Шабац.
Наводе се неки одсељени у Белотићу, али тамо нисам нашао помена истих.

Као што смо видјели даље поријекло Драгојево је, по једном предању (присутном у Криваји шабачкој),  однекуд од Крагујевца.

Међутим, предање у Горњој Сипуљи које су забиљежили и Милојевић и Видосава Стојанчевић-Николић говори о поријеклу с југа Србије, из Лесковца. Да мисле управо на Лесковац са југа Србије, види се по њиховим прегледима поријекла становништва, гдје је овај род у Горњој Сипуљи сврстан у групу породица које су дошле с југа Србије. Селаковић је поменуо поријекло из гружанског Лесковца, што би се добро уклапало са предањем присутним у Криваји које говори о поријеклу из Крагујевца.

Међутим, генетски резултати Радовановића из Широких Њива код Прокупља, који такође упада у овај род, иде у прилог поријеклу са југа Србије. Треба свакако видјети и какво је даље поријекло овог Радовановића, да ли припада старијем слоју становништва југа Србије.

У сваком случају, ово "од Лесковца" остаје тема за размишљање. Треба видјети на крају како ће се то уклопити са предањима осталих породица овог рода.

Занимљиво је да се код Драгојевог предања помиње да је његов отац имао шест синова. Остаје питање гдје су се задржала остала петорица. Да ли се међу њима крију преци осталих породица овог рода? Да ли на основу реченице из предања да је Драгоје "прешао Јадар и дошао у Горњу Сипуљу" постојбину Драгоја и његове браће требамо тражити јужно од Јадра, негдје на подручју ваљевске Подгорине?
« Последња измена: Новембар 06, 2018, 11:31:38 поподне Селаковић »

симо

  • Гост
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #5 послато: Новембар 06, 2018, 12:37:00 поподне »
Подрод Живковића


По предању предак овог подрода, Живко дошао је на подручје данашње Мионице. Пре Живка Мионица се није тако звала, ту су живјеле неке старије породице које су се иселиле. С обзиром да је Живко био из ужичке Мионице, по мјесту одакле је дошао дао је ново име селу.

У Мионици (Косјерић) зна се за неке старије одсељене породице, па је можда међу њима била и ова Живкова.

За потомке Живкове у Мионици, Љ.Павловић пише:

"Живковићи и Тешићи (Ракићи): најстарији досељеник, већ поменути Живко, је дошао у готово пусто место, па му је дао име свога села. Живко се, по предању, спустио у првим аустријским ратовима и од њега су настале ове породице. Славе Јовањдан а има својих потомака исељених као и чиновника и трговаца."

Свакако су најпознатији Ракићи, потомци колубарског кнеза Раке Тешића, од којих је и пјесник Милан Ракић,

О њима је детаљније писано:

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B0%D0%BA%D0%B8%D1%9B%D0%B8

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #6 послато: Новембар 06, 2018, 01:00:42 поподне »
Погледах у бази 404 хаплотипа из Црне Горе. Чини ми се да овај род није присутан.

Неки припадници рода имају поклапање 19/23 са Шевићем (Лежимир, Срем, Јовањдан, заведен у табели као R-Z280>R-CTS1211>R-Y35>R-CTS3402>R-Y33>R-CTS8816>R-Y2902), неки су 18/23 са Тодоровићем (Деска, Петковдан, тестиран као R-Z280>R-S24902>R-S24902*). Чини ми се да имају сличности, мада је хаплотип доста удаљен, и са једним тестираним у истраживању Метохије, заведен у табели као R-Z280>R-CTS1211>R-Y35>R-CTS3402>R-Y2613>R-Y2609>R-Y2608).

симо

  • Гост
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #7 послато: Новембар 07, 2018, 11:34:40 пре подне »
Подрод Јевтића

О Јевтићима из Осечине нема пуно података. Чак их нема ни пописаних у Павловићевој "Колубари и Подгорини" иако је Осечина обрађена.

Са њима би требаала бити повезана и тестирана породица Миловановић из Осечине, о којој такође нема података.

Пренијећу оно што је Селаковић написао својевремено у коментарима Порекла:

"Има ли неко неки податак о породици Јевтић из Осечине, која овде није побројана, а под тим је презименом од око 1850? То је фамилија моје мајке. Слава им је Јовањдан. Они су у Осечини настањени у засеоку Остењак, одмах изнад Прокића и Ранковића, а преко пута Младеновића, а они су сви овде побројани.

О Јевтићима имам два сазнања:

1. Према породичном предању, дошла су три брата негде из Херцеговине: Јевто, Живан и трећи, коме нису запамтили име. Њихово презиме било је, мада то не тврде са сигурношћу, Бијеловић или нешто слично. Од Живана су настали Живановићи (исто нису побројани овде, а налазе се одмах поред Јевтића у селу), а од Јевта Јевтићи.

2. Увидом у црквене матичне књиге, видео сам да се Јевта венчао почетком 1838, а крајем исте године родио му се први син – први будући Јевтић. Јевта је умро 1852. Такође, оно што се крши са породичним предањем, Јевтино презиме у матичним књигама је Живановић. Такође, видео сам да исте кумове, Којиће из Белотића, има Јевта Живановић, други Живановићи, као и неки Глигорићи (потоје у књигама и други Глигорићи који немају ове кумове).

Толико. Није ми јасно како Јевтића и Живановића нема овде побројаних. Једино ако нису у овом делу: „Младеновићима су близак род Прокићи и Ранковићи и сви, који се разнолико презивају у Младеновићима, а има их 51 кућа, славе Јовањдан“ али у фамилји Јевтић одмахују главом да имају било какво заједничко порекло са Прокићима, Ранковићима и Младеновићима."

симо

  • Гост
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #8 послато: Новембар 07, 2018, 11:51:49 пре подне »
Подрод Бојића

За земунске Бојиће ( од којих је и пјесник Милутин Бојић) се каже:

"Милутинов отац Јован се доселио у Београд из Земуна у време босанско-херцеговачког устанка. По породичној традицији, Бојићи су се у Србију доселили из Босне, нешто пре Првог српског устанка и настанили се у једном месту у горњој области Западне Мораве, северозападно од Ибра. У „Антропогеографији Ваљевске Тамнаве“ помињу се две куће Бојића, досељене у другој половини XVIII века из Подгорине. Милутинови Бојићи славе Светог Јована Крститеља.
За време српске катастрофе 1813. године пребегао је у Земун, као многе српске избеглице, и прадед Милутинов." ( преузето са сајта Библиотеке Милутин Бојић)

По овоме би се рекло да је даље поријекло Бојићевих из ваљевске Подгорине, што би се добро уклопило у генетичке резултате и повезало Бојиће са осталим тестираним ис истог краја.

симо

  • Гост
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #9 послато: Новембар 07, 2018, 11:54:19 пре подне »
Подрод Васића

Васићи су још једна земунска породица која припада овом роду. Непознато је да ли имају везе са Бојићима. У сваком случају имају неколико маркера разлике у односу на Бојиће па то не би ишло у прилог неке скорије везе. О њима постоји само податак да су стара породица у Земуну. Уколико неко има који податак више о Васићима из Земуна нека напише.

симо

  • Гост
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #10 послато: Новембар 07, 2018, 12:16:39 поподне »
Необјављене породице

У истраживању САНУ постоје четири породице које припадају овом роду (мада ту због мањег броја маркера -17 увијек треба бити опрезан). Ради се о сљедећим породицама:

Породица 1 из Бањана код Уба, слави Никољдан, даље поријекло из ваљевске Подгорине, село Врагочаница, одакле су у другој половини 18. вијека прешли у Бањане.

Породица 2 из Богатића, наводно досељена у 18. вијеку из околине Требиња. Блиске су им породице у Богатићу: СИНЂЕЛИЋИ (25-4 к), МУЊИЋИ (1 к), и, КЕВИЋИ у Брежђу (Подгорина),“. Славе Јовањдан.

Породица 3 из Дрена, Обреновац. Иако нису пописани у етнографској литератури, чини ми се да је Милодан оставио податак да су из Крајине, без ближих одредница. Славе Јовањдан.

Породица 4 из Келебије, Бачка. Једна од најстаријих породица у Келебији, наводно су тамо још од цара Јована Ненада. Славе Јовањдан.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #11 послато: Новембар 12, 2018, 09:57:19 поподне »
Нисам могао да смислим бољи наслов за ову тему и род, да бих назначио на који род тачно мислим. Такође не знам да ли је тема о овом роду раније постојала. Знам да се  су се у појединим постовима помињале поједине породице овог рода. Селаковић их је својевремено помињао на једној од тема збирно и покушао утврдити образац кретања. У међувремену се појавило још неколико резултата.

Иако није SNP профилисан (заправо се ни приближно не зна којој подграни R1a хаплогрупе припада)овај род је по маркерима, географском подручју и слави (Колубара, Мачва, Поцерина)прилично компактан.

. . .

У вези овог рода мене занимају одговри на сљедећа питања:

1. Да ли је ово стариначки род у поменутом подручју (Колубара) и колика је то старост?
2. Да ли би потенцијално могла постојати веза са Тодоровићем из Деске који је тестиран као R1a-Z280>S24902?

Треба рећи да предвиђач Невског даје највише (не баш и убједљиво) за припадност грани Z93.

Изван поменутог колубарског и мачванско-поцерског подручја, припадници овог рода су присутни још на сјеверу Бачке и Топлици, Поморављу.

У сваком случају, не само због Милутина Бојића и Милана Ракића, мислим да овај род заслужује да се мало исцрпније обради.

Мој снп тест је дао S24902* - не припадам двема до сада познатим гранама испод. У познатим гранама (иначе мале групе) је нешто Пољака, Белоруса, Швеђана и Енглеза. По томе, племе или род би се звали Прибалтици-северноморци.

Свакако је занимљиво да за период пре Деске имам само кратко и магловито предање, да смо потекли из голе Херцеговине, па да смо били у Шапцу неко време и иза тога следи Деска.

Нисам још у прилици да радим велики ипсилон, али хоћу једног дана (у међувремену да ми се јави за пошту у којој не праве проблем).

Предвиђач је исправан али не може да покаже оно чега нема. Добијам само Р1а.

симо

  • Гост
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #12 послато: Новембар 13, 2018, 11:27:15 пре подне »
Мој снп тест је дао S24902* - не припадам двема до сада познатим гранама испод. У познатим гранама (иначе мале групе) је нешто Пољака, Белоруса, Швеђана и Енглеза. По томе, племе или род би се звали Прибалтици-северноморци.

Свакако је занимљиво да за период пре Деске имам само кратко и магловито предање, да смо потекли из голе Херцеговине, па да смо били у Шапцу неко време и иза тога следи Деска.

Нисам још у прилици да радим велики ипсилон, али хоћу једног дана (у међувремену да ми се јави за пошту у којој не праве проблем).

Предвиђач је исправан али не може да покаже оно чега нема. Добијам само Р1а.

Веза са горе описаним родовима остаје као могућност. Ниси им превише близак,али ни превише далек. За везу са твојом породицом можда би најинтересантнија била породица из САНУ истраживања која се генетски уклапа у овај род, а сматра се једном од најстаријих у Келебији.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #13 послато: Новембар 13, 2018, 04:57:50 поподне »
Веза са горе описаним родовима остаје као могућност. Ниси им превише близак,али ни превише далек. За везу са твојом породицом можда би најинтересантнија била породица из САНУ истраживања која се генетски уклапа у овај род, а сматра се једном од најстаријих у Келебији.
Мени би значило било шта што је ближе од 4000 година удаљености.

Сасвим је јасно да је у стара времена било много деце, али се некако овај мој правац није значајније разгранао. И буквално, то је један правац, не личи баш на стабло.

Оно што је сигурно је да не журим. Ако будем 5 година чекао, то је сасвим прихватљиво. Урадио сам шта је до мене, чекам остале да се тестирају. Ипак не верујем да на српским просторима постојим само ја.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #14 послато: Новембар 22, 2018, 05:55:13 поподне »
Петровић, Аранђеловдан, преслава Мала Госпојина; Добрско Село, Цетиње

Припада хаплогрупи R1а-Z280, дубља подграна не може се са сигурношћу утврдити на овом броју маркера. Нема претерано блиских поклапања, а најближи су му тестирани из рода Z280 A (род Милутина Бојића и Милана Ракића): од Миловановића из Осечине разликује се на 2 од 23 маркера, од Јевтића из Осечине и Тешића из Мионице на 3 од 23, а од Драгојевића из Горње Сипуље код Лознице, двојице Јаковљевића из Криваје код Шапца, Васића и Бојића из Земуна и Радовановића из Широких Њива код Прокупља на 4 од 23 маркера. Све наведене породице славе Јовањдан. Са тестиранима из овог рода дели две нешто ређе вредности, DYS385=12-14 и YGATAH4=12, а од већине се разликује за једну вредност на маркерима DYS19, DYS458 и DYS570.

У тексту о братствима Добрског Села нисам нашао никаквог помена Петровића, па би било добро ако би се јавио неко ко има више информација. Тестирани је такође као могуће раније презиме навео Роловић, "али је то несигурно".

https://www.poreklo.rs/2016/02/16/bratstva-plemena-dobrsko-selo/

Прилично је раширена и разноврсна R1a на простору Зете/Катунске нахије. Међу резултатима без маркера имамо Рамадановиће и Јоветиће (R-Z280), који би требали бити из Ћеклића. Конкретно од тестираних из Добрског Села, ту је Сјеклоћа (слава Св. Агатоник?), такође R1a-M512.

У вези са евентуланом блискошћу са родом "Бојић-Ракић" чији припадници славе Јовањдан, копирам коментар са нашег портала:

Цитат
Svi danasnji Gornjevuci su potomci Ratkovog sina Valca.Sa njim (Valcem) u Crnu goru su dosli i drugi Dobrijevici al sta je bilo sa njima ne zna se tacno,po nekima su se vratili u hercegovinu,izumrli…Skraticu pricu zbog cega i kako al uglavnom Valac uzima za slavu Sv. Mucenika Agatonika,a u Malom Zalazu podize crkvu posvecenu Sv. Jovanu Krstitelju svojoj do tadasnjoj slavi.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #15 послато: Новембар 23, 2018, 12:30:16 пре подне »
У вези са евентуланом блискошћу са родом "Бојић-Ракић" чији припадници славе Јовањдан, копирам коментар са нашег портала:

Да ли би ово значило да је извесније да Петровић ипак потиче од Горевука? Једино се ту слава не уклапа...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #16 послато: Новембар 30, 2018, 12:01:41 пре подне »
Петровић, Аранђеловдан, преслава Мала Госпојина; Добрско Село, Цетиње

Припада хаплогрупи R1а-Z280, дубља подграна не може се са сигурношћу утврдити на овом броју маркера. Нема претерано блиских поклапања, а најближи су му тестирани из рода Z280 A (род Милутина Бојића и Милана Ракића): од Миловановића из Осечине разликује се на 2 од 23 маркера, од Јевтића из Осечине и Тешића из Мионице на 3 од 23, а од Драгојевића из Горње Сипуље код Лознице, двојице Јаковљевића из Криваје код Шапца, Васића и Бојића из Земуна и Радовановића из Широких Њива код Прокупља на 4 од 23 маркера. Све наведене породице славе Јовањдан. Са тестиранима из овог рода дели две нешто ређе вредности, DYS385=12-14 и YGATAH4=12, а од већине се разликује за једну вредност на маркерима DYS19, DYS458 и DYS570.

У тексту о братствима Добрског Села нисам нашао никаквог помена Петровића, па би било добро ако би се јавио неко ко има више информација. Тестирани је такође као могуће раније презиме навео Роловић, "али је то несигурно".

https://www.poreklo.rs/2016/02/16/bratstva-plemena-dobrsko-selo/

С обзиром на хаплогрупу, одмах сам помислио на ћеклићко братство Петровића. Но, они славе Илиндан.
Црмнички Роловићи такође славе Илиндан.
Слава Аранђеловдан је типична за родове из Глухог Дола у Црмници, са предањем о досељењу "из Васојевића". И они имају исту хаплогрупу.
Коначно, у Црмници (Дупило) постоје Петровићи који славе данашњу славу - Аранђеловдан, а који су мали род, пореклом из Врања у Зети.
Између побројаних, можда је највише изгледа да род тестираног има везе с овим родом из Дупила.

Ако је заиста пореклом из Добрског Села како тврди, онда вероватно потиче од Горевука управо због резултата који си споменуо:

Међутим, слава се не поклапа.
Порекло од Роловића би могло бити по женској линији јер њих нема у Добрском Селу.

Петровић је мој кандидат, међутим слабо је обавештен о пореклу, а ни његов отац не зна много више. Једини је деда знао боље, али он није међу живима. У сваком случају, зна да су пре Добрског Села његови преци живели у неком селу код Подгорице, али није могао да се сети имена. За раније презиме (Роловићи) је информација од његовог оца, за коју кандидат, међутим, сматра да није тачна и/или прецизна. Видећу са њим да ли је то раније место боравка био Врањ или Дупило, можда се присети када му споменем та имена.  :) Због комбинације славе и преславе сам мислио да ће да испадне род Озринића, али ето, ипак је испао нешто "занимљивије" - први припадник овог рода на простору Црне Горе. Можда ће нам то помоћи у прецизнијем лоцирању матице рода Ракић-Бојић.

Додаћу овде шта сам још успео да сазнам од тестираног Петровића - сигурно нису старинци у Добрском Селу већ су ту досељени, највероватније током 19. века. Једино што је знао да ми каже о ранијем завичају је да је у питању место близу Подгорице где су држали рибњаке, дакле вероватно неко место близу Скадарског језера. Ту остају као најозбиљнији кандидати села у Зетској равници, Љешанској или можда чак и Ријечкој нахији. Такође је сигуран да се нису у ЦГ доселили из неког другог краја и да су мењали презиме, али не зна тачно које је старије презиме било. Деда и прадеда су били војна лица, деда је рођен 1903. или 1904. године и живео је 96 година, а прадеда је живео 102 године.

Ако неко случајно зна за неки род из ове три области (Зета, Љешка и Ријечка нахија) који осим Аранђеловдана преславља Малу Госпојину, нека напише.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #17 послато: Децембар 03, 2018, 09:15:49 поподне »
Преносим и овде:

Милановић, Ђурђевдан, Заграђе, Горњи Милановац

Припада хаплогрупи R1a-Z280, роду А (род Милутина Бојића и Милана Ракића). Најближе поклапање има са Васићем из Земуна, разликују се на само 1 од 23 маркера (DYS390), и једино њих двојица деле две нешто ниже вредности у односу на остале тестиране из овог рода (DYS458=16 и DYS570=18). Од двојице Јаковљевића из Криваје код Шапца и Драгојевића из Горње Сипуље код Лознице разликује се на 2 од 23 маркера, а од Тешића из Мионице и Јевтића из Осечине на 3 од 23. У тексту о Заграђу нема никаквог помена Милановића, па је свака информација добродошла.

https://www.poreklo.rs/2013/05/21/poreklo-prezimena-selo-zagra%C4%91e-gornji-milanovac/

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #18 послато: Фебруар 03, 2019, 01:40:24 поподне »
Најзад сам, у јучерашњем разговору након Скупштине и у јутрошњем дописивању са тестираним Петровићем из Добрског Села успео да разбистрим ситуацију око његовог порекла. Селаковић ме је јуче подсетио да се дан прослављања Св. Агатоника, који је крсно име рода Горевука из Добрског Села, "народски" назива Арлијевдан (04.09.). Са 23andme имамо тестираног Сјеклоћу R1a-M417 који је од овог рода и прославља Арлијевдан. Обратио сам пажњу Петровићу на овај податак и он ми је рекао да је могуће да је његов отац "пермутовао" славу (Арлијевдан у Аранђеловдан). Његов отац је атеиста и не обележава славу а покојни деда је такође био комуниста-атеиста; до конфузије је вероватно дошло и због тога што је Аранђеловдан слава његове мајке, која своје крсно име обележава. С обзиром на ово, готово је извесно да је Петровић припадник рода Горевука из Добрског Села који имају предање о доласку из Клобука у Херцеговини о чему је писао Небо у свом тексту о пореклу родова из Добрског Села:

"Према предању Горевука, они су пореклом из Херцеговине, из старог града Клобука западно од Грахова[6], и били су властела у средњевековној Босни. По пропасти Херцегове државе, склонили су се код Ивана Црнојевића на Његуше, 1482. године, а предводио их је Валац Радков Горевук с два брата.

Ковијанић сматра да су се Горевуци у Његуше населили око пола столећа раније, за шта потврду налази у которској документацији, где се током 1450-их помињу Горевуци Добријевићи и Милосалићи. У Добрско Село (Добро) Горевуци се селе око 1460. године."

https://www.poreklo.rs/2016/02/16/bratstva-plemena-dobrsko-selo/

Цела прича о пореклу из Зетске равнице коју сам наводио у ранијим објавама је нетачна, односно деда тестираног је купио имање у неком зетском селу, а није се из њега преселио у Добрско Село. Петровићу треба изменити податак о слави у табели и избрисати преславу (Мала Госпојина), јер у светлу горе наведених података не може се поуздано рећи да је та информација тачна. Могуће је да је раније презиме Петровића било Сјеклоћа или Јаблан (два рода за које Небо наводи да су остали да живе у Добрском Селу), он то није знао да ми каже, једино што зна је да су имали неко старије презиме које је променио деда или прадеда (наводно због неког убиства, мада је и то питање колико је тачно). Извињавам се на забуни која је настала због овог резултата (тј. погрешних података).  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #19 послато: Мај 15, 2019, 04:27:47 пре подне »
Dobro jutro,

Po informacijama od sinoć moja haplogrupa pripada ovom rodu.
Moji Radojičić/Stakići su iz Savkovića, Ljubovija i slave Sv. Jovana, stara preslava je Mala gospojina  kao i tom Petroviću.

Postoji nekoliko izvora da smo poreklom iz Crne Gore, iz Cuca pa preko Pive stigli do Podrinja.

Moguće da je umesto Cuca bila ova okolina Cetinja i da

U popisu 1863. moj direktan predak se popisao kao Petrović.
Medjutim korišteno je i prezime Popović (kasnije i Protić) zbog čega
smo smatrali da smo iz Popovića iz Cuca koji slave sv. Jovana, preslavljaju Malu Gospojinu. Moguće da je to greška i da smo poreklom isti kao i ovi Petrovići.

Još jedna zanimljiva stvar, osim Bojića i Rakića koji su ispostavilo se moji rodjaci još jedan pesnik iz mog roda je moj deda-stric Petar Protić Sokoljanin prvi doktor nauka u Srbiji.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #20 послато: Мај 15, 2019, 08:42:07 пре подне »
Dobro jutro,

Po informacijama od sinoć moja haplogrupa pripada ovom rodu.
Moji Radojičić/Stakići su iz Savkovića, Ljubovija i slave Sv. Jovana, stara preslava je Mala gospojina  kao i tom Petroviću.

Postoji nekoliko izvora da smo poreklom iz Crne Gore, iz Cuca pa preko Pive stigli do Podrinja.

Moguće da je umesto Cuca bila ova okolina Cetinja i da

U popisu 1863. moj direktan predak se popisao kao Petrović.
Medjutim korišteno je i prezime Popović (kasnije i Protić) zbog čega
smo smatrali da smo iz Popovića iz Cuca koji slave sv. Jovana, preslavljaju Malu Gospojinu. Moguće da je to greška i da smo poreklom isti kao i ovi Petrovići.

Još jedna zanimljiva stvar, osim Bojića i Rakića koji su ispostavilo se moji rodjaci još jedan pesnik iz mog roda je moj deda-stric Petar Protić Sokoljanin prvi doktor nauka u Srbiji.

Петровић мало зна о свом пореклу по очевој линији. Подаци које ми је саопштио су углавном били половични и/или контрадикторни, што је разумљиво с обзиром на околности које сам навео у горњој објави. Није искључено да му је преслава Мала Госпојина, али због осталих нетачних података то не могу узети као сигуран податак. За презиме исто тако није сигурно колико му је старо, да ли је из скоријег (нпр. краја 19. или почетка 20. века) или ранијег периода. У сваком случају, у етнографској литератури у Добрском Селу нису наведени Петровићи, али зато јесу остале фамилије из рода Гор(њ)евука, од којих се једна тестирала преко 23andme (Сјеклоће) и испала R1a-M417.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #21 послато: Мај 15, 2019, 12:43:53 поподне »
 Da li se može utvrditi koliko su vremensku udaljeni ti Petrovići od grane Bojića/Tešića/Radojičića.

Pošto sam početnik u ovome, kolika je vremenska udaljenost mojih Radojičića od Tešića sa kojima se razlikujemo na jednom od 23 markera?

Sjekloce/Gorevuci nisu ili jesu Z-280?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #22 послато: Мај 15, 2019, 02:02:43 поподне »
Da li se može utvrditi koliko su vremensku udaljeni ti Petrovići od grane Bojića/Tešića/Radojičića.

Pošto sam početnik u ovome, kolika je vremenska udaljenost mojih Radojičića od Tešića sa kojima se razlikujemo na jednom od 23 markera?

Sjekloce/Gorevuci nisu ili jesu Z-280?

За Сјеклоће знамо само да су R1a, на 23andme им нису прочитане низводније гране, а немамо, осим Петровића, ниједног другог из тог рода који је тестиран на STR маркере, а не само на SNP. Но претпостављам да су и они Z280, као и Петровић. Мислим да је Петровић мало удаљенији од тестираних из овог рода који су из западне Србије, што би одговарало и времену раздвајања њихових предака, највероватније још током средњег века. По предању, Горњевуци су у Добрско Село дошли још током 15. века из Клобука у Херцеговини, постоје назнаке да им је ранија слава била Јовањдан, а да су у Добрском Селу узели да славе Арлијевдан.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #23 послато: Мај 15, 2019, 04:09:39 поподне »
 Hvala na odgovoru.


Pronašao sam ovo na forumu.
Цитат
Ja sam iz Crne Gore i pripadam bratstvu Gornjevuka.Povelja Ivana Crnojevica koja je sacuvana u cetinjskom manastiru,govori da je Ivan C. Gornjevuke-Dobrijevice primio u svoju vlastelu i darovao im sela Mali Zalaz i Gornje Dobro tj. Dobrsko Selo naglasavajuci da to cini zbog usluga koje su Gornjevuci zajedno sa Sendaljem Hranicem cinili kuci Crnojevica.Gornjevuci poticu od Dobrijevica koji su bili vlastela u Bosni (tad jos nije bilo ustaljen naziv Hercegovina) vjerovatno u okolini Mostara.U njihovom grbu bio je predstavljen vuk.Poslije neke bitke u kojoj su se istakli na celu sa Ratkom Dobrijevicem,Sendalj H. je gledajuci njihov barjak sa grbom vuka rekao „pravi ste gore vuci“.Od tada Ratkovi Dobrijevici pocinju da se nazivaju Gorevuci ,kasnije iskrivljeno u Gornjevuci.Njegov sin Valac Gorevuk-Dobrijevic sa rodbinom bjezi ispred turaka i dolazi u C.Goru i naseljava se u njeguskom selu Mali Zalaz.Sva ova moja prica je zbog sledeceg podatka.Nakon dolaska u C.Goru Valac za novu krsnu slavu uzima Sv. Agatonika (necu siriti pricu zaso je to uradi),a u Malom Zalazu podize crkvu posvecenu Sv. Jovanu Krstitelju zastitniku porodice i njegove do tadasnje krsne slave.Zbog krvne osvete Valac se seli u Dobrsko Selo i tu podize crkvu posvecenu Sv. Petki koja je inace prisluzbica svih dobrskih brastava.Znaci,Dobrijevici od kojih poticu Gornjevuci slavili su Sv. Jovana.Sa Valcom su u C.Goru dosli i drugi Dobrijevici.Sta je bilo s njima to se ne mozemo tacno znati.Neki su se istrazili a neki vratili u bosnu tj. u hercegovinu.Interesantna je da je ista osnova u nazivu DOBRsko Selo i DOBRijevici   

Pošto me i dalje drži porodicno predanje o poreklu iz Cuca i doseljavanju sa "ujacima Tadićima" smatrate li da postoji verovatnoća da je Dobrsko selo bilo jedna od tačaka naseljavanja naše rodovske grupacije iz Zapadne Srbije?
Ili je to pak Klobuk i slično, odakle se druga grana Gorevuci spustila ka Cetinju, a naša krenula ka Zap. Srbiji preko Osata?


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #24 послато: Мај 15, 2019, 05:00:50 поподне »
Hvala na odgovoru.


Pronašao sam ovo na forumu.
Pošto me i dalje drži porodicno predanje o poreklu iz Cuca i doseljavanju sa "ujacima Tadićima" smatrate li da postoji verovatnoća da je Dobrsko selo bilo jedna od tačaka naseljavanja naše rodovske grupacije iz Zapadne Srbije?
Ili je to pak Klobuk i slično, odakle se druga grana Gorevuci spustila ka Cetinju, a naša krenula ka Zap. Srbiji preko Osata?

Тешко да је миграција ишла из западне Србије у Стару Црну Гору. Мислим да је ова друга претпоставка ближа истини, да је првобитна матица била Херцеговина, из које је једна грана (Добријевићи-Горевуци) отишла у Црну Гору, док је друга (вероватно бројнија) грана населила западну Србију; ваш род се у Херцеговини изгледа "истражио" (изумро је или се у потпуности раселио), с обзиром да на том подручју још увек није пронађен, иако је тестиран велики број Херцеговаца. Било би одлично (ако желите даље да истражујете) када би урадили панел код фирме Yseq, с обзиром да ваш род још увек није прецизно SNP профилисан, већ се само на основу вредности STR маркера претпоставља да је R1a-Z280, али је то врло широк појам а ниже подгране на основу маркера вашег рода није могуће са сигурношћу предвидети. Уз помоћ панела ћете моћи прецизније да сагледате ко вам је на Балкану, али и шире, близак генетски. Панел за Z280 је на овом линку:

https://www.yseq.net/product_info.php?currency=EUR&cPath=27&products_id=10169&osCsid=21213515c50780b90ee814c7b1ec4e1e

Скупљи од њега, за 10 евра, је општи R1a панел; ако не желите да ризикујете да испаднете Z280- (у случају да припадате некој још егзотичнијој подграни R1a), онда је ово бољи избор:

https://www.yseq.net/product_info.php?currency=EUR&cPath=27&products_id=56701&osCsid=21213515c50780b90ee814c7b1ec4e1e

Најјефтинија опција вам је да пробате одмах да погодите SNP; у том случају, препоручио бих вам да пробате са овим SNP-ом (S24902, који се налази низводно од Z280):

https://www.yseq.net/product_info.php?products_id=1303&osCsid=21213515c50780b90ee814c7b1ec4e1e

На основу одређеног подударања хаплотипа Тодоровића из Деске који је урадио R1a панел (испао је S24902*) и тестираних из вашег рода, могуће је да је S24902 тај низводни SNP на који би били позитивни, али ово, наравно, није 100% сигурно.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #25 послато: Мај 15, 2019, 05:23:45 поподне »
Hvala na odgovoru.
Testiracu onda taj S24902.

Ako ne bude onda za mesec-dva taj kompletni.

Da li postoji mogućnost da se dodje do privatnih kontakata nekih od testiranih Sjekloca ili Petrovića ovde pa da zajedno testiramo dalje i vidimo udaljenost. Koliko znam Sjekloca je velika familija, nadam se da će se neko od njih testirati negde drugo osim na ovom 23andme.

Koliko sam uspeo da pronađem od sinoć kad sam dobio rezultate (uzeo sam slobodan dan da čitam o ovome) R1a z280 se vezuje za severno-zapadne slovene?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #26 послато: Мај 15, 2019, 07:12:31 поподне »
Hvala na odgovoru.
Testiracu onda taj S24902.

Ako ne bude onda za mesec-dva taj kompletni.

Da li postoji mogućnost da se dodje do privatnih kontakata nekih od testiranih Sjekloca ili Petrovića ovde pa da zajedno testiramo dalje i vidimo udaljenost. Koliko znam Sjekloca je velika familija, nadam se da će se neko od njih testirati negde drugo osim na ovom 23andme.

Koliko sam uspeo da pronađem od sinoć kad sam dobio rezultate (uzeo sam slobodan dan da čitam o ovome) R1a z280 se vezuje za severno-zapadne slovene?

Z280 се јавља свуда где су Словени у својим миграцијама доспели, али је процентуално заступљенија код Источних Словена и Балта. Ја сам у контакту са Петровићем, тако да што се њега тиче сте "покривени".  :) Овде се можете више информисати о хаплогрупи R1a:

https://www.poreklo.rs/2018/06/10/y-dnk-haplogrupa-r1a/

https://www.eupedia.com/europe/Haplogroup_R1a_Y-DNA.shtml
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #27 послато: Мај 16, 2019, 12:33:45 пре подне »
Pre nego se posvetim pronalaženju Donjevuka/Sjekloća sa kojima bih se uporedio voleo bih da se rešim porodičnog predanja o poreklu od Popovića iz Lipe Cucke. Mislio sam da je to haplogrupa rešila jer su Cuce J2a i e, medjutim danas sam saznao da Popovići-Lipljani nisu Orlović već da su poreklom  sa Kosova.


Pošto niko drugi od testiranih "rodjaka" iz Zapadne Srbije nema jače predanje o poreklu mislim da bi bio dobar korak da se rešim ovog svog predanja o Popovićima pa nakon toga da se fokusiram na Gorevuke.

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #28 послато: Мај 16, 2019, 11:08:38 пре подне »
Taj Petrović bi mogao da bude rešenje za poreklo naše rodovske grupacije. Upravo sam saznao od jednog člana foruma da postoji Lipa Dobrska (moji navodni preci Popovići su iz Lipe Cucke).

Da li bi Petrovića mogli pitati da li je možda iz Lipe dobrske ili Lipe Cucke.

Na kraju krajeva i Lipa Cucka je udaljena oko 2 km samo od Dobrskog sela tako da ostaje verovatnoća da moji preci nisu imali toliko pogrešne informacije o poreklu.


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #29 послато: Мај 16, 2019, 12:49:41 поподне »
Taj Petrović bi mogao da bude rešenje za poreklo naše rodovske grupacije. Upravo sam saznao od jednog člana foruma da postoji Lipa Dobrska (moji navodni preci Popovići su iz Lipe Cucke).

Da li bi Petrovića mogli pitati da li je možda iz Lipe dobrske ili Lipe Cucke.

Na kraju krajeva i Lipa Cucka je udaljena oko 2 km samo od Dobrskog sela tako da ostaje verovatnoća da moji preci nisu imali toliko pogrešne informacije o poreklu.

Петровић је сигурно из Добрског Села пореклом по мушкој линији. Што се тиче удаљености Липе Цуцке и Добрског Села, одговор је дао Небо на теми "Светски ДНК дан 2019":

Немогуће је да је удаљеност Добрског села и цуцке Липе 2 км. Можда 22 км. И то ваздушном линијом. А мислим да је и више.


Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
« Последња измена: Мај 16, 2019, 01:32:42 поподне Clavdivs »
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #31 послато: Мај 16, 2019, 01:31:56 поподне »
Da, moja greška.
Malo ka Dobrskom selu Google maps mi izbacuje još jednu Lipu za koju sam mislio da je dobrska, ona je 2km od Dobrskog sela a ova veća sam mislio da je cucka jer je ona jedina Lipa u CG koja odmah izadje kada se pretražuju mesta u CG.

Ван мреже natalija

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #32 послато: Мај 16, 2019, 05:56:34 поподне »
Здраво,

припадам Драгојевићима и по генетици припадамо  истом роду (род Милутин Б.и М.Ракић). Хтела бих само да коментаришем овај јак  "песнички ген" у нашем роду.  У нашој  широј фамилији много је песника, који објављују поезију  и прозу. Изненађење за нас је било огромно када смо сазнали да смо са Бојићем и Ракићем имали зејдничког претка. Податак  да је и Ваш предак деда стриц писао поезију за нас је врло драгоцена. Надам се да ће ово генетско истраживање донети још важних информација о нашем пореклу и о томе одакле смо то кренули у свет!

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #33 послато: Мај 16, 2019, 06:58:14 поподне »
1847. Petar Sokoljanin je jedan od suosnivača Družine mladeži srpske. 1854 u Hajdelbergu promovisan za doktora "obeju prava", kao prvi srbin sa tom titulom.

Inače njegova majka Jelica je ćerka Petra Nikolajevića Molera.
Tetka mu Mirjana je udata za Protu Mateju Nenadovića.
Pradeda po majci mu je i Hadži Ruvim. Sinovac mu je Vojvoda Dragomir.


Po ovome vidim da smo bliski rodjaci i mioničkog kneza Rake Tešića i njegovih Rakića, pa Milutina Bojića itd.


Bilo bi lepo da ako ostale zanima da se malo više zajedno angažujemo da pronadjemo detaljnije poreklo.


U članku ispod imate tekst o voditelju Ivanu Baueru koji je po ženskoj liniji naš srodnik i kod njega je ostalo predanje o Orlovićima/Cucama.


Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #34 послато: Мај 20, 2019, 08:33:07 поподне »

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #35 послато: Мај 20, 2019, 08:44:36 поподне »
Imaju još dva živa ta Petrovića iz Dobrskog sela u CG. U Dobrskom selu ih nema.
Sjekloće mi kažu da su sa Ljubitinja doseljeni, da im nisu rod i da ako slave njihovu slavu da je to od skoro.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #36 послато: Мај 20, 2019, 09:33:21 поподне »
Imaju još dva živa ta Petrovića iz Dobrskog sela u CG. U Dobrskom selu ih nema.
Sjekloće mi kažu da su sa Ljubitinja doseljeni, da im nisu rod i da ako slave njihovu slavu da je to od skoro.

Да ли можда знаш од ког рода из Љуботиња потичу?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #37 послато: Мај 20, 2019, 09:48:47 поподне »
Pokušavam da saznam, ali ne ide.
Kažu mi Sjekloći da misle da Dobrski Petrovići slave Arandjelovdan.

Međutim upravo sam našao još jednu poveznicu.
Kažu da osim ova 4 poznata roda Gorevuka postoji u Ljubotinju prezime Crvenko i da su oni od Sjekloći.

Koliko vidim online ti Crvenko slave Aranđelovdan.


Možda su Crvenko odlaskom u Ljubotinj primili slavu od nekog, a da su ovi Petrovići = Crvenko povratkom u Dobrsko Selo zadržali Aranđelovdan. Po svemu sudeći ta prva informavija testiranog Petrovića o slavi je bila tačna.

Od kojih još bi rodova iz Ljubitinja mogli biti, a da imaju poveznice sa Aranđelovdanom i Dobrskim selom?

Ono što je sigurno za sad da je testirani bio u pravu da su iz Dobrskog sela i vrlo verovatno za slavu.

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #38 послато: Мај 20, 2019, 09:56:13 поподне »
Pokušavam da saznam, ali ne ide.
Kažu mi Sjekloći da misle da Dobrski Petrovići slave Arandjelovdan.

Međutim upravo sam našao još jednu poveznicu.
Kažu da osim ova 4 poznata roda Gorevuka postoji u Ljubotinju prezime Crvenko i da su oni od Sjekloći.

Koliko vidim online ti Crvenko slave Aranđelovdan.


Možda su Crvenko odlaskom u Ljubotinj primili slavu od nekog, a da su ovi Petrovići = Crvenko povratkom u Dobrsko Selo zadržali Aranđelovdan. Po svemu sudeći ta prva informavija testiranog Petrovića o slavi je bila tačna.

Od kojih još bi rodova iz Ljubitinja mogli biti, a da imaju poveznice sa Aranđelovdanom i Dobrskim selom?

Ono što je sigurno za sad da je testirani bio u pravu da su iz Dobrskog sela i vrlo verovatno za slavu.

Sjekloći tvrde da su slavili Sv. Jovana kao i naši zapadnosrpski rodovi. Sad da li je testirani Petrović deo Gorevuka to je pitanje ili sam sa Sjekloćima i ostalim Gorevucima na krivom tragu.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #39 послато: Мај 20, 2019, 11:33:12 поподне »
Pokušavam da saznam, ali ne ide.
Kažu mi Sjekloći da misle da Dobrski Petrovići slave Arandjelovdan.

Međutim upravo sam našao još jednu poveznicu.
Kažu da osim ova 4 poznata roda Gorevuka postoji u Ljubotinju prezime Crvenko i da su oni od Sjekloći.

Koliko vidim online ti Crvenko slave Aranđelovdan.


Možda su Crvenko odlaskom u Ljubotinj primili slavu od nekog, a da su ovi Petrovići = Crvenko povratkom u Dobrsko Selo zadržali Aranđelovdan. Po svemu sudeći ta prva informavija testiranog Petrovića o slavi je bila tačna.

Od kojih još bi rodova iz Ljubitinja mogli biti, a da imaju poveznice sa Aranđelovdanom i Dobrskim selom?

Ono što je sigurno za sad da je testirani bio u pravu da su iz Dobrskog sela i vrlo verovatno za slavu.

Могуће да су од ових Црвенкових, па да се због одвојености временом заборавило на сродство. Било би добро да се тестира неки Сјеклоћа, јер и да није близак са Петровићем, то је нека информација. У сваком случају, Сјеклоће су сигурно R1a, само треба утврдити која тачно подграна.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #40 послато: Мај 21, 2019, 12:41:29 поподне »
Našao sam Petroviće iz Dobrskog sela.

Iz Bosne su kažu, sad će mi dati više informacija.
Izgleda da nemaju veze sa Sjekloćama, da su baš skoro doseljeni.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #41 послато: Мај 21, 2019, 01:15:58 поподне »
Našao sam Petroviće iz Dobrskog sela.

Iz Bosne su kažu, sad će mi dati više informacija.
Izgleda da nemaju veze sa Sjekloćama, da su baš skoro doseljeni.

Свака част! Чекамо даље податке о пореклу. :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #42 послато: Мај 21, 2019, 01:17:29 поподне »
Našao sam Petroviće iz Dobrskog sela.

Iz Bosne su kažu, sad će mi dati više informacija.
Izgleda da nemaju veze sa Sjekloćama, da su baš skoro doseljeni.

Nemaju veze sa Sjekloćama definitivno.
Slava ovih Petrovića u Dobrskom selu je sv. Jovan kao i nama!
Preslava je Sv. Sava.

To je informacija 100% tačna jer sam je dobio od Petrovića iz Dobrskog Sela.

Njihovo poreklo je iz okoline manastira Tavna, gde još uvek imaju dosta rodjaka Petrovića, mnogo više nego u Crnoj Gori.
Dalje poreklo je iz Banjana gde misli da ih još ima.

Da li neko zna nešto o Petrovićima iz Banjana?

Edit
Ili Petrovića iz Banjica, okoline Bijeljine, blizu manastira Tavna.
« Последња измена: Мај 21, 2019, 01:19:30 поподне Aleksandar R21 »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #43 послато: Мај 21, 2019, 02:00:11 поподне »
Nemaju veze sa Sjekloćama definitivno.
Slava ovih Petrovića u Dobrskom selu je sv. Jovan kao i nama!
Preslava je Sv. Sava.

To je informacija 100% tačna jer sam je dobio od Petrovića iz Dobrskog Sela.

Njihovo poreklo je iz okoline manastira Tavna, gde još uvek imaju dosta rodjaka Petrovića, mnogo više nego u Crnoj Gori.
Dalje poreklo je iz Banjana gde misli da ih još ima.

Da li neko zna nešto o Petrovićima iz Banjana?

Edit
Ili Petrovića iz Banjica, okoline Bijeljine, blizu manastira Tavna.

Ово је потпуно изненађење.  :o Баш сам се малопре чуо са тестираним Петровићем, и он је потпуно збуњен овим...да ли је тај Петровић сигуран да су они једини са тим презименом из Добрског Села? Да ли зна кад су се доселили у Добрско Село из села Бањице код Бијељине (где се налази манастир Тавна)? Потпуно ми је нелогична сеоба из Семберије у цетињски крш, и то у скорије време, с обзиром да нису поменути у раду Андрије Јовићевића „Ријечка нахија у Црној Гори“ из 1911. године.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #44 послато: Мај 21, 2019, 02:48:18 поподне »
Ово је потпуно изненађење.  :o Баш сам се малопре чуо са тестираним Петровићем, и он је потпуно збуњен овим...да ли је тај Петровић сигуран да су они једини са тим презименом из Добрског Села? Да ли зна кад су се доселили у Добрско Село из села Бањице код Бијељине (где се налази манастир Тавна)? Потпуно ми је нелогична сеоба из Семберије у цетињски крш, и то у скорије време, с обзиром да нису поменути у раду Андрије Јовићевића „Ријечка нахија у Црној Гори“ из 1911. године.

Veliko iznenađenje i meni.
Ovaj Petrovič je sigurno iz Dobrskog sela. Ima i poznat restoran na putu ka Dobrskom selu.
Vernik je i siguran je za svoju slavu.

Ovo sa Bijeljinim mi nije baš najjasnije, ali koliko sam ga razumeo privremeno je njegova grama porodice bila tamo gde su ostali ostali, a da je starina iz Banjana.

Ne zna previše, ali ima dobar broj rodjaka u Bijeljini i na Cetinju pa se možda može saznati nešto više.

Koliko vidim u Banjanima postoji selo Petrovići, trebalo bi i njima da je slava sv. Jovan. Ako znate više o tome od kojih bi banjanskih rodova mogli biti javite da istražujemo dalje.

Edit
Ima rodjaka i u Beogradu, Požarevcu, Negotinu, Velikoj Plani. Koliko se sećam testirani Petrović je iz Požarevca?
« Последња измена: Мај 21, 2019, 02:50:53 поподне Aleksandar R21 »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #45 послато: Мај 21, 2019, 03:00:59 поподне »
Veliko iznenađenje i meni.
Ovaj Petrovič je sigurno iz Dobrskog sela. Ima i poznat restoran na putu ka Dobrskom selu.
Vernik je i siguran je za svoju slavu.

Ovo sa Bijeljinim mi nije baš najjasnije, ali koliko sam ga razumeo privremeno je njegova grama porodice bila tamo gde su ostali ostali, a da je starina iz Banjana.

Ne zna previše, ali ima dobar broj rodjaka u Bijeljini i na Cetinju pa se možda može saznati nešto više.

Koliko vidim u Banjanima postoji selo Petrovići, trebalo bi i njima da je slava sv. Jovan. Ako znate više o tome od kojih bi banjanskih rodova mogli biti javite da istražujemo dalje.

Edit
Ima rodjaka i u Beogradu, Požarevcu, Negotinu, Velikoj Plani. Koliko se sećam testirani Petrović je iz Požarevca?

Да ли вам је можда написао кад су се доселили у Добрско Село и одакле, да ли из те Бањице код Бијељине или са подручја племена Бањана? Што се тиче порекла родова из села Петровићи у Бањанима (општина Никшић), издвојио бих ове родове, који би могли да нам буду интересантни у контексту славе и преславе (извучено из књиге Светозара Томића "Бањани" из 1949. године):

"Остала братства у Петровићима млађа су и по предању, зна се одакле су и приближно време када су се настанили ту. Тако по причању Петра Пејовића (1912.) Доње-Бањци су се доселили од Бањске искрај Косова, из Старе Србије. Доселио се Грбо, а тако је назван по томе што му је једно уво отсечено на Косову. И данас има у Петровићима место које се зове Грбов До и Грбова Градина, где се Грбо прво настанио.

Од Грба су Кнежевићи на Стражници у Ступи и у Кнеж Долу (23 к.), Поповићи (од њих су Џомбе у Љубомиру) у Кулиновићима (15 к.) и Пејовићи у Парешком Долу (10 к.), сви су један род, славе Јован-дан, а преслава им је Аранђелов-дан; даље од Грба су: Пејовићи (8 к.), Јововићи (7 к.) и Марковићи на Успутници (18 к.) , један су род, славе Јован дан, а прислужба Св. Сава.

Кнежевићи веле да су дошли са Косова право овамо и једни се по неком своме попу прозвали Поповићи, а други по Пеју Пејовићи. Старо им је презиме било Мијовић. Ових од Грба има око 115 кућа. Сви славе Јован дан, а прислужбе су им: Арханђелов дан, Госпођин-дан (15. Август) и Савин-дан.
"

Међутим, сва ова братства би требала да припадају хаплогрупи N2-P189.2>FGC28435.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #46 послато: Мај 21, 2019, 04:03:12 поподне »
Да ли вам је можда написао кад су се доселили у Добрско Село и одакле, да ли из те Бањице код Бијељине или са подручја племена Бањана? Што се тиче порекла родова из села Петровићи у Бањанима (општина Никшић), издвојио бих ове родове, који би могли да нам буду интересантни у контексту славе и преславе (извучено из књиге Светозара Томића "Бањани" из 1949. године):

"Остала братства у Петровићима млађа су и по предању, зна се одакле су и приближно време када су се настанили ту. Тако по причању Петра Пејовића (1912.) Доње-Бањци су се доселили од Бањске искрај Косова, из Старе Србије. Доселио се Грбо, а тако је назван по томе што му је једно уво отсечено на Косову. И данас има у Петровићима место које се зове Грбов До и Грбова Градина, где се Грбо прво настанио.

Од Грба су Кнежевићи на Стражници у Ступи и у Кнеж Долу (23 к.), Поповићи (од њих су Џомбе у Љубомиру) у Кулиновићима (15 к.) и Пејовићи у Парешком Долу (10 к.), сви су један род, славе Јован-дан, а преслава им је Аранђелов-дан; даље од Грба су: Пејовићи (8 к.), Јововићи (7 к.) и Марковићи на Успутници (18 к.) , један су род, славе Јован дан, а прислужба Св. Сава.

Кнежевићи веле да су дошли са Косова право овамо и једни се по неком своме попу прозвали Поповићи, а други по Пеју Пејовићи. Старо им је презиме било Мијовић. Ових од Грба има око 115 кућа. Сви славе Јован дан, а прислужбе су им: Арханђелов дан, Госпођин-дан (15. Август) и Савин-дан.
"

Међутим, сва ова братства би требала да припадају хаплогрупи N2-P189.2>FGC28435.

Vrlo verovatno smo zbog testiranog Petrovića na krivom tragu.
Današnji Petrovići iz Dobrskog sela slave Sv. Jovana, preslavljaju Sv. Savu i došli su tu iz Semberije (Kačevac, Banjica) na ujčevinu i tek su treća generacija dole. Daljom starinom su iz Banjana.

Niko ne zna za tog testiranog Petrovića. Osim Gorevuka u selu imaju Popovići kažu, ali oni slave Nikoljdan.

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #47 послато: Мај 21, 2019, 04:18:16 поподне »
Онда то значи да ови Петровићи немају везе са претходно тестираним Петровићем. Ако је слава претходно тестираног Петровића заиста Арлијевдан, остаје као најреалнија опција да су од добрских Горевука (нарочито ако се има у виду да су Сјеклоће тестиране као R1a).
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #48 послато: Мај 21, 2019, 04:44:00 поподне »
Тест на 23 маркера неког Сјеклоће, Јаблана или другог "Горевука" би отклонио све сумње, или би још више закомпликовао причу.  :) Кад размислим, тестирани Петровић, када смо први пут око тога разговарали, иако није био сигуран око тачне славе, је тврдио да је она била почетком септембра, а тад пада Арлијевдан (04.09.). Зато ми је било чудно ово око Јовањдана.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #49 послато: Мај 21, 2019, 08:59:41 поподне »
 Problem je što Sjekloće i svi sa kojima sam stupio u kontakt iz Dobrskog sela tvrde da su ovo jedini Petrovići koji su živeli i žive u Dobrskom selu. Tako sam i došao do ovih koji slave sv. Jovana.
Moguće da je predak testiranog Petrovića primio slavu žene kada se doselio, a da je ova druga grana zadržala Jovanjdan iz Bosne.
Ako su uopšte i rod.

Petrovići mi rekoše i da su u Bijeljini bili samo dve do tri generacije, a da su iz Banjana.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #50 послато: Мај 21, 2019, 11:39:29 поподне »
Problem je što Sjekloće i svi sa kojima sam stupio u kontakt iz Dobrskog sela tvrde da su ovo jedini Petrovići koji su živeli i žive u Dobrskom selu. Tako sam i došao do ovih koji slave sv. Jovana.
Moguće da je predak testiranog Petrovića primio slavu žene kada se doselio, a da je ova druga grana zadržala Jovanjdan iz Bosne.
Ako su uopšte i rod.

Petrovići mi rekoše i da su u Bijeljini bili samo dve do tri generacije, a da su iz Banjana.

Могуће да је у питању некакво призећивање, или склањање од крвне освете јер је деда или прадеда тестираног убио неког човека, па је морао због тога да мења презиме (ово је информација коју ми је он још раније дао). Такође ми је причао како су његови преци наводно били једни од даривалаца старе цркве у Добрском Селу. Све ме ово асоцира да они ипак припадају роду Горевука, али ко зна.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #51 послато: Мај 22, 2019, 01:09:38 пре подне »
Da li se negde na sajtu može postaviti javni poziv Sjekloćama/Moštrokolima/Jablanima/Raslapčevićima da se testiraju?

Mislim da smo sa ovim testiranim Petrovićem došli do ćorsokaka jer ih niko ne zna. Ostaje "nada" da su srodni ovim bratstvima pa da će se negde uklopiti

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #52 послато: Мај 22, 2019, 09:48:29 пре подне »
Da li se negde na sajtu može postaviti javni poziv Sjekloćama/Moštrokolima/Jablanima/Raslapčevićima da se testiraju?

Mislim da smo sa ovim testiranim Petrovićem došli do ćorsokaka jer ih niko ne zna. Ostaje "nada" da su srodni ovim bratstvima pa da će se negde uklopiti

Може на теми Траже се за тестирање. :)

А можда би се могао објавити и позив на фејсбук страници Друштва.



Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #53 послато: Мај 24, 2019, 11:09:00 пре подне »
O Petrovićima gotovo niko ne zna ništa detaljnije.
Ovi današnji Petrovići u Dobrskom selu im nisu rod.

Testiranje nekog Gorevuka će rešiti dilemu, čak i da nisu srodni sigurno su R1A pa ćete dobiti informacije o ovom velikom rodu.

Kako bi najjednostavnije funkcionisalo testiranje u Podgorici?

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #54 послато: Август 21, 2019, 02:22:25 пре подне »
Мој снп тест је дао S24902* - не припадам двема до сада познатим гранама испод. У познатим гранама (иначе мале групе) је нешто Пољака, Белоруса, Швеђана и Енглеза. По томе, племе или род би се звали Прибалтици-северноморци.

Свакако је занимљиво да за период пре Деске имам само кратко и магловито предање, да смо потекли из голе Херцеговине, па да смо били у Шапцу неко време и иза тога следи Деска.

Нисам још у прилици да радим велики ипсилон, али хоћу једног дана (у међувремену да ми се јави за пошту у којој не праве проблем).

Предвиђач је исправан али не може да покаже оно чега нема. Добијам само Р1а.

 Ова грана је врло занимљива. Базална Z280, и не изгледа по разноврсности да је ова грана словенска осим R-YP4078 која има TMRCA од 1300 г. и уско грло од 2600 г. Од осталих:
YP469 су Енглези и Ирци
YP561>YP4094>YP4778 Мексико, Енглеска, Француска, Ирска, Шведска 
YP561>YP564>YP4660 Енглеска, Ирска, Норвешка
YP561>YP564>YP658 Холандија, Ирска
 Предвиђају и једног Талијана као YP561>YP564

 Нађена је код насљедника Културе линеарне керамике (Iwsko). Обзиром на S24902* и не постојање рођака ближих од 4400 g., мени дјелује изгледна опција да ова грана може имати везе са Corded Ware елементом у генези Цетинске културе или са нпр. Ватинском културом. Нисам до сад видио такве кандидате испод Z282.
« Последња измена: Август 21, 2019, 02:24:09 пре подне Zor »

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #55 послато: Август 22, 2019, 07:49:05 поподне »
Ukoliko iz srodnih porodica iz ovog roda ima zainteresovanih za dublje istraživanje našeg zajedničkog porekla neka se javi da vidimo gde dalje. Ja ću za sebe uraditi uskoro taj SNP.

Petrovići koji su nam srodni izgleda po onome što sam saznao nemaju veze sa Dobrskim selom. Danas je konačno posle nekoliko meseci potrage testiran i jedan pravi Gorevuk pa ćemo videti dal on ima veze sa Petrovićima.


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #56 послато: Август 22, 2019, 11:25:20 поподне »
Ukoliko iz srodnih porodica iz ovog roda ima zainteresovanih za dublje istraživanje našeg zajedničkog porekla neka se javi da vidimo gde dalje. Ja ću za sebe uraditi uskoro taj SNP.

Petrovići koji su nam srodni izgleda po onome što sam saznao nemaju veze sa Dobrskim selom. Danas je konačno posle nekoliko meseci potrage testiran i jedan pravi Gorevuk pa ćemo videti dal on ima veze sa Petrovićima.

Сјајне вести! Са нестрпљењем очекујемо резултат Јаблана, који ће разрешити дилему око Петровића.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #57 послато: Август 30, 2019, 07:17:46 поподне »
Gorevuci nisu srodni sa našim rodom.
Testirani nije srodan Petroviću.
I dalje taj Petrović iz D. Sela ostaje velika enigma jer ga današnji Petrovići iz D. Sela su 100% sigurni da on nije njihov rodjak (oni su doseljeni na ujčevinu kod Gorevuka relativno skoro).

Tako da smo ponovo na nuli što se tiče tragova o daljem poreklu, moji jesu sigurno doseljenici iz CG ili Hercegovine. Došli su preko Osata preko Drine sa Tadićima iz Pive sa kojima dele slavu i preslavu, medjutim u Pivi od do sada testoranih nema R1A z280.

Nemamo nikog srodnog u Hercegovini niti CG osim ovih Petrovića za koje se ne zna odakle su stvarno.

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #58 послато: Октобар 18, 2020, 09:46:46 поподне »
Koliko vidim prvi testorani iz naseg roda iz Krajine, Grubic iz Ervenika kod Knina. Slavi Markovdan.

Tu je i
Цитат
Јовичић, Јовањдан, Миокус, Шабац

Припада хаплогрупи R1a-Z280, бројном роду А ("род Бојић-Ракић"). Поседује за овај род практично модалан хаплотип, једина вредност која одудара од скоро свих осталих припадника је нешто нижа Y-GATA-H4=11. Најближа поклапања има са Тешићем из Мионице и Јевтићем из Осечине, од обојице се разликује на само 1 од 23 маркера. На 1 од 17 упоредивих маркера разликује се од Берића из Богатића, Јаношевића из Дрена код Обреновца, Крнајског-Беловљева из Келебије код Суботице и Јоксимовића из Бањана код Уба. И од већине осталих припадника овог рода разликује се на 2 до 3 маркера, а занимљиво је да велика већина њих такође слави Јовањдан.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #59 послато: Октобар 18, 2020, 10:16:54 поподне »
Ту је и Мајсторовић из Српског ДНК месеца:

34. Мајсторовић, Јовањдан, Прово, Владимирци

Припада хаплогрупи R1a-Z280.

Нема блиских поклапања у пројекту. Тестирани је у упитнику навео да су да су у Прову сигурно од половине 19. века, док пре тога не знају одакле су доселили. Исто бележи и Војислав С. Радовановић који наводи да не знају одакле се доселио мајстор по којем носе презиме.

Неки уредници су ми скренули пажњу (на чему им захваљујем) да би Мајсторовић могао припадати роду Бојић-Ракић који карактерише слава Јовањдан. Тестирани из овог рода су присутни у више места мачванске Посавине и Поцерине. Гледајући тако, Мајсторовићу је најближи Јовичић из Миокуса код Шапца, са којим се разликује на 5 (389i, 389ii, 391, 458, 533) од 23 упоредива маркера. Проблем је што овај род није SNP профилисан, па је провера припадности роду путем дубљег тестирања у овом тренутку немогућа.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #60 послато: Март 04, 2021, 09:42:51 поподне »
Још један резултат из овог рода:

Бранковић, Јовањдан, Жабари, Ваљево

Припада хаплогрупи R1a-Z280, роду "Бојић-Ракић". Поседује само једну вредност која одудара од модалне за овај род, и то је нешто нижа DYS391=10. Најближа поклапања у оквиру рода има са Драгојевићем из Горње Сипуље код Лознице и Јаковљевићем из Криваје код Шапца, од обојице се разликује на само 1 од 23 маркера. На 2 од 23 маркера разликује се од Јевтића из Осечине и Тешића из Мионице, а на 3 од 23 од Бојића из Земуна, Радојичића из Савковића код Љубовије, Миловановића из Осечине и Јовичића из Миокуса код Шапца. Сви наведени такође славе Јовањдан.

Тестирани је у упитнику навео да су пре 1790. живели у Вардишту код Вишеграда, и да су се презивали Обрадовић.

Како ствари стоје, по свој прилици је код овог рода реч о старом становништву Доњег Полимља, Горњег и Средњег Подриња, још од пре 1690, које се у великим сеобама померило на север и нарочито разгранало по Колубари, Тамнави, Подгорини и Мачви.

Ван мреже Brankovic1

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 10
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #61 послато: Март 09, 2021, 01:47:45 поподне »
Велики поздрав свима.

Обзиром да се мојим тестирањем испоставља да припадам овом роду, заинтересован сам за ову тему.

Да ли неко може да ми потврди колика је временска дистанца до заједничког предка уколико се са неким од тестираних разликујем у 1 од 23 маркера, исто тако ако је разлика на 2 или 3 маркера.

Овим одговорима бих могао да дођем до неких закључака.
По предању моја породица је 1793г. досељена из Врадишта код Вишеграда у Жабаре код Ваљева, то је забележено и у делу Љубе Павловић Колубара и подгорина.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #62 послато: Март 09, 2021, 02:27:09 поподне »

Да ли неко може да ми потврди колика је временска дистанца до заједничког предка уколико се са неким од тестираних разликујем у 1 од 23 маркера, исто тако ако је разлика на 2 или 3 маркера.


Драги Бранковићу,

Хаплотипови од 23 маркера нису најсрећнији за ове врсте процена и поређења, јер је 23 маркера недовољно за статистику.

Ја имам на 23 маркера једну, односно три разлике са двојицом тестираних са којима делим заједничког претка негде на прелазу из 17. у 18. век.

Има и екстремнијих случајева. Један тестирани из рода Љешњана Војинића има две разлике на 23 маркера са презимењаком из истог села, са којим има заједничког претка у 18. веку, док са много даљим братствеником има четири разлике на 111 маркера.

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #63 послато: Март 09, 2021, 02:32:27 поподне »
Pozdrav Brankovicu,

Imas li nekih daljih podataka o svojoj porodici kroz istoriju osim tog iz dela Ljube Pavlovica?
Od mene se razlikujes na 3 markera.

Koliko sam shvatio slavis sv. Jovana kao i svi mi.

Da li imaju tvoji preslavu?

Ван мреже Brankovic1

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 10
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #64 послато: Март 09, 2021, 02:53:07 поподне »
Селаковићу, хвала на одговорима.

Александре, даље предање из Вардишта код Вишеграда немам, једини податак који имам је да су се у Вардишту задржали око 50 година, пре него што су се доселили у околину Ваљева. Изгледа да су се у том периоду чешће селили иѕ неког разлога.
Доселили су се са презименом Обрадовић, тачније Бранко Обрадовић је први досељени од кога су Бранковићи. Поред нас, након две године доселиле су се још три сродне породице из истог места, од којих су данас Кузмановићи, Алимпијевићи и Антонијевићи. Веровање је да су са досељеним Бранком били друго колено. Сви славимо исту славу и знамо да смо из истог "племена".
Славимо Светог Јована, а преслава је веѕана за село у коме живимо.

Ван мреже Brankovic1

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 10
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #65 послато: Март 09, 2021, 05:07:55 поподне »
Aleksandre, da li si radio dublja DNK testiranja od 23 markera..?

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #66 послато: Март 10, 2021, 01:38:46 поподне »
Moze li neko ko ima malo vise znanja sa testiranjima da mi potvrdi da li je ovo i dalje dobar naredni korak za testiranje?

I ako moze privatno da mi kaze kako ovo funkcionise (narucim panel pa saljem postom koliko sam razumeo).

https://www.yseq.net/product_info.php?currency=EUR&cPath=27&products_id=56701&osCsid=21213515c50780b90ee814c7b1ec4e1e

Hvala

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #67 послато: Март 10, 2021, 01:52:47 поподне »
Moze li neko ko ima malo vise znanja sa testiranjima da mi potvrdi da li je ovo i dalje dobar naredni korak za testiranje?

I ako moze privatno da mi kaze kako ovo funkcionise (narucim panel pa saljem postom koliko sam razumeo).

https://www.yseq.net/product_info.php?currency=EUR&cPath=27&products_id=56701&osCsid=21213515c50780b90ee814c7b1ec4e1e

Hvala

Јесте добар корак с обзиром да нико из рода Бојић-Ракић није урадио ниједну врсту SNP тестирања, до сад. Међутим, у Dante Labs је у току секвенцирање генома NGS методом једног припадника овог рода (Васића), те ће он бити први и тренутно једини припадник рода Бојић-Ракић који је урадио дубински тест. Ви свакако можете пробати овај панел код YSEQ-a или сачекати резултате Васићевог теста па се тестирати на неки од његових новела, којих ће, додуше, вероватно бити поприлично.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Brankovic1

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 10
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #68 послато: Март 10, 2021, 07:17:44 поподне »
Zdravo svima,

da li postoji neka vrsta testa gde bi smo jednim testiranjem mogli da otkrijemo tačnu vremensku distancu (+/- 30ak god) do zajedničkog pretka, izmedju dvojice ili trojice testiranih..?
Jer ovim metodama testiranja "korak po korak" gubi se i vreme, a na kraju i volja.

Pozdrav.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #69 послато: Март 10, 2021, 07:24:00 поподне »
Zdravo svima,

da li postoji neka vrsta testa gde bi smo jednim testiranjem mogli da otkrijemo tačnu vremensku distancu (+/- 30ak god) do zajedničkog pretka, izmedju dvojice ili trojice testiranih..?
Jer ovim metodama testiranja "korak po korak" gubi se i vreme, a na kraju i volja.

Pozdrav.
Све зависи од платежне моћи, ако си рад да добро платиш онда је могуће наручити дубинске тестове и то ти је најоптималнија варијанта...И тим потезом одрађујеш посо себи али и другима који нису при парама а вољни су да истраже своје порекло па могу тестирати појединачне снипове добијене твојим тестирањем...

Ван мреже Brankovic1

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 10
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #70 послато: Март 10, 2021, 07:55:24 поподне »
Koja je cena tog testa..?

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #71 послато: Март 10, 2021, 08:09:58 поподне »
Koja je cena tog testa..?
Зависи од компаније до компаније, ја сам свој на ФТДНА платио око 500$ чини ми се,нисам сигуран.Гуглај мало па ћеш видети,ДАНТЕЛАБ,ФТДНА,YSeq,...

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #72 послато: Март 10, 2021, 08:22:54 поподне »
Koja je cena tog testa..?

FamilyTreeDNA (Big Y-700): $449
https://www.familytreedna.com/products/y-dna

Dante Labs (Whole Genome Sequencing): €599
https://dantelabs.com/collections/advanced-dna-tests

YSEQ (WGS400): $399
https://www.yseq.net/product_info.php?cPath=29&products_id=175886&osCsid=723efe50ec18ed7d522774b4c19abebe

Ово су све редовне цене, али неколико пута годишње, а по правилу крајем године, на "црни петак", око Божића итд. буду озбиљни попусти и тад је најбоље време за наручивање.

Додуше на FTDNA је управо у овом тренутку могуће остварити попуст од $70 на редовну цену, коришћењем купона RTCTBY7. То је и иначе била најнижа цена на попусту крајем прошле године.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #73 послато: Март 10, 2021, 09:23:03 поподне »
FamilyTreeDNA (Big Y-700): $449
https://www.familytreedna.com/products/y-dna

Dante Labs (Whole Genome Sequencing): €599
https://dantelabs.com/collections/advanced-dna-tests

YSEQ (WGS400): $399
https://www.yseq.net/product_info.php?cPath=29&products_id=175886&osCsid=723efe50ec18ed7d522774b4c19abebe

Ово су све редовне цене, али неколико пута годишње, а по правилу крајем године, на "црни петак", око Божића итд. буду озбиљни попусти и тад је најбоље време за наручивање.

Додуше на FTDNA је управо у овом тренутку могуће остварити попуст од $70 на редовну цену, коришћењем купона RTCTBY7. То је и иначе била најнижа цена на попусту крајем прошле године.

Да додамо и овај:

Nebula Genomics (Nebula WGS 30x): $299
https://nebula.org/whole-genome-sequencing-dna-test/
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #74 послато: Март 11, 2021, 08:54:35 поподне »
Јесте добар корак с обзиром да нико из рода Бојић-Ракић није урадио ниједну врсту SNP тестирања, до сад. Међутим, у Dante Labs је у току секвенцирање генома NGS методом једног припадника овог рода (Васића), те ће он бити први и тренутно једини припадник рода Бојић-Ракић који је урадио дубински тест. Ви свакако можете пробати овај панел код YSEQ-a или сачекати резултате Васићевог теста па се тестирати на неки од његових новела, којих ће, додуше, вероватно бити поприлично.

Hvala Vam na odgovoru.
Znate li za koliko ce biti rezultati ovog Vasica?

Novotestirani Brankovic me ponovo podstakao da se aktiviram oko ovoga pa bih da uradim makar ovaj R1a panel za pocetak.
Da li imate ikakvih novih informacija o Petrovicu iz Dobrskog Sela?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #75 послато: Март 11, 2021, 08:57:50 поподне »
Hvala Vam na odgovoru.
Znate li za koliko ce biti rezultati ovog Vasica?

Novotestirani Brankovic me ponovo podstakao da se aktiviram oko ovoga pa bih da uradim makar ovaj R1a panel za pocetak.
Da li imate ikakvih novih informacija o Petrovicu iz Dobrskog Sela?

Што се тиче Петровића, немам нових информација. Васићеви резултати ће вероватно стићи током маја.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #76 послато: Мај 11, 2021, 12:30:31 поподне »
Стигао је Васићев BAM од Дантеа, и припада грани:

R1a-Z280>CTS1211>Y35>CTS3402>YP237>FGC13681>YP5997

Позитиван је на свих девет SNP-ова који дефинишу ову грану, у којој се тренутно налазе само један Бугарин и један Пољак:

Hg19  7158731  YP5997+  A>G (13G)

Hg19  7238564  YP5998+  G>C (14C)

Hg19  8159968  YP5999+  C>A (12A)

Hg19  8242717  YP6000+  C>T (16T)

Hg19  8482858  YP6001+  C>T (12T)

Hg19  8586366  YP6002+  C>T (18T)

Hg19  13820242  YP6003+  T>C (9C)

Hg19  16581622  YP6004+  T>C (14C)

Hg19  13706512  BY29897+  C>G (18G)

« Последња измена: Мај 11, 2021, 01:37:19 поподне Црна Гуја »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #77 послато: Мај 11, 2021, 12:58:52 поподне »
Стигао је Васићев BAM од Дантеа, и припада грани:

R1a-Z280>CTS1211>Y35>CTS3402>YP237>FGC13681>YP5997

Позитиван је на свих осам SNP-ова који дефинишу ову грану, у којој се од јавних резултата тренутно налази само један Бугарин:

Hg19  7158731  YP5997+  A>G (13G)

Hg19  7238564  YP5998+  G>C (14C)

Hg19  8159968  YP5999+  C>A (12A)

Hg19  8242717  YP6000+  C>T (16T)

Hg19  8482858  YP6001+  C>T (12T)

Hg19  8586366  YP6002+  C>T (18T)

Hg19  13820242  YP6003+  T>C (9C)

Hg19  16581622  YP6004+  T>C (14C)

Има на ФТДНА и један Пољак, резултат је јавни, Klembowski, Łuków, Polska

Било би добро провјерити Васића на новеле и Бугарина и Пољака, мада је већа шанса да са Бугарином дијели неки.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #78 послато: Мај 11, 2021, 01:36:10 поподне »
Има на ФТДНА и један Пољак, резултат је јавни, Klembowski, Łuków, Polska

Било би добро провјерити Васића на новеле и Бугарина и Пољака, мада је већа шанса да са Бугарином дијели неки.

Хвала драјверу, заборавих проверити ФТДНА стабло. Може ли се некако доћи до новела те двојице?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #79 послато: Мај 11, 2021, 01:45:40 поподне »
Хвала драјверу, заборавих проверити ФТДНА стабло. Може ли се некако доћи до новела те двојице?

Тешко да могу доћи до тих новела. Увијек сам их извлачио посредно преко резултата других тестираних BIGY из те гране, али на пројекту немамо ниједног који је радио BIGY а да припада овој грани.

Ако се резултати буду слали на YFull провјериће га са Бугарином, али са Пољаком неће бити могућности.

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #80 послато: Мај 15, 2021, 07:30:52 поподне »
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=6000.msg157862#msg157862

Novi testirani iz naseg roda iz Osecine Lukic, slava  takodje Jovanjdan.
Da li mozda gospodin Selakovic zna da li njegovi rodjaci Jevtici imaju saznanja o povezanosti sa Lukicima?

Po ranijim objavama deluje da te tri porodice, a verovatno ih je i vise iz Osecine imaju i razlicita predanja o poreklu i da nisu zapamtili povezanost. Posto je u pitanju prilicno malo mesto da li postoji mogucnost da je ovaj rod u stvari starinom sa prostora  Jadar/Podgorina/Macva ?

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #81 послато: Мај 16, 2021, 10:06:48 пре подне »
Novi testirani iz naseg roda iz Osecine Lukic, slava  takodje Jovanjdan.
Da li mozda gospodin Selakovic zna da li njegovi rodjaci Jevtici imaju saznanja o povezanosti sa Lukicima?

Po ranijim objavama deluje da te tri porodice, a verovatno ih je i vise iz Osecine imaju i razlicita predanja o poreklu i da nisu zapamtili povezanost. Posto je u pitanju prilicno malo mesto da li postoji mogucnost da je ovaj rod u stvari starinom sa prostora  Jadar/Podgorina/Macva ?

Јевтићи немају сазнања о повезаности с Лукићима. Једино са киме знају да су повезани су Живановићи (у шта сам се уверио и кроз дефтере; до 1830их преци данашњих Јевтића и Живановића били су "једна кућа"). Љуба Павловић не помиње ни Јевтиће, ни Живановиће.

Међутим, након резултата Миловановића из Осечине, а сада и Лукића, схватио сам да је вероватно већи део родова, или чак сви, који славе Јовањдан из засеока Остењак и околине, које Љуба вероватно води као род "Младеновићи, Прокићи, Ранковићи и разна презимена" заправо истог порекла по мушкој линији. Можда су и најстарији род у селу.

Питање матице остаје отворено, вероватно то јесте неко Подриње, али питање је хоћемо ли моћи да откријемо прецизнију матицу.

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #82 послато: Мај 18, 2021, 09:44:03 поподне »
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=6000.msg158109#msg158109


Jos jedan testirani iz naseg roda. Markovic iz Sovljaka.

Цитат

Протићи, Ђикићи* и Георгијевићи, стара породица, Јовањдан.

Протићи, раније Ђикићи, а преко Саве и Георгијевићи, су највећа совљачка породица, која се увек истицала и водила прву реч у околини. Из ове породице је прота Лазар Георгијевић у Ашањи, у Срему, учитељ Проте Матеје. Лазар се одселио из Совљака после 1789. године, а овде је био раније поп и виђена личност, почем га је руски цар Павле даривао панагијом и напрсним протојереским крстом. Њега је у Совљаку наследио проте Стефан Протић, којега и Јоаким Вујић налази 1827. године при ваљевској цркви. Прота Лазар је умро 31. децембра 1792. године а прота Стефан 27 априла 1853. године и оба су сахрањени код својих цркава. После проте Стефана била су још два свештеника, који су млади помрли, па их после није било (мисли се на свештенике из те породице). Протићи данас чине највећи део села и у селу се зову још и: Јанковићи, Марковићи, Јеремићи, Ђуричићи, Петровићи, Панићи, Ђурићи, Ранковићи, Драгосављевићи и Ашковићи.


Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #83 послато: Мај 24, 2021, 12:07:26 пре подне »
Стигао је Васићев BAM од Дантеа, и припада грани:

R1a-Z280>CTS1211>Y35>CTS3402>YP237>FGC13681>YP5997

Позитиван је на свих девет SNP-ова који дефинишу ову грану, у којој се тренутно налазе само један Бугарин и један Пољак:

Hg19  7158731  YP5997+  A>G (13G)

Hg19  7238564  YP5998+  G>C (14C)

Hg19  8159968  YP5999+  C>A (12A)

Hg19  8242717  YP6000+  C>T (16T)

Hg19  8482858  YP6001+  C>T (12T)

Hg19  8586366  YP6002+  C>T (18T)

Hg19  13820242  YP6003+  T>C (9C)

Hg19  16581622  YP6004+  T>C (14C)

Hg19  13706512  BY29897+  C>G (18G)

Васићев WGS BAM је прослеђен на YFull, и већ је додат на стабло:

https://www.yfull.com/tree/R-YP5997/

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #84 послато: Мај 28, 2021, 01:44:22 пре подне »
Завршена је анализа Васићевог BAM-a на YFull-u. Поред већ поменутих 8 SNP-ова које дели са Пољаком и Бугарином, дели још 6 додатних SNP-ова са Бугарином (BY78931, Y47222, Y50049, Y55918, BY113340 и BY77040), од којих ће се сви осим последњег, оцењеног са три звездице, придружити осталим на нивоу YP5997. Васићу остају још 23 новела, 21 најбољег и 2 прихватљивог квалитета, што би значило да је његова веза са Бугарином прилично давна, и највероватније претходи сеоби Словена, чак и у случају да неколико хомологих новела не уђе у прорачун старости.

https://www.yfull.com/live/tree/R-YP5997/

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #85 послато: Мај 30, 2021, 12:55:10 поподне »
Da li neko ko dublje izucava ovu problematiku moze da odvoji vreme i da nam okvirno napise gde je geografsko i istorijsko potencijalno pra-poreklo naseg roda (ako uzmemo da je Vasic definitivno predstavnik naseg roda).

Po ovome grana FGC13681 koja je za stepenik iznad Vasiceve ima najvise slovenskih naroda rusa, belorusa, poljaka, ukrajinaca, ali jako veliki broj i skandinavsko-baltickih naroda tj. 24 rezultata finaca, svedjana, litvanaca. I sta znaci da je starost te grane 3700 godina, da li to znaci da su npr. svi iz te grane imali zajednickog pretka pre 3500-4000 godina?

Hvala

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #86 послато: Јун 09, 2021, 10:22:08 поподне »
Необјављене породице

У истраживању САНУ постоје четири породице које припадају овом роду (мада ту због мањег броја маркера -17 увијек треба бити опрезан). Ради се о сљедећим породицама:

Породица 1 из Бањана код Уба, слави Никољдан, даље поријекло из ваљевске Подгорине, село Врагочаница, одакле су у другој половини 18. вијека прешли у Бањане.

Породица 2 из Богатића, наводно досељена у 18. вијеку из околине Требиња. Блиске су им породице у Богатићу: СИНЂЕЛИЋИ (25-4 к), МУЊИЋИ (1 к), и, КЕВИЋИ у Брежђу (Подгорина),“. Славе Јовањдан.

Породица 3 из Дрена, Обреновац. Иако нису пописани у етнографској литератури, чини ми се да је Милодан оставио податак да су из Крајине, без ближих одредница. Славе Јовањдан.

Породица 4 из Келебије, Бачка. Једна од најстаријих породица у Келебији, наводно су тамо још од цара Јована Ненада. Славе Јовањдан.

Ovi iz Banjana bi trebalo da su Joksimovici, a od njih moguce da je pevac Zeljko Joksimovic jer on ima veze sa Banjanima kod Uba (i slava se slaze) osim ako ta veza nije po majci.



Edit: nesto je i testirao
https://www.rts.rs/page/magazine/sr/story/471/svet-poznatih/3570386/sta-je-pokazala-analiza-gena-zeljka-joksimovica.html

Ван мреже Brankovic1

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 10
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #87 послато: Децембар 07, 2021, 09:49:04 поподне »
Veliki pozdrav svima.

Da li imamo novih informacija vezanih za naš rod..?

Pozdrav.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #88 послато: Мај 30, 2022, 01:55:54 поподне »
Занимљив резултат, тим пре што би у овом делу Босне требало да има старих Срба од пре Великих сеоба, оних који би могли евентуално имати везе и са старим становништвом Осата и Бирча:

4. Јовановић, Никољдан, Тиња, Сребреник

Припада хаплогрупи R1a-Z280>YP237>FGC13681>YP5997, роду А ("Ракић-Бојић"). Не поседује вредности које одударају од модалних за овај род, а потпуно поклапање на 23 упоредива маркера има са Тешићем из Мионице, и Лукићем и Јевтићем из Осечине, сва тројица славе Јовањдан. И са већином осталих припадника овог рода има прилично блиска поклапања (од 1 до 3 маркера разлике). Јовановић је први припадник ове гране са подручја Босне и Херцеговине, што је прилично занимљиво узевши у обзир да добар део фамилија из овог рода има предање о пореклу из Босне. Тестирани Јовановић је у упитнику навео да су по породичном предању даљим пореклом "од преко Озрена". С обзиром да у овој грани тренутно имамо само једног који је радио дубински тест (Васић из Земуна), Јовановићу се препоручује неки од дубинских тестова (WGS или BigY-700), јер би се једним таквим тестом у потпуности профилисао овај прилично бројан и разгранат род.


Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #89 послато: Мај 30, 2022, 02:10:48 поподне »
Дефинитивно се резултати и бројност уклапају у ту причу.  Аврамијевштаци добили конкуренцију.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #90 послато: Фебруар 22, 2023, 11:47:23 поподне »
Нови тестирани:

181. Николић, Јовањдан, Руд(н)а Буква, Косјерић

Припада хаплогрупи R1a-Z280>CTS1211>YP237>FGC13681>YP5999>YP5997. Поседује практично модалан хаплотип за ову грану, једина вредност која се нешто ређа јавља је повишена DYS458=18. Са већином припадника ове гране има прилично блиска поклпапања (1-3 маркера разлике), а најближи су му Јевтић и Лукић из Осечине, Тешић из Мионице и Радојичић из Савковића код Љубовије, од све четворице разликује се на само 1 од 23 маркера. С обзиром да је само један припадник ове гране урадио дубински тест, препорука за Николића је WGS или BigY-700 како би се у потпуности генетички испрофилисао овај прилично бројан и распрострањен род. Презиме су добили по претку Николи, који је дошао на мираз у Тодоровиће. Тестирани је навео да им је старије презиме било Продић, и пасове: Никола-Василије-Мирко-Велисав-Василије-Велисав-Александар.

Цитат
Николићи су дошли након Тодоровића из Заовина, има их 4 куће, славе Јовањдан а прекађују Никољдан.

https://www.poreklo.rs/2013/12/16/poreklo-prezimena-selo-rudna-bukva-kosjeric/

Могуће веома значајан резултат, јер ово је први Јовањштак из овог рода који је јужно од венца ваљевских планина (изузев тестираног Радојичића из Савковића који је практично са самог планинског венца).

У Заовинама се за (требало би) те исте Николиће каже:

"Николићи (12 кућа; Св. Јован) су од Месића, близу Рогатице, испод Филиповог Брда. Овде су дошла два брата, Мирко и Јован, населили се на имањима и кућама старих Ковића. Јовов је син Филип, који се много прочуо због богаства, те се Николићи и данас увршћују у најимућније Заовљане поред суседних Марића. И они су се много селили из овог места."

Овде бисмо имали први показатељ неке евентуалне прецизније матице овог рода у Босни (рогатички крај), о којој говоре предања више тестираних фамилија из ове групе.
« Последња измена: Фебруар 22, 2023, 11:51:27 поподне Селаковић »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #91 послато: Фебруар 27, 2023, 12:16:56 пре подне »
Издвојена је још нижа подграна за овај род, Y47222. Њој паралелна је грана Y330034 у којој се, занимљиво, налазе двојица Литванаца:

https://www.yfull.com/tree/R-YP5997/
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #92 послато: Новембар 06, 2023, 01:16:31 поподне »
На YFull-u је завршена анализа BAM-а за Бранковића из Жабара код Ваљева, тако да је род Бојић-Ракић у потпуности генетички профилисан. Бранковић и раније тестирани Васић из Земуна деле укупно три SNP-a, и формирали су нову грану Y260767:

https://www.yfull.com/live/tree/R-Y47222/

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #93 послато: Новембар 11, 2023, 11:59:38 поподне »
Нови тестирани:

181. Николић, Јовањдан, Руд(н)а Буква, Косјерић

Припада хаплогрупи R1a-Z280>CTS1211>YP237>FGC13681>YP5999>YP5997. Поседује практично модалан хаплотип за ову грану, једина вредност која се нешто ређа јавља је повишена DYS458=18. Са већином припадника ове гране има прилично блиска поклпапања (1-3 маркера разлике), а најближи су му Јевтић и Лукић из Осечине, Тешић из Мионице и Радојичић из Савковића код Љубовије, од све четворице разликује се на само 1 од 23 маркера. С обзиром да је само један припадник ове гране урадио дубински тест, препорука за Николића је WGS или BigY-700 како би се у потпуности генетички испрофилисао овај прилично бројан и распрострањен род. Презиме су добили по претку Николи, који је дошао на мираз у Тодоровиће. Тестирани је навео да им је старије презиме било Продић, и пасове: Никола-Василије-Мирко-Велисав-Василије-Велисав-Александар.

Цитат
Николићи су дошли након Тодоровића из Заовина, има их 4 куће, славе Јовањдан а прекађују Никољдан.

https://www.poreklo.rs/2013/12/16/poreklo-prezimena-selo-rudna-bukva-kosjeric/

https://www.poreklo.rs/2013/12/16/poreklo-prezimena-selo-rudna-bukva-kosjeric/


Могуће веома значајан резултат, јер ово је први Јовањштак из овог рода који је јужно од венца ваљевских планина (изузев тестираног Радојичића из Савковића који је практично са самог планинског венца).

У Заовинама се за (требало би) те исте Николиће каже:

"Николићи (12 кућа; Св. Јован) су од Месића, близу Рогатице, испод Филиповог Брда. Овде су дошла два брата, Мирко и Јован, населили се на имањима и кућама старих Ковића. Јовов је син Филип, који се много прочуо због богаства, те се Николићи и данас увршћују у најимућније Заовљане поред суседних Марића. И они су се много селили из овог места."

Овде бисмо имали први показатељ неке евентуалне прецизније матице овог рода у Босни (рогатички крај), о којој говоре предања више тестираних фамилија из ове групе.


Николићи из Руде Букве, ако заиста јесу из Заовина, ипак нису од тамошњих Николића:

76. Николић, Јовањдан, Заовине, Бајина Башта

Припада хаплогрупи N2-Y7310>Y7313>FT182494>FT213937>FGC28435>Y510986, роду Пивљана (Браниловића-Руђића).

Има повишену вредност DYS449=31 и снижену вредност DYS570=17. На упоредивих 25 маркера му је најближи Делић из Шљивовице, пореклом од Костића из Семегњева, са којим има једну разлику. Делић има модалну вредност DYS449=30.

Тестирани је навео предање о селу Пишче, општина Плужине, Пива. Те могуће пређашње презиме Костић и сродство са Костићима из села Семегњево, Златибор.

Предање тестираног се поклапа са предањем Костића из Семегњева, записаног у студији Љубомира Мићића - Златибор:
Пре 300 година досељени су из Пиве: Пековићи (Благојевићи, Божовићи и Јездимировићи), Костићи (Вујовићи и Јездимировићи) и Пишчевићи из пивског села Пишча где их има и сад велика породица Добриловића, сви славе Јовањдан, и имају осељене рођаке: од Костића Делићи, Божићи и Кулаши у Шљивовици и Семегњевци (Николићи) на Филиповића Брду у Заовинама, а од Пишчевића Шућури у Шљивовици и породица јунака Стојана Чупића у Црнобар. Салашу у Мачви.

Костићи из Пишча су средином 19. века угашени у Пиви. Студија Обрена Благојевића - Пива:
Костићи (млађи). Они су били грана Браниловића и славили Јовањдан. У посљедње вријеме живјели су на Пишчу, па су око 1850. године изумрли.

Овим резултатом потврђено је предање Николића о вези са Костићима из Семегњева и старијем пореклу из Пиве. Препорука за даље тестирање је дубински тест код Данте или Небуле, да се детаљније профилише род Костића.

Вероватно тефтери могу да разјасне неке ствари, али мени нису доступни.
« Последња измена: Новембар 12, 2023, 12:02:19 пре подне Селаковић »

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #94 послато: Новембар 12, 2023, 12:49:22 пре подне »
Николићи из Руде Букве, ако заиста јесу из Заовина, ипак нису од тамошњих Николића:

Можда су Николићи из Заовина разнородни, посебно јер постоје два различита предања за њих.