Аутор Тема: САТИРИЧНЕ И ОСТАЛЕ МИСЛИ О НАМА СРБИМА  (Прочитано 1508 пута)

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
САТИРИЧНЕ И ОСТАЛЕ МИСЛИ О НАМА СРБИМА
« послато: Децембар 31, 2015, 08:58:03 пре подне »
- Волимо све да видимо, све да дознамо, и што је најважније свему и свачем да нађемо ману.
- Ми радо поштујемо, радије "проучавамо", а најрадије учимо - друге!
- Очи виде само оно што му се свиди, а све добро превиђају.
- Уши његове слушају само оно што желе да чују. Критику уопште не воле да слушају.
- Нос свуда забада, највећма где не треба.
- Памет је делио шаком и капом лево и десно око себе, не водећи рачуна колико даје, шта даје и коме даје. И то му се брзо осветило.
- Ето то вам је тај мали човек у нама, он је тај који се укопитио на путу између нас и боље и лепше сутрашњице, те нам не да да се саставимо, да се ујединимо.
- Србин воли да дидкутује, да доказује да је у праву.
- Србин - откада је, борио се само да ослободи и уједини своју земљу, свој народ, па за њега веле да је хегемониста!
- Да смо били задовољни са малим, да смо јужни Словени, и данас би живели сретно и задовољно, у љубави и слози. Али ми смо ишчепркали Хрвате, Србе, Словенце. И са тиме сву несрећу балканску.
- За друге народе ми нисмо криви, него Тито и остала мангупарија. Они су јуче пронашли Македонце и Црногорце, они ће сутра пронаћи Банаћане, Бачване, Сремце, Моравце, па ако треба изумеће и Колубарце, као нацију. И ништа то ником помоћи неће, а одмоћи ће свима нама.
- Ми смо још увек спремнији и орнији да гинемо за најмању ситницу, него да потуримо своја леђа у изградњу нечег већег, бољег и трајнијег.
- Некада смо имали једну веру у много богова, које смо поштовали, којих смо се бојали и жртве им приносили. Касније смо пронашли да нам требају три вере у једнога Бога, Творца и Сведржитеља нашега.
- Ми смо пронашли глагољицу, бугарштицу, ћирилицу и латиницу, и за то сносимо пину историјску одговорност и славу изумитељску.
- Наш човек воли да гласа, а да би с мераком то могао, мора да приступи некој партији.
- Човек је одувек био, велики материјалиста. Свуда гледа да ћари, увек да извуче зараду, на свему да профитира.
- Једни користе заједници, други користе заједницу. Први су "глупи", други "паметни". Једни свуда иду под борбом, други с торбом. Први су гинули, други се збринули.
- Док једни знају само за свој дуг према отаџбини, и никад да га отплате. другима се чини да су задужили отаџбину, и никад да се наплате!
- Борбени смо. Лако запаљиви. А динамит разара.
- Од рођења па до гроба не мислимо својом главом. А и прилика нам се не даје.
______________________________________________________________________________________________________________________________________

Ова књига је штампана још давне 1977. године, а цитати су углавном датирани до далеке 1965. године (до пре педесет година).  Али, многи од њих се могу преузети и у данашње време. Аутора С. П. не могу именовати пуним именом, јер је то још за живота изричито забранио.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10045
  • I2a S17250 A1328
Одг: САТИРИЧНЕ И ОСТАЛЕ МИСЛИ О НАМА СРБИМА
« Одговор #1 послато: Децембар 31, 2015, 11:36:47 пре подне »
- Ми смо још увек спремнији и орнији да гинемо за најмању ситницу, него да потуримо своја леђа у изградњу нечег већег, бољег и трајнијег.
- Некада смо имали једну веру у много богова, које смо поштовали, којих смо се бојали и жртве им приносили. Касније смо пронашли да нам требају три вере у једнога Бога, Творца и Сведржитеља нашега.
- Једни користе заједници, други користе заједницу. Први су "глупи", други "паметни". Једни свуда иду под борбом, други с торбом. Први су гинули, други се збринули.
- Док једни знају само за свој дуг према отаџбини, и никад да га отплате. другима се чини да су задужили отаџбину, и никад да се наплате!

Ове су најбоље. И одлично описују нашу народну нарав (прве две) и нашу садашњицу (друге две).
"Наша мука ваља за причешћа"