Аутор Тема: Однос Тесле и Пупина  (Прочитано 3585 пута)

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Однос Тесле и Пупина
« послато: Октобар 21, 2019, 11:20:47 поподне »
Нађите кандидата Пупина, тестираћемо га.
Иначе, потпуно је сувишно (да не кажем нешто грубље) помињање Тесле, посебно у овом контексту "није за наш народ урадио готово ништа". Објективно гледано - Тесла ради и радиће за наш народ док год он (народ наш) постоји.

Договорено.  :)
Можда сам мало грубље написао-прегрубо да не бих био схваћен као да нападам Теслу. То ми није био циљ, већ сам хтео да кажем како је по мени Пупин неправедно занемарен и заборављен иако је за Србе и српство чинио све што може, а  ради поређења сам узео Николу Теслу који није крио своје порекло-али чињенично није у хуманитарном и политичком смислу (рецимо лобирање ради мобилизације Срба у Америци за време Првог Светског рата, давање новца ради школовања на десетине хиљада ученика, давање новца како би се сиромашне девојке могле удати и основати породицу, да не причам да смо ми у Банату део Србије а не Румуније управо његовом заслугом) помагао наш народ као што је то Пупин чинио. Свакако ми тај део коментара није био потребан, слажем се. Наравно да су сама његова достигнућа и чињеница да се изјашњавао као Србин велика ствар и да је за нас веома битно.

Ако занемаримо научна достигнућа, Пупин је урадио небројано много конкретних ствари-за наш народ у виду донација како би се оснивале српске породице и како би се наш народ описмењавао. Мислим да је што се тога тиче у великој предности у односу на велик-ако не и највећи део наших великана, а нажалост не само да је  заборављена та његова хуманост и љубав према свом народу, већ је готово и он сам заборављен.
« Последња измена: Октобар 21, 2019, 11:25:56 поподне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #1 послато: Октобар 22, 2019, 12:06:22 пре подне »
Пупин је наш далеко најбољи лобиста још од свог доба. Много је учинио за све нас, а ми имамо прилику да му се некако одужимо.
Књиге за Идвор би требало да су преживеле, тако да можемо да досегнемо барем до 1900 и неке, па да се "накалемимо" на савременике.

Пупин је, за разлику од Тесле, био одличан у јавности и имао је дара за такве послове иако се у основи бавио науком. Тесла је после Другог светског рата пуштен да буде популаран, а практично су сви остали склоњени у страну. Ми данас такође поново откривамо и Миланковића, који је у многим областима живота и рада дао непоновљиве доприносе.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #2 послато: Октобар 22, 2019, 12:08:44 пре подне »
Пупин је наш далеко најбољи лобиста још од свог доба. Много је учинио за све нас, а ми имамо прилику да му се некако одужимо.
Књиге за Идвор би требало да су преживеле, тако да можемо да досегнемо барем до 1900 и неке, па да се "накалемимо" на савременике.

Пупин је, за разлику од Тесле, био одличан у јавности и имао је дара за такве послове иако се у основи бавио науком. Тесла је после Другог светског рата пуштен да буде популаран, а практично су сви остали склоњени у страну. Ми данас такође поново откривамо и Миланковића, који је у многим областима живота и рада дао непоновљиве доприносе.

То сам хтео рећи.  :)
Чак и боље од тога-почињу 1779.године.
https://www.arhivpancevo.org.rs/%d1%84%d0%be%d0%bd%d0%b4%d0%be%d0%b2%d0%b8-%d0%b8-%d0%b7%d0%b1%d0%b8%d1%80%d0%ba%d0%b5/%d1%86%d1%80%d0%ba%d0%b2%d0%b5%d0%bd%d0%b5-%d0%bc%d0%b0%d1%82%d0%b8%d1%87%d0%bd%d0%b5-%d0%ba%d1%9a%d0%b8%d0%b3%d0%b5/%d0%b8%d0%b4%d0%b2%d0%be%d1%80-%d0%bf%d1%80%d0%b0%d0%b2%d0%be%d1%81%d0%bb%d0%b0%d0%b2%d0%bd%d0%b0-%d1%86%d1%80%d0%ba%d0%b2%d0%b0/
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #3 послато: Октобар 22, 2019, 12:39:47 пре подне »
Пупин је био велики научник. Истовремено и масон, улизица, члан СНС-а, или не знам шта још. Зато је боље прошао од Тесле. Треба га тестирати у сваком случају. А да, био је и амерички човек.
« Последња измена: Октобар 22, 2019, 12:49:24 пре подне Зрно »

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #4 послато: Октобар 22, 2019, 05:10:02 поподне »
Пупин је био велики научник. Истовремено и масон, улизица, члан СНС-а, или не знам шта још. Зато је боље прошао од Тесле. Треба га тестирати у сваком случају. А да, био је и амерички човек.

Мислим да није згодно збијати овакве пошалице,ако је ово што си написао уопште шала.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #5 послато: Октобар 22, 2019, 08:02:11 поподне »
Да скратимо, циљ теме су предлози за тестирање заслужних личности из крајева који су мање тестирани, чиме би се можда и други у тим крајевима заинтересовали да ураде Y-ДНК анализу свог порекла.

Идеја је добра, треба само обезбедити довољно средстава. Друштво може да тестира једну или две особе у неком периоду, али за озбиљнији подухват потребно је наменски обезбедити средства за тако нешто.

Начелно, и тренутно имамо једну акцију сличног типа, а то је тестирање истакнутих личности Првог и Другог српског устанка. Ту средства обезбеђују чланови који се окупљају на дружењима четвртком после редовних састанака.

Тако, рецимо, сад тражимо Чотрића из Тршића, слава Ђурђевдан.

Желео сам да занемарим и прећутим на Зрнов коментар, очекујући да ће други људи реаговати али изгледа да су на форуму Порекло пацке и лекције резервисане за одређене чланове док.други могу да пишу шта год мисле, притом без аргумената, некритички и подцењивачки а да на таква писања не добију никакву реалцију.
Искрено Зрно је рекао шта је имао и.иако ме.чуде таква његова размишљања, више ме.чуди то што не постоји никаква критика.тога шта је написао.
Прво-осим.што је неистина и бесмислица свега што.је навео за Пупина мислим да је и велика неправда за једног таквог човека да му се накрпе такви епитети. Не знам да ли је Зрна као земљака Тесле повредило.моје поређење са Пупином, које је иако.сувишно, требало да нагласи колико.је конкретних ствари-ствари на терену урадио Пупин (лобирање, део.државе имамо.захваљујући.њему, финансирање десетима хиљада ђака, омогућавање склапања бракова код сиромашних супружника итд) -а притом одређени.људи нису.урадили готово ништа конкретно (и то.је шросто чињеница-а ако.грешим нека ме.неко разувери, немам.ништа против) а опет нису заборављени као.што је то био Михаило.Пупин.
Знам да смо ми, Срби изузетно подељен народ и да је једно од обележја и карактерних особина локал патриотизам у свом негативном.значењу па не знам.да ли да ову Зрнову опаску посматрам као класично подцењивање, иначе често за наше сународнике из динарских крајева или као просто незнање?
Притом скоро је било коментара на овом форуму како нема новох чланова који учествују у дискусијама а и.старих чланова има све а мање. Мени је то и пре оцога а и после ових коментара сасвим.логично јер одређени људи.добијају пацке а други.имају сву слободу да пишу личне ставове-најчешће.научно,историски и како год хоћете неутемељене и не постоји никакав приговор на такво писање. Притом Зрно није увредио мене, ја за свој народ нисам- као и највећи број људи овде готово ништа урадио, али вређење једног човека какав је Михаило Пупин био је потпуно скандалозно. Мада мислим да је скандалозније што нема никакве реакције уредника на тако нешто. Разумем да су људи који су дуже у Пореклу и.који се међусобно друже приснији и да нису на истој скали са нама.осталима, али ако је Порекло.озбиљно друштво онда мора да ради.по принципу „служба је служба-деужба је дружба".
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #6 послато: Октобар 22, 2019, 08:35:02 поподне »
Делијо, пријатељу, много к срцу примаш ово. Чувај нерве за наш вечерашњи меч:)

Посматрај то једноставно као његово мишљење, на које има право па макар оно било и донекле провокативно, дискутабилно итд.

Пупинов допринос српству нико не може да умањи.

Отправлено с моего SM-G975F через Tapatalk


Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #7 послато: Октобар 22, 2019, 08:40:08 поподне »
Делијо, Златан је у праву. Не можемо сви имати исто мишљење о нашим историјским личностима. Ти ето не цениш баш Теслу по неким питањима, а сећам се да својевремено и о краљу Александру Карађорђевићу ниси писао баш афирмативно. Па шта - ником ништа... Нико није реаговао и нико се због тога није љутио. Није то разлог за љутњу и прелазак са разговора о неком ко је живео пре сто и више година на међусобне личне замерке. Блаћени су и брањени овде многи, од Вука Бранковића до "првосрбијанаца" и "другосрбијанаца", али нисмо због тога прозивали уредништво. Људи не реагују јер их једноставно не занима ова прича и то је то.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #8 послато: Октобар 22, 2019, 08:55:15 поподне »
Делијо, пријатељу, много к срцу примаш ово. Чувај нерве за наш вечерашњи меч:)

Посматрај то једноставно као његово мишљење, на које има право па макар оно било и донекле провокативно, дискутабилно итд.

Пупинов допринос српству нико не може да умањи.

Отправлено с моего SM-G975F через Tapatalk

То је део банатског менталитета, против ког се не може , али то је нека друга тема. У праву си, ал ми смета што за све чланове не важе иста правила.
А што се тиче меча у праву си, требаће нам живаца... :D

Делијо, Златан је у праву. Не можемо сви имати исто мишљење о нашим историјским личностима. Ти ето не цениш баш Теслу по неким питањима, а сећам се да својевремено и о краљу Александру Карађорђевићу ниси писао баш афирмативно. Па шта - ником ништа... Нико није реаговао и нико се због тога није љутио. Није то разлог за љутњу и прелазак са разговора о неком ко је живео пре сто и више година на међусобне личне замерке. Блаћени су и брањени овде многи, од Вука Бранковића до "првосрбијанаца" и "другосрбијанаца", али нисмо због тога прозивали уредништво. Људи не реагују јер их једноставно не занима ова прича и то је то.

У праву си Ојлеру, али сам за моје мишљење о Тесли добио опаску, што је по мени сасвим коректно, иако нисам желео.да испадне такав контекст јер је Тесла један од највећих светских умова-а уз то на нашу радост Србин. Ја сам објаснио и овде али и на теми о А.Карађорђевићу због чега имам мишљење какво имам трудећи се да користим аргументе..нисам се користио аргументацијом типа улизица, амерички човек.итд..сложићеш се да је то доста неозбиљно..  :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #9 послато: Октобар 23, 2019, 12:25:56 пре подне »
Извињавам се због Пупина. Претерао сам, јер човек никако није могао бити члан СНС-а.


Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #10 послато: Октобар 23, 2019, 12:34:37 пре подне »
А просто је невероватно да се на пацке жали неко ко је изјавио да Тесла није за Србе урадио готово ништа. Још притом констатује да "ови други" омаловажаву "његове".

Ја сам за тестирање и Пупина и Миланковића. Такође и за Броза, иако за Србе није урадио готово ништа. Штавише, уништио их је.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #11 послато: Октобар 23, 2019, 12:40:56 пре подне »
Извињавам се због Пупина. Претерао сам, јер човек никако није могао бити члан СНС-а.
Био је "републиканац" :)
„Pupin je ogromno teoretsko znanje primenjivao u praksi. Njegov moto je bio: školuj se, nauči sve što možeš, primeni to i zaradi. Pupin je život proveo radeći, praveći nešto korisno i zarađujući, i to dosta."
Pupin je umro 1935. godine, a neposredno pred smrt u posetu mu je došao Tesla sa kojim je dugo godina bio u zavadi.

Pupin je tokom života neprestano slao novac u domovinu, pre svega u Idvor i pomagao rođacima i zemljacima. Izračunato je da je poslao preko 340.000 dolara što bi danas vredelo skoro četiri miliona dolara."
http://www.balkanmagazin.net/nauka/cid144-74868/najveci-srpski-naucnik-mihajlo-pupin
 Просто речено, Путин се уклопио у амерички систем, "сконтао" је где мораш све да будеш да би материјализовао своје знање, а Тесла је био "слободни стрелац"...Тесла ће нас прослављати док је света, а Пупин је имао већи утицај и моћ за живота и имао је ту могућност да захваљујући томе помогне народу у свом крају...Могуће је да је и та Пупинова девиза "уновчи, заради" (и све што иде уз то) и била део јаза између њега и Тесле, који очигледно није имао тај мотив (обзиром на све што га је пратило током живота)...
« Последња измена: Октобар 23, 2019, 12:46:28 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #12 послато: Октобар 23, 2019, 12:53:04 пре подне »
У праву су и Зрно и Делија (да ли је био "американац-републиканац"?- Јесте..."Да ли је био масон"? - Изгледа да јесте..."Да ли је помогао Србији?"- Јесте):
Bio je ugledan član američke Republikanske partije i Bratstva slobodnih zidara (masona). Angažovao je američki Crveni krst, Rokfelerovu fondaciju, kao i Fond "Mabel Grujić", i tako sakupio pomoć vrednu više od 600.000 dolara.
Na poziv Nikole Pašića, učestvovao je na Mirovnoj konferenciji u Parizu (1919) i izborio se da nova Kraljevina SHS dobije dobar deo Dalmacije, Baranju i njegov Banat, a da se Sloveniji dodeli Bled.
http://www.novosti.rs/dodatni_sadrzaj/clanci.119.html:620989-Srpska-zastava-na-Beloj-kuci
Његовим ангажовањем добили смо наш део Баната, али би и Хрвати и Словенци морали да га славе, обзиром на ове друге области...Друго је питање шта лично мислимо о свему томе, тј. тим чланствима која имају утицај у свету
« Последња измена: Октобар 23, 2019, 12:56:14 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #13 послато: Октобар 23, 2019, 01:05:49 пре подне »
Извињавам се због Пупина. Претерао сам, јер човек никако није могао бити члан СНС-а.

Теоријски је и могао. Постојали су напредњаци и пре ових садашњих :).
Kамене рабъ и госодинъ

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #14 послато: Октобар 23, 2019, 01:08:22 пре подне »
Не умањујући Пупинове заслуге, морам да кажем да ме изузетно нервира начин презентовања Пупина од стране  Александре Нинковић ;D (пренападно, цвркутаво, острашћено, са "патосом"  :D) (иста интонација као и на оним рекламама "један од нас је био итд, Аполо13 итд...а можда је и то њен "ах" глас)...мислим, не треба од тога правити "фетиш"
« Последња измена: Октобар 23, 2019, 01:15:28 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #15 послато: Октобар 23, 2019, 07:22:02 пре подне »
Кад' смо већ код Пупина... :)

https://youtu.be/Zu_jLz7zYGU

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #16 послато: Октобар 23, 2019, 04:46:29 поподне »
А просто је невероватно да се на пацке жали неко ко је изјавио да Тесла није за Србе урадио готово ништа. Још притом констатује да "ови други" омаловажаву "његове".

Ја сам за тестирање и Пупина и Миланковића. Такође и за Броза, иако за Србе није урадио готово ништа. Штавише, уништио их је.

Прочитај поново шта под тиме подразумевам. Ништа од ових конкретних ствари које је урадио Пупин Тесла па и многи виђени.Срби нису урадили. Ако грешим и ако сам у заблуди.око тога молим да ме неко исправи. Мислим да је јасно у ком.контексту сам направио поређење, а ови и они, моји и туђи ме постоје..постоје само Срби уз констатацију да је неко ко је из Баната мој земљак јер сам и сам одатле а ако је неко из Лике онда њему други Личанин.дође земљак,што је такође логично. Ипак сусретао сам се са многим провокацијама где је одређена популација људи са гепграфског простора најчешће Црне.Горе па и Крајине боља по свим параметрима у односу на другу која ништа не ваља..ово Зрново писање ми је тако деловало. Ако сам око тога погрешио извињавам се.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #17 послато: Октобар 23, 2019, 04:52:33 поподне »
А просто је невероватно да се на пацке жали неко ко је изјавио да Тесла није за Србе урадио готово ништа. Још притом констатује да "ови други" омаловажаву "његове".

Ја сам за тестирање и Пупина и Миланковића. Такође и за Броза, иако за Србе није урадио готово ништа. Штавише, уништио их је.

Притом ја се не жалим што сам ја добио пацку, ни то ниси баш.најбоље разумео, већ ми смета што правила у Пореклу не важе за све и због тога што ти и даље наставаш са неком чудном иронијом а реакције нема-и даље. Мада могуће је да твој став дели велики број људи па и уредништво, тако да можда и није битно које хаплогрупе је Пупин..ионако је улизица и за српство и Србију није ништа учинио.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #18 послато: Октобар 23, 2019, 06:00:59 поподне »
Искуство стечено бављењем овом нашом проблематиком се претворило у гордост.У исто време се и дичимо нашом вјером.Апсурд?Монопол  на знање,или можда на информацију.И тако додјосмо до тога да постоји више лига у оквиру једне спорске гране,и то је легално али не и легитимно,условно речено.А про по Тесле и Пупина ,први ексцентрик без осјеќаја за спољашњи свјет а други научник и родољуб и дефинитивно личност каква нам фали заправо од сопствене смрти.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #19 послато: Октобар 23, 2019, 06:57:31 поподне »
Мада мислим да је скандалозније што нема никакве реакције уредника на тако нешто.

Ништа скандалозно нема у томе што није било реакције уредништва.

Пупин је заиста много задужио српски народ, а на политичком плану више него било који други Србин из дијаспоре. Али да си поприлично једностран се види из тога избегао да споменеш неке ствари које и нису баш похвалне. Попут тога да је подржао човека који је покушао да украде патент од Тесле и притом чак и лажно сведочио на суду против Тесле који му ништа нажао није учинио. Имајући у виду какву је неправду Пупин начинио Тесли, могао си да очекујеш сличне реакције с обзиром да си Пупина нашао да поредиш баш са Теслом, и то на прилично неприкладан начин - "није за наш народ урадио готово ништа". Мали савет за убудуће - ако желиш да промовишеш свог земљака избегавај да га поредиш са Теслом.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #20 послато: Октобар 23, 2019, 06:58:07 поподне »
Исувише се далеко отишло од теме и то у погрешном правцу. Док је не средимо, размислите ко није, а кога би требало тестирати. Па кад отворимо поново тему, да можете изаћи с предлозима. Расправе као ова претходна, нису својствене овом форуму, па бих замолио све да се убудуће суздрже од оваквих расправа.

Хвала свима на разумевању.



Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #21 послато: Октобар 23, 2019, 07:11:06 поподне »
Ништа скандалозно нема у томе што није било реакције уредништва.

Пупин је заиста много задужио српски народ, а на политичком плану више него било који други Србин из дијаспоре. Али да си поприлично једностран се види из тога избегао да споменеш неке ствари које и нису баш похвалне. Попут тога да је подржао човека који је покушао да украде патент од Тесле и притом чак и лажно сведочио на суду против Тесле који му ништа нажао није учинио. Имајући у виду какву је неправду Пупин начинио Тесли, могао си да очекујеш сличне реакције с обзиром да си Пупина нашао да поредиш баш са Теслом, и то на прилично неприкладан начин - "није за наш народ урадио готово ништа". Мали савет за убудуће - ако желиш да промовишеш свог земљака избегавај да га поредиш са Теслом.

https://prviprvinaskali.com/clanci/recju/autori-ppns/aleksandra-ninkovic-tasic/istina-o-dvojici-srpskih-velikana-tesli-i-pupinu.html

То што си написао око издаје Пупина је такође нетачно..али добро.
Што се мојох тврдњи.о Тесли тиче-емојмо се само правити да не разумемо када се јасно види у.ком смислу сам написао о Тесли-за Србију није урадио ништа.

О односу Тесле и Пупина и спорној тврдњи о Пупиновом забијању ножа у леђа.Тесли-

Najveći argumenti u priliog njihovog supartništva su da Pupin nije hteo da podrži Teslinu kandidaturu za Nobelovu nagradu, da je na suđenju sa Markonijem svedočio protiv Tesle. Vi trdite supotno?

– Tesla je bio predložen za Nobelovu nagradu 1937. godine. Pupin je umro 1935. godine. Dakle, dve godine posle Pupinove smrti. Pupin s tim nije mogao da ima nikakve veze zato što je bio mrtav. Nije je ni Pupin dobio a bio je predložen. Za Punina znamo i zašto. Srčanost borbe za Srbiju ostavila je određeni trag u tim konstrukcijama. Amerika nije imala problema s tim, ali neke konstrukcije u Evropi jesu.

Branio ga je u Kongresu, branio u Američkoj akademiji nauka, branio na Kolumbiji, branio na suđenju sa Markonijem. Činjenica je da mladi Mihajlo Pupin, u vreme kada je Tesla bio u sukobu sa Edisonom, podržao svog zemljaka. Imaćemo trag sa suđenja, imaćemo novinski izveštaj. Znala sam da tu nešto nije u redu. Pronađem ja dokument, a u dokumentu piše: „Svedok ekspert Kolumbija Univerziteta profesor Majkl Pupin kaže: Nikola Tesla je pravi izumitelj bežičnog sistema i on je ovaj svoj izum ostavio besplatno na korišćenje čitavom čovečanstvu“. Otvaram arhivu koju mi šalje Kolumbija. Čitam prvu rečenicu jednog Pupinovog predavanja: „Naučnik ne može ni u šta biti sto posto sigruran. Vidite nisam ni ja, osim u jednu stvar. Ja sam sto posto siguran da je Nikola Tesla u pravu“. Onda dobijete arhivu Američke akademije nauka i vidite kako u svom govoru brani polifazni sistem Nikole Tesle u jednom trenutku stoji napomena: „profesor Pupin širi ruke i sve prisutne pita: „Pa zar je moguće da ne vidite sve divne doprinose Nikole Tesle“.

Napisao mu je i dva čeka. Tesla, međutim, nikako nije prihvatao novčanu pomoć koju mu je Pupin mogao pružiti preko svojih mnogobrojnih uticajnih veza u poslovnom svetu Amerike.

Dokumenta postoje. Do njih se dolazi teško, ali su dostupna. Međutim, ne žele da vide.
« Последња измена: Октобар 23, 2019, 07:13:05 поподне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #22 послато: Октобар 23, 2019, 07:30:23 поподне »
Najveći argumenti u priliog njihovog supartništva su da Pupin nije hteo da podrži Teslinu kandidaturu za Nobelovu nagradu, da je na suđenju sa Markonijem svedočio protiv Tesle. Vi trdite supotno?

– Tesla je bio predložen za Nobelovu nagradu 1937. godine. Pupin je umro 1935. godine. Dakle, dve godine posle Pupinove smrti. Pupin s tim nije mogao da ima nikakve veze zato što je bio mrtav. Nije je ni Pupin dobio a bio je predložen. Za Punina znamo i zašto. Srčanost borbe za Srbiju ostavila je određeni trag u tim konstrukcijama. Amerika nije imala problema s tim, ali neke konstrukcije u Evropi jesu.

Branio ga je u Kongresu, branio u Američkoj akademiji nauka, branio na Kolumbiji, branio na suđenju sa Markonijem. Činjenica je da mladi Mihajlo Pupin, u vreme kada je Tesla bio u sukobu sa Edisonom, podržao svog zemljaka. Imaćemo trag sa suđenja, imaćemo novinski izveštaj. Znala sam da tu nešto nije u redu. Pronađem ja dokument, a u dokumentu piše: „Svedok ekspert Kolumbija Univerziteta profesor Majkl Pupin kaže: Nikola Tesla je pravi izumitelj bežičnog sistema i on je ovaj svoj izum ostavio besplatno na korišćenje čitavom čovečanstvu“. Otvaram arhivu koju mi šalje Kolumbija. Čitam prvu rečenicu jednog Pupinovog predavanja: „Naučnik ne može ni u šta biti sto posto sigruran. Vidite nisam ni ja, osim u jednu stvar. Ja sam sto posto siguran da je Nikola Tesla u pravu“. Onda dobijete arhivu Američke akademije nauka i vidite kako u svom govoru brani polifazni sistem Nikole Tesle u jednom trenutku stoji napomena: „profesor Pupin širi ruke i sve prisutne pita: „Pa zar je moguće da ne vidite sve divne doprinose Nikole Tesle“.

Napisao mu je i dva čeka. Tesla, međutim, nikako nije prihvatao novčanu pomoć koju mu je Pupin mogao pružiti preko svojih mnogobrojnih uticajnih veza u poslovnom svetu Amerike.

Dokumenta postoje. Do njih se dolazi teško, ali su dostupna. Međutim, ne žele da vide.



Најбитнији контрааргумент о забијању ножа у леђа.од стране Михаила Пупина Николи Тесли

Treći dosije je za mene lično najbolniji: da prihvatimo da su Pupin i Tesla bili suparnici, a ne prijatelji. Postoji u svetu ključni dokaz te brige i srodništva. Postoji pet pisama. Tri su u svetu u privatnim kolekcijama (jednu drži Srbin ali do njega ne može lako da se dođe), dva su pisma u Beogradu, ali ne možete da ih kupite normalnim novcem. Morate da budete ozbiljan bogataš ili ludak ili zanesenjak. Svih pet pisama piše Nikola Tesla, sve sa istim ciljem da se Pupin izleči, da mu ne bude teško, da ne pati. U jednom od ta dva pisma piše: „Nisam hteo ili mogao da pomognem Edisonu. Ovo je ista bolest, a Pupinu ću pomoći. Moram da mu pomognem. Pupin mora da ozdravi, ali mora da me sluša“.

U Kongresu stoji dokument na 600 strana, taj dokument na 600 strana govori kako je srčana bila Pupinova odbrana patenta Nikole Tesle.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #23 послато: Октобар 23, 2019, 07:41:21 поподне »
Ништа скандалозно нема у томе што није било реакције уредништва.

Пупин је заиста много задужио српски народ, а на политичком плану више него било који други Србин из дијаспоре. Али да си поприлично једностран се види из тога избегао да споменеш неке ствари које и нису баш похвалне. Попут тога да је подржао човека који је покушао да украде патент од Тесле и притом чак и лажно сведочио на суду против Тесле који му ништа нажао није учинио. Имајући у виду какву је неправду Пупин начинио Тесли, могао си да очекујеш сличне реакције с обзиром да си Пупина нашао да поредиш баш са Теслом, и то на прилично неприкладан начин - "није за наш народ урадио готово ништа". Мали савет за убудуће - ако желиш да промовишеш свог земљака избегавај да га поредиш са Теслом.

Волео бих да-упркос мојој једностраности ипак ти и Зрно смогнете снаге да прочитате аргументе који говоре у прилог томе да је велика неистина, али и неправда да је Пупин издао Теслу,забио нож у леђа или како год. Не знам да ли је то само једна од комунистичких „истина" и подметачина,али свакао више верујем људима који су се бавили проучавањем односа два научника-али.и проучавањем целог лика и дела Михаила Пупина, него што верујем људима који су негде нешто чули..

У сваком случају обзиром на моју „једностраност" која боде оч, и на чињеницу да мени боде очи непоатојање јединатвеног правилника који би важио за све чланове форума ја се нећу више оглашавати на овој, нити ћу се упуштати у коментарисање било ког садржаја на  било којој теми на Пореклу.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #24 послато: Октобар 23, 2019, 07:42:24 поподне »
Ако би разматрали ко је више урадио за Србију од њих двојице, овако то видим: Пупин је више урадио за Србију у време своје каријере, а Тесла је више урадио за цео свет за сва времена. Пошто је Тесла урадио више за цео свет за сва времена, он је више урадио за Србију за сва времена, самим тим што је Србин ( то је довољно у његовом случају)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #25 послато: Октобар 23, 2019, 08:08:51 поподне »
О поређењу научних каријера Тесле и Пупина нема шта да се прича. Ту је све јасно као дан. Пупин је био и остао сасвим друга лига у односу на Теслу. Он је ван Србије практично непознат.
У погледу политичког доприноса Србији, на шта овде Делија указује, Пупин вероватно јесте урадио више за Србију. Човек је једноставно био и политичар а не само научник, па је наравно и могао нешто да ради по том питању. Али нису сви рођени да буду политичари, што не значи да су мање вредни припадници свог народа. Кад би се бројало само оно добро што је неко урадио у политици, мали број Срба би се нашао на тој листи. Заслуге за свој народ даје свако у ономе што ради. Тесла је био занесењак и заљубљеник у науку којом се бавио и ништа друго га није занимало. То га уопште не чини мање заслужним за Србију. Да га је занимала политика можда би у томе био и успешнији од Пупина, ко то може знати. Зато се њихови доприноси српству једноставно не могу поредити. А шта је Тесла мислио и осећао о Србима и Србији најбоље говори кратак говор који је одржао на железничкој станици у Београду, 1. јуна 1892. године, приликом своје једине посете Србији:

Цитат
Ја осјећам много више ношто могу да кажем. Стога Вас молим да јачину мојих осјећања не мерите по слабости мојих ријечи. Истргнут сам из послова да амо дођем и још не могу да се ослободим мисли и идеја, које ме ево и овде прате. У мени има нешто, што може бити и обмана, као што чешће бива код младих, одушевљених људи, али ако будем сретан да остварим бар неке од мојих идеала – то ће бити доброчинство за цијело човјечанство. Ако се те моје наде испуне, најслађа мисао биће ми та: да је то дјело једног Србима. Живило српство!
Kамене рабъ и госодинъ

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #26 послато: Октобар 23, 2019, 08:26:45 поподне »
Код највећих умова из било којих области, није било простора у њиховим умовима да уновче свој рад, да "се снађу" ,  да "се умреже" управо због своје апсолутне индивидуалности и неприхватање ни најмањег одрицања себе зарад успеха. Тако имамо и највећег барокног композитора Ј.С.Баха који није уновчио своју генијалност, а имамо и Хендла који није Бахов ниво, али је умео себе "да прода, уновчи" али који је за Баха ипак комерцијала ако би се поредили. У рок музици имамо "Бијело дугме" , а имамо и "Смак" ...Тако је и за Теслу било немогуће да иде Пупиновим путем, или Едисоновим, јер би гушио себе...Има сигурно још много примера људи из исте епохе, где је онај који је на вишем нивоу , у време свог стваралаштва, прошао лошије од оног који није на нивоу овог првог
« Последња измена: Октобар 23, 2019, 08:33:29 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #27 послато: Октобар 23, 2019, 08:58:42 поподне »
Код највећих умова из било којих области, није било простора у њиховим умовима да уновче свој рад, да "се снађу" ,  да "се умреже" управо због своје апсолутне индивидуалности и неприхватање ни најмањег одрицања себе зарад успеха. Тако имамо и највећег барокног композитора Ј.С.Баха који није уновчио своју генијалност, а имамо и Хендла који није Бахов ниво, али је умео себе "да прода, уновчи" али који је за Баха ипак комерцијала ако би се поредили. У рок музици имамо "Бијело дугме" , а имамо и "Смак" ...Тако је и за Теслу било немогуће да иде Пупиновим путем, или Едисоновим, јер би гушио себе...Има сигурно још много примера људи из исте епохе, где је онај који је на вишем нивоу , у време свог стваралаштва, прошао лошије од оног који није на нивоу овог првог
А овде морам да реагујем,у рок музици имамо само СМАК ;)

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #28 послато: Октобар 23, 2019, 09:09:49 поподне »
А овде морам да реагујем,у рок музици имамо само СМАК ;)
Слажем се :) (не само зато што су моји суграђани у питању) , поређења сам направио:Едисон, Бијело Дугме, Хендл - Тесла, СМАК, Бах
« Последња измена: Октобар 23, 2019, 09:15:51 поподне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #29 послато: Октобар 23, 2019, 09:18:10 поподне »
Слажем се :) (не само зато што су моји суграђани у питању) , поређења сам направио:Едисон, Бијело Дугме, Хендл - Тесла, СМАК, Бах
Сасаки Кођиро (најпопуларнији самурај и жељан славе) - Мијамото Мусаши ("вук самотњак", али најбољи самурај)
« Последња измена: Октобар 23, 2019, 09:25:17 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #30 послато: Октобар 23, 2019, 09:36:11 поподне »
Стварно, не треба више стварати полемику о Пупину и Тесли. Неко ко је "омаловажио" Теслу, на крају се љути и сматра себе жртвом, а притом потенцира регионалне поделе које уопште нису постојале на форуму, док их он није започео.

Оно што је сасвим сигурно - треба тестирати Теслу (већ одрађено), Миланковића, Пупина, Цвијића и Караџића Вука.

У другом реду бих навео једну велику неправду према Сими Матавуљу. НИЈЕДНА школа у Србији се не зове по њему. Биле су неке у Далмацији пре рата, али више нису. Матавуљ се уопште не сврстава у хрватску књижевност, односно одбацују га, за разлику од Деснице кога сматрају њиховим, иако је био четник, што је апсурдно. Требало би да има Матавуља по Београду.


Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #31 послато: Октобар 23, 2019, 09:58:49 поподне »
Стварно, не треба више стварати полемику о Пупину и Тесли. Неко ко је "омаловажио" Теслу, на крају се љути и сматра себе жртвом, а притом потенцира регионалне поделе које уопште нису постојале на форуму, док их он није започео.

Оно што је сасвим сигурно - треба тестирати Теслу (већ одрађено), Миланковића, Пупина, Цвијића и Караџића Вука.

У другом реду бих навео једну велику неправду према Сими Матавуљу. НИЈЕДНА школа у Србији се не зове по њему. Биле су неке у Далмацији пре рата, али више нису. Матавуљ се уопште не сврстава у хрватску књижевност, односно одбацују га, за разлику од Деснице кога сматрају њиховим, иако је био четник, што је апсурдно. Требало би да има Матавуља по Београду.

Озбиљно си побркао лончиће, замењујеш тезе.. чињеница је да Никола Тесла није дао ни 5 долара за Србију и Србе и да је тек по смрти и обелодањивању његових достигнућа и практично.постхумном признању за свој рад Срби од њега имају корист. Ако се бавио експериментима онда је сигурно да се и он снашао у Америци-макар до тренутка када су његове идеје покрадене.То не мења чињеницу да је био велики.човек што нисам ни у једном тренутку оспорио јер би било ненормално..али као.што рекох Пупин је такође радио као и Тесла за цео свет, али је одређене ствари.радио.САМО ЗА СРБИЈУ И СРБЕ док.се то.за Теслу не може рећи.
Разлог због чега сам.узео.Теслу за поређење са Пупином је то што су они сличних генерација, људи од науке а Срби који су отишли у Америку како би добили шансу да се баве истраживањем и науком. Оно у чему је разлика што се за Пупина у Србији веома мало.зна док је за Николу Теслу ситуација обрнута. То је била моја поента и на овој теми се може видети.колико мало знамо.о њему.
Ако.је то оно што ти називаш омаловажавањем, а чињеница је да си ти написао за Пупина да је улизица и амерички.човек (можда си мислио тиме издајица?) није потцењивање и омаловажавање, онда не знам.шта да ти кажем.
Притом аргументовао.сам.спорни однос Пупина и Тесле али видим да нисам.једини.који је једностран, јер очито да ниси прочитао ово.што сам ти написао јер очигледно све већ знаш.
Притом, нисам први који је приметио.регионалне поделе и форсирање одређених крајева уз потцењивање других крајева као.и људи.пореклом одатле.. прилог томе.говори чињеница да ниси добио никакав прекор од администратора за своја писања о Пупину што тумачим као подржавање твојих ставове од стране администрације.

Ово за Матавуља је једино у чему бих се апсолутно сложио са тобом.
« Последња измена: Октобар 23, 2019, 10:04:14 поподне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Nikola М

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 138
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #32 послато: Октобар 23, 2019, 10:01:40 поподне »
Стварно, не треба више стварати полемику о Пупину и Тесли. Неко ко је "омаловажио" Теслу, на крају се љути и сматра себе жртвом, а притом потенцира регионалне поделе које уопште нису постојале на форуму, док их он није започео.

Оно што је сасвим сигурно - треба тестирати Теслу (већ одрађено), Миланковића, Пупина, Цвијића и Караџића Вука.

У другом реду бих навео једну велику неправду према Сими Матавуљу. НИЈЕДНА школа у Србији се не зове по њему. Биле су неке у Далмацији пре рата, али више нису. Матавуљ се уопште не сврстава у хрватску књижевност, односно одбацују га, за разлику од Деснице кога сматрају њиховим, иако је био четник, што је апсурдно. Требало би да има Матавуља по Београду.

Уз ово што Зрно наводи додајем још једну личност која је такође неправедно запостављена, а то је Сава Мркаљ из села Сјеничак на Кордуну, који је радио на реформи српског језика пре Вука Караџића. Једна основна школа у насељу Бусије тек треба да добије име по Сави Мркаљу и то на основу петиције грађана. Некога из породице Мркаљ такође треба тестирати.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #33 послато: Октобар 23, 2019, 10:11:35 поподне »
Молим администрацију да ме коначно казни и да завршимо с овим.

А може и да казни Делију, јер сад покреће и причу "о форсирању одређених крајева". Да ли су можда Крајишници криви што се Банаћани мало тестирају и слабије интересују за своје порекло? Да ли су Крајишници можда добили неко бесплатно тестирање?

Ајде стварно да се вратимо на тему, без слушања ове кукњаве.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #34 послато: Октобар 23, 2019, 10:19:24 поподне »
Молим администрацију да ме коначно казни и да завршимо с овим.

А може и да казни Делију, јер сад покреће и причу "о форсирању одређених крајева". Да ли су можда Крајишници криви што се Банаћани мало тестирају и слабије интересују за своје порекло? Да ли су Крајишници можда добили неко бесплатно тестирање?

Ајде стварно да се вратимо на тему, без слушања ове кукњаве.

Опет бркаш ствари. Не кукам нити те жигошем или било шта друго, али је необично да си написао то све што си написао о Пупину а да ти нико није скренуо пажњу да то није у реду, у најмању руку. Ради се о нечему што се зове принцип, није ништа лично. Тај принцип фали овде на Пореклу, макар је то моје виђење без обзира да ли је то важно или потпуно небитно теби или било.ком другом.

Нико ни не говори о тестирању Банаћана и томе да је у том смислу неко исфорсиран а неко занемарен, већ су неке друге ствари у питању..нити се ради о подели Банаћани/Војвођани.на једној а сви остали на другој страни, но небитно.
А што се тестирања тиче за то си сасвим у праву.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #35 послато: Октобар 23, 2019, 10:23:25 поподне »
То што си написао око издаје Пупина је такође нетачно..али добро.

Пупиново сведочење у корист Марконија се не спомиње само у радовима домаћих аутора, већ и страних:
https://books.google.com/books?id=rwekkS3oD0EC&pg=PA136&lpg=PA136&dq=%22Marconi%E2%80%99s+genius+who+gave+the+idea%22&source=bl&ots=0saZrxNP0y&sig=ACfU3U3O1_I78gPy6h6bsu-dwIcssq2GVA&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwjqp5mdkLPlAhVPS6wKHTgUDwEQ6AEwBnoECAIQAQ

Дакле, Пупин је према тадашњим извештајима изјавио да је он лично изумео бежичну техонологију, али да је Макрони касније разрадио и популаризовао ту идеју због чега њему припадају заслуге. Можда је била у питању лажна вест неког америчког Информера (све је могуће), али сигурно није "комунистичка подметачина".

У сваком случају обзиром на моју „једностраност" која боде оч, и на чињеницу да мени боде очи непоатојање јединатвеног правилника који би важио за све чланове форума ја се нећу више оглашавати на овој, нити ћу се упуштати у коментарисање било ког садржаја на  било којој теми на Пореклу.

Драго ми је што си се предомислио. Заиста нема разлога да напушташ форум.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #36 послато: Октобар 23, 2019, 10:25:27 поподне »
Нико није реаговао, јер сви знају да је оно за Пупина била пошалица, као одговор на омаловажавање Тесле. И сви се надају ћеш одустати од врћења приче у круг. Јел можемо сад да ставимо тачку?

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #37 послато: Октобар 23, 2019, 10:27:30 поподне »
Али, у свему има мало истине. Не тако бруталне као што сам написао. Али, чињеница је да се снашао за новац итекако, ко зна којим путевима.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #38 послато: Октобар 23, 2019, 10:42:46 поподне »
Пупиново сведочење у корист Марконија се не спомиње само у радовима домаћих аутора, већ и страних:
https://books.google.com/books?id=rwekkS3oD0EC&pg=PA136&lpg=PA136&dq=%22Marconi%E2%80%99s+genius+who+gave+the+idea%22&source=bl&ots=0saZrxNP0y&sig=ACfU3U3O1_I78gPy6h6bsu-dwIcssq2GVA&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwjqp5mdkLPlAhVPS6wKHTgUDwEQ6AEwBnoECAIQAQ

Дакле, Пупин је према тадашњим извештајима изјавио да је он лично изумео бежичну техонологију, али да је Макрони касније разрадио и популаризовао ту идеју због чега њему припадају заслуге. Можда је била у питању лажна вест неког америчког Информера (све је могуће), али сигурно није "комунистичка подметачина".

Драго ми је што си се предомислио. Заиста нема разлога да напушташ форум.

Све је могуће, па и то да је у питању подметачина неког од америчких средстава информисања.

Нико није реаговао, јер сви знају да је оно за Пупина била пошалица, као одговор на омаловажавање Тесле. И сви се надају ћеш одустати од врћења приче у круг. Јел можемо сад да ставимо тачку?

Не познајем те лично да бих тако схватио иако.ми је у неком тренутку заличило да је спрдња у питању. Иако ми остаје криво што сам погрешно схваћен да омаловажавам Теслу иако сам објаснио значење спорне реченице, слажем се да не трошимо узалудно време и енергију. :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Бећар

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #39 послато: Април 24, 2020, 05:39:33 поподне »
Управо су отврени јавности (значи и за претраживање) досије које држи ФБИ у Америци о Николи Тесли.  Ради се о три ПДФ фајла с апуно кореспонденција али оцрњених (не може се видети име и слично) инфромација. Колико ја разумем не ради се о отварању комплетне информацији коју су они конфисковали после његове смрти.  Ево линка ако вас то интересује.

https://vault.fbi.gov/nikola-tesla?fbclid=IwAR2m9WejL54lE7LvDKQCgf5N6vluMF68rauwqL93Er6oqPUXCljOh6cvBfA