Аутор Тема: Ђорђевић - Бело Поље (Горњи Милановац)  (Прочитано 1700 пута)

Ван мреже Милан Илић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 41
  • J2b2-M241>Z638>Z631
Ђорђевић - Бело Поље (Горњи Милановац)
« послато: Март 13, 2018, 07:17:20 поподне »
Поштовани,

моја прабаба, Драга Илић дев. Ђорђевић, је из Белог Поља (Горњи Милановац). Удала се у Доњу Сабанту за Светомира Илића. У питању је породица Ђорђевић из Белог Поља. Драга је рођена у Белом Пољу 1901. године и након другог порођаја брзо је умрла 1937. године. Имала је два сина, Александра и Ђорђа који је умро као дете.

Њени родитељи су Радосав и Војинка Ђорђевић из Белог Поља. Не знам одакле су дошли и коју су славу славили. Ја данас ништа не знам о тој фамилији зато што није имао ко да ми каже о њима. Мој деда није запамтио мајку. Ако постоје неке информације захвалан сам.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Ђорђевић - Бело Поље (Горњи Милановац)
« Одговор #1 послато: Март 17, 2018, 09:30:31 пре подне »
Пошто се Ђорђевићи не помињу у књизи "Гружа", најбоље је да одеш до цркве која покрива то село и да се распиташ за матичне књиге.
Најсигурније је да одеш до међуопштинског архива у Чачку, тамо су (ако се не варам) похрањене матичне књиге за Горњи Милановац.

Ван мреже Милан Илић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 41
  • J2b2-M241>Z638>Z631
Одг: Ђорђевић - Бело Поље (Горњи Милановац)
« Одговор #2 послато: Март 17, 2018, 04:28:00 поподне »
Хвала много на одговору. Слажем се да је најбоље проверити у црквеним књигама.

Ван мреже Sasazar

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 36
Одг: Ђорђевић - Бело Поље (Горњи Милановац)
« Одговор #3 послато: Март 17, 2018, 06:22:52 поподне »
Ни у државопопису из 1863. године у Белом Пољу које је тада бројило 117 домова нема Ђорђевића. Или тада још увек нису били досељени или су се другачије презивали. Могуће да су Ђорђевићи касније узели презиме по неком Ђорђу. Те 1863. било је три Ђорђа У Белом Пољу, за почетак провери да ли су можда Ђорђевићи њихови потомци. Тада су били Ђорђе Лазаревић са женом Ружицом, Ђорђе Чаровић-Милић са женом Аницом и Ђорђе Василијевић са женом Јованком.

Ван мреже Лаф

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 80
Одг: Ђорђевић - Бело Поље (Горњи Милановац)
« Одговор #4 послато: Март 17, 2018, 06:49:00 поподне »
Belo Polje je odavno poznato po velikom broju prizećenika, tako da bi trebalo proveriti nije li taj Đorđević došao odnekuda u ženinu kuću i ima li Đorđevića u okolnim selima.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Ђорђевић - Бело Поље (Горњи Милановац)
« Одговор #5 послато: Март 18, 2018, 09:12:26 пре подне »
Belo Polje je odavno poznato po velikom broju prizećenika, tako da bi trebalo proveriti nije li taj Đorđević došao odnekuda u ženinu kuću i ima li Đorđevića u okolnim selima.

Вредан податак, мада ће му слабо користити, пошто не зна коју славу су славили. Презиме Ђорђевић није ретко код Срба, напротив, сигурно је у 20 најчешћих.

Ван мреже Милан Илић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 41
  • J2b2-M241>Z638>Z631
Одг: Ђорђевић - Бело Поље (Горњи Милановац)
« Одговор #6 послато: Март 18, 2018, 11:16:42 пре подне »
Хвала вам свима на одговорима. Потрудићу се да испитам околна села, али мале су шансе да ћу успети у томе зато што не знам коју су славу славили, а она је један од битнијих фактора у истраживању. Све што имам је извод из књиге венчаних где пише Драга Ђорђевић (Бело Поље) од оца Радосава Ђорђевића (Бело Поље) и мајке Војинке Ђорђевић (Бело Поље). Извод из књиге венчаних је из 1931. године.

Ван мреже Милан Илић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 41
  • J2b2-M241>Z638>Z631
Одг: Ђорђевић - Бело Поље (Горњи Милановац)
« Одговор #7 послато: Март 18, 2018, 11:55:19 пре подне »
У књизи "Попис пореских глава, кућа и чланова мировних мировних судова Кнежевине Србије из 1839. године", на страни број 75 у наслову "Списак општина у срезу Гружанском окружију Крагујевачком" под редним бројем 7 стоји:

име општине: Белопољска
име места у ком примителни суд облитава: Бело Поље
имена места коај преднаведеној општини припадају: Бело Поље, Горља Врбава, Доња Врбава, Прњавор, Велики, Липовац
Премеченије: Радован Ђорђевић, кмет (за Бело Поље), Стефан Неранџић, пом. (Доња Врбава)....

На основу овога може се закључити да фамилија Ђорђевић заиста постојала у Белом Пољу, али је питање зашто их нема у пописима села...

Ван мреже Sasazar

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 36
Одг: Ђорђевић - Бело Поље (Горњи Милановац)
« Одговор #8 послато: Март 18, 2018, 12:05:39 поподне »
Tu su oni, samo pod nekim drugim prezimenom.