Аутор Тема: Хрватско-усташки злочинци  (Прочитано 19769 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Хрватско-усташки злочинци
« послато: Јун 03, 2017, 05:44:33 поподне »
Поред бављења жртвама ратова, не треба заборавити ни на злочинце који су крвавили руке српском крвљу. На овом линку је дат поименични списак усташких кољача из Чапљине и околине, па да се не би заборавило:

http://slobodnahercegovina.com/spisak-ustaskih-koljaca-pomagaca-iz-capljine/
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #1 послато: Јун 03, 2017, 10:29:18 поподне »
Ову би тему требало проширити на "Усташки злочинци", да буде зид срама за све усташке злочине, не само оне у Чапљини. Ево приче о злочину у херцеговачком селу Чаваш у Попову пољу, са именима зликоваца:

https://svastaijosnesto.blogspot.rs/2017/06/1941.html
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #2 послато: Јун 04, 2017, 10:15:57 поподне »

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #3 послато: Јун 05, 2017, 10:10:59 пре подне »
Хрват Иво Лучић из Равног у Попову даје свој осврт на злочин у селу Чавшу! Чини ми се прилично коректно!

http://republikainfo.com/index.php/kolumna2/14510-nismo-svi-krivi-za-cavas-ali-nismo-ni-bez-odgovornosti

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #4 послато: Јун 05, 2017, 10:52:00 пре подне »
Занимљиво је да се секретар Земаљске комисије за БиХ који је преписао списак чапљинских усташа зове Илија Кртинић.  :) Не знам да ли је неки род са нашим главнокомандујућим Јовицом... ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #5 послато: Јун 05, 2017, 11:27:37 пре подне »
Занимљиво је да се секретар Земаљске комисије за БиХ који је преписао списак чапљинских усташа зове Илија Кртинић.  :) Не знам да ли је неки род са нашим главнокомандујућим Јовицом... ;)
Никола, хвала на информацији. Није ми познат овај рођо. Распитаћу се. (штрецнух се најпре да је на списку, ал он срећом био ћато).

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #6 послато: Јун 05, 2017, 12:19:34 поподне »
Војно-историјски институт у Београду објавио је 1993. године збирку архивских докумената под називом "Злочини на југословенским просторима у првом и другом светском рату". Први том је посвећен злочинима Независне државе Хрватске 1941.-1945. и може се преузети овде:
http://znaci.net/zb/4_25_1.pdf
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #7 послато: Јун 05, 2017, 01:11:37 поподне »
Први том је посвећен злочинима Независне државе Хрватске 1941.-1945. и може се преузети овде:
http://znaci.net/zb/4_25_1.pdf

Веома занимљиво, и уз то ради опција Ctrl F. Нажалост, уочљиво како су систематски одводили Јевреје из Бијељине, а можемо замислити каква је била њихова даља судбина
 Има ту још неких занимљивих квалификација/оптужби.




Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #8 послато: Јун 06, 2017, 02:04:45 поподне »
Веома занимљиво, и уз то ради опција Ctrl F. Нажалост, уочљиво како су систематски одводили Јевреје из Бијељине, а можемо замислити каква је била њихова даља судбина
 Има ту још неких занимљивих квалификација/оптужби.




Мени је остало у сећању из дједових приповедања, да је усташки управник затвора у Грачаници, остао управником и под комунистима. ::)



На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #10 послато: Јул 24, 2017, 04:45:58 поподне »
http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2017&mm=07&dd=24&nav_id=1285946

Можда то већ није тема, али овај део завређује пажњу:

Цитат
Kada su partizani oslobodili Zagreb u maju 1945. zakucali su i na njena vrata. Oduzeli su joj porodični automobil, kao i sva dokumenta sa fotografijama i informacijama o hiljadama spasene dece.

Iako joj se pripisuje spasavane 7.500 dece iz ustaških logora, ona je vodila evidenciju o 12.000 ratnih siročića koji su raspoređeni u manastirima i privatnim kućama širom Hrvatske. Većina dece poticala je sa Kozare, koja je "očišćena" zajedničkom operacijom nacista i ustaša.

Operacija spasavanja dece nije ignorisana posle rata - čak je hvaljena kao trijumf oslobodilaca. Međutim, Diana Budisavljević, koja je rizikovala svoj život i život svoje dece, izbrisana je iz narativa, kao i imena većine njenih saradnika i pomagača. Nije uhapšena niti ispitana, ali je na pobednicima ostalo da napišu istoriju o deci oslobođenoj zatočeništva.

Dianu je posle rata kontaktiralo oko 4.000 roditelja koji su tražili svoju decu, ali bez svoje arhive, nije mogla da učini ništa kako bi im pomogla.

Хајде да разумемо да је било разлога да се та грађа одузме по ослобођењу, али шта је на крају урађено са том грађом, у колико је случаја она помогла да се преживела деца врате преживелим родитељима?



На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #11 послато: Јул 24, 2017, 05:17:32 поподне »
Можда то већ није тема, али овај део завређује пажњу:

Хајде да разумемо да је било разлога да се та грађа одузме по ослобођењу, али шта је на крају урађено са том грађом, у колико је случаја она помогла да се преживела деца врате преживелим родитељима?
Читао сам коментаре на ову вест и пар њих је рекло да се само око 300 деце после рата спојило са родитељима,али нису навели извор,и да су остала деца била по самостанима где су вероватно преведена у католичанство...

Ван мреже роквић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #12 послато: Фебруар 15, 2018, 07:21:24 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/ffxGDbKD1jw" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/ffxGDbKD1jw</a>

« Последња измена: Фебруар 15, 2018, 07:24:12 поподне НиколаВук »
бити Србин је светиња

Ван мреже роквић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #13 послато: Јул 21, 2018, 04:43:52 поподне »
Цитат
Ко jе осмислио мртво коло у Машвини, на планини кордунског брда (изнад Раковице, Слуњ), када су 18. jула 1942. године усташе поклале у збjеговима и властитим кућама више од 420 српских цивила, па закланих 10 дjевоjчица и 10 дjечака, од 5 до 7 година, скинуле голе, дjевоjчице положили на леђа у круг, споjили им руке, а раширили ногице и на њих положили голе заклане дjечаке

http://jadovno.com/iskonsko-zlo-pokolj-dece-u-masvini/
бити Србин је светиња

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #14 послато: Јул 21, 2018, 06:37:32 поподне »
И после дође Милојко Пантић и екипа аутошовиниста и почне са разним поређењима и изједначавањима жртава са обе стране..не знам на кога сам више бесан,дал на Иродове синове разних народности који су нам правили зло а окружују нам земљу са свих страна или на "наше"што у некаквој психози и мишљу да су много напредни кроз пацифизам,космополитизам и на крају аутошовинизам покушавају да објасне овакве зверске и кукавичке злочине  кроз законе акције и реакције ,призмом једнакости ,статуса кво и слично.Јесу ли људи што се воде таквом мишљу дементни или луди,или можда само дебело плаћени?
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #15 послато: Јул 21, 2018, 09:05:33 поподне »
Иако смо ми са Србима имали пуно обрачуна у историји никада се нису дешавали до 1999 да су убијана деца. Ово што су чиниле усташе је за гађење и дубоки стид са стране сународника убица.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #16 послато: Јул 22, 2018, 08:49:00 пре подне »
Иако смо ми са Србима имали пуно обрачуна у историји никада се нису дешавали до 1999 да су убијана деца. Ово што су чиниле усташе је за гађење и дубоки стид са стране сународника убица.
Да не буде да ствари генерализујем,знам доста потомака Хрвата који су такође обрали бостан од својих црнокошуљаша јер нису могли.да се.сложе са свиме што је рађено а то су Павеловићева начела да се трећина мучки убије,трећина покатоличи и похрвати  трећина насилно.исели.Многи од рођака и предака .људи које познајем су или изгубили животе или су били у непосредној животној опасности..ипак утиска сам да је тај нормалан део народа у деелој мањини.
У психијатрији постоји нешто што се зове лудило у двоје..то је стање у ком.индуктор(психички оболела особа јачег карактера-обично мајка) преноси психозу тј.суманута убеђења индукованој особи(психички.здрава особа само слабија личност-обично син) и тек физичким раздвајањем код индуковане особе та суманута убеђења нестају.Шта год да је било.у главама.тих и осталих монструма то се једино може упоредити.са психичким стањем тешко душевно оболеле особе..не знам које би објашњење могло.да.се да осим овог за такав ниво садизма који су ове кукавице показале.Као да су били у колективној психози када су правили сва та зла а оправдавањем и опроштајем од својих верских поглавара су налазили оправдања за све што су радили као би могли да наставе нормално са животом.али и са усташким дужностима...
« Последња измена: Јул 22, 2018, 08:55:23 пре подне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

симо

  • Гост
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #17 послато: Јул 22, 2018, 09:32:32 пре подне »
Иако је незахвално причати о психологији читавог колектива, у овом случају Хрвата, мислим да се више ту ствари поклопило, па да се деси оно што се десило 1941. године. Поред комплекса ниже вриједности (у односу на Нијемце и Мађаре), код Хрвата је пред Други свјетски рат постојао и јак осјећај фрустрације у односу на Србе. Бити под влашћу неког кога презиреш и сматраш инфериорнијим од себе, а притом у ближој будућности осјећаш и потенцијалну физичку угроженост. Не треба заборавити да су Срби у Хрватској што се тиче демографског раста 1941.године били оно што су Албанци на Косову и Метохији 1991. године. Све су то били предуслови да се деси 1941. година у Хрватској.

Комплекс ниже вриједности Хрвата спрам Нијемаца, произвео је неосјетљивост главнине хрватског становништва на садизам усташких извршилаца. Логика је ишла: ако наши узори Нијемци, систематски уништавају Јевреје и непожељне елементе и не налазе ништа лоше у томе, зашто бисмо ми имали моралне дилеме око уништавања Срба који нам исто тако сметају? Нијемци као модел коме Хрвати теже, не могу бити у криву, самим тим ни ми ако их пратимо у злочину.

Иако Свето писмо каже да ученик не може бити изнад учитеља, усташе су тежиле да надмаше своје учитеље. Рецимо, ниједан народ у Европи сем Хрвата и Румуна није кренуо са уништавањем властитог јеврејског становништва, прије него што је био подстакнут од Нијемаца. За ову чињеницу веома добро знају у Јад вашему и често је потенцирају.

Што се тиче садизма и иживљавања над жртвама, на жалост, то није била специјалност само усташа. Тешко је нормалном човјеку разумјети такве пориве, тј. да ли је то психопатологија или се исконско зло пробуди у обичним, нормалним људима у ванредним околностима. Не мислим да је та суровост чак нека посебна специјалност само Балкана, било је тога и у другим дијеловима Европе, када су се за то стицали услови.

У суштини, најгоре је кад "чувари морала" поклекну и кад осјете да је дошао моменат да се иде по принципу "циљ оправдава средство". А то се десило у случају римокатоличке цркве и усташа. То је био други, ни мало мање важан предуслов, да хрватско становништво не реагује на усташке злочине. Чак да римокатоличка црква у Хрватској и нијеотворено подржавала усташе ( а јесте), довољно је било само ћутање и нереаговање исте па да обични хрватски човјек помисли да је физичко уништавање читавог једног народа, морално прихватљива ствар.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #18 послато: Јул 22, 2018, 08:27:22 поподне »
Иако је незахвално причати о психологији читавог колектива, у овом случају Хрвата, мислим да се више ту ствари поклопило, па да се деси оно што се десило 1941. године. Поред комплекса ниже вриједности (у односу на Нијемце и Мађаре), код Хрвата је пред Други свјетски рат постојао и јак осјећај фрустрације у односу на Србе. Бити под влашћу неког кога презиреш и сматраш инфериорнијим од себе, а притом у ближој будућности осјећаш и потенцијалну физичку угроженост. Не треба заборавити да су Срби у Хрватској што се тиче демографског раста 1941.године били оно што су Албанци на Косову и Метохији 1991. године. Све су то били предуслови да се деси 1941. година у Хрватској.

Комплекс ниже вриједности Хрвата спрам Нијемаца, произвео је неосјетљивост главнине хрватског становништва на садизам усташких извршилаца. Логика је ишла: ако наши узори Нијемци, систематски уништавају Јевреје и непожељне елементе и не налазе ништа лоше у томе, зашто бисмо ми имали моралне дилеме око уништавања Срба који нам исто тако сметају? Нијемци као модел коме Хрвати теже, не могу бити у криву, самим тим ни ми ако их пратимо у злочину.

Иако Свето писмо каже да ученик не може бити изнад учитеља, усташе су тежиле да надмаше своје учитеље. Рецимо, ниједан народ у Европи сем Хрвата и Румуна није кренуо са уништавањем властитог јеврејског становништва, прије него што је био подстакнут од Нијемаца. За ову чињеницу веома добро знају у Јад вашему и често је потенцирају.

Што се тиче садизма и иживљавања над жртвама, на жалост, то није била специјалност само усташа. Тешко је нормалном човјеку разумјети такве пориве, тј. да ли је то психопатологија или се исконско зло пробуди у обичним, нормалним људима у ванредним околностима. Не мислим да је та суровост чак нека посебна специјалност само Балкана, било је тога и у другим дијеловима Европе, када су се за то стицали услови.

У суштини, најгоре је кад "чувари морала" поклекну и кад осјете да је дошао моменат да се иде по принципу "циљ оправдава средство". А то се десило у случају римокатоличке цркве и усташа. То је био други, ни мало мање важан предуслов, да хрватско становништво не реагује на усташке злочине. Чак да римокатоличка црква у Хрватској и нијеотворено подржавала усташе ( а јесте), довољно је било само ћутање и нереаговање исте па да обични хрватски човјек помисли да је физичко уништавање читавог једног народа, морално прихватљива ствар.

Веома добро објашњење Симо.
Ајде за Хрвате ,разумем и слажем се на основу неког знања што сам стекао током.образовања али и читајући и слушајући обично.старије и мудрије људе о овој тематици..само није ми јасно откуд њима идеја да су супериорнији у односу  на Србе? :) Једино што ми пада на памет је да смо сведоци њихове неспособности јер да није нас никада не би имали своју државу а могуће је да би се и као народ угасили.
На страну све ово,јасно је све ово за Хрвате,скоро и давно.покатоличене Србе али откуд толика фрустрација и уништавање сопственог народа од стране Срба православаца?Знао.сам.рабије пар имена високо котираних функционера ндх што су били православни Срби а тскве су ствари чинили..слично.нешто као.и Јован Дамјанић код нас у Банату што је својим Србима  правио зло,исто важи и за неке комунисте српског порекла..како сад то објаснити?
Мислим да овакви примери зликоваца српског порекла заслужују посебну тему као подсећање на зло.које су правили сопственом.народу.
« Последња измена: Јул 22, 2018, 08:30:16 поподне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

симо

  • Гост
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #19 послато: Јул 22, 2018, 09:03:20 поподне »
Иако је незахвално причати о психологији читавог колектива, у овом случају Хрвата, мислим да се више ту ствари поклопило, па да се деси оно што се десило 1941. године. Поред комплекса ниже вриједности (у односу на Нијемце и Мађаре),

За разлику од Хрвата код Срба је према Нијемцима и Мађарима постојао ( вјероватно и нереалан) комплекс више вриједности. Ако ништа друго Нијемци и Мађари су се сматрали правим непријатељима Срба, а Хрвати тада још нису били довољно "порасли" за ту улогу. О том односу најбоље говори двостих забиљежен код Срба на Кордуну крајем 19. вијека:

"Сјевни, муњо, да нађем уларе,
Да повежем Швабе и Маџаре."

При томе ову пјесму тада пјевају Срби који живе у  Аустроугарској под тим истим Швабама и Мађарима.