Аутор Тема: Племе Бјелопавлићи  (Прочитано 38055 пута)

Ван мреже ZoranV

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
Одг: Племе Бјелопавлићи
« Одговор #120 послато: Децембар 06, 2019, 03:53:41 пре подне »
Бјелопавлићи славе свету Петку. Промјена славе није ништа необично.  Исељеници из мог братства у Удрежњу код Невесиња славе Аранђеловдан, Ужичани Ђурђевдан. За оне који нису сигурни најбоље је да ураде тест. Према резултатима са овог форум доста исељених родова је задржало славу иако су се одавно иселили.

Ван мреже suponik

  • Гост
  • *
  • Поруке: 18
Одг: Племе Бјелопавлићи
« Одговор #121 послато: Децембар 16, 2019, 10:27:10 поподне »
Dosta Bjelopavlica ima Djurdjevdan kao prisluzicu(ako se tako kaze-nijesam religiozan), tako da promjena slave sa Petkovdana na Djurdjev dan mozda i nije nelogicna.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Племе Бјелопавлићи
« Одговор #122 послато: Новембар 20, 2020, 12:12:53 пре подне »
Сазнах скоро да је глумац Воја Брајовић заправо Филиповић и да му је фудбалер и тренер Зоран Филиповић стриц ( Војин ђед и Зоранов отац рођена браћа)

"Moj otac je dobio prezime tako što je đed Vulo Filipović došao u školu i upisao ga kao Brajovića. Često su to ljudi radili da bi se razlikovali zbog zemljišnih ili matičnih knjiga. Treba da se zna da se u Bjelopavlićima ljudi prepoznaju po “veljem ili manjem” bratstvu. Brajovići su toliko veliki da su maltene polupleme. Tako je i u našem mestu porekla, selu Kosić, nadomak Danilovgrada. Zbog dominacije Brajovića svako ko je u Kosiću nosio prezime Jovović, Iković, Filipović, Begović, kada je odlazio iz zemlje, upisivao bi u dokumenta - Brajović. Ujedno nije bila retkost da dva rođena brata nose različita prezimena - kaže Voja Brajović."

Зна ли ко више о овоме феномену, онда баш долазимо до конфузије са Брајовићима из Бјелопавлића.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Племе Бјелопавлићи
« Одговор #123 послато: Новембар 20, 2020, 12:16:00 пре подне »
Сазнах скоро да је глумац Воја Брајовић заправо Филиповић и да му је фудбалер и тренер Зоран Филиповић стриц ( Војин ђед и Зоранов отац рођена браћа)

"Moj otac je dobio prezime tako što je đed Vulo Filipović došao u školu i upisao ga kao Brajovića. Često su to ljudi radili da bi se razlikovali zbog zemljišnih ili matičnih knjiga. Treba da se zna da se u Bjelopavlićima ljudi prepoznaju po “veljem ili manjem” bratstvu. Brajovići su toliko veliki da su maltene polupleme. Tako je i u našem mestu porekla, selu Kosić, nadomak Danilovgrada. Zbog dominacije Brajovića svako ko je u Kosiću nosio prezime Jovović, Iković, Filipović, Begović, kada je odlazio iz zemlje, upisivao bi u dokumenta - Brajović. Ujedno nije bila retkost da dva rođena brata nose različita prezimena - kaže Voja Brajović."

Зна ли ко више о овоме феномену, онда баш долазимо до конфузије са Брајовићима из Бјелопавлића.
Све пише, нема конфузије (Филиповићи су братство Брајовића)
« Последња измена: Новембар 20, 2020, 12:21:22 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Племе Бјелопавлићи
« Одговор #124 послато: Новембар 20, 2020, 12:21:48 пре подне »
Све пише, нема конфузије

То излгеда као логично објашњене. Мада стварно нисам сретао превише случајева да људи враћају старо браственичко презиме као у овоме случају.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Племе Бјелопавлићи
« Одговор #125 послато: Новембар 20, 2020, 12:24:02 пре подне »
То излгеда као логично објашњене. Мада стварно нисам сретао превише случајева да људи враћају старо браственичко презиме као у овоме случају.
Имам једног пријатеља на фејсу, песник из Ваљева, презивао се Ивановић (огранак Минића, Булатовића), и вратио презиме у Булатовић :) Значи, чак и данас има...Међутим, редак пример, мој другар из средње школе је променио породично презиме, па се сад презива по оцу (из поштовања према њему, по мени, за респект)
« Последња измена: Новембар 20, 2020, 12:32:53 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Jocin1

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Племе Бјелопавлићи
« Одговор #126 послато: Јануар 08, 2021, 07:23:08 поподне »
Презивам се ЈОЧИН и претрагом по Гуглу и тел.именицима не могу наћи нигде то презиме. По предању некад је било Јочић а пошто су ми преци живели у Срему у 19 веку аустроугари су  брисали наставак -ић  и додавали друге а нама -ин. Јочића колико знам има у Бјелопавлићима али немам никаквих мени познатих рођака у Ц.Гори нити било где сем Војводине. Слава ми је св.Петка а радио сам анализизу и утврдио да припадам Е-V13 хаплогрупи. Знам да Бјелопавлићи углавном славе Свету Петку и  имају Е - хаплогрупу али како ми је речено приликом добијања резултата моје хаплогупе рађене на 23 маркере нема до сада никога тестираног (E V13 >Z5017>CTS9320>Y30991 а  вредности маркера DYS385=17, YGATAH4=12 и DYS438=11 су честе за грану Y30991, али поседује и карактеристичне вредности маркера DYS392=10 и DYS635=20 које нема ниједан тестирани припаданик гране Y30991 на нашем пројекту) Да ли може неко да ми да неку ближу информацију о пореклу презимена и могућности да припадам Бјелопавлићима.



Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Племе Бјелопавлићи
« Одговор #127 послато: Јануар 08, 2021, 09:18:31 поподне »
Презивам се ЈОЧИН и претрагом по Гуглу и тел.именицима не могу наћи нигде то презиме. По предању некад је било Јочић а пошто су ми преци живели у Срему у 19 веку аустроугари су  брисали наставак -ић  и додавали друге а нама -ин. Јочића колико знам има у Бјелопавлићима али немам никаквих мени познатих рођака у Ц.Гори нити било где сем Војводине. Слава ми је св.Петка а радио сам анализизу и утврдио да припадам Е-V13 хаплогрупи. Знам да Бјелопавлићи углавном славе Свету Петку и  имају Е - хаплогрупу али како ми је речено приликом добијања резултата моје хаплогупе рађене на 23 маркере нема до сада никога тестираног (E V13 >Z5017>CTS9320>Y30991 а  вредности маркера DYS385=17, YGATAH4=12 и DYS438=11 су честе за грану Y30991, али поседује и карактеристичне вредности маркера DYS392=10 и DYS635=20 које нема ниједан тестирани припаданик гране Y30991 на нашем пројекту) Да ли може неко да ми да неку ближу информацију о пореклу презимена и могућности да припадам Бјелопавлићима.

Таква могућност не постоји. Бјелопавлићи и Јочини не припадају истој грани.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Племе Бјелопавлићи
« Одговор #128 послато: Јануар 08, 2021, 10:10:31 поподне »
Презивам се ЈОЧИН и претрагом по Гуглу и тел.именицима не могу наћи нигде то презиме. По предању некад је било Јочић а пошто су ми преци живели у Срему у 19 веку аустроугари су  брисали наставак -ић  и додавали друге а нама -ин. Јочића колико знам има у Бјелопавлићима али немам никаквих мени познатих рођака у Ц.Гори нити било где сем Војводине. Слава ми је св.Петка а радио сам анализизу и утврдио да припадам Е-V13 хаплогрупи. Знам да Бјелопавлићи углавном славе Свету Петку и  имају Е - хаплогрупу али како ми је речено приликом добијања резултата моје хаплогупе рађене на 23 маркере нема до сада никога тестираног (E V13 >Z5017>CTS9320>Y30991 а  вредности маркера DYS385=17, YGATAH4=12 и DYS438=11 су честе за грану Y30991, али поседује и карактеристичне вредности маркера DYS392=10 и DYS635=20 које нема ниједан тестирани припаданик гране Y30991 на нашем пројекту) Да ли може неко да ми да неку ближу информацију о пореклу презимена и могућности да припадам Бјелопавлићима.

 Да цитирам себе јер сам мало тражио о вашем презимену које врло ријетко кад сте тестирани. Јављате се под истим презименом у истом селу још 1828. г.

Цитат
Може бити занимљиво ако је A24070+ због разноврсности у Војводини, и Мађар A24070+ је из Баната са поријеклом из Ј.Мађарске. А у анонимном истраживању Војводине јавља се и неки A24066>385b=17 који је дио тог кластера са мном и са Живковићима. Опет мигрант из Рашке није јер је удаљен од мене и до 1000 г.

 Биће у могућности ускоро тестирати и Y30991 и A24070 на YSEQ-у. Наравно панел је боља опција за случај да је негативан, јер велика конвергенција хаплотипова постоји код E-V13, и на 23 маркера без велике блискости и више немодала који карактеришу неку грану није могуће поуздано сврстати неког. Тако и код CTS9320 постоји грана која са A24066 дијели већину најважнијих маркера али није Z17107 већ S19928. Хаплотипова попут Јочиновог и нема па не вјерујем да му је ико ближи од времена Велике сеобе народа, из било које гране.


 У мађарском Земљишнику из 1828. у Марадеку је као 22. уписан Максим Јочин (Jocsin Maxim), вјероватно је од истог рода и 102. уписани Коста Јоћин (Jotyin Kosta). Тако да та евентуална промјена -ић у -ин није новијег датума. У Марадеку је 1570. било 37 кућа, Срба по именослову. Тако да би могао бити дио неког старијег слоја обзиром и да нема ближих поклапања.

 Ваш хаплотип је врло необичан мада највећа шанса јесте одокативно да сте неки "базални A24066", који је удаљен од осталих преко 2000 г. Мој род је из Полимља али по гентским поклапањима и редосљеду мутација а и неким документарним индикацијама највјероватније је поријеклом из Шоп подручја одакле је дошао у средњем вијеку. А с друге стране грана A24070 има доста разноврсности и на том ширем подручју сјеверно од Дунава (Војводина, Трансилванија, Југоисток Мађарске), и према тренутном развоју ја прогнозирам да јој је ту "старији дом".

 Но постоје хаплотипови по маркерима ближи A24066 а који нису A24066. У том смислу је ипак SNP Pack (YSEQ, FTDNA) најбоље рјешење јер даје сигуран резултат какав год био, док тестирање индивидуалних мутација носи ризик да сте негативни те да кошта више него SNP Pack.

 У сваком случају по хаплотипу немате нигдје поклапања, и сумњам да можете имати ближе везе с било којом граном од времена Сеобе народа. Обзиром да је огроман број разних E-V13 у раном и развијеном средњем вијеку, улазио у редове српског и разних других племена, доцније народа највјероватније је и да је у том смислу ваш пут потпуно независан од путева других E-V13. Генетски најрпије рекао бих да сте ту негдје присутни на том ширем подручју дуже док се не нађе неки јаснији траг.
 А мислим да је истраживање архива најбољи начин до доласка сигурних информација, јер се помиње ваш род прије 192 г. у истом селу, а да је у истом селу још у 16. в. постојао српски слој..
 
 Земљишник (дакле власници земље) из 1828. дакле ови су људи сигурно ваши преци или њихови блиски сродници.





 Мислим да је од важности и овај податак:
 Једна мађарска листина од 17. септембра 1770 помиње у околини Футога (који је само 20 км сјеверозападно од Марадека) Јочин дол (Jocsin Völgye seu Jocsindol diverticulum).

 Обзиром да је ваше презиме врло ријетко, а да се спомиње већ 1828. у близини географски мислим да је врло добра шанса да овај топоним има везе с вашим родом.

 Овдје имате тај податак
https://archives.hungaricana.hu/en/urbarium/hu_mnl_ol_e156_a_fasc102_no022/?list=eyJxdWVyeSI6ICJqb2NzaW4ifQ
« Последња измена: Јануар 08, 2021, 10:18:11 поподне Zor »

Ван мреже Jocin1

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Племе Бјелопавлићи
« Одговор #129 послато: Јануар 09, 2021, 12:39:25 пре подне »
Хвала Вам на исцрпном одговору. Ја сам тек од пре неки дан члан овог форума и нисам баш добро упућен у ове ствари које сте ми писали а тичу се појединих маркера. За она два Јочина из Срема који су на попису пореских обвезника у селу Марадик од 1822 године бар један је директан предак. Иначе презимена су државне власти Аустроугарске административним путем забрањивале постојање са наставком –ић код Срба, доношењем посебног нормативног акта. 1817. Збуњује ме што се у неколико књига искључиво везаних за Ц.Гору ( О Острогу и селу Трепча код Андријевице појављује Јочин као презиме а исто тако као и име!) Ја никад нисам чуо за црногорско име Јочин или Јоча.

44) На 1773. Боже, ва име твоје. Знано буди свако–
ме суду правоме, како продаде Јеремија Јочин и Јаков
Матијашев Јелову Шуму, од Обрадова Дола до Пше–
ничишта, пак на Каменицу на пут, пак на Двогрлу Ka-
меницу, пак отоле медник у крш, ниже долине, под
Брњино Вратло, пак од запада по(ред) Ума, пак на дно
Заумнице, пак отоле навише медник ниже Клачнице,
пак право навише посред Лескове Продоли, до стијене
у Пећину Пљуштаву. То продаше Острогу манастиру за
шест цекина и по, у продано име, без поговора. И ту
седок: јеромонах 'Борђије, Леонтије; Јеремија Јочин,
ИлијаАПетров, Раде Михаилов.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Племе Бјелопавлићи
« Одговор #130 послато: Јануар 09, 2021, 04:19:47 пре подне »
Хвала Вам на исцрпном одговору. Ја сам тек од пре неки дан члан овог форума и нисам баш добро упућен у ове ствари које сте ми писали а тичу се појединих маркера.

 Нема на чему, већ тад сам нашао ово материјала. Око маркера, то јесте компликована прича, јер на малом броју маркера је тешко с ауторитетом предвиђати код многих хаплогрупа посебно млађих.

Ја никад нисам чуо за црногорско име Јочин или Јоча.

 Вјероватно зато што није црногорско. Нисам се прије бавио овим именом.

 Овај свједок из Острога Јеремија Јочин, по осталим људима који се јављају са њим вјероватно је патронимик а не презиме. Дакле отац му је Јоча или Јочо.

 Рјечник бугарских личних имена (1969)
Йочо м — от Йовчо с изпадане на вили

 Лично име Јочо/Јоча произходи изворно из бугарских средина. Ради се о упрошћивању типично бугарских имена са источнобалканским диминутивом -че, -чо , нпр. из истог села на сјеверу Бугарске:

Манолчо Иван,  Мирчо Тодор, Мартин Стайчо, Милчо, син на Марко, Момчо Градо; Мирчо Бран;
Янчо Герги; Калчо Рад, Сиве   Милчо 


 Йофчо или Йовчо је упрошћен као Йочо.

 Први пут се јавља у попису абаџија Пловдива 1713, гдје се помиње абаџија Йочо. У попису 1787 из села Сараево (Враца) се помиње кнез Йочо. Почетком 19 в. нпр. поп Йочо чији је отац био из Старе Загоре. У 19 в. је Йочо било често лично име код Бугара, нпр. неки устаници из 1870-тих. На гуглу има доста "Йочев" резултата (са "Й").

 Обзиром да се ово име не јавља прије почетка 18 в. колико сам нашао, ради се по лигвистичким аспектима и старијем мјесту јављања изгледа о сјеверобугарској варијанти имена Јовчо. Извјесно је да се из тог смјера и раширило другдје.

Ван мреже Jocin1

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Племе Бјелопавлићи
« Одговор #131 послато: Јануар 09, 2021, 01:39:42 поподне »
Свака Вам част на овим информацијама! Сад би Вас питао нешто, ако Вас  не замара , да ми кажете колико је то блиско када ми човек који је анализирао мој тест на 23 маркера Y хромозома каже да ми је најближи један тестирани из околине Лесковца који се од мене разликује у пет маркера. Колико је то блиско или удаљено  и шта то конкретни значи? Јел то значи да имамо заједничког претка?

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Племе Бјелопавлићи
« Одговор #132 послато: Јануар 09, 2021, 09:10:26 поподне »
Свака Вам част на овим информацијама! Сад би Вас питао нешто, ако Вас  не замара , да ми кажете колико је то блиско када ми човек који је анализирао мој тест на 23 маркера Y хромозома каже да ми је најближи један тестирани из околине Лесковца који се од мене разликује у пет маркера. Колико је то блиско или удаљено  и шта то конкретни значи? Јел то значи да имамо заједничког претка?

 Тај из околине Лесковца је мој даљи рођак, а колико знам ви немате вриједности на 389 и 439 које уз 438 одређују нашу грану, па онда поклапања на маркерима 385, 576, 570 које евентуално имате немају неко значење јер се ради о пуно млађим мутацијама/приватним мутацијама које су важне само код оних који имају 438+439+389 вриједности. Старије вриједности неких маркера код тог из Лесковца су другачије.

 Осим код моје гране, неке ваше вриједности као 385=17 + 438=11 одређују један кластер E-Y3183* гране који укључује Бугаре, С.Македонце, Грке, Румуна, Мађаре итд. Мада H4 је код њих нижи него код вас (углавном 10).
 
 392=10 је екстремно необично, нема нити једне профилисане гране са 392=10. Постоји неки Румун са 392=10 + 385а=17 али има мало маркера.. Има неки непрофилисани Мађар са 392=10, али другим разликама.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Племе Бјелопавлићи
« Одговор #133 послато: Децембар 07, 2021, 08:26:19 поподне »
Занима ме да ли постоји фамилија РАДОШЕВИЋ, Св. Петка живели у околини Острога и мисле да су Бјелиопавлићи. Радили су тест и испали Е-V13. Тестирани не зна даље о свом пореклу јер је рођен у Београду па би нам свака информација добро дошла.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Племе Бјелопавлићи
« Одговор #134 послато: Децембар 07, 2021, 09:01:49 поподне »
Занима ме да ли постоји фамилија РАДОШЕВИЋ, Св. Петка живели у околини Острога и мисле да су Бјелиопавлићи. Радили су тест и испали Е-V13. Тестирани не зна даље о свом пореклу јер је рођен у Београду па би нам свака информација добро дошла.

Да ли се хаплотип тестираног уклапа у генетички профилисан род Бјелопавлића?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже suponik

  • Гост
  • *
  • Поруке: 18
Одг: Племе Бјелопавлићи
« Одговор #135 послато: Јануар 17, 2022, 03:02:31 поподне »
Занима ме да ли постоји фамилија РАДОШЕВИЋ, Св. Петка живели у околини Острога и мисле да су Бјелиопавлићи. Радили су тест и испали Е-V13. Тестирани не зна даље о свом пореклу јер је рођен у Београду па би нам свака информација добро дошла.
U Bjelopavlicima nema Radosevica,
A sto se tice CG za to prezime znam da imaju samo nekolike kuce u selu Vir kod Niksica.