Аутор Тема: Озринићи I2-PH908>BY93199  (Прочитано 87573 пута)

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #380 послато: Септембар 01, 2022, 10:13:21 поподне »
Полако ђецо, не журите,научићете и ви, живот је пред вама...то долази са вишком искуства и мањком сујете😘

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #381 послато: Септембар 01, 2022, 11:25:53 поподне »
1. 1. Ја сам од Ераковића. У књигама нема помена о старом презимену, а  што се тиче предања - има неколико варијанти, и оне су поменуте на сајту Порекла. Наводим цитате  овде због прегледности.
...

Ја сам од мојих чуо и варијанту о наводном досељавања  заједничког  претка Ераковића и Килибарди   из Грчке али је то било засновано на етимологији имена Херак (које је, наводно, грчког порекла), што мени изгледа неубедљиво, поготово у светлу хаплогрупе Ераковића (под условом да сам ја заиста репрезентативан узорак).

Уважени колега Exiled, ево, i ја сам ти био пионир у овој области, молим да се нотира и  мој скромни допринос теми, наслутио сам био давно  да ту има нечег, али, признајем, немам развијено  то креативно и нестандардно  бочно мишљење (lateral thinking)...

Eto,  уз примену  низa етимологија,  мало по мало, ...  баба за деду, деда за репу, ишчупасмо репу... ;)
..Херакле -Хераклије (Ираклије!)-Херак -Ерак-Ераковићи...

Сад, што би рекао Бранислав Нушић, како је од Велбужда настао Ћустендил, не бих умео да кажем...  :)

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #382 послато: Септембар 01, 2022, 11:31:37 поподне »
Полако ђецо, не журите,научићете и ви, живот је пред вама...то долази са вишком искуства и мањком сујете😘

Цитат
Цитат: Небо_Сав  Децембар 10, 2019, 11:17:23 пре подне
1. 1. Ја сам од Ераковића. У књигама нема помена о старом презимену, а  што се тиче предања - има неколико варијанти, и оне су поменуте на сајту Порекла. Наводим цитате  овде због прегледности.
...

Ја сам од мојих чуо и варијанту о наводном досељавања  заједничког  претка Ераковића и Килибарди   из Грчке али је то било засновано на етимологији имена Херак (које је, наводно, грчког порекла), што мени изгледа неубедљиво, поготово у светлу хаплогрупе Ераковића (под условом да сам ја заиста репрезентативан узорак).

..Херакле -Хераклије (Ираклије!)-Херак -Ерак-Ераковићи...

Уважени колега Exiled, ево, и ја сам био пионир у овој области, молим да се нотира и  мој скромни допринос теми, наслутио сам био давно  да ту има нечег, али, признајем, немам развијено  то креативно и нестандардно  бочно мишљење (lateral thinking)...

Eво,  уз примену  низa етимологија,  мало по мало, ...  баба за деду, деда за репу, ишчупасмо репу... ;)

Сад, што би рекао Бранислав Нушић, како је од Велбужда настао Ћустендил, не бих умео да кажем...  :)

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #383 послато: Септембар 01, 2022, 11:45:57 поподне »
Уважени колега Exiled, ево, i ја сам ти био пионир у овој области, молим да се нотира и  мој скромни допринос теми, наслутио сам био давно  да ту има нечег, али, признајем, немам развијено  то креативно и нестандардно  бочно мишљење (lateral thinking)...

Eto,  уз примену  низa етимологија,  мало по мало, ...  баба за деду, деда за репу, ишчупасмо репу... ;)
..Херакле -Хераклије (Ираклије!)-Херак -Ерак-Ераковићи...

Сад, што би рекао Бранислав Нушић, како је од Велбужда настао Ћустендил, не бих умео да кажем...  :)
Ако су пала предања о Васу,Пипу...што не би пало и о Озру.? Да нијесте што год повлашћени? Мени је дискусија на задњем мјесту, само ми је до резултата...ако за пар година,пошто не вјерујем да ће прије,дођемо до неких закључака добро и јес а ако не можете да се надгорњавате колико хоћете. Ја за своју тезу немам доказе,зато је и теза, али немате ни ви ништа осим квалитетне речитости да не кажем квантитавне речитости. И молим вас да не спомињете уважавање, па то се у једној господској дискусији подразумева, зар не господо?

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #384 послато: Септембар 02, 2022, 12:17:04 пре подне »
Ако су пала предања о Васу,Пипу...што не би пало и о Озру.? Да нијесте што год повлашћени? Мени је дискусија на задњем мјесту, само ми је до резултата...ако за пар година,пошто не вјерујем да ће прије,дођемо до неких закључака добро и јес а ако не можете да се надгорњавате колико хоћете. Ја за своју тезу немам доказе,зато је и теза, али немате ни ви ништа осим квалитетне речитости да не кажем квантитавне речитости. И молим вас да не спомињете уважавање, па то се у једној господској дискусији подразумева, зар не господо?
Е ова ти вреди товар злата...

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7272
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #385 послато: Септембар 02, 2022, 03:41:29 пре подне »
Ако су пала предања о Васу,Пипу...што не би пало и о Озру.?
Како је то пало предање о Васу, Пипу и Озру, осим у погрешном предању што су "браћа"? У "вертикали" предање остаје ( да су се родоначелници племена тако звали), а само у "хоризонтали" не. То "хоризонтално" предање видим сада као саборни карактер српског јединства племена у ЦГ , које има виши смисао, сврставања свих тих родова у оном братском смислу српства Црне Горе (а у Црној Гори су племена "кичма" тог питања, тј. те "вертикале" )
« Последња измена: Септембар 02, 2022, 03:50:02 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7272
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #386 послато: Септембар 02, 2022, 04:19:43 пре подне »
Ако су пала предања о Васу,Пипу...што не би пало и о Озру.?
Да ме не схватиш погрешно, нису пала предања о Васу (пошто постоји његов гроб), нити о Пипу , нити о Озру ( у смислу оснивача тих племена, пошто си поименице насловио њих)...пало је само предање о њиховом сродству, тј. да су "рођена браћа"
« Последња измена: Септембар 02, 2022, 04:28:34 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8530
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #387 послато: Септембар 02, 2022, 08:40:58 пре подне »
Заборавили сте на четвртог "брата", Краса... ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1373
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #388 послато: Септембар 02, 2022, 09:27:34 пре подне »
Заборавили сте на четвртог "брата", Краса... ;)
И на петог, Хота. 8)

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #389 послато: Септембар 02, 2022, 10:01:34 пре подне »
Ако су пала предања о Васу,Пипу...што не би пало и о Озру.? Да нијесте што год повлашћени? Мени је дискусија на задњем мјесту, само ми је до резултата...ако за пар година,пошто не вјерујем да ће прије,дођемо до неких закључака добро и јес а ако не можете да се надгорњавате колико хоћете. Ја за своју тезу немам доказе,зато је и теза, али немате ни ви ништа осим квалитетне речитости да не кажем квантитавне речитости.

 И молим вас да не спомињете уважавање, па то се у једној господској дискусији подразумева, зар не господо?

Бојане, поштовање је обострано, наравно. Извини ако је уопште изгледало другачије. Ја сам само наставио нашу  дискусију у истом тону, шаљиво-озбиљном,  додуше, грешком сам је оставио у другој теми, о овоме смо дискутовали на теми о Озринићима. Ја сам накнадно пренео пост и у теми о Озринићима.

Полако ђецо, не журите,научићете и ви, живот је пред вама...то долази са вишком искуства и мањком сујете😘

Мој пост се надовезује на овај и  на претходне постове где  сам написао да ми твоја хипотеза изгледа натегнуто, али да сматрам да је могућа тј.  да се у Озровом имену  сачувао племенски идентитет Озерита (Језерита),  и још сам додао свој давнашњи пост о једном породичном предању о  могућем даљем пореклу из Грчке. И једно од могућих објашњења за то је била (могућа) етимологија имена Херак. Све то иде у прилог твојој хипотези, зар не?! И пост драјвера је био у истом тону - признао је да нас, понекад,   и вертикално, алгоритамско размишљање (vertical thinking) доводи до грешака- и да је понекад потребно погледати на проблем  из другог угла.
 
Иначе, радо читам твоје постове, и ценим твој бритки стил, чак и кад се не слажем са садржајем. А овде си ме заинтересовао за могућу везу, бацио си ново светло на наш ребус, и хвала ти на томе. Сад, шта ће бити на крају, видећемо. У сваком случају, дискусија припрема терен за даља открића.
Свако добро ти желим.  :)

Ван мреже Uzi

  • Одбор за архивистику
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #390 послато: Септембар 02, 2022, 10:20:34 пре подне »
Какве везе има ова последња дискусија са темом о племенима Бањани и Пива?   ::)

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #391 послато: Септембар 02, 2022, 10:57:20 пре подне »
Какве везе има ова последња дискусија са темом о племенима Бањани и Пива?   ::)
Нема везе, слажем се, грешком сам одговорио у овој теми уместо у теми о Озринићима, па су се остали надовезали.
 Предлажем да се пребаци на тему о Озринићима.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #392 послато: Септембар 17, 2022, 01:41:53 поподне »
Јесам ли добро испратио или је ово поред Неделкуа (YF101222) стављена Грчка застава?

На мрежи drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5178
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #393 послато: Септембар 17, 2022, 04:18:18 поподне »
Јесам ли добро испратио или је ово поред Неделкуа (YF101222) стављена Грчка застава?

Мислим да јесте. Нека се и Неделку коначно скрасио. Шетао је од Албанаца, Цинцара, Румуна, на крају завршио међу Грцима.

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 885
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #394 послато: Септембар 17, 2022, 04:38:36 поподне »
Најлепше би му било међу српском озринићком браћом.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #395 послато: Октобар 14, 2022, 07:52:38 поподне »
Пошто се овде најчешће смомињу, додајем један податак са 23andMe:

Ераковић, Аранђеловдан, Велимље, Никшић, I2-S17250

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #396 послато: Октобар 14, 2022, 11:36:16 поподне »
Пошто се овде најчешће смомињу, додајем један податак са 23andMe:

Ераковић, Аранђеловдан, Велимље, Никшић, I2-S17250

Јесте, спомињу се овде као огранак рода Озринића. Велимље је у Бањанима, вероватно је тестирани из оближњег Тупана. Да ли се могу видети вредности маркера на 23ме?

Ван мреже IlijaBg

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 6
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #397 послато: Новембар 13, 2022, 06:57:12 поподне »
 Dobro veče. Da li postoji za Nikoliće sličan rodoslov. Gde god sam tražio završavao se sa Ivanovim sinovima ,sinovima osnivača plemena Nikolić.
???
Ево родослова Остојића из племена Озринић, који је вероватно рађен према предању. Иако је реч о породици Остојић, ту се налазе и остале породице из тог племена.



Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #398 послато: Новембар 13, 2022, 09:35:18 поподне »
Dobro veče. Da li postoji za Nikoliće sličan rodoslov. Gde god sam tražio završavao se sa Ivanovim sinovima ,sinovima osnivača plemena Nikolić.
???

Тачност сугерисана овим горе цитираним  родословом не може да а да не изазове подозривост, без обзира на  деценије истраживања.   Ко би рекао  да је матични уред у Кчеву био оформљен још у 13-ом веку, и да је све тако лепо и тачно записано. Недостају само датуми. Тачно је, додуше, да у овом родослову има историјских личности (војвода Драшко Поповић, на пример), што олакшава екстраполацију на ранији период, али, ипак, "шум" је тако велики да ове датуме треба узети условно. Вероватно постоји нека генерална линија која се очувала у предању и са те стране, овај родослов  је  прихватљив.

Са друге стране,   Мићуновићи и Мрваљевићи  из Велестова, рецимо, кудикамо су скромнији у погледу родослова. Њихов родослов почиње од 17 века, од Мићуна и брата му Мрваља. Тешко да нешто прецизније постоји и за Николиће  о којима пишете.  Можда се неко и јави, ко зна. Али, Озринићи и нису  нешто активни на овом форуму.

   

Ван мреже IlijaBg

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 6
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #399 послато: Новембар 13, 2022, 11:08:16 поподне »

Zahvalan sam za svaku informaciju. Kako stoje stvari jedino da posetim Crkvu na Čevu možda imaju neku evidenciju. Spomenuli ste matični ured da je bio na Čevu , imate li ideju gde se mogu naći podaci sada u CG
Тачност сугерисана овим горе цитираним  родословом не може да а да не изазове подозривост, без обзира на  деценије истраживања.   Ко би рекао  да је матични уред у Кчеву био оформљен још у 13-ом веку, и да је све тако лепо и тачно записано. Недостају само датуми. Тачно је, додуше, да у овом родослову има историјских личности (војвода Драшко Поповић, на пример), што олакшава екстраполацију на ранији период, али, ипак, "шум" је тако велики да ове датуме треба узети условно. Вероватно постоји нека генерална линија која се очувала у предању и са те стране, овај родослов  је  прихватљив.

Са друге стране,   Мићуновићи и Мрваљевићи  из Велестова, рецимо, кудикамо су скромнији у погледу родослова. Њихов родослов почиње од 17 века, од Мићуна и брата му Мрваља. Тешко да нешто прецизније постоји и за Николиће  о којима пишете.  Можда се неко и јави, ко зна. Али, Озринићи и нису  нешто активни на овом форуму.