Порекло становништва > БиХ - Република Српска

Поријекло Пајкановића (Мајевица), крсна слава Јовањдан

(1/5) > >>

Горштак:
Да ли неко случајно зна даље поријекло породице Пајкановић, родом са планине Мајевице у сјевероисточној Босни славе св.Јована Крститеља а поријекло воде од Чарнојевића из Пећи, даља старина је наводно Црна Гора ? Пајкан Чарнојевић је оставио писмено свједочанство о доласку из Пећи на планину Мајевицу, мислим да је у питању 18. или 19. вијек али не спомиње даље поријекло породице нити њене могуће везе са нпр војвођанским Чарнојевићима или црногорским Црнојевићима (не мора значити да уопште постоји било каква веза). У самој породици се преносило предање о црногорском поријеклу, чак више спомињаном него Пећ и Метохија који су можда били само успутна станица?
Уколико неко нешто зна више о овоме био бих веома захвалан да то подијели на овој теми.

aleksandar I:

--- Цитат: Горштак  Јануар 03, 2016, 07:05:27 поподне ---Да ли неко случајно зна даље поријекло породице Пајкановић, родом са планине Мајевице у сјевероисточној Босни славе св.Јована Крститеља а поријекло воде од Чарнојевића из Пећи, даља старина је наводно Црна Гора ? Пајкан Чарнојевић је оставио писмено свједочанство о доласку из Пећи на планину Мајевицу, мислим да је у питању 18. или 19. вијек али не спомиње даље поријекло породице нити њене могуће везе са нпр војвођанским Чарнојевићима или црногорским Црнојевићима (не мора значити да уопште постоји било каква веза). У самој породици се преносило предање о црногорском поријеклу, чак више спомињаном него Пећ и Метохија који су можда били само успутна станица?
Уколико неко нешто зна више о овоме био бих веома захвалан да то подијели на овој теми.

--- Крај цитата ---

Језгро Пајкановића на Мајвици је село Коренита, које припада Општини Угљевик. Пајкановићи су бројно и јако братство и има их у Бијељини.

Горштак:

--- Цитат: aleksandar I  Јануар 03, 2016, 09:02:54 поподне ---Језгро Пајкановића на Мајвици је село Коренита, које припада Општини Угљевик. Пајкановићи су бројно и јако братство и има их у Бијељини.

--- Крај цитата ---

Језгро у смислу бројности јесте Коренита али историјско језгро су село Вукосавци. Има их доста и у Бијељини, Брчком и Угљевику.

aleksandar I:

--- Цитат: Горштак  Јануар 04, 2016, 01:31:06 поподне ---Језгро у смислу бројности јесте Коренита али историјско језгро су село Вукосавци. Има их доста и у Бијељини, Брчком и Угљевику.

--- Крај цитата ---

Ма знам ја то! Но, по први пут се овдје јавља тема која је везана за Семберију и Мајевицу и зато ми је жеља да то подржим јер је јако мало тестираних са овог подручја. Читајући М. Филиповића и Р. Јеремића, чини ми се да нисам наишао на ово презиме. Додуше, можда нисам у праву јер је то било "одавно". Р. Кајмаковић  све што је изван "ужег језгра Семберије" није обрађивала. То значи да се зауставила код Хаса, Ченгића, Јоховца и сл.
Иначе моје даље поријекло је из Доњих Загона.
Иначе двојицу Пајкановића лично знам, а најдражи ми је био Дико Пајкановић, који је моја генерација :D

Горштак:

--- Цитат: aleksandar I  Јануар 04, 2016, 01:44:00 поподне ---Ма знам ја то! Но, по први пут се овдје јавља тема која је везана за Семберију и Мајевицу и зато ми је жеља да то подржим јер је јако мало тестираних са овог подручја. Читајући М. Филиповића и Р. Јеремића, чини ми се да нисам наишао на ово презиме. Додуше, можда нисам у праву јер је то било "одавно". Р. Кајмаковић  све што је изван "ужег језгра Семберије" није обрађивала. То значи да се зауставила код Хаса, Ченгића, Јоховца и сл.
Иначе моје даље поријекло је из Доњих Загона.
Иначе двојицу Пајкановића лично знам, а најдражи ми је био Дико Пајкановић, који је моја генерација :D

--- Крај цитата ---

Ја посједујем историјат породице и гранање још од доласка на Мајевицу па до 70 и неке године. Сакупљано највише из црквених списа. Тако да ми тај дио није непознат а јако ме занима да ли ико има сазнања о нешто даљем поријеклу које је наводно из Црне Горе. О томе нема нигдје ништа да се нађе. По мом мишљењу грађу за такво нешто треба тражити управо у Пећи јер тамо мора постојати неки доказ о поријеклу фамилије као најстаријем поменутом сједишту.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију